ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2018
STATUS: PARTENER
DEC-2017
single

Descoperă Dijon

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Cativa pasi prin Dijon

Ilustrație video-muzicală
TIPĂREȘTE URM de aici

Asa este – am facut doar cativa pasi prin acest oras fain, vreme de cateva ore cu ocazia unei delegatii, nu pot sa va ghidez cu adevarat pe aici, ci doar cat sa va faceti o idee. E un oras mai degraba mic – 150.000 de locuitori si e capitala regiunii Bourgogne, renumita printre connaiseurii de vinuri. E la o ora si jumatate de Paris, venind cu trenul. TGV-urile sunt bine puse la punct, ai tren aproape la fiecare doua ore, pornirea se face din Gare de Lyon din Paris, e confortabil si rapid, aproape ca nu merita sa-ti bati capul cu masina sau cu alte miljoace de transport.

Centrul vechi e foarte frumos fara a fi opulent ca Parisul de exemplu. Sunt multe cladiri interesante toate in stare buna, strazi pietruite, multe rezervate doar traficului pietonal. Fel de fel de magazine si boutique-uri pe la parterul cladirilor, restaurante (nu am incercat vreunul, mancasem bine inainte, baruri mici si cochete — unde am si intrat si am comandat un verre de rouge, ca in filmele cu Alain Delon :).

Alt lucru pentru care Dijonul e cunoscut e … bineinteles – mustarul de Dijon; am aflat de pe Wikipedia ca mustarul n-a scapat de globalizare: mustarul de Dijon nu se mai produce tocmai la Dijon, iar semintele de mustar provin din… Canada

Am prins orasul la mijlocul lunii decembrie, asa ca am beneficiat si de luminat festiv, de braduti impodobiti si de doua targuri de Craciun, cu tot soiul de produse mai mult sau mai putin traditionale si evidemment, mai mult sau mai… mult scumpe. Cladirile din centrul vechi ce merita a fi vizitate (cum ar fi catedralele Notre Dame de Dijon sau Saint Benigne si alte monumente) se pot bifa intr-un tur de o jumatate de ora - o ora fara intrari, la tot pasul se gasesc harti turistice, si e usor sa te descurci cu ele. Insa mie mi-au placut cel mai mult strazile inguste, pietruite, cu vitrinele luminate si aranjate frumos.

Impresia cu care am ramas e aceea a unui oras ce merita vazut, cu multe cladiri monumentale, as zice un fel de mic Paris — dar stati asa, denumirea asta e rezervata pentru noi :) — insa afara a fi tumultuos, si agitat si zgomotos si aglomerat ca fratele mai mare.

Trimis de Trank in 24.01.18 13:18:45
Validat / Publicat: 24.01.18 13:50:44

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P03 Arcul de triumf din Dijon - decorat de Craciun

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmasterX [24.01.18 13:47:51] »

Mutat în rubrica "Descoperă Dijon, DIJON" (nou-creată pe sait)

webmaster [24.01.18 13:52:54] »

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ impus unei astfel de selecție.

webmaster13 [24.01.18 15:36:55] »

coloana sonora atasata se poate sterge/schimba...

Trank [24.01.18 15:45:48] »

@webmaster13: e la fix, multumesc mult

mishu [17.02.18 17:29:12] »

@Trank: Cred ca si o vizita de doar cateva ore reprezinta un castig, asadar felicitari, votat cu mare drag.

mishu, Trank