ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2018
OCT-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Foileton liguric - ziua 3 // Santa Margherita Ligure, San Fruttuoso, Portofino

Asta a fost ziua in care ne-am plimbat cel mai mult cu vaporul, pentru ca am parcurs toate traseele maritim.

Santa Margherita Ligure este un orasel pe Riviera italiana, absolut adorabil; ca de obicei, am ajuns acolo dis de dimineata, doar ca fiind sambata, orasul era mai animat: lume iesita la jogging, la plimbat de copii, la plimbare sau la cafea.

Dupa o plimbare de recunoastere pe faleza, o cafea, un mic dejun si o inghetata, ne-am imbarcat spre San Fruttuoso.

Aici se poate ajunge maritim, rutier (verificati, am gasit informatii contradictorii!) sau pe jos (4 km).

Se spune ca traseul de drumetie este unul din cele mai frumoase din zona. Daca am fi avut incaltari adevate l-am fi bifat si noi.

Undeva in zona, in apa, se afla si o statuie a lui Isus (Cristo degli Abisi); ea poate fi vazut daca faci scufundari.

La San Fruttuoso este o fosta manastire, pe o plaja, transformata acum in muzeu; pozitionarea este de exceptie, privelistea dinspre mare este foarte frumoasa, iar apa are in acea zona o superba culoare turcoaz.

Nu am plecat de acolo pana nu am stat la restaurantul amplasat pe stanci, sa bem o cafea si un prosecco, admirand muti marea si bucurandu-ne de acel "dolce far niente" pe care nu-l simti cu adevarat decat in Italia.

De aici am plecat (tot cu vaporul!) spre Portofino, capul de lista al excursiei noastre ligurice. Acest orasel exclusivist de doar 500 de locuitori nu poate fi descris in cuvinte: el trebuie simtit, vazut si mirosit; la fel ca si Positano, fost sat pescaresc, transformat din anii '50 in statiunea preferata a vedetelor.

Totul se concentreaza in jurul micului port: restaurante, magazine de firma, expozitii de arta, locuri de cazare. Totul exclusivist, elegant, cu preturi mari si foarte mari

Am vizitat biserica San Giorgio si castelul Brown, care ne-a amintit oarecum de castelul reginei noastre de la Balcic. Nu ratati acest castel, pentru ca de aici ai cea mai frumoasa vedere asupra portului! Si tot aici, nu ratati ultimul etaj al castelului unde este amenajata o camera circulara unde se proiecteaza imagini mai vechi si mai noi din Portofino, totul pe melodia "I found my love in Portofino" in versiunea lui Andrea Bocelli. Ca o paranteza: cautati pe youtube concertul lui Bocelli de acum cativa ani din Portofino, e ceva deosebit!

Am luat aici si masa de pranz; nu chiar in port, ci pe o straduta laturalnica; putin mai scump decat in alte parti, dar nu de speriat. Mancare foarte, foarte buna, ca dealtfel peste tot in Italia!

Trimis de Chloe in 17.01.18 13:34:10
    Validat / Publicat: 17.01.18 16:38:31
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2277 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 San Fruttuoso

webmasterX [17.01.18 16:35:20] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Liguria» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Aurici [17.01.18 17:07:20] »

@Chloe: În curând voi fi pe urmele tale așa că îmi sunt de mare ajutor informațiile, așa cum mi-au fost și cele ale lui @crismis, scrise de curând, tot de prin zonă.

M-ai derutat puțin cu zilele. La un articol ai scris 4 zile, la altul 5... Noi avem 5 nopți la La Spezia și sper să reușim să facem cât mai multe. Avem un program pentru vreo 2 săptămâni

Te-am invidiat și pentru cazare. Noi am crezut că am găsit super ieftin, dar ale tale sunt de-a dreptul supărător de mici. Sper să nu te citească nici un prieten din cei cu care călătorim ca să vadă diferența.

În cazul nostru Coasta Ligurică a fost la concurență cu Coasta Amalfitană anul trecut și a câștigat cea din urmă, dar abia aștept să ajung și eu pe cea Ligurică pentru că mi se pare la fel de spectaculoasă. Mi-au plăcut foarte mult pozele tale și ale lui @crismis și alte sute pe care le-am tot văzut.

Sper să ajungi cu scrisul la final până plec și eu

Chloe [17.01.18 19:10:40] »

@Aurici: eu dupa tine in Puglia, tu dupa mine in Liguria

Noi am avut sejur de 5 nopti, insa am ajuns noaptea tarziu si am plecat dimineata devreme, astfel incat am avut doar 4 zile pline

Da, cazarea am gasit-o la pret convenabil, pentru ca am stat "calare" pe binecunoscutul site de rezervari, pana am gasit un raport calitate/pret optim.

Noi ne gandisem inca de acasa sa atingem cateva destinatii, dar in general ritmul a fost destul de lejer. Am pierdut destul de mult timp cu savuratul meselor prin trattorii, am pierdut vremea pe plaje, am lalait pe strazi, d-astea

Daca nu ai vazut inca 5 Terre, cred ca le poti comprima intr-o singura zi, chiar si cu o drumetie pe jos intre ele. Vezi si articolele mele mai vechi despre zona, poate te mai inspiri si de acolo.

Zona este frumoasa, daca sunteti fani Italia, o sa va placa sigur!

Vacanta placuta!

mishu [28.01.18 13:11:31] »

@Chloe: La fel de frumos, felicitari, votat cu mare drag.

Aurici, Chloe, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Liguria: