ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUL-2009

Krimml - cea mai mare cascada din Europa

Cascada Krimml, situata la "poalele" drumului ce duce in Statiunea Gerlos, pur si simplu m-a fermecat.

Drumul, de fapt poteca asfaltata te duce printr-o padure superba de brazi, pe langa tarabe cu souveniruri, iar sunetul apei devine tot mai puternic. La o rascruce de poteci, facem stanga pe un drum care ne scoate exact la baza cascadei. Am ramas ca stanele de piatra in momentul cand am zarit acesta maretie. Efectiv ne-am dat seama ce micuti si neputinciosi suntem in fata acelei ape care se pravalea pe stanci cu o forta... Bineinteles, dupa ce am privit-o cateva minute, pana am ametit (chiar si bebele a ramas cu privirea tintita, era ca hipnotizat) am inceput sa facem poze, deja eram uzi de la vapori. Nu puteam sa ne apropiem foarte tare.

Trebuia sa plecam, sa incercam sa urcam cu caruciorul, dar nu vroiam. Cred ca as fi stat o zi intreaga sa o privesc si tot nu m-as fi saturat. Inainte de a vedea aceasta cascada, cea mai frumoasa mi se parea cea de la Rachitele.

Ne-am urnit cu greu si-am pornit la continuarea traseului, facand poze in momentul cand intalneam un punct de belvedere.

Drumul urca in serpentine, usoare, nu sunt abrupte, doar ca ne-am oprit intr-un loc, de unde pe niste scari, am coborat la un balcon pt a face poze. In momentul acela am trait o senzatie unica, eram la vreo 10-15 m de cascada. Foarte frumos. Nu puteam sa-mi dezlipesc ochii.

Din pacate, noi doar pana aici am vizitat, deoarece nu stiam cat de greu va fi in continuare si nu putem cu caruciorul. Desi sigur se poate. Aceasta cascada sigur o s-o mai vizitez, bineinteles ca pana sus. Are 4 caderi de apa, iar sus se vedea o cabana. Ma intreb, oare, acolo tot asa suna apa? Nu cred, pt ca altfel cum ar dormi lumea, daca aceasta cabana are si locuri de cazare. In rest, cred ca ar fi bestial sa poti sta pe balconul camerei si sa privesti cum cascada trece pe langa tine.

Am fost cazati la vreo 5 km, dar am scris despre asta. Ne-am luat nelipsitele souveniruri, dupa care ne-am indreptat spre Gerlos, incantati de ceea ce am vazut. Am tot vazut poze, dar altceva este cand te afli in acel loc.

Trimis de Alina Morar in 26.04.10 22:07:54

VIZUALIZĂRI: 5527 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

piti [26.04.10 23:10:53] »

Da @alina morar se poate ajunge relativ usor pana sus la cabana, traseul dureaza cam o ora, in conditii de iarna (3 ianuarie 2009), va imaginati ce zapada era.

Sus, la cabana ne-am tratat cu ceaiuri fierbinti si o delicioasa apfelstrudel cu crema de vanilie. Traseu facut fara copiii, ghetusul iarna este o mare problema.

In apropiere statiunea Gerlos, plina la aceea vreme de olandezi si Kitzbuhel, perla coroanei.

Tot traseul este amenajat cu balustrade, trepte, puncte de belvedere, lucruri ce faciliteaza vizitarea. Nu e cazul sa pomenim de curatenie.

Alina Morar [27.04.10 08:20:53] »

Da, banuiesc ca este asa, vom merge odata si vom vizita tot.

Era multa lume, foarte cald, bebele nu mai avea stare. M-a distrat cum la intrare isi faceau reclama la pui rotisati. Era o masina veche pe care, deasupra, se rotisa un pui mare de plastic, cred.

Si dupa cum spuneai curatenia era exemplara. La noi sigur mai vedeai si cate un loc cum altii au poposit si au facut gratare. In Austria eu nu am vazut asa ceva.

alinutzza140* [27.04.10 09:46:50] »

Mi-as dori sa fiu acolo. Frumoase poze mai ales aceea la care ai scris "loc de facut poza".

pepsi70ro [27.04.10 10:00:27] »

Interesant, foarte frumos, intr-adevar este o zona minunata, mi-ar place sa ajung acolo.

Totusi aceasta este cea mai mare cascada din Europa? Citisem undeva ca ar fi localizata in Elvetia, nu stiu, n-am fost acolo, de aceea te intreb. Un vot si de la mine!

Alina Morar [27.04.10 11:15:08] »

Eu am citit undeva ca este cea mai mare sau cea mai inalta. Sa fie oare cea mai inalta?

Alina Morar [27.04.10 11:26:08] »

Am cautat acum si pe toate site-urile scrie ca este cea mai mare cascada.

Am sa caut, daca am printre pliante, si vad ce scrie, daca scrie. Daca am scris gresit, rog webmaster-ul sa corecteze.

biancuta [05.05.10 20:42:02] »

Un peisaj de vis. Eu am vazut Cascada din Edessa, cea mai mare din balcani si cunosc sentimentul pe care-l ai in fata unei asemenea frumuseti. Felicitari cu superbonus!

pepsi70ro [05.05.10 20:56:18] »

am gasit un site Top 10 Cascade in lume . Prima din Europa ar fi Gulffoss din Islanda, a doua cea de care stiam eu din Elvetia, Cascada Giessbach iar Krimml poate fi a treia.

Nu-i bai, nici unul n-am avut dreptate, dar este util de stiut.

cristi_an3000 [16.07.10 18:43:15] »

din cate am citit pe aici nu se plateste nimic? ma gandeam ca poate e ca la ghetarul Grossglockner, unde accesul masinilor este contra cost.

se plateste ceva per masina, sau per persoana?

merci!

Alina Morar, alinutzza140*, biancuta, piti