ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.04.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
DEC-2005

Maroc, circuitul oraselor imperiale

Revelionul 2006 l-am petrecut in Marrakech, Maroc, in cadrul unui tur de noua zile organizat de o agentie de turism. Conteaza mai putin agentia, caci firma mama care contracteaza cu marocanii, subcontracteaza cu agentii din toata tara, excursia fiind oferita la acelas pret fie ca te inscrii la Paralela, fie la un tour operator dintr-un apartament de bloc. Deasemeni, fiind vorba de grup preturile de cazare afisate pe net sunt cu mult mai mari decat cele pe care le plateste agentia.

Hotelurile de 4* f. elegante, decorate, luminate, cu vegetatie exploziva in gradini dadeau impresia unui tablou din 1001 de nopti. Totusi, nu era curatenia de farmacie din tarile nordice. Am dormit in trei locatii: Casablanca, Mararackech si Fez iar masa a cuprins: mic dejun suedez (mananci cat poti dar nu iei senvis, nici fructe la drum ca te pui in situatie penibila) iar seara trei feluri. Mancarea oferita, desi scumpa si elaborata era gatita in legea lor. De ex. berbec cu stafide, menta, usturoi si ardei iute. Sorry! Sigur am mai gasit si peste si croissanturi si pui la gratar dar trebuia sa ai ochi de argus in marea de platouri superb ornate si viu colorate expuse pe mese. Dulciurile erau f. bune asa ca le-am platit cu 2 kg. in plus la greutate.

De revelion ne-am asezat la o masa de opt persoane mai ferita de zgomotul orchestrei si a cantaretilor dar am avut un unghi din care am putut vedea dansurile. Menuul a fost pe masura dar nu pot spune ca ne-am distrat, pentru ca barbatu-miu era singur inconjurat de sapte femei cam ofilite la masa, nu cunosteam lumea, asa ca pentru noi, la varsta noastra nu a meritat banii dati (60 eu/pers). Sunt asa de incuiati incat de revellion nu ne-au pus bautura pe masa dar in schimb o ofereau la costuri exorbitante. Noi fuseseram avizati de ghida asa ca fiecare am scos sampania adusa de acasa spre marea lor desamagire. Din cate tari am vizitat mi s-au parut cei mai habotnici. Cafea buna ca la ei n-am baut nicaieri.

Marocul, lumea araba…Din putinul pe care l-am citit sau vazut, nici pe departe nu am fi putut sa ne formam o impresie live. E o lume plina de contraste in multe privinte dar cu o dominanta de fundamentalism, conservatorism, intoleranta si nepasare. Nu discut de moschei, palate cu porti incrustate si sculptate manual-dealtfel mai putine la numar decat am fi banuit, nici de pajistile verzi si portocalii plantati pe marginea soselelor, incarcati cu zeci de fructe, nici de spectacolele surprinzatoare la care ne-au dus (1/2 kitch-1/2 senzationale, cu lupte in fuga cailor pur sange sau dansatoare din buric si tobe asurzitoare, ), nici de aerul rarefiat din muntii Atlas unde am fost primiti intr-o locuinta berbera (inclusa in circuitul turistic, bien-sur), nici de gradina Majorelle cumparata de Yves Saint Laurent sau oraselul pur francez Ifran… ci de Marocul profund si oamenii sai. Marile orase; Casablanca (5 mil. locuitori), Marrakech (capitala comerciala), Fez (istorie) si Rabat (capitala administrativa), cu exceptia centrului, care pe lungime de cateva stradute se vor a fi copii ale oraselor franceze, sunt construite cu furca fara niciun plan de urbanism sau sistematizare. In orase se construieste mult dar nu se prea locuieste judecand dupa numarul mic al ferestrelor luminate seara.

Mai spre marginea oraselor cat si in asa zisele orasele sau localitati rurale, ’’mondo cane’’ e un cuvant neincapator. Sunt f. sigura pe ce spun caci am mers intr-o zi 550 km cu autocarul si am vazut repetandu-se la nesfarsit aceleasi imagini dezolante. Casele sunt inconjurate de ziduri inalte netencuite acoperite cu cioburi de sticla (se fura enorm) si putinele locuinte care au etajul finisat au drugi de fer in loc de obloane. In general locuintele au un etaj neterminat, cu goluri in loc de ferestre si fara acoperis (casele neterminate sunt exonerate de impozite pe durata constructiei care nu trebuie sa depaseasca 10 ani) Gunoiul menajer se arunca in strada, ulitele nu sunt pavate, lipsa vegetatie si trotuare iar la intrebarea noastra ‘’unde sunt toaletele? ’’, ghidul-absolvent de filologie in Franta- ne-a raspuns natural’’guvernul incurajeaza agricultura ecologica’’, adica... In plina Casablanca la 200 m de moscheea Hassan II construita in 1996 (a treia ca marime din lume dupa Meca si Medina), cu turn de 200 m si o capacitate de 25000 oameni inauntru si 90000 pe esplanada (ecrane mari tv pentru slujba, difuzoare) pe malul Atlanticului am vazut cateva corturi acoperite cu folie de polietilena in care isi duceau viata viata familii numeroase.

Sunt foarte lenesi; barbatii stau de dimineata pana seara in cafenea iar femeile in casa. Ca un truc, in orasele mari vezi seara carduri de 4-5 femei care discuta aprins si rad, ducand de mana copiii-pretext sa iasa si ele la plimbare.

Ghida romanca ne-a povestit cum in excursia anterioara a venit la ea o femeie imbracata in eternul pardesiu gri-murdar si cu feregea pe fata care a rugat-o sa duca in tara un memoriu la Min. Externe si lui Basescu s-o scoata din Maroc. Fusese studenta si orbita de bogatia afisata si ochii langurosi ai marocanului s-a maritat cu el. Imbatranind, la 34 de ani a decazut la statutul de a treia sotie=sclava. Nu s-ar putea intoarce in tara decat cu acordul scris la notar al sotului, ori el n-o lasa. Ghida nu crede ca s-a facut ceva pentru salvarea ei. Groso modo Romania e cu sapte capete mai civilizata caci cea mai saraca gospodarie dela tara are muscate la ferestre, gard cu poarta, caine de paza si privata in fundul curtii.

Acolo nu sunt caini, doar sute de pisici. Majoritatea femeilor si barbatilor poarta imbracamintea traditionala iar cele cateva tinere studente pe care le-am vazut in blugi sau fuste erau sobre si obligatoriu cu capul acoperit. Totusi am vazut doua femei mascate (cu val) la volan si cateva, cu pantofi de firma cu toc si bot ascutit. Ce e demn de remarcat e ca in avionul spre Paris plin de marocani de toate varstele, la intoarcere dela Casablanca, n-am vazut nicio urma de feregea, basma sau halat ci numai imbracaminte de firma occidentala. Ca sa nu mai vorbim ca in avion multi au cerut ‘’vin blanc’’. Aveau caftanele la geamantan? Asta da duplicitate. Ultimul marocan vorbeste perfect frantuzeste caci din cl. 1 primara e obligatorie limba. Influenta protectoratului francez de 50 de ani se face simtita in limba, institutii de stat, sosele dar nu in mentalitate...

Lumea araba e o lume a contrastelor si dupa experienta acestei excursii am inteles ca este foarte greu sa spui ca ai facut un pas spre cunoasterea ei.

Trimis de Michi in 26.04.10 09:29:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAROC. A mai fost în/la: Ulterior din Spania in Tanger

VIZUALIZĂRI: 3439 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Douasprezece ore munca neplatita intr-un atelier pe strada

Alina Morar
[26.04.10 09:55:59]

Sunt o persoana care va admira foarte mult. Nu am apucat sa citest toate rewiew-urile. Desi aveti o varsta, la care altii nici pana la "padure" nu mai merg, calatoriti mult. Asa imi doresc sa fiu si eu, daca voi trai atat. "Jos Palaria" in fata dvs. Cat mai multe calatorii sa aveti. Aveti un super vot.

cc_iordachescu
[26.04.10 11:29:02]

Felicitări pentru cele scrise şi un SB de la noi!

Vă dorim cât mai multe excursii şi aşteptăm să ne împărtăşiţi şi alte experienţe!

ancamariagadea*
[26.04.10 14:12:27]

Foarte detaliata si interesanta descrierea dvs., mi-a placut foarte mult! Va respect pentru felul in care ganditi, acela de a nu judeca prea aspru o lume altfel decat a noastra, o lume pe care ne este greu sa o intelegem.

webmasterXY*
[26.04.10 14:13:49]

binevenite aceste impresii, nota 10! ssteptam sa ne mai scrieti!

cat a costat acest sejur?

magdalena
[26.04.10 14:22:24]

Despre Maroc am auzit si eu numai lucruri frumoase! Mai greu de ajuns acolo...

MichiAUTOR REVIEW
[26.04.10 14:28:44]

A fost destul de scump 1000 eu/ pers+ 2.5 mil. lei in bani vechi. Demi pensiune, hoteluri patru stele. Oricum, cred ca pentru noi a fost reprezentativ a ceeace inseamna lumea araba. Din pacate fiind oarcare distanta in timp, nu m-am incumetat sa scriu despre multele palate si moschei vazute- care dealtfel au mai fost postate in alte review-uri.

zangela69
[26.04.10 14:59:22]

am votat cu toata inima, mi-a placut foarte mult. felicitari, multa sanatate, cat mai multe excursii.

vi_chy*
[09.11.10 09:50:06]

Doamna Michi acest site avea nevoie imperioasa de impresiile si povestile dumneavoastra. Imi cer scuze ca v-am descoperit asa de tarziu postarile. Sper ca sunteti bine si v-ati reluat periplurile prin lumea larga.

Un super vot si de la mine.

Alina Morar, magdalena, Michi, vi_chy*, zangela69
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Maroc: