ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2018
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
OCT-2017

Frumos in Valea Frumoasei - Cazare in regim hotelier Sebes

Stiu ca va asteptati sa cititi impresii de aici de unde sunt acum, dar va rog sa ma mai pasuiti o vreme, mai am unele lucruri de aranjat si or sa apara si povestile. Pentru ca mai am insa ceva restante de anul trecut incerc sa scap de ele pentru ca apoi sa incep sa va povestesc cam cum stau lucrurile pe aici.

Un capitol important din ceea ce inseamna drumurile noastre s-a finalizat cu o deplasare la Sebes, deci alt concurs, alt oras, alta cautare.

Initial voiam Hotel Turn despre care aveam o recomandare buna facuta de Mama Michi - vezi impresii - si unde de altfel la restaurant am mancat bine, asa ca impuscam doi iepuri.

Cum insa venea la destul de putina vreme dupa concursul de la Sibiu, am zis ca poate macar cu cazarea ma scot mai avantajos, si astfel in final am gasit un “New Entry” la acea vreme, la un pret excelent, fara nota pe Booking insa din lipsa de recenzii, ni s-a parut ok astfel incat am facut rezervarea.

Conform de asemenea prietenului mentionat mai sus, proprietatea isi asteapta oaspetii incepand cu 25 august 2017.

Asadar locul nostru de popas urma sa fie intr-un cartier cu un nume parca predestinat locatiei noastre Valea Frumoasei, nr 13 (de data asta un numar norocos), apartament 9, etajul 2 (fara lift ca ceva miscare nu strica), dar pozitionat excelent (la cateva minute de centru).

Am ajuns destul de tarziu deoarece si din Bucuresti plecasem tarziu si asa in bezna am nimerit totusi locul. Proprietarul nu era in localitate insa am primit cheile (asa cum stabilisem) de la o vecina, care parea ca are oarecum si rol de administrator, ea ne-a luat si banii conform unei liste pe care o avea, in functie de numarul de ocupanti, platind astfel pentru 4 persoane (daca nu ma insel) 165 lei.

Exista si parcare si va puteti lasa masina in siguranta, locul este in regula.

Referitor la nota pe Booking la acel moment nu exista deoarece nu erau suficiente recenzii, acum insa nota este 9,5 din 14 recenzii

Acum sa descriem putin acest apartament de 3 camere (ilustrat perfect pe Booking prin pozele puse acolo).

Dormitoarele cu dotarile obisnuite, adica in principal pat dar si altele pe langa, si TV doar intr-unul dintre ele. Mobilier exact ceea ce ai nevoie si noroc cu pozele ca altfel din camera nu prea am amintiri, bucataria si livingul erau la ordinea zilei atat cat am stat in apartament.

Livingul era unul placut, unde sa te poti relaxa pe canapea sau pe fotoliu, sa te uiti (daca ai la ce) la televizor, eventual sa asculti ceva muzica, sau sa stai si sa-ti bei relaxat cafeaua.

Bucataria (aici era punctul forte) dotata ca acasa, deoarece atunci cand ai o deplasare constati de ce ai avea nevoie, iar aici chiar am avut de toate, ba chiar si in plus, adica am avut din partea casei doua tipuri de licori cu care ne cinsteam seara.

Aveam plita de gatit/incalzit, cuptor, cuptor cu microunde, prajitor de paine, filtru de cafea dar si fierbator de apa pentru ceai, frigider si congelator, vesela cat cuprinde, ceai si cafea la dispozitie, zahar sau miere, O sa vedeti mai multe in poze, era exact genul de bucatarie care se gaseste in orice.

Bucataria era “prelucrata” adica transformata intr-un semi open-space, avand deschidere spre living (jumatatea superioara a peretelui) iar aici (in bucatarie) pot spune ca cel mai mult mi-a placut masa, o masa cu blat de sticla sub care se gasea un aranjament artistic pe baza de margele si plante uscate, masa fiind prevazuta cu 6 scaune solide dar si confortabile.

Livingul avea iesire in balcon (inchis) unde se afla de altfel si centrala termica locul fiind insa amenajat cu 2 fotolii pentru a servi ca loc de fumat sau de relaxare.

Exista 2 bai (de fapt o baie si un wc de serviciu) aflate cate una in apropierea fiecarui dormitor, astfel incat ne-a fost simplu sa ne impartim baile. Prosoape cat cuprinde si in plus in dulap daca aveam nevoie si de asemenea gasiti si articole de toaleta. Pe holul unde sunt dormitoarele gasiti in dulap chiar si papuci daca aveti nevoie.

Un beneficiu “vital” pentru tineri dar dorit si de adulti, WiFi care i-a satisfacut pe pretentiosi.

Am gasit si niste indicatii turistice despre ceea ce poate fi vazut in zona, dar oarecum sa spunem ca imi facusem temele si am resusit sa si vedem cate ceva, dar despre asta in articolele urmatoare.

Asa ca si bonus la articol va spun ca am mancat din nou la Restaurantul Turn (unde ne-am recunoscut reciproc ospatarul si eu – si sper ca m-a tinut minte de bine ????) si despre care am vorbit aici, dar partea amuzanta a fost ca am facut rezervare ca sa fiu sigura (eram 8 persoane ca ne mai intalneam cu niste prieteni) si cand am ajuns acolo ni s-a spus ca restaurantul este inchis pentru un eveniment privat, de-am zis ca intepenesc acolo ca eu propusesem locul. Am zis insa ca avem rezervare si atunci lucrurile s-au lamurit, am fost dusi intr-un separeu, dar cu vedere la evenimentul privat, care era un parastas.

Bine ca am avut unde sa mancam ca ne grabeam la concurs.

A fost un loc care mi-a placut, unde m-am simtit bine si unde as mai merge. Un loc placut, potrivit pentru a te simti bine maxim 6 persoane cate pot locui acolo si pe care il recomand.

Trimis de mishu in 25.01.18 00:03:59
Validat / Publicat: 25.01.18 01:07:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SEBEȘ [AB].

VIZUALIZĂRI: 954 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Dormitorul 1 - Camera mea si a flacaului meu (normal ca nu astea trebuiau sa fie primele poze, dar stiam ca nu voi mai vedea locul aranjat fiind destul de tarziu)

[25.01.18 01:03:44]

Mutat în rubrica "Apartamente regim hotelier, SEBEȘ [AB]" (nou-creată pe sait)

Dan&Ema
[25.01.18 07:24:06]

@mishu:

Ma intrebam cand reapari pe aici pe AFA si iata-te!

Ca sa te parafrez: “ votat cu drag “ si La multi Ani!

Zoazore
[25.01.18 19:08:40]

@mishu: Frumos apartament! O compartimentare foarte bună și, da, bucătăria și livingul fac toți banii.

N-am prea priceput eu împărțirea voastră pe dormitoare, ba chiar m-a amuzat, dar... nu-i treaaba mea.

Mă găsești la masa aia superbă de la P19 (sună a T14, nu?)

sau pe balcon!

mishuAUTOR REVIEW
[25.01.18 19:16:11]

@Dan&Ema: Eu imi doresc sa apar, dar inca mai am cate ceva "maruntisuri" de rezolvat, adica apartamentul .

Adica am gasit, dar pana nu ma vad cu contractul in mana si mutata, si rezolvat cu inregistrarea la Primarie, si la electricitate, abonament la net si eventual cablu.

Aranjat apartamentul, curatat, mobilat (partial ca se mai gaseste cate ceva), am inceput si cursurile de germana iar la serviciu traininguri cat cuprinde si cand mai vii si acasa si nu ai net satisfacator, cred ca am spus tot.

Aseara mi-a luat aproape o ora sa incarc niste amarate de poze, acesta este motivul pentru care la poze am renuntat sa ma uit ca se incarca greu.

In we insa sper sa pot recupera cate ceva.

Daca inca mai ai puteri dupa tirada mea , te linistesc, vreau doar sa iti multumesc pentru vizita si aprecieri.

mishuAUTOR REVIEW
[25.01.18 19:22:50]

@Zoazore: Hai sa recapitulam, exista doua holuri, unul cu corespondenta bucatarie si living si al doilea (in paralel cu primul din care se si intra) astfel: toaleta de serviciu si primul dormitor, alocate de mine si flacaul meu, al doilea dormitor si baia, alocate de partenera si tatic. Sper sa fie mai clar acum, daca nu, la urmatoarea intalnire iti desenez .

Si intradevar bucataria si livingul au fost factorii de decizie in alegere (in afara de pret, de ce sa nu recunoastem cinstit).

Si dimineata era dragut ca ne faceam cate un ceai (existau vreo doua sortimente) iar taticului partenerei o cafea si stateam putin la taclale, iar seara ne cinsteam cu ce aveam in sticlute.

Poate ca are si hotelul avantajele lui (poate ca doar micul dejun) dar aici puteam sa socializam mai bine.

Hai ca te-am ametit si pe tine ca si pe Dan, dar asa mai schimb si eu o vorba cu voi.

Promit (de fapt in cazul in care voi avea net bun) sa intru mai mult pe AFA, sa mai socializez si eu ca ma dati la disparuti.

O seara frumoasa iti doresc si iti multumesc pentru vizita si vot.

Zoazore
[25.01.18 20:20:18]

@mishu: Nu m-ai amețit! Eram deja! Camera voastră e mai frumoasă! Și eu tot p-aia aș fi ales-o!

Socializăm, cum să nu! Mie mi-e drag să socializăm! Doar să nu ne-o luăm de la webi!

Pupăm!

roth
[29.01.18 22:50:46]

Care cu care, unde cu cine... ??? important e ca a fost super oki, util si bun la pret pentru momentul si contextul necesar in acel moment.

Maxim chestia cu masa vis-a-vis de eveniment

Dan&Ema, mishu, roth, Zoazore