ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2018
ÎNSCRIS: 04.11.10
JAN-2018

Dubai Frame & Green Planet

Putina istorie

Istoria Dubai-ului incepe odata cu asezarea in zona portului din cartierul Deira de astazi a unui trib de cateva sute de suflete condus de familia Maktoum, in jurul anului 1800. In scurt timp asezarea devine cunoscuta ca o zona a cautatorilor de perle. Zona se dezvolta rapid, devine un port important atat pentru pescari cat si pentru cei ce fac comert pe mare. Aici ia fiinta un souk (piata) cu un numar foarte mare de magazine, ~350, cu un aflux de comercianti si vizitatori in continua crestere.

La inceputul anilor 1950, albia raului incepe sa se umple de aluviuni si astfel ingreuneaza folosirea lui de catre ambarcatiuni. Seicul Maktoum gandeste un plan ambitios de reabilitare, marire si modernizare a portului si albiei raului ce duce la inflorirea rapida a zonei, recunoasterea ei ca un port important in regiune, toata astea fiind posibile datorita curajului si viziunii seicului. Acesta a imprumutat bani de la vecinul Kuveit, a pus planul in aplicare si de aici pana la ceea ce vedem astazi nu este decat un urcus constant.

Odata cu descoperirea petrolului, Dubaiul se dezvolta rapid de la o zi la alta, se investeste in turism si in proiecte ambitioase. Cu politici lejere fata de corporatii, cu un mediu primitor pentru expati Dubaiul creste exponential. In 1971 sase emirate decid sa se uneasca si astfel ia nastere ceea ce azi cunoastem ca fiind UAE (Emiratele Arabe Unite) Un an mai tarziu se alatura si al saptelea emirat, astfel devin o forta, una din cele mai bogate tari ale lumii.

Putina planificare

Inainte a a pleca in vacanta in Dubai este musai sa:

1) ai un plan cu ce vrei sa vezi, eventual pe zile in functie de cat esti dispus sa umbli si cum iti gestionezi timpul

2) cauti vauchere pe yallabanana.com si groupon.ae merita, tine cu bugetul si de multe ori gasesti chesti inedite la care nu te gandeai

3) sa intri pe saiturile obiectivelor, poti gasi promotii pentru cumparare bilet on line, sau grup/familie, interval orar... etc

Acum cu lectia facuta sa plecam la drum.

OBIECTIVE

Dubai Frame sait thedubaiframe.com

locatie Parc Zabeel, timp necesar pentru vizitare: minim 1h

Noi am coborat la statia de metrou Al Jafiliya si am pornit la pas pe langa parc in sensul de mers al metroului. Parcul are mai multe intrari, vizitarea lui costa 5 aed, acestia se pot plati cash la ghiseul de la poarta sau cu cardul de calatorie NOL. Parcul dispune de mai multe zone de relaxare, loc de joaca pentru copii, zona de picnic, zona de proiectii filme, lac unde se pot face plimbari cu barca... etc. mai nulte detalii aici visitdubai.com/en/pois/zabeel-park

Prima poarta intalnita este nr 2, nu stiu daca se poate ajunge la Dubai Frame pe aici, insa daca intrebi esti indrumat la poarta 4, care este dedicata acestui obiectiv.

Pretul este de 50 aed adult si 20 aed copil, se poate lua bilet doar de la intrare (poarta). Constructia este in stil "Dubai" cel mai mare cadru, iar de la proiect la realizare nu au trecut decat 2 ani S-au folosit materiale clasice dar si materiale scumpe, cadrul este placat cu un aliaj din aur si titan, cu o geometrie sacra bine integrata (numarul lui fibonacci este folosit in gasirea raportului optim l/h). Proiectul este unul ce s-a dorit a fi emblema Dubaiului pentru Expo 2020. Deschis publicului la 01.01.2018, acest obiectiv aduna zilnic mii de vizitatori si curajosi. Special gandit/construit/amplasat pentru a imortaliza Dubaiul cu tot ce inseamna el trecut si prezent.

cateva date tehnice

Are 93m latime, 150 inaltime, adica 48 de etaje. Este deservit de 4 ascensoare de mare capacitate, 2 pe fiecare latura, toate avand partea din exterior din sticla pentru a te pregatii in vederea pasirii pe podeaua de sus. Timpul necesar urcarii este de 75 secunde.

Pentru a nu suferi datorita vanturilor uneori foarte puternice aste prevazut cu mici orificii ce permit trecerea aerului.

Experimentand vizita la Dubai Frame, vizitatorul are posibilitatea de a vedea/trece prin toate cele trei etape ale Dubaiului vechi/prezent/viitor

vechiul Dubai

La nivelul de jos, vizitatori afla despre vechiul Dubai din proiectii si efecte speciale ce creaza o atmosfera cat mai reala de desert, vant, ceata. Aici este descrisa perioada de inceput, cum s-au asejat in zona si au inceput sa dezvolte ceea ce astazi vedem ca un lux si o maretie ireala.

prezentul Dubai

La nivelul superior, pe platforma SKY vizitatori se por bucura de o priveliste uimitoare a Dubaiului de la nord la sud de la trecut la prezent. Por admira zona veche, Deira si zona moderna de o potriva. Au parte de o verere panoramica, de aproape 360 grade.

Aici ai parte de adrenalina prin cele trei segmente de podea de sticla, care este atat de bine gandita si tehnologizata incat daca nu inaintezi in cateva secunde se opacizeaza dand astfel senzatia de podea plina, evitindu-se astfel ametelile sau alte chestii de gen. Senzatia de a pasii libei, la 150 m inaltime este wow, poti merge pur si simplu sau poti savura pe indelete privelistea de dedesubt. Eu am pozat/filmat si savurat fiecare pas.

Tot la acest nivel gasim intre segmentele de podea din sticla, parca ca un bonus pentru guraj 3 insule care servesc dulciuri/cafea/sucuri sau au diverse suveniruri. Preturi ca pentru 150m inaltime!

Pentru cei care nu indraznesc sa vada lumea de sus sunt pe fiecare latura cate 2 ecrane cu imagini de fundal legate la pupitre active (nu stiu cum sa le numesc, sunt asa ca un dreptunghi si au un ecran sensibil termic pe care poti scrie/desena, iar asta se vede pe ecranul mare) unde poti face lucruri haioase prin simpla atingere cu mana. O sa vedeti poze. Nu putea lipsi fotograful, aici este inlocuit de tehnologie digitala, un panou foto care te pozeaza incadrat in "rama"

viitorul Dubai

Asta, alaturi de podeau de sticla face toti banii si inca ceva peste. Dupa ce termini cu emotiile, iti revi daca poti si mergi catre lifturile ce te vor aduce cu picioarele pe pamant la propriu, astfel ajungi la ultima zona. O portiune/tunel cam ca 1/2 roata (curbat de la dr la stg si de sus in jos). Aici esti indrumat sa stai pe niste puncte strategic amplasate astfel incat proiectia 3D sa fie cat mai reala. Si vine, o viziune a viitorului de nu ai mai vrea sa pleci din Dubai. Constructii, plimbari cu vehicule zburatoare, medicina SF ca altfel nu pot sa ii spun acum, adica vi cu mana harcea parcea si pleci cu una noua si functionala. Maxim 10 minute de viziune ce sincer cred ca va fi posibila in mare proportie la cat si cum se misca Dubai/UAE

Din pacate nu ai voie sa filmezi/fotografiezi si nici nu am incercat sa trisez fiindca pe ecran erau si politisti pe motorete zburatoare, daca se materializau? :):)

Cand revii la sol, ai magazin de suveniruri, accesibil si cand intri, iar ce este mai important, grupul sanitar se afla si el tot aici in spatele magazinului.

MERITA, ar fi pacat sa ajungi si sa nu vezi Dubaiul si proiectiile 3D. Parerea mea ar fi ca este mai oki ca Burj Kalifa din toate punctele de vedere peisaj/pret/adrenalina.

Green Planet

Address: City Walk - Al Wasl - Dubai - United Arab Emirates

Hours: Closed ⋅ Opens 10AM

Phone: +971 4 317 3999

Sunday – Wednesday 10:00 am – 07:00 pm

Thursday – Saturday 10:00 am – 08:00 pm

Walk City, o zona noua si moderna a Dubaiului, singura vizitata de mine in care nu sunt cladiri mai inalte de cateva etaje (maxim 5). Aici am gasit wifi free pentru turisti. Blocuri elegante, parcari imense si masini scumpe. Bulevarde largi, treceri de pietoni si terase fitoase, totul fara sclipiciul zonei Marina, dar bine integrat in conceptul Dubai (mare, elegant, aerisit... etc)

Pentru a ajunge aici am coborat la Burj Kalifa, am trecut prin culoarele statiei de metrou, am luat-o la pas printre constructii si am traversat nu tocmai ortodox un alt bulevard, micut, cu doar 5 benzi pe sens. Era o circulatie calma la ora aceea asa ca nu am riscat mult, insa nu sfatuiesc sa faceti asa. De cum am trecut urmatoarea linie importanta de circulatia ma ajuns in zona moderna dar linistita ce se numeste City Walk

Green Planet (cel mai mare copac artificial care sustine viata si vietuitoare din lume) este un concept inedit, prin redarea in marime naturala a unui arbore din zona tropicala cu tot cu biosfera zonei. Aici am intalnit multe grupuri scolare, este un adevarat laborator de stiinte naturare. Pretul este de 99 aed la intrarea in obiectiv si 75 aed daca iei de pe sait, atentie ca iei astazi si poti vizita abia maine, deci nu lasati cumpararea de pe sait pentru ultima zi a vacantei.

La intrare esti indrumat spre ascensor, urci la nivelul 4 si de acolo incepi sa descoperi o adevarata bucata de padure tropicala. Intalnesti in libertate pasari, fluturi, chiar si un somnoros despre care am aflat ca doarme cam 15-18h/zi, sunt multe panouri informative si de asemenea ai parte de experiente inedite prin admirarea unor vietuitoare mici in medii inchise (albine, gandaci, fluturi ce abia ies din cocon, scorpioni, furnici si cate si mai cate)

Incepi coborarea intr-o spirala lenta ce te trece prin toate palierele fauna/flora ce traiesc in simbioza cu arborele in sine. Te crezi pentru o clipa copil, poti sa iti imaginezi ca esti in Peter Pan, treci peste poduri din lemn si funie, sau peste zone solide. Observi cum este o bucatica de tropice la ea acasa, ai parte de paraiase, cascada si multe vietuitoare in libertate.

Acest obiectiv destul de nou, a fost deschis in toamna lui 2017, este interesant prin multitudinea de informatii ce poate fi accesate atat direct/vizual cat si cu ajutorul panourilor informative.

Cred ca 1.5-2h sunt suficiente pentru a savura pe deplin tot melajul de informatii si trairi.

Vacante minunate si amintiri pe masura.

Trimis de roth in 01.02.18 23:05:07
Validat / Publicat: 02.02.18 08:06:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 7283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 zone cu plante adevarate ingenios amplasate si imbinate

[02.02.18 08:05:53]

Mutat în rubrica "'Must See' în Dubai, DUBAI" (nou-creată pe sait)

elviramvio
[02.02.18 11:51:34]

@roth:

Foarte multe și foarte utile informații ai dat pentru cei ce merg pe cont propriu.

ioan marinescu
[02.02.18 19:16:19]

@roth: Felicitări! Foarte important rewiew pentru cei care vor vizita acele locuri! Votat cu plăcere!

Zoazore
[02.02.18 19:28:18]

@roth:

chiar si un somnoros despre care am aflat ca doarme cam 15-18h/zi

= ai poze cu mine?

Serios vorbind, super interesant să te simți ca Peter Pan.

Iar Rama aia...

[02.02.18 20:09:49]

rolandgabriel
[02.02.18 20:57:07]

As dori o precizare pt Dubai frame, referitor la sensul metroului spre mall emirste sau spre Aeroport terminal1. Multumesc

Alfacorleone
[13.02.18 20:32:47]

In aprilie voi merge in Dubai, unde n-am mai fost de 2 ani. Multumesc pentru descrierea celor 2 obiective mai noi, care sunt pe lista de a se vedea. Mai ales The Frame. Ar fi fost bine sa aiba bilete online, ceea ce sper sa aiba pana in aprilie, daca nu m-ar interesa daca e coada la intrare sau daca se pot lua din timp (daca nu apar bilete online)

rothAUTOR REVIEW
[13.02.18 20:37:23]

@rolandgabriel: buna, sensul este spre Deira, adica spre Mall Emirates.

@Alfacorleone: nu a fost coada, chiar nimeni desi sus erau vreo 50 persoane. Posibil sa bage bilete online, se misca repede totul acolo.

Alfacorleone
[23.02.18 21:51:43]

@roth: Multumesc pentru raspuns. Am vazut ca era ceva agentie, dar voiau 300 aed, si te iau de la hotel. Intre 50 si 300 mi se pare mult diferenta, avand in vedere ca cu taxiul dai maximum 100 aed pe sens (asta daca esti cazat la IBM Batuta, adica la capatul Dubaiului).

[03.03.18 20:39:56]

@roth: Minunat, mi-a placut mult de tot, felicitari, votat cu mare drag.

PISICAANA
[08.11.18 07:57:04]

O intrebare: cum procedez cu vouchere-ele luate de pe site-ul yallabana? Platesc cand direct pe site-ul lor sau le tipăresc si platesc in Dubai?

rothAUTOR REVIEW
[14.11.18 07:54:32]

@PISICAANA: o sa iti ceara plata in decursul rezervarii, printezi vaucerul si daca cer sa anunti cu 1-2 zile inainte, sau sa faci programare este bine sa o faci. Nu e sigur ca se poate de azi pe azi, ex... safari, Burj Al Arab.

vacanta placuta

Alfacorleone, elviramvio, giovanna, ioan marinescu, mishu, PISICAANA, rolandgabriel, roth, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂ'Must See' în Dubai: