ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2010
ÎNSCRIS: 24.04.10
JUL-2008
2 AD. + 1 COPII

O experienta placuta!

Am ajuns la Hotelul Aqua Promenade din statiunea Pineda de Mar, pe la ora 23, cu trenul care face legatura dintre Barcelona (aeroport) si statiunile de pe Costa Brava. Am fost primiti cu ospitalitate de receptionera care ne-a dat camera imediat si ne-a informat, intr-o engleza fluenta, ca am ratat masa de seara si, ca urmare, vom putea lua in compensatie, pranzul in urmatoarea zi. Sejurul nostru presupunea demipensiune, insa ei iti ofereau posibilitatea de a recupera masa pierduta daca ajungeai prea tarziu in prima zi (cazul nostru) sau daca din diferite motive urma sa ratezi o masa, si-i anuntai cu o zi inainte.

Camera era suficient de spatioasa, cu pat dublu, generos si un pat de o persoana, destul de mare si acesta, pt copil. Aveam seif (utilizarea era contra cost), tv, mini frigider, baie f. curata, utilata cu feon, bideu, cada, sapunele, sampon, hartie igienica. Prosoapele erau albe, curate si se schimbau la cerere (le lasai pe gresie). Balconul avea vedere la piscina si era dotat cu masuta si doua scaune, plus un uscator de prosoape.

Hotelul era strajuit de palmieri superbi, pe care ii gaseai de altfel pe intregul bulevard si nu numai.

Intrarea in restaurant se facea nu dupa bunul plac, ci prin preluare, de la intrare, de un ospatar care-ti verifica si bifa intr-un cartonas dat de la receptie, mesele la care erai indrituit. Acesta te conducea apoi la o masa libera, care tocmai fusese debarasata si a carei fata de masa era schimbata. Mancarea era excelenta, foarte variata si gustoasa, iar anumite feluri erau preparate de bucatar, in fata clientilor. Gaseai carnuri de tot felul, dar si salate, legume, branzeturi, fructe, clatite, cereale, lapte, cafea, sucuri, yammy... de toate.

Pentru a ajunge la plaja doar traversai soseaua ingusta din fata hotelului si treceai pe sub calea ferata. Plaja era practic in fata hotelului, la fel si trenurile rapide, comode si cu orar strict care te duceau in doar o ora in Barcelona. Statia de tren era la doua minute distanta de hotel. Cam la 20-25 min. venea si trenul. Si chiar venea!

Obisnuiti cu aglomeratia de prin statiunile noastre, am fost uimiti de lejeritatea de pe plaja. Nimeni nu te forta nici sa folosesti sezlongurile, nu erau delimitari de genul zona sezlonguri-zona cearsafuri. Fiecare statea unde voia, nimeni nu se calca in picioare. Nisipul era mai inchis la culoare si mai grosier decat pe litoralul nostru, iar apa se adancea destul de repede, aproape de mal. Dar plaja era curata, cate un barulet din loc in loc in care puteai bea o cafeluta, un suc sau o bere.

In apropierea hotelului erau magazine cu imbracaminte, incaltari, suveniruri, dar si mini restaurante in care puteai servi specialitati spaniole.

Piscina hotelului nu era f. mare, dar curata si accesul la umbrele si sezlonguri era gratuit. Puteai sa joci si un ping-pong daca nu erai prea toropit.

Mentiune speciala: pt amatorii de super distractie, Pineda nu este alegerea potrivita. Este o statiune foarte linistita (la ora pranzului e aproape pustiu), ceva animatie fiind seara, dar nu in exces.

Nu ratati Barcelona! Un oras foarte frumos, in care puteti admira operele lui Gaudi, o superba gradina zoologica, magazine si simplute, dar si de fitze, celebra Rambla, cu toti artistii ei ambulanti, statui vii, animalutze, pasari, flori, culminand cu portul superb.

Recomand de asemenea parcul de distractii Port Aventura. Bestial pt cei care vor sa traiasca cele mai tari senzatii intr-un imens montagne-russe, dar si pt doritorii de distractii mai potolite.

Vacante placute va doresc tuturor!

Trimis de Corry in 26.04.10 12:11:33

VIZUALIZĂRI: 5645 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Corry); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

valimi
[26.04.10 13:25:56]

Si la noi este la fel, daca pierzi o masa, te anunta intr-o romana fluenta ca ai pierdut o masa.

[26.04.10 16:36:10]

De fapt la noi nu te anunta ca ai pierdut vreo masa - plus ca nici romana nu e intotdeauna fluenta - doar se bucura ca pot refolosi ce nu s-a mancat sau s-a mancat pe jumatate.

biancuta
[26.04.10 23:08:36]

Frumoasa prezentarea. Ai un vot si de la mine.

CCRRIISSYY
[27.04.10 08:09:03]

Spune-ne te rog si care a fost pretul sejurului (cazare+masa+avion). Multumim.

[27.04.10 09:47:18]

Biancuta, multumesc frumos pt vot si apreciere!

CCRRIISSYY, iti pot spune ca sejurul (8 nopti), cam tripla cu demipensiune, ne-a costat 546 eur pt doi adulti, iar pt copil n-am platit.

Rezervarea am facut-o direct pe site-ul hotelului si ni s-a debitat cardul cu suma de 150 eur din total, restul fiind platit la hotel).

Zborul (companie spaniola), a costat 528 eur pt toti trei, (plata card).

[27.04.10 22:25:36]

Corry, am atasat aceasta melodie, sper sa-ti placa!

[28.04.10 09:12:37]

Superba melodie, excelenta alegere! Multumesc, webmaster13 !

valentina
[02.05.10 17:55:48]

Coryy, felicitari pentru review, chiar asteptam sa se scrie ceva despre acest hotel.

La jumatatea lunii iunie vom merge si noi impreuna cu copilul si ne vom caza tot la Aqua Hotel Promenade.

Noi am optat pentru varianta pensiune completa. Stii cumva, care este deosebirea fata de AI?

[03.05.10 11:28:03]

Din cate stiu, deosebirea dintre A. I si pensiune completa este ca in primul caz ai incluse toate mesele, gustarile, dar si bauturile, iar in cel de-al doilea, beneficiezi de cele trei mese, insa nu si de bauturi, cu exceptia celor de la micul dejun (cafea, ceai, lapte etc).

Oricum, am vazut ca acest hotel nu ofera all inclusive.

Vacanta placuta!

Griegut
[26.07.11 13:32:52]

Sezlongurile de pe plaja erau contra cost?

Mesele erau tip bufet sau a la carte?

Pretul camerei duble era acelasi cu pretul camerei triple in care inteleg ca ati stat, copilul fiind gratis?

Era deranjant zgomotul trenurilor (inteleg ca erau foarte aproape, mai ca treceau pe sub fereastra) ?

Soseaua pe care o traversati ca sa ajungeti la plaja era aglomerata? Existau si camere cu vedere la strada (cu tot disconfortul zgomotului) ?

[26.07.11 14:19:37]

Sezlongurile de pe plaja nu erau gratuite, insa nu prea erau folosite. Turistii foloseau propriile cearsafuri, prosoape. Dupa cum am spus nu existau restrictii si nici nu le intindeau ostentativ pe plaja, cum fac ai nostri, ca sa te impiedice sa te asezi alaturi. Toate mesele erau stil bufet suedez, nu a la carte, iar prezenta trenurilor in apropiere n-a reprezentat o problema, ci un avantaj pentru a ajunge usor in alte statiuni sau in Barcelona. In plus, camera noastra a avut vedere la piscina si nu la mare (pe langa care treceau trenurile). Soseaua pe care o traversam este una ingusta, la fel cum sunt cele de prin statiunile noastre si nu aglomerata. Camerele, ca sa ma fac mai bine inteleasa, pot fi cu vedere la mare (implicit la soseaua ingusta si calea ferata) sau la piscina.

In ce priveste pretul unei camere duble versus triple, nu-mi mai amintesc astfel de detalii dupa 3 ani. Site-ul hotelului s-ar dovedi util.

In speranta ca am fost de ajutor, doresc tuturor o vacanta frumoasa!

biancuta, CCRRIISSYY, Corry, Griegut, valentina, valimi

• pagină generată în 0.048121929168701 sec