ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2018
DIN: Ghimbav
ÎNSCRIS: 30.07.12
JAN-2018

Hoppa Hopaa

Deschis facebook si rasfoiesc fara prea mare atentie, dar nu trece zi in care sa nu-mi apara pagina Hopaa scris cu albastru si litere deformate. Nu dau mare importanta o zi, doua, trei … dar pana la urma ma roade curiozitatea si ii acord atentie. Constat ca persoanele care apreciau pagina imi sunt apropiate si ii dau o sansa paginii si o deschid. Observ cu surprindere ca in Brasov avem un nou restaurant cu specific grecesc si hotarasc pe loc sa-I dau o sansa.

Restaurantul Hopaa se afla pe strada Bulevardul 15 Noiembrie numarul 30, in locul unei foste shaormerii, destul de aproape de centru. Noi l-am vizitat ieri la ceas de seara. Am gasit doua mese ocupate, muzica greceasca, o admosfera placuta si mancare buna. La scurt timp s-au mai ocupat cateva mese. Personal am mancat un giros mic de pui si sotul a mancat un giros la farfurie. Au fost foarte bune. Bucatarii sunt greci, personalul amabil, meniul generos (l-am fotografiat pentru voi) si mancarea buna.

Noua ne-a placut aici si vom reveni. Nu este Grecia dar te aduce mai aproape de ea.

Pofta buna!

Trimis de Denisa13 in 20.01.18 16:30:44
Validat / Publicat: 20.01.18 18:19:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 4475 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Denisa13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Peisajul restaurantului

Zoazore
[20.01.18 18:44:44]

@Denisa13: Mănânc și citesc. Altfeeelll! Mmmm... Cam... piperat, dar merge! 10 lei un Mythos?

[20.01.18 19:03:02]

@Zoazore: Mythos la 330... este ca in Grecia inclusiv la preturi. Si mie mi-a atras atentia pretul. Sa-ti fie de bine.

[21.01.18 11:28:24]

Revin cu o rectificare, numele corect al restaurantului este Hopaa, nu Hoppa. As dori sa se faca modificarea in text daca este posibil.Se poate web sa inlocuiti peste tot in text ? Multumesc. Scuze pentru greseala, in mintea mea s-a inregistrat numele cu doi de p in loc de doi de a.

[21.01.18 11:51:06]

@Denisa13: Corectat.

Pe viitor recomand ca îna stfel de cazuri să folosești funcția SESIZEAZĂ (scrisă cu roșu sub text) - e mult mai „operativă”...

[21.01.18 12:04:54]

@webmasterX: Multumesc.

[28.01.18 22:13:02]

@Denisa13: Hopa, hopa si eu pe aici, noroc ca tocmai am mancat, insa imi place ce vad. Felicitari, votat cu mare drag.

[28.01.18 22:20:30]

@mishu: Multumesc Mishu de vizita si vot. Sa-ti fie de bine.

[27.03.18 13:18:04]

Acu' câteva zile mi-am mai recitit ce-am scrisără pe sait și, mai ales, ce-or zisără ăia de și-au făcut milă de mine și au scris câte-un ecou-doo. Și, Hopaa, dădui de tine!

Cum, de ceva timp, sunt în pană de inspirație dar la fel de cârcotaș ca mai mereu, m-am decis să azvârl un ochi și pe ce-ai scris tu, nu de alta, doar așa, ca să poci socializa...

Moldovean fiind, nu se poate ca un review despre mâncare și mâncătorii să nu-mi atragă atenția, deci, am cetit ce mare atenție, mai ales că, în mod obișnuit, ajung de câteva ori pe an în frumosul Brașov și nu văz de ce n-aș bate falcă prin alte și alte crâșme?

Cetii și constatai că ești tare concisă, nu foarte multe vorbe, de unde deduc că:

a. ți-era tare foame și n-ai mai avut răbdare să umpli spațiul cu cuvinte despre locație și despre cât de frumos este. deși, ierată-mi fie opinia, ai cam tras cu ochiul pe fereastră-n bucătăria grecoteilor.

b. chiar n-ai timp, așa cum ziseși la ecoul meu. Dar, eu, ca un moldovean de mă aflu, cam ca două treimi din Brașov dealtfel, nu poci trece atât de ușor peste descrierea despre cum o fost, ce culoare aveau ochii fetei de mă servea, bla-bla-bla-uri.

Dar, de ținut minte, o să țin: B-dul 15 noiembrie, nr 30. Oups, ce este dom'ne pe 15 Noiembrie?! Ziua Mondială Antifumat, îmi zîce wikipedia. Măi, să fie?!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[27.03.18 14:03:53]

@Yersinia pestis: măi, mie-mi zice al'ceva. Și nu cred că e frumos să nu ținem minte astfel de date...

[27.03.18 14:15:40]

@Yersinia pestis: Ma bucur ca ai ajuns si aici. Foame... imi era putin dar si in alte circumstante cred ca tot cam asa as fi scris. Nu doar din lipsa de timp nu intru in detalii ci asa sunt eu. Nu retin detaliile ci ansamblul, in plus la mine 1+1=2. Asa sunt eu cladita: scurt si la obiect, iar la cuvinte nu ma prea pricep.

Daca tot zici ca vi des la Brasov atunci nu rata Pizza Hot daca iti place si consumi acest fel de mancare.

In rest, sa auzim numai de bine si sa avem vacante si amintiri frumoase sa avem ce povesti.

[27.03.18 17:46:08]

@Dragos: Yep, săr’mâna că mă-nvățași!

Promit solemn, pe cuvânt de pionier (ca soiul ăla de măr), că dau un mare șpriț, în caz de, la o adică, dăm, din nou, față-n față. Că n-o fi intrat Slănic Moldova-n pământ!

[27.03.18 17:50:20]

@Denisa13: Păi, nu-ți zîsei că-s moldovean? Cum să tânjăsc eu la pizza?! Nu, bre, io vreau niște mâncăruri ușoare: borș de pui (găină), o fasole cu cârnați și jumeri, o strachină de sarmale, cu mămăligă, ardei iuți și smântână, vreo doi pui prăjiți la ceaun... mă rog, din astea!

[27.03.18 20:57:50]

@Yersinia pestis: Ma gandeam eu ca pizza nu este tentanta pentru tine, ca nu ai fi trecut cu vederea articolul meu. Pentru acest tip de meniu iti recomand restaurantele din grupul Sergiana si Ceasu' Rau.

Denisa13, mishu, Yersinia Pestis, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi: