ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2018
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
JAN-2018

DUBAI, intre ieri si azi, sfaturi utile pentru prima calatorie

Cum ajungi

Clar cu avionul, sunt mai multe companii ce leaga tarile din Emirat de Romania. Eu am ales ca de obicei low-cost-ul cu care sunt deja foarte familiara. Pretul a fost de ~160 euro/pers. Decolare de pe OTP la 15,10 si aterizare pe Al Maktoum la 21,55. Zborul dureaza in jur de 5h. Traseul trece peste Marea Neagra, Turcia, Iran, treverseaza Golful Persic si ajunge in UAE/Dubai.

Ce este util sa faci dupa aterizare

Pai intai de toate trebuie luata cartela de transport (RTA este compania locala de transport in comun a Dubai-ului, tot sub aceasta sigla gasim si plimbarea/traversarea Creek-ului cu Abra), daca aveti deja, atunci trebuie incarcata. Nu se poate plati la sofer in nici un fel de mijloc de transport in comun. Incarcarea/cumpararea se face la ghiseul ce se gaseste imediat dupa cele de schimb valutar si rent a car, defapt ultimul ghiseu pe stanga, o sa vedeti sigla din poza cu card. Incarcarea cartelei in aeroport noi nu am putut sa o facem decat cash, am scos de la ATM si am platit la ghiseu, nu au POS. Ar mai fi util sa cumparati o cartela cu numar local, care pentru 100 aed ofera 1 giga de net valabil 2 saptamani, asta daca vreti sa comunicati cu cei din tara si sa nu faceti CREDIT la intoarcere. Ghiseul companiei de telefonie ETISALAT se gaseste in fata, dupa cel de transport local. Am incarcat cartelele, aveam 4 din diverse surse si am dorit sa iau cartela insa sistemul nu a functionat iar eu nu am avut atata rabdare cat sa stau sa astept reabilitarea lui, scanase pasaportul meu de 3 ori, al sotului de tot atatea ori si degeaba. Am folosit wifi de la cazare, si cel din zona City Walk unde este free pentru turisti. Ar fi net cam peste tot, insa trebuie cartela cu nr de Dubai.

Cum platesti

In tot emiratul moneda este AED (dirham), valoare oficiala fiind 1.05 lei/1 aed. Peste tot se poate plati cu cardul, am fost intrebata de fiecare data daca vreau in aed sau ron, am testat si pot spune ca cel mai bine iesi in aed, paritatea fiind cea oficiala la ron am gasit variatii de paritate de la 1.14 la 1.18 lei pt 1 aed. Mentionez ca eu am folosit un card de credit de la BT. in lei

In bazar/piete se intelege ca trebuie negociat si in functie de talentul fiecaruia pretul poate cobora uneori simtitor de mult. Aici am platit atat cash cat si card.

Paritate schimb valutar la case (metrou/mall) poate varia destul de multicel, eu am schimbat la metrou cu 4.34 pt un euro si la mall cu 4.47 pt un euro. Nu au fost sume mari, nu a contat semnificativ diferenta, insa daca mergeti cu cash si vreti sa schimbati nu strica sa cercetati putin oferta. In aeroport sunt cateva case de schimb una langa alta, cursul e putin mai mic dar acelasi la fiecare casa. Pentru retragere de la ATM am platit curs oficial plus un comision perceput de banca (difera cred in functie de banca/card, nu stiu exact), o sa fac un calcul si scriu daca iesi mai bine din euro sau cu ATM-ul. Curs oficial euro/aed este 4.5 aed pentru 1 euro

Cum ajungi in oras

in Dubai

Cu bus F55 sau N55 daca e noapte, pret 5 AED pe sens plecare din ora in ora, este panou in starie. Gara finala este la IBN Batuta, unde gasesti statie de metrou, sau busuri spre diverse destinatii inclusiv Abu Dhabi. Se mai poate si cu taxi sau uber, noi am dat 133 aed, la uber pana la destinatia finala, cu tarif de noapte, zona metrou Dubai Internet City. Uber-ul au doar Lexus-uri noi.

in Abu Dhabi

De la IBN Batuta cu bus E101, ultinul refugiu pe dreapta cum vi de la gura de metrou, sunt panouri electronice si spun ce masina pleaca si in cat timp, de la acelasi terminal pleaca mai multe masini pentru destinatii diferite. Totul este foarte bine semnalat, putin mai sus, 10--15m este si ghiseu de incarcat cartela, tot de aici afli si costul biletului, acesta este 25 aed pe sens Busul E101 va lasa la o gara vis-a-vis de Mall Al Wahda.

Din sala de asteptare poti lua cartela locala, (in Abu Dhabi nu sunt valabile cartelele de transport din Dubai), costul acesteia fiind zero, insa trebuie incarcata cu minim 10 aed. Pana la Moscheea Alba, costul ar fi de ~4.5 aed/sens, info primita de la ghiseu..Am optat pentru taxi, 30 aed, a meritat, noi fiind 4 persoane.

Cum te misti in oras

Cele mai multe obiective sunt usor de accesat, fiind in apropierea gurilor de metrou. Anul trecut in toamna au mai aparut cateva obiective noi, la max 1km de statii de metrou, usor de ajuns in cateva minute de plimbare lejera. Reteaua de busuri este foarte bine pusa la punct, se poate studia inainte de plecare pe net. In statiile de metrou sunt afisate liniile ce trec in apropriere si timpul la care ajunge, distanta intre statia de bus si intrarea la metrou fiind de max 100m.

Dubaiul are metrou, doua linii suspendate, tranvai in zona Marina Mall cu linie terestra si bus-uri. Pentru cei care merg pentru prima data va fi putin dezorientant ca trebuie sa urci ca sa iei metroul, insa te obisnuiesti repede. Trecerile de pe o parte pe alta a mega soselelor se face prin tunelurile statiilor de metrou, nu am vazut pasarele decat in zona veche Deira sau mai nou langa Dubai Frame, dar si soselele aici sunt mai micute, 4 benzi pe sens fata de 8 plus doua benzi de urgenta la autostrada

Metroul are 3 zone de taxare, 3aed/5aed/7.5aed, se gasesc panouri cu harta metroului in fiecare statie, iar in unele la standul de pliante, in oferta Carefour gasiti si o pagina dedicata ce poate fi luata si pastrata la indemana. Tranvaiul are un singur tarif, 3 aed cu validare a cardului pe peron. Trebuie validat la inceputul cursei si esti taxat prin validarea de la final, asa stiu exact cat ai mers si cat platesti. Incarcarea cartelelor se face in statiile de metrou atat la ghiseu cat si la automate.

Taxi, sunt mai multe companii insa pretul este unic, undeva in jur de 2aed/km cu o pornire de 5 aed. Uber, acestia au pret diferit in functie de momentul zilei, care poate fi foarte aglomerat sau mai lejer, liber nu e un termen relevant pentru Dubai. In Abu Dhabi nu este Uber insa exista o alta companie similara, binenteles ca trebuie aplicatia pentru a putea sa o folosesti.

Pentru cei ce opteaza pentru inchirierea de masina, pretul la benzina este de 2,12 aed, la motorina nu am fost pe faza.

Vacanta placuta !

Trimis de roth in 29.01.18 21:16:40
Validat / Publicat: 29.01.18 22:15:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 12577 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 asa arata un card valabil la metrou, tranvai, bus si intrarea in Park Zabeel, mai nou!!!

Cand il iei prima data platesti 25 aed, 6 plasticul si 19 credit pe el

nicole33
[29.01.18 22:45:04]

Aşteptam noua serie despre Dubai

Există wifi gratuit şi în toate mall-urile (ex. IBN Batuta, Emirates, Mall Dubai sau Yas Mall din Abu Dhabi). Trebuie doar să te înregistrezi cu o adresă de mail, pe care te vor bombarda ulterior cu oferte fel de fel .

Şmecheria este mai veche. Întotdeauna vei plăti mai mult dacă alegi varianta în lei, indiferent de ţară. Şi în Iordania au încercat poezia cu "in your money".

Nu contează la ce bancă ai cardul. Eu plătesc cu card de credit de la Raiffeisen. Schimbul se face la o altă paritate decât cea oficială şi diferenţele se văd.

[29.01.18 23:01:28]

@nicole33:

Multumesc pentru interventie si completarile foarte utile. In mall-uri nu am stat sa caut net, eram in viteza mancam si plecam mai departe.

Despre plati nu am testat in alta tara, este bine de stiut si retinut pe viitor.

Seria este schitata, daca nu o urc repede intra in arhiva, ma ia valul cu munca si...

Vacante minunate!

rarbr
[30.01.18 10:36:00]

@roth: Buna ziua, 160 euro de persoana, bilet de avion cu toate taxele si bagaj de cala? Cand si cum ati cumparat?

ioan marinescu
[30.01.18 10:41:02]

@roth: Foarte importantă relatare pentru viitorii turiști AFA în Dubai. Votat cu plăcere!

[30.01.18 15:03:24]

@rarbr

Buna, pretul este cu taxe incluse insa fara bagaj cala. Am luat biletul de pe saitul oficial al companiei. Clar cand a fost o promotie... sa merite.

rarbr
[30.01.18 16:59:55]

@roth: Multumesc frumos, Roth.

Zoazore
[30.01.18 19:49:47]

@roth:

=asta depinde și de momentul zilei, dar și de anotimp. Acum, când ați fost voi, cam ce temperatură era? ”Câteva minute de plimbare lejeră”, dacă sănătatea nu e optimă, pot fi un calvar!

elviramvio
[30.01.18 23:12:30]

@nicole33:

Asa este, făcătura asta cu plata în lei se practică mai nou în multe țări dar e costisitoare, se fac schimburi valutare in cascada si de fapt pierzi bani. Eu am dat de asa ceva acum doi ani in Grecia, chiar la atm am fost intrebata daca vreau lei. Păi ce sa fac cu lei în Corfu?! Niciodata sa nu accepti in lei, nici la restaurant, nicaieri.

elviramvio
[30.01.18 23:19:17]

Foarte bune informațiile.

Spui ca ai card BT, oricum nu conteaza la ce banca dar sper ca ai BT cu SMS alert. Luna asta, daca nu aveam acest Sms alert, îmi furau banii de pe card, asa m-am ales doar cu blocarea si schimbarea cardului cu unul cu număr nou.

nicole33
[31.01.18 06:52:21]

@Zoazore:

Acum, când ați fost voi, cam ce temperatură era?

Nu-ţi face griji. Roth a prins temperaturi foarte ok acum în ianuarie, deşi, pentru ea, sigur a fost mult prea cald

Vezi că încearcă să te păcălească. De fapt, distanţele sunt mari şi pentru cei sănătoşi. De exemplu, de la staţia de metrou Mall Dubai până la mall-ul cu acelaşi nume mergi de te plictiseşti aproape cincisprezece minute prin tunele/pasarele climatizate cu trotuare rulante cu tot.

@elviramvio:

Asta am spus şi eu, că plata la POS direct în lei este cea mai dezavantajoasă variantă, paritatea finală fiind foarte proastă.

Culmea, comercianţii chiar insistă să te convingă să plăteşti "in your money".

[31.01.18 13:24:14]

@elviramvio:

auu, regret ce aud, bine ca ai putut sa blochezi si sa nu fie gaura in buget. Am si eu alert si e bine.

@zoazore

distantele eu le-am considerat dupa ce iesi din labirintul tunelelor, caci altfel dau ceas/kilometraj/GPS peste cap

Iesirea din metrou la Burj Kalifa este pentru un calator grabit de minim 15-20min cu tot cu benzile rulante care dubleaza viteza de inaintare. La prima experienta am zis ca nu ajung la Mall

Temperaturi au fost de 22-27 grade ziua, la pranz chiar pisca, seara pentru mine oki, ceilalti spuneau ca e cam racoare... Ii cred ca nu stiuau ce spun, adica nu stiau ce e in tara in acele zile

@nicole33

despre plata acum am vazut/experimentat genul asta, in 2016 am scos cash din ATM si a fost oki cu o exceprie unde eu grabita nu am vazut cand a spus de conision suplimentar.

Asa invatam din experiente proprii sau impartasiri ale colegilor.

Hai vara ca sunt vacante in plan!

rolandgabriel
[31.01.18 20:25:55]

Cum se ajunge la obiectivul Dubai flame si cit costa sau alte obiective noi. Multumesc anticipat

[31.01.18 21:53:29]

@rolandgabriel:

maine urc The Dubai Frame si The Green Planet si cred ca vor ajuta

primul a fost deschis la 1,01,2018 al 2-lea in octombrie 2017

sunt multe amanunte utile in poveste

[01.03.18 21:52:30]

@roth: Am ajuns si eu la acest articol care intradevar mi se pare util celor ce calatoresc acolo, mai les la prima experienta.

Felicitari, votat cu mare drag.

[01.03.18 22:25:03]

@mishu: Ma bucur sa fie de folos, eu am recitit cu bucurie un rw al meu pentru ceva info de care aveam nevoie si chiar mi-au folosit.

Ma bucur de apreciere si vot,

Crysluisa
[12.09.18 17:57:21]

Buna,

Nu stiu daca e ok intrebarea, insa as vrea sa stiu daca compania Wizz, ofera ceva pe durata zborului? O gustare, etc? Fiind un zbor de 5 ore, as dori sa stiu daca e necesar sa cumpar eu ceva din aeroport... Avand deja o experienta cu Fly Dubai care nu ofera nici macar un pahar de apa

Multumesc anticipat pentru raspuns!

[12.09.18 18:08:59]

@Crysluisa: Buna, eu stiu ca toate companiile low cost nu ofera nimic pe durata zborului (exceptii la lansare de curse sau diverse promotii). Wizz nu face exceptie, poate fi zborul de oricate ore... nu au aceasta obligatie.

E bine sa ai la tine ceva de rontait, sau sa iei din aeroport/avion. Este vacanta, bucura-te!!!

PISICAANA
[10.11.18 18:03:43]

Am cateva intrebari legate de telefonie si internet: ati mentionat ca ati avut 4 cartele. Ati avut cartele din Dubai sau din Romania? Eu am inteles ca ai nevoie de id de Dubai ca sa poti cumpara cartele de telefonie. Exista cartele si pentru turiști care se pot cumpara pe baza pasaportului? Multumesc.

[14.11.18 07:52:45]

@PISICAANA: Da exista cartele de telefonie care pot fi luate din aeroport, inainte de a merge la Bus. Gasesti biroul lor si alegi forma adecvata nevoilor tale.

Vacanta placuta

Costel Nicu
[28.12.18 20:21:58]

@roth: Buna seara, In primul rand un mare multumesc pt toate aceste informatii utile.

Ma poti ajuta, te rog, in alegerea unui hotel de 5 stele care sa aiba o plaja privata?

Mentionez ca vin pt odihna si pt a beneficia de razele soarelui. Locuiesc intr-o tara" rece "iar corpul meu are nevoie de soare... si cum in februarie Dubai poate oferi asta... vreau sa incerc.

Ce ma sfatuiesti la capitolulul mancare "All" sau micul dejun este suficient?

Mi as dori sa sejurul sa fie undeva intre 7-15 Februarie 2019.

Multumesc

[29.12.18 00:20:06]

@Costel Nicu: Nu am cum sa recomand un hotel de 5* atat timp cat nu am stat la un astfel de hotel. Nu sunt pe gustul meu la modul concret si real aceste hoteluri. Sunt fan cort si asta spune multe.

Pentru mancare as alege fara sa clipesc doar MD pentru a avea libertate de miscare. Se poate manca bine cam pe oriunde. Mall sau alte locatii, gasesti cu siguranta ceva pe gustul/bugetul tau, dar daca esti dispus sa stai doar la soare pe plaja din zona hotelului atunci ia "All" si ai scapat de toate grijile.

Vacanta cu mult soare, pentru el plec si eu in februarie insa in Sri Lanka.

Costel Nicu
[29.12.18 01:37:47]

@roth: Multumesc pt răspunsul rapid. Este vb de un miniconcediu strict pt odihna. Concediu plăcut.

Costel Nicu, Crysluisa, elviramvio, ioan marinescu, mishu, PISICAANA, rarbr, rolandgabriel, roth, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Dubai:

• pagină generată în 0.077672004699707 sec