ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2018
JAN-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Concediu la ski foarte reusit in Italia, Moena, cazare hotel El Raresh

Am plecat dimineata la ora 6 din Oradea si am ajuns la destinatie dupa 12 ore de condus lejer, in general pe autostrada, pe urmatoarea ruta: Oradea - Budapesta, Slovenia si am intrat in Italia, pe la Trieste, am mai circulat pe autostrada in Italia, dupa care ultimii 60 km i-am facut pe drumuri nationale, foarte bune si curate (la negru).

Am platit ~50 lei vigneta Ungaria 10 zile, 15 EURO vigneta Slovenia 7 zile, taxe autostrada pe mai multe sectoare in Italia, sume mici dar multe, total ~950 km. In slovenia se poate cumpara vigneta la prima benzinarie pe autostrada, in Italia se plateste pe sectoare, la intrarea pe sector, la statiile de taxare, se ridica un bilet care la iesire de pe sectorul respectiv, in functie de distanta parcursa, se plateste! atentie, la unele statii de taxare s-a putut plati numai numerar!

De alimentat cu carburant recomand Slovenia.

Hotelul, este o afacere de familie, holul, receptia si salile de mese foarte curate, calduroase si frumos amenajate, baia cu cabina dus, ok, camerele ok, marime medie, mobilier modest, curate, calduroase, curatenie zilnic, schimbat lenjerie si prosoape la 3 zile, camera echipament ski, sauna si o piscina mica, ce mai, tot ce trebuie, micul dejun bogat, cafea foarte buna, de care si cata doresti la automat profesional, bineinteles SAECO, cina, un festin culinar, foarte multa mancare si foarte buna.

Seara, la cina, aveam un meniu din care alegeam ce dorim sa servim urmatoarea zi la cina.

Hotelul este situal la capatul unei stradute foarte abrupte, noroc ca nu a fost inghetat pe jos, si cu locuri insuficiente de parcare. Oricum pentru pretul platit nu se poate reprosa ceva.

Suma platita a inclus cazare 3 persoane, mic dejun, cina si skipass-ul pentru fiecare.

In perioada in care am fost noi, temperatura a fost ridicata, noaptea 0 gradea si ziua 5-6 grade, 2 zile ceata, zapada a fost in unele locuri cam apoasa, chiar si asa, per ansambul gradul de satisfactie in privinta zapezii a fost de 80%

In schimb ca domeniu schiabil am ramas impresionati! in zona respectiva sunt in jur de 1300 km de partii, cea mai mare zona de schi din lume, asta am aflat acolo, am avut skipass inclus pe trei domenii si am avut parte de partii de vis, lungi si foarte late, cele rosii putand fi folosite fara probleme si de incepatori, incluv partiile negre, avand in vedere latimea mare, nu au fost dificile de coborat.

In opinia mea, pentru schi, Italia este peste Austria, la partii, la cazare, la mancare, si la orice altceva. Am vorbit cu romani care sunt la al 7-lea an in zona si spuneau ca au vazut cam jumate din ce e de vazut si schiat in zona respectiva.

Cazare achizitionata de o agentie.

Trimis de dorin4x4 in 21.01.18 19:39:39
    Validat / Publicat: 21.01.18 20:41:09
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1616 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dorin4x4); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P14 tot pe partie... nu mai stiu pe care...

[21.01.18 20:40:34]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "El Laresh Hotel, MOENA" (nou-creată pe sait)

dorin4x4AUTOR REVIEW
    [21.01.18 20:45:06]