ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2018
    DIN: Suceava
    ÎNSCRIS: 08.08.16
    AUG-2017

2017 Hai hui prin Europa - prolog

Se pare că imnul AFA de anul trecut în care se spune aşa… ”gaşca mea nu poate să stea liniştită… nici o clipă”, ne-a inspirat această vacanţă, ce ne-a purtat pe drumurile Europei în atât de multe destinaţii încât m-a pus în dificultate în legătură cu ce să încep…

Încep prin a vă spune că suntem genul hoinari… … rar stăm locului mai mult de două zile, ceea ce face ca vacanţele noastre să fie pline de evenimente şi de hazard.

Ne-am propus din nou Europa, ar fi Europa 14?!!! pentru că Europa este, ca şi destinaţie de vacanţă, inepuizabilă …

Am pornit la drum 4 familii, în trei maşini (două familii din Suceava, una din Botoşani şi una din Cluj), din care una cu doi copii, cel mai mic, o fetiţă de doi ani (cu codiţe - foarte importante codiţele) vezi foto fetiţa cu codiţe, pe traseul Budapesta (via băile Figa), Croaţia (Plitvice şi, evident, Pula), Italia (Riva del Garda, Passo San Boldo, Strada della Forra, Dolomiţi, Passo Stelvio), Elveţia (zona Innertkirchen – Wilderswil – Luzern, pe urmele lui Sherlock Holmes la cascada Reichenbach, defileul râului Aare, funicularul Gelmerbahn - cel mai abrupt funicular din Europa 106%, izvoarele Rhonului şi pestera de gheaţă, cascada interioară Trummelbach, Bernina Express în drum spre spre St. Moritz şi câte altele).

Dar să incep cu…... începutul.

Am plecat de vineri după masă din Suceava, ca să parcurgem cât mai mult din drumul până la ieşirea din ţară şi, ca să simţim totuşi aer de vacanţă, ne-am oprit, pentru o noapte, la Băile Figa.

Multă vreme am spus pas oricărei invitaţii către acest loc pe motiv că, na, băile Figa???!!!

Însă am avut surpriza plăcută să găsim un loc pitoresc, bine amenajat şi întreţinut, bazine curate, umbrele, şezlonguri, tobogane, un restaurant cochet, şi excelente locuri de cazare: pensiuni, vile, căsuţe. Am ales să stăm o noapte la nişte căsuţe cochete (Căsuţele Dana), cu camere aproape complet utilate (au lipsit prosoapele), cu o mini terasă (gen balcon) la intrare şi masă cu bănci în faţă pentru servit masa. Am găsit şi o bucătărioară utilată cu de toate. Rezervarea am făcut-o prin booking (ca de altfel toate rezervările) iar preţul a fost mai mult decât rezonabil, 25 Euro/cameră.

Am ajuns destul de târziu şi nu am putut sta prea mult la bazine că s-a terminat programul, însă în jur, distracţia era în toi… prin foişoare erau incinse grătare şi se auzea muzică, iar la intrare în complex este amenajată o terasă pentru cei care vor să savureze o bere sau un suc/apă în răcoarea serii.

În staţiune se ajunge uşor, de la Beclean, la indicator, în stanga, 3 km. Ce nu se prea ştie în afara zonei este faptul că proprietăţile apei sarate şi a nămolului sunt asemănătoare cu cele de la Techirghiol, iar amplasarea într-o zonă înconjurată de păduri explică, cred, aglomeraţia.

Cum monotonia nu este o stare care să ne caracterizeze, mai ales în vacanţă, am tranzitat rapid către starea specifică, euforică pentru unii după acţiunea “portbagajul” (despre care o să vă povestesc cu altă ocazie), am făcut baie, poze, am băut bere, am mâncat, am băut bere, din nou, am transferat o mâţă, Arabella –Bella, ce stătea captivă în cuşcă spre stăpâna ei (fiică-mea care venise taman de la Cluj să o ia şi să se întâlnească cu noi înainte de a ieşi din ţară, noi nemaiavând timp să trecem prin Cluj) vezi foto mâţa…, apoi nani şi vise plăcute despre zilele ce urmau.

Vacanţa a fost, aşa cum o să citiţi în episoadele ce urmează, plină de adrenalină, distracţie, rapidă, scurtă dar, mai ales, senzaţională.

Mi-e greu să fac o ierarhie în materie de frumuseţe a locurilor, iar cei care au fost prin locurile despre care o să povestesc or să înteleagă ce spun.

Culoarea lacurilor din Plitvice este absolut incredibilă iar cascadele sunt fabuloase încât nu poţi să nu te întrebi cum de a fost Creatorul aşa bun cu noi, dăruindu-ne atâta frumuseţe.

Iar marea…... că e Adriatica, la Pula, sau oriunde în lumea asta, e... … marea.

Nu ai fost în vacanţă dacă nu ai savurat briza, aroma, culoarea mării, frumuseţea albastră a ei, dacă nu te-ai atins de nisipul plajei sau un pic de apa ei.

Apoi munţii…... nu stiu dacă poate egala ceva măreţia, frumuseţea verde a pădurilor, frumuseţea verde-albastră a lacurilor, frumuseţea albă a zăpezilor, încă veşnice.

Cum să ierarhizezi aşa ceva?

Ne-am bucurat aşadar de fiecare clipă, şi dacă imi pare rău de ceva este faptul că nu am ataşată de mine o unitate de stocare fotografii/filme pe care s-o accesez ori de câte ori simt nevoia să evadez din cotidian. Sau că nu m-am făcut explorator.

În orice caz, dacă plecaţi din estul ţării către vest şi traversaţi munţii prin pasul Tihuţa, nu ocoliţi băile Figa. Fie că vă aflaţi în transit – este excelentă relaxarea de o seară, fie ca destinaţie de weekend – cu relaxare şi distracţie, băile Figa vă vor încânta cu siguranţă. Toate informaţiile legate de servicii, cazare, preţuri găsiţi pe pagina lor web iar rezervările le puteţi face fie direct fie prin booking.

(Va urma)

Trimis de mihaelab* in 05.02.18 00:22:06
    Validat / Publicat: 05.02.18 01:05:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ. A mai fost în/la: toată Europa continentală, UK, Irlanda de nord, Islanda

VIZUALIZĂRI: 3135 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaelab*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P07 Băile Figa Căsuţele Dana 1

Pușcașu Marin
    [05.02.18 06:48:57]

Foarte tare. E genul de vacanta pe care-l ador si voi incerca sa nu pierd niciun episod.

Am o nelamurire insa... nu-nteleg panta aia de 106% la funicularul ala, daca asta reprezinta cifrele

In rest, traseul este exceptional.

mihaelavoicu
    [05.02.18 07:24:35]

Foarte frumoase aceste ieșiri cu mașina! Dacă aveți tovarăși de nădejde, călătoriți cât mai mult în felul ăsta.

Așa am călătorit în tinerețe și am văzut aproape toată Europa. Cu curajul specific vârstei, cu o ”amărâtă” (așa zicem acum) de Dacia 1300 (excelentă atunci) și cortul cu noi, ne-am aventurat cu mult curaj până hăt departe, ajungând până la Marea Nordului. Și asta de 3-4 ori, la fiecare 2 ani. Nu am avut niciodată, nicio problemă de niciun fel.

Vă doresc multe astfel de ”drumuri europene”, fără niciun incident, fără nicio opreliște, să aveți vreme frumoasă, reușite și neapărat mult... noroc!

Am votat cu drag reviewul tău.

[05.02.18 11:42:13]

@ghisor: 106% inseamna inclinatie maximă sau gradient... o chestie tehnică... la urcare senzaţia e mai tare decât la coborâre, se urcă cu spatele către munte şi faţa la vale şi cu cât urci senzaţia de suspendare e mai puternică... în plus se adaugă faptul că ştii că va trebui să şi cobori... noroc că viteza de coborâre e mică şi frumuseţea peisajului atenuează cumva golul din stomac... O sa postez un filmuleţ când ajung cu povestirea la momentul respectiv.

Mulţumesc de vizită.

Pușcașu Marin
    [05.02.18 12:00:57]

@mihaelab: Multumesc pentru lamuriri. Smecheri elvetienii astia . Iti dau gradientul. Eu crezusem ca e panta si ma gandeam c-au reinventat-o si pe-asta.

[05.02.18 12:08:57]

@mihaelavoicu: da, sunt grozave astfel de vacanţe, nici o zi nu seamănă cu alta, azi ici, mâine colo... nu ai timp să te plictisesti... iar în gaşcă distracţia e garantată... La intoarcere imi trebuie ceva timp să savurez amintirile, iar acum, cand scriu imi zic... chiar amfostacolo... !!!

Mulţumesc de vizită şi de vot.

Imi pare rău că lipsesc fotografiile cu fetiţa cu codiţe... dar rog webmasterul să le adauge, e aşa frumoasă fetiţa... La un moment dat toate fetele ne-am facut codiţe, spre confuzia celei mici care-şi tot mângâia codiţele neştiind ce s-a întâmplat cu noi, şi spre deliciul băieţilor încât a trebuit să port restul vacanţei... codiţe.

[05.02.18 12:15:56]

@mihaelab:

Rog explicitare - „în viteză” (a mea) nu înțeleg despre ce e vorba...

DOINITA
    [05.02.18 13:02:15]

Heiii, bine ca ai inceput! Acum, ca ai inceput, nu te mai poate opri nimeni si pentru ca vreau sa continui am sa te votez... cu drag!

DOINITA
    [05.02.18 13:04:41]

Am omis felicitarile pentru etapa urmatoare, cea de JUNIOR!

La mai mareee!

[05.02.18 13:26:20]

@webmasterX: am atasat articolului si trei poze cu o fetita blonda cu codite care as fi vrut sa apara, mai ales ca fac trimitere in text la ele...

Multumesc

[05.02.18 14:06:48]

@mihaelab: Mulțumesc; - e vorba deci despre primele 3 poze, inițial neacceptate de echipa de moderare.

Voi face o excepție, le vom accepta - voi ”reînvia” pozele // ele sunt încă pe server, în arhivă

[05.02.18 14:27:03]

@webmaster: multumesc frumos... e aşa frumoasă cu codiţele ei... ne-a înveselit toată vacanţa... multumesc încă o dată.

CATAAS
    [06.02.18 16:19:52]

@mihaelab: Abia aștept continuarea! Votat cu mare drag!

Carmen Ion
    [07.02.18 10:34:19]

@mihaelab: Un circuit care se anunță foarte interesant, așa că abia aștept continuările.

Iar fetița cu codițe e adorabilă!

[31.03.18 21:11:50]

@mihaelab: Ma cam chinuiesc sa citesc tot ce am ca restante si uite ca am ajuns la acest articol al tau pe care l-am citit cu mare placere si pot spune avand in vedere intalnirea de la Alba Iulia ca iti sta bine cu codite. Si acum citind vad cam de unde ti se trag coditele.

Frumos traseul mai ales cand esti alaturi de prieteni.

Felicitari, votat cu mare drag.

Carmen Ion, CATAAS, DOINITA, mihaelab*, mihaelavoicu, Mihai18, mishu, Pușcașu Marin
    Alte impresii din această RUBRICĂCu mașina prin Europa - circuite diverse: