ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2018
ÎNSCRIS: 09.05.11
JAN-2018
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Restaurantul autoservire Medeea din Sinaia

V-am povestit în articolul precedent că weekend-ul trecut am mers la săniuș pe Valea Prahovei. Sâmbătă, după câteva ore bune petrecute pe zăpadă la Cota 1400, am coborât în Sinaia și ne era foame. Așa că ne-am hotărât să mergem să servim masa. Dar unde?! Ne plimbasem în seara precedentă prin zona centrală a stațiunii și am remarcat mai multe locuri de servit masa. Dintre acele localuri, am ales să mâncăm la restaurantul autoservire Medeea, un local micuț, aflat la parterul unei clădiri din zona centrală a stațiunii.

Am aruncat o privire pe internet, dar nu am găsit prea multe informații despre această locație, însă ne-am hotărât să mâncăm acolo pentru că restaurantul este unul mic și -deci- nu avea cum să fie prea aglomerat. Pentru că asta ne doream, un loc unde să luăm prânzul în tihnă și unde să nu fie prea mare gălăgie. Și chiar așa a fost...

Adresa exactă a restaurantului autoservire Medeea este în Sinaia, pe bulevardul Carol I, nr. 27. Noi am ajuns acolo pe la ora 13.30 și am intrat, observând faptul că sunt vreo două mese libere (în total sunt vreo 8 mese, de patru și 6 locuri fiecare). Ne-am dezechipat repejor pentru că înăuntru era cald, apoi am mers să vedem vitrinele cu mâncăruri, pentru a hotărî fiecare ce vom comanda.

Am avut de unde alege; în meniul restaurantului există 7-8 feluri de ciorbă (de pui a la grec – 9 lei, de burtă – 10 lei, de legume, supă de pui cu tăiței – 7 lei, etc), cârnați semiafumați – 8 lei, cartofi pai – 5 lei, țărănești – 6 lei sau piure – 5 lei, mititei – 2,5 lei bucata, sarmale – 12 lei, ceafă de porc grill – 10 lei sau pulpe pui grill – 9 lei, ficăței de pasăre cu sos – 8 lei, tocăniță țărănească având carne de porc – 9 lei, chiftele marinate – 9 lei, șnițel pane grill – 10 lei, vinete împănate de post – 7 lei, orez cu legume – 5 lei, ș. a. m. d. Ca garnitură, se poate alege din câteva feluri de salată: salată de gogoșari în oțet (4 lei), salată de sfeclă roșie (4 lei) ori salată de varză albă sau roșie (3 lei fiecare). Se mai putea comanda piftie de curcan (8 lei) sau salată boeuf (5 lei), însă pe noi ne-au atras alte mâncăruri. Mămăliga costă 3 lei, o chiflă este 1 leu, smântâna sau mujdeiul de usturoi – 1 leu/fiecare. În partea superioară a vitrinelor sunt afișate prețurile produselor, precum și gramajul pentru fiecare porție (am reușit să rețin multe dintre prețuri cu ajutorul aparatului fotografic).

Înaintea noastră mai erau două persoane, astfel că am comandat repejor, am achitat și apoi am mers la masă pentru a servi prânzul.

Comanda noastră a însemnat o ciorbă de pui a la grec pentru mine (a fost excelentă, am primit-o aproape fierbinte, așa cum îmi place) și o porție de tocană țărănească având carne de porc + mămăligă (se răcise puțin tocana până am mâncat-o, dar a fost gustoasă; atât legumele, cât și carnea erau bine făcute). Soția a servit o supă de pui cu tăiței (destul de bună, după cum avea să se exprime) și o porție de piure cu pulpă de pui grill (carnea a fost bine făcută, despre piure mi-a spus că a mâncat și mai gustos de atât :) ), iar băiatul a vrut un șnițel de pui (este una dintre mâncărurile lui favorite) pe care i l-am asezonat noi cu o porție de cartofi pai și cu ketchup. Juniorul a mâncat cu plăcere porția lui (nu este mare amator de ciorbe, motiv pentru care lui nu i-am comandat de această dată), apoi a vrut un suc. Am mers împreună la vitrină, de unde a ales un suc Lipton de piersici (4 lei, sticla de 0,5 l). În vitrina frigorifică mai erau câteva feluri de suc (4-5 lei sticla), dar și bere Heineken (6 lei sticla de 0,33 l).

Pentru produsele comandate, am achitat în total 70 de lei, incluzând aici și 4 chifle, dar și un mic bacșiș.

Am stat în acest restaurant aproximativ 45 de minute, timp în care am mai remarcat faptul că decorațiunile de sărbători nu fuseseră încă strânse (ne-a plăcut asta, atmosfera de sărbătoare te face să te bucuri imediat de vacanță); totodată, în interiorul localului există afișate câteva mesaje pe pereți, cel aflat mai aproape de noi atrăgându-mi imediat atenția: ”Nu toate lucrurile pe care le pierzi sunt o pierdere. Uneori, pierzând, câștigi.” Așa o fi...

Ar mai fi de adăugat că am intrat și la grupul sanitar din restaurant (era destul de curat, parcă ar fi loc și de mai bine). Programul restaurantului este afișat pe ușa de la intrare: zilnic, între orele 11.00 și 20.00.

Concluzionând, nouă ne-a plăcut acest micuț restaurant din Sinaia, motiv pentru care recomandăm această locație!

Toate cele bune!

Trimis de Floryn81 in 11.01.18 18:20:00
Validat / Publicat: 12.01.18 08:40:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 10346 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Aceasta este locația restaurantului Medeea.

Ioan Raita
[12.01.18 09:20:20]

Să vă fie de bine! Clădirea în care se află medeea, este cunoscută cel puțin pentru localnici, drept Comăplexul „Prestarea”. Localul este deschis recent. L-am observat și eu abia acum câteva zile. Până în toamnă acolo a fost un magazin alimentar.

Să auzim de bine!

[12.01.18 09:55:43]

@Ioan Raita: Nu știam cum se numește clădirea (așa că informația pe care ați prezentat-o este binevenită), însă ne-am gândit că ar fi vorba despre un local relativ nou, întrucât am mai trecut de câteva ori prin Sinaia în ultimii doi ani și nu am reținut restaurantul. Pentru noi, Medeea a fost un loc bun de servit masa, deoarece la celelalte câteva restaurante de peste stradă era aglomerat în acel moment.

Mulțumesc frumos pentru lectură și ecou!

Zoazore
[12.01.18 10:33:27]

@Crazy_Mouse: Nu mai vorbesc cu tine! Pai asa faci?

Papa mult si bun si ieftin! Si unde? In Sinaia, care, prin definitie, e scumpa!

Sa va fie de bine si sa mai mergeti!

[12.01.18 10:38:53]

@Zoazore: Mulțumim! O să mai mergem!

[27.01.18 21:24:37]

@Crazy_Mouse: In fine, nu prea imi convine articolul asta, dar am sa-l inghit , cu tot cu laptop, mamaliguta, tochitura, ciorba a la grec... mmm, dar lasa ca ma mut eu in curand si o sa-mi fac eu ce doresc.

Dar ce pot sa iti spun, asa cum a zis si Zozo, ieftin si bun in Sinaia??? chiar ai nimerit-o si e un loc bun de tinut minte si pentru noi ceilalti, asadar felicitari, votat cu mare drag.

[28.01.18 00:25:22]

@mishu: Mulțumesc!

Djbobo*
[04.02.18 14:20:49]

Si cand ma gandesc ca noi l-am evitat, mare greseala, dar o sa indreptam greseala cat de curand!

Vacante placute!

Yersinia Pestis
[02.05.18 12:03:41]

Hm, deși am avut prilejul ocaziei de-a ajunge destul de des prin Sinaia și, mai ales că-mi place mâncarea la ”plimbă tava” nu am fost niciodată la această locație. Așa că, pentru proxima ocazie, bag la cutiuță și țin cont de varianta asta de alimentare a instalației! Deși, nu ne-ai arătat și ce bere aveau, dacă mai era și la halbă, chiar e adevărat!

Mă uitai deci, la un alt review despre mâncare, motiv pentru care mă duc prin bucătărie, să văd dacă capăt ceva de mâncare.

Oups, am uitat, îs singur acasă, Adi e la serviciu, deci, cert, pot să-mi pun ceva de mâncare! Dar, singur???!!! Mnneeeahhh, mai stau și-ndur!

Djbobo*, Ioan Raita, mishu, Yersinia Pestis, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sinaia?: