ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.01.2018
DIN: craiova
ÎNSCRIS: 17.08.12
SEP-2017

Niki studios Paradise Beach

Timpul este cel mai mare dusman al meu din ultimii ani, astfel incat incep prin a-mi cere scuze ca nu pot posta la timp, desi sunt o avida cautatoare de informatii cu privire la locurile in care calatoresc si stiu cat de mult conteaza, sa pun pe hartie ce am trait. Imi displace total sa ma duc in locuri despre care nu am nicio informatie si sa ratez vacanta sau sa gasesc ceva neasteptat (in mod negativ, bineinteles).

Multumesc pe aceasta cale tuturor celor care isi rup din timpul pretios sa impartaseasca experiente din vacantele petrecute pe diverse meleaguri. Datorita lor eu am stiut exact la ce taverne sa mananc si unde sa imi petrec timpul, evitand in mare parte sa cheltuiesc bani inutil si sa imi pierd momente pretioase bajbaind dupa obiective.

Am cautat informatii despre aceasta vila inainte sa plec, dar nu am gasit nimic, inafara de pozele de pe site-ul grecesc, de unde am si contactat proprietarul direct. Asa ca, desi tarziu, azi mi-am propus sa detaliez putin, deoarece tot aici vin mereu a citesc impresii, despre orice unitate de cazare si trebuie sa duc si eu un aport de informatii, necesare dezvoltarii portalului.

Am aflat foarte tarziu perioada de concediu, astfel incat nu am mai gasit nicaieri loc de cazare dupa criteriile: la plaja/cu vedere la mare, plaja sa fie potrivita pentru copii cu nisip-intrare lina, low/medium budget. Toate cautarile mele au fost pentru Skala Potamia/Panagia, dar nu am gasit nimic sub 80/100 de euro, pe ultima suta de metri.

Din toate raspunsurile la email-uri am ales acest studio si am platit avansul prin Western Union, fara nicio problema in acest sens, doamna fiind foarte amabila.

Am ajuns in jur de ora 11 la vila. Din strada principala se face brusc spre o mica parcare abrupta, in care incap cam 3 masini. Mai au loc de parcare si in strada principala, tot cam 3 masini. Vila este “semnalizata” printr-un panou sageata plasat in strada principal. Noi am mers dupa harta de pe telefon, astfel incat in zona respectiva, stiind ca ajungem, am incetinit. In acea zona se vede oricum ceva aglomeratie, datorita masinilor care urca si coboara spre Paradise Beach. In partea stanga a vilei Niki sunt studiourile Dimitrios, care au o parcare larga amenajata si pareau mai atractive (insa eu nu le-am identificat in cautarile mele initiale).

Am intrebat-o pe gazda daca puteam parca si noi mai aproape de poarta, pentru a ne descarca bagajele, iar dansa a zis ca nu e nicio problema si ca ii pare rau ca nu mai e loc de parcare langa poarta, insa niste clienti i-au facut figura si au venit mai multi decat anuntasera in aceeasi camera si cu doua masini... sunt romani, a spus dandu-si ochii peste cap, uitand probabil ca si noi suntem tot romani  dar am inteles-o. In zilele urmatoare s-a eliberat si locul care era langa poarta, dar e ok sa o lasi si sus in strada (sus fiind la 10 m  - mult doar daca ai de carat multe bagaje)

Camera a fost cu doua paturi unul dublu si unul de o persoana, arata exact ca in pozele de pe net, insa nu sunt atat de luminoase cum par in poze.

Initial nu am avut o impresie placuta cand am trecut printr-o curte amenajata ca o gradina particulara, de la bunica (dar ingrijita, curata), apoi am intrat pe o usa de termopan alb in camera. In curte era un leagan, iar in dreapta spre spatele cladirii o gradina cu iarba si doua hamace instalate intre pomi. In stanga la intrarea in curte era un gratar si un cuptor (parea) zidit cu o masa, la care iti puteai prepara ceva, daca aveai nevoie. Un loc tot ca la bunica, cand faci un gratar in curte, unde era agatat si un sac mare pentru gunoi si doua recipiente pentru sticlele din plastic/sticla.

Am vorbit doar in engleza cu doamna, i-am spus ca intentionam sa ne facem un “refresh”, apoi sa hoinarim prin zona sa ne putem orienta mai usor a doua zi.

Ca sa intelegeti cum am perceput cazarea va spun ca inafara de criteriile de cautare mentionate anterior, “must have”-ul meu in orice vacanta este sa pot bea cafeaua pe terasa si sa privesc marea, nu mai spun ca daca as putea sa ies din terasa fix in nisip, pentru mine ar fi cazarea perfecta. In rest nu ma prea intereseaza nimic, inafara de curatenie. De aceea, am cautat care sunt plajele potrivite pentru copii, ma chitisem pe Golden Beach, dar cum nu am gasit nimic atarnand pe nisip sau eventual in apa, atat de tarziu si care sa nu coste 100 de euro/noapte, am extins cautarile la urmatoarea plaja buna pt copii – Paradise Beach. Din poze si descrieri intelesesem ca mai sunt 100 de metri pana la plaja, ca e putin abrupt si ca vad marea.

Cand am intrat in camera senzatia a fost initial de dezamagire, in sensul ca in poze vazusem o camera mare si luminoasa, la mansarda, cu vedere la mare, iar impresia mea era ca sunt intr-o camera intunecoasa cu un aer de pensiune sau agropensiune  Spun initial pentru ca ulterior, am observat:

- Lenjeria era f curata, proaspata pe ambele paturi, prosoapele la fel, pentru 3 persoane;

- Mobila, desi nu mi-a placut la prima vedere, era din lemn de brad, curata, noua si data cu lac, exact ca la o cabana de munte;

- Camera era curata, iar in sertarasul de la oglinda am gasit si un foen – destul de slabut ca putere, mic (oricum il luasem pe al meu, ca avem o pb cu uscatul parului fetitei mele);

- In stanga era un resou cu doua ochiuri, cu butelie, care functiona ok, iar in dulapuri vase si tacamuri suficiente pentru 3 persoane;

- Era un filtru care face o cafea ok;

- Un frigider mic, care racea f bine cele cateva lactate si lichide pe care le aveam de pus (pentru cei care merg cu multa mancare dupa ei, mi s-a parut ca acel frigider era cam mic);

- Baia era f mica, cam ca la toate studiourile din Grecia cu cada si perdea, dar functionau bine (apa, scurgerea), cu un geam mic pentru aerisire;

- Era un tv pe perete, sincer nu stiu ce posture prindea, pt. ca nu l-am folosit deloc, decat pe post de lumina ajutatoare ;

Am iesit intr-un balcon mic, in care era o masuta cu 3 scaune. Doar atatea persoane incapeau, nu mai multe. Vederea era spre plaja Paradise, intr-adevar, insa nu vedeai plaja efectiv, ci marea si vestita insulita din mijloc. In fata se lasa coasta cu vegetatie multa, care dadea abrupt spre plaja.

Acum, trebuie sa va spun de ce nu mi s-a mai parut ca am ratat cazarea, vizavi de dorintele mele:

- m-am gandit ca totusi am dat doar 50 de euro pe camera (sau 45 chiar);

- din bacon, desi era f mic, aveam o vedere superba, chiar daca era mai in departare; in fiecare dimineata mi-am baut capucino fara zahar si mi-am mancat fursecul inimioara cu ciocolata, admirand un superb rasarit;

- doamna a schimbat prosoapele de cate ori a vazut ca sunt prea umede/folosite sau lasate pt schimbat pe jos;

- daca as fi avut nevoie de ceva, sigur mi-ar fi oferit cu placer. De altfel, ne-a si intrebat daca pe acolo nu poposim, ca stam plecati tot timpul.

Trebuie sa stiti si ce fel de turisti am fost, ca sa va orientati asupra conditiilor de cazare:

- dimineata luam micul dejun rapid privind rasaritul (cu farfuriuta de cafea la care dadeam foc mereu sa putem manca, altfel se strangeau multe albine);

- ne luam haine de schimb la noi pt masa de seara, pe care o luam la diverse taverne (descrise pe AFA si puse de mine pe o lista);

- ne setam pe un obiectiv si tavernele din zona respectiva (ex plaja/clubul de calarie/inchiriere ATV);

- ne intorceam seara si mai beam un pahar de vin/bere, inainte de culcare, pe bacon.

In total am facut 650 km pe insula intre clubul de calarie, plaje si satele de munte, astfel incat cand ajungeam in camera, nici nu mai aveam ocazia sa vad daca este intunecoasa sau nu.

La plaja Paradise se poate ajunge luand-o pe o scurtatura, prin curtea de la vilele Dimitrios, insa este destul de abrupta, iar seara cand ne-am intors de la o plimbare tarzie, sincer nu am avut deloc o senzatie placuta, poteca nefiind luminata (parca eram intr-un ogas de padure).

Plaja este foarte frumoasa, cu intrarea lina in apa si … desi este vestita pentru valuri, in cele doua zile in care am vizitat-o apa era asa de linistita, de parca era o balta. Niciun val, nicun curent, insa era atat de limpede si curata, cum rar am vazut. Erau atat de multe albine incat nu iti puteai permite sa manaci ceva la sezlong, pentru ca se strangeau imediat in jurul tau. Altfel nu am avut probleme. Am mancat la tavern de pe plaja, la care era amenajata si o terasa frumoasa, mancarea si gyrosul au fost excelente. Musai trebuia sa ceri vasul cu cafea arsa, altfel nu puteai manca linistit, mai ales daca ai o fobie pt albine. Pe fetita noastra au deranjat-o. Din cauza muntelui, soarele disparea destul de devreme dupa-amiaza. Privelistea este intr-adevar superba. Ideea este, ca am dorit o cazare pe plaja, am crezut ca am gasit-o, de asta am renuntat la Skala Panagia/Potamia, insa era deasupra plajei, iar drumul catre plaja destul de greu accesibil. Puteai ajunge cu masina, pe cele doua drumuri care treceau in lateralele celor doua unitati de cazare, insa parcarea era aglomerata. De la cele doua taverne de pe plaja putei lua tot ce doresti (gyros, meniu a la carte, fructe, inghetata, sucuri, prajituri, cips, snaks, caafea, alcool, etc). Daca de la locul de cazare drumul catre plaja ar fi fost mai facil, poate mai petreceam o zi aici. Insa adevarul este ca, fiind prima data pe insula, am dorit sa vedem cat mai multe plaje si am fost de doua ori la Golden Beach pentru ca i-a placut fetei noastre cel mai mult. In plus era si mai aproape de Clubul de calarie, pentru aceasta activitate fiind rezervate 3 zile din sejurul nostru, completate dupa posibilitati cu plaja/cine la tavernele din zona.

Concluzia mea este ca este o cazare decenta, situatia la una din cele mai vestite plaje din insula si care iti ofera posibilitatea sa ajungi usor la alte plaje, fiind cam la jumatatea distantei intre San Antonio (satul de munte Teologus) si Golden Beach/Marble Beach/Clubul de calarie.

Mie mi-a placut partea abrupta a insulei, latura cu Golden Beach, Marble Bech, Giola, San Antonio. Fetita noastra a zis ca parca suntem la Ranca si la poalele muntelui este marea . Eu ador Grecia, spre deosebire de copilul nostru care adora vacantele in resorturile all inclusive, stiam la ce sa ma astept si pana la urma a iesit un concediu pe cinste. A doua vacanta in Thassos va fi la Golden Beach, chiar pe plaja si poate cu doar o vizita la Marble Beach (preferata mea – mai putin aglomeratia excesiva, dar plaja/apa sunt incredibile) si clubul de calarie.

Si acum simt mirosul de brad, combinat cu briza marii si cu mirosul de octopus la gratar, simt cum imi flutura parul gonind pe ATV si admirand privelisti superbe la fiecare pas.

Apropos, in vacanta sa nu ratati o vizita la tavern Faros, care e situata pe stanci si ofera o priveliste superba asupra marii si a insulei din mare, care se vede si de pe plaja Paradise. Am mancat excelent la tavernele: Elena- sat Panagia, Faros, hotel Liberty, Mousses (aici am dansat, am vazut farfurii sparte si o muzica excelenta made in Greece), si am ratat masa la taverna Stelios din Theologus, deoarece nu am stiut ce sa cerem – vina mea (fiind doar noi 3, toti mancand ied sau miel, am vrut portii de maxim jumatate de kg, pt ca nu suntem foarte mancaciosi – dar in loc sa comandam ceva friptura – pulpa, picior etc, s-a nimerit sa cerem partea cu sira spinarii, care arata mai mult fiarta/aburita decat fripta).

Ar mai fi multe de povestit despre atractiile insulei si ce m-a impresionat, dar despre cazare, in contextul dat, cam asta a fost!

Vacante frumoase tuturor!

Trimis de anghelada in 22.01.18 19:19:24
Validat / Publicat: 22.01.18 22:05:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2092 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anghelada); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P24 Pardise Beach - teverna cu "de toate"

[22.01.18 21:59:43]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Niki Studios & Aparts Paradise Beach, KINIRA" (nou-creată pe sait)

[22.01.18 22:04:57]

@anghelada, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[22.01.18 22:09:58]

@anghelada: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[22.01.18 22:35:03]

@webmaster26: cred ca pozitia coordonatelor e in strada principala, pe partea celalta. Dar vad pe harta Studios Niki. Cam aia ar fi pozitia corecta, pt ca din strada principala cobori 10 15 m pana la poarta. In plus, mi-am dat seama ca am gresit denumirea studiourilor vecine, prin curtea carora se merge spre plaja (pe jos, prin padurice). Cred ca se numesc Agatha, intr-adevar. Stiu ca atunci cand am gasit studiourile Niki, cineva a povestit despre ambele locatii, descriind plaja Paradise. Sunt singurele locuri de cazare de la aceasta plaja.

[22.01.18 22:40:33]

@webmaster26: asa este, voi tine cont. Am tras de mine sa termin review-ul si sa pun pozele. Doream de anul trecut???? dura prea mult sa fac articole separate. Dar voi incerca totusi sa descriu cum am perceput eu plajele, dupa ce citisem atat despre ele si despre clubul de călărie. Nu am găsit mai nimic despre club si am sperat ca e adevarata singura fraza pe care o găsisem, cum ca s-ar face călărie in Thassos. Asa am convins copilul sa meargă pe insula. ????

flaviana77
[23.01.18 09:55:17]

faza cu albinele ma impiedica sa aleg concediu in thassos.

sincer nu mi-ar place deloc sa stau la tot pasul sa ma feresc de albine cand esti in concediu nu iti arde de probleme.

am fost in thassos acum multa vreme si nu era nici o albina.

se pare ca nu mai este deloc asa.

trebuie sa ma orientez spre o alta destinatie.

mi-a placut cum ai prezentat, locul de cazare, cel putin balconul cu cafeaua de dimineata si cu privelistea, superb.

[23.01.18 10:02:41]

[23.01.18 10:28:09]

@flaviana77: Cat am stat in Thassos nu am avut probleme cu albinele, decat in momentul in care mancam. Dar peste tot sunt dotati cu vase mici in care pun cafea macinata, la care dau foc. Din cauza fumului albinele se indeparteaza. Cat am stat la plaja, nu ne-a amenintat niciuna, insa daca scoteai vreun sandvis, nu stiu de unde apareau. Am inteles de la localici ca s-au inmultit din cauza incendiului puternic, care a distrus mare parte din vegetatia de pe versanti, astfel incat albinele au "migrat" si au cautat "mancarica" in alte parti. Culmea e ca cel mai mult le plac sandvisurile cu carne

Ideea este ca pe noi nu ne-au deranjat deloc, doar cand doream sa mancam langa sezlong (nu sticks/cips, ci chestii mai... mustoase) sau preferam terase deschise aproape de plaja. In rest nu ne-au intepat si chiar si cafeaua arsa de pe balcon a avut efect, ca sa putem lua micul dejun. Pe fetita noastra o deranjau cel mai mult, pentru ca nu le putea ignora. Dar spre finalul concediului a inceput sa le ignore si a capatat dexteritate la... mancat repede gyrosul )

A trecut ceva timp de la incendiul de pe insula, poate anul acesta nu va mai fi o problema deranjanta. Oricum insula e superba pt familii cu copii, care vor sa vada si natura in splendoarea ei, nu doar resortul si atat. Iar apa... face toti banii.

flaviana77
[23.01.18 10:34:07]

@anghelada:

inteleg ce spui si eu am un copilas de 7 ani si nu ii plac deloc albinele cum nici mie nu imi plac imi e si frica de ele.

de altfel in principiu as merge acolo pentru apa aia turcoaz superba de la Golden Beach de care imi este chiar dor.

iti multumesc pentru raspunsul prompt.

mai scrie ca scrii frumos.

anghelada, flaviana77

• pagină generată în 0.06482720375061 sec