ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2018
DIN: Alexandria
ÎNSCRIS: 03.08.13
SEP-2017

Excursii in Thassos: Kastro si lacul Maries

De data aceasta am sa las deoparte putin Peloponezul si o sa spun cateva cuvinte despre una din deplasarile mele pe care le-am efectuat in septembrie, aflandu-ma in Thassos.

Fata de de data trecuta (2012) cand am fost cazat in Skala Potamia, de data aceasta am optat pentru o cazare in Potos. De aici am pornit in cateva trasee pentru readucere aminte!

Intr-una din dimineti am hotarat sa vizitam satul Kastro si apoi lacul Maries. Am pornit hotarati la drum inspre Limenaria. Aici, chiar in centru, se face un drum la dreapta pe care am mers pana in Kalivia unde drumul se desparte:in stanga inspre Maries si in fata inspre Kastro.

Daca in 2012 deplasatul cu auto pana acolo era o adevarata aventura din cauza drumului foarte prost, acum am avut placuta surpriza de a merge pe un asfalt ca in palma, marcat, pe care poti ajunge in 20 de minute in Kastro! Drumul serpuieste spectaculos muntele printre plantatii de maslini si arbusti parfumati de rozmarin si oregano.

Kastro, înseamnă "castelul". Satul se află la nord-est de Limenaria spre centrul insulei. Satul este construit la o altitudine de 450 m. deasupra nivelului mării, și deoarece este așezat în munți, nu poate fi văzut de pe coastă. Aceasta a fost o politică deliberată în trecut și de-a lungul veacurilor, pentru a ajuta la protejarea satului și a locuitorilor acestuia de a fi pradati de pirați în Marea Mediterană.

Numele lui derivă din ruinele unui castel care odinioară se afla acolo. Jacob Gatelluzzi, un genovean căruia împăratul bizantin Emanuel al II-lea Palaiolog a dat în 1414 atât insulele din Marea Egee de Nord Thassos și Lesvos, a construit castelul pe vârful muntelui pe care se află astăzi. Familia Gattilussi a domnit in Thassos timp de 40 de ani. Kastro, se spune ca este probabil cel mai vechi sat de pe insulă.

Satul a înflorit în secolul al XIX-lea, dar, după aceea, o parte a locuitorilor săi s-au mutat mai aproape de țărm pentru a menține plantațiile de măslini, iar ceilalți au lucrat în mina "Metalia" din Limenaria, deschisă de compania germană "Spiedel "În secolul al XIX-lea, unii au mers în străinătate în căutarea unui câștig ușor, în timp ce ceilalți căutau locuri de muncă în zonele de coastă, astfel încât Kastro a rămas abandonat.

Cand ajungi in Kastro, ai impresia ca te afli pe un platou de filmare, sau ca timpul s-a oprit in loc pentru locuitorii de aici! Asfaltul tine exact pana la intrarea in sat, restul a fost lasat intact, drum de piatra fara indicatoare moderne. Doar la intrare, pe o bucata de lemn te anunta ca esti in Kastro si iti ureaza “Bine ai venit” in engleza si greaca, si putin mai incolo, inca o pancarta cu sageata spre taverna lui Kostas. Totul in jurul tau este atat de vechi, dar in acelasi timp atat de bine conservat si… pustiu! Nu multa lume se ingramadeste sa vina in Kastro, dar cei care vin, raman cu amintiri pe care sincer nu le-am gasit nici in nu stiu ce plaja cu nisip fin si nici in vreo taverna de la malul marii! Nu sunt atractii turistice importante, el insusi este o atractie. Singura cladire importanta din sat este Biserica Sfantului Athanasios, care a fost si pazitorul satenilor. Aceasta a fost construita sub dominatia turca.

Biserica Sf. Athanasie este datată, conform inscripției sale proprietare, în ianuarie 1804. Bazându-se pe tradiție, biserica a fost construită în termen de 40 de zile de la obținerea licenței de către sultan. Deoarece timpul a fost scurt și nimeni nu a putut fi pierdut, întregul sat a participat la construcția sa.

Se spune ca in vechime aici oficiau patru preoti. Nu este întâmplător faptul că biserica este epicentrul resuscitării periodice a așezării. Aici vor continua să sărbătorească amintirea Sfântului Atanasios pe 18 ianuarie. Cu o saptamana inainte, satul revine la viata. Acele zile, uneori acoperite de zăpadă, sunt momentul în care satul are un aspect complet nou. Străzile înguste sunt pline de oameni, puteți auzi râsul și muzica...

În ultimii ani, casele din sat, care sunt în cea mai mare parte realizate din piatră, au fost renovate, iar satul și-a păstrat aspectul tradițional. Casele nou construite sunt utilizate în principal ca cabane.

Mulți turiști vizitează Kastro în timpul verii. În centrul satului, în curtea din față a bisericii, există o tavernă în care călătorii care se află pe jos pot să se odihnească și să se împrospăteze. Proprietarul tavernei, Kostas, ajută, de obicei, turiștii, aratand o hartă a lucrurilor pe care ar trebui să le vadă în Kastro. Cand insula a devenit turistica, locuitorii de aici si-au lasat casele din varf de munte pentru a-si cauta un trai mai bun pe litoral, in afaceri de turism sau in plantatii de diferite culturi, insa dupa cum observi, in ultimii ani aproape toate casele au fost renovate si sunt folosite de proprietari mai mult in weekend-uri sau niciodata! Prin urmare daca te-ai plictisit de stat la soare, ia in calcul un drum pana la Kastro.

Dupa ce ne-am plimbat prin sat si am trecut pe la taverna lui Kostas pentru a servi un iaurt inghetat (din pacate deschidea la ora 11!), am pornit la drum pentru a vedea si lacul Maries.

In Kalivia am facut dreapta la intersectie si dupa un drum printre plantatii nesfarsite de maslini intrerupte de foioase, salcii si stejari, am ajuns in sat pe care l-am strabatut pe o straduta ingusta foarte repede. De la iesirea din sat drumul nu mai este asfaltat asa ca aveti grija!

Când vă apropiați de lac, mai întâi veți vedea vânzătorii de miere pe marginea drumului. Puteți încerca să cumpărați aici o miere foarte bună și alte produse delicioase cu miere, cum ar fi celebra miere cu nuci, dovlecei, pepene verde... Aici puteți cumpăra măsline locale și ulei de măsline. Uleiul de măsline este mai scump decât în ​​oraș.

Există un total de 12 cascade sub și deasupra lacului. Cascade mai interesante și mai accesibile sunt deasupra lacului. Este nevoie de puțină drumeție și spirit aventuros să urce la ei, dar cred că merită. Eu nu am incercat sa merg mai sus de lac deoarece lacul era complet uscat, ceea ce mi-a provocat dezamagire, dar Gandindu-ma ca in Thassos, timp de 6-7 luni, vara, nu ploua, era de asteptat sa gasesc lacul secat!

Vacante placute!

Trimis de xpac in 09.01.18 19:54:22
Validat / Publicat: 09.01.18 20:46:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2476 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (xpac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 O casa locuita!

[09.01.18 20:20:33]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "O zi în Kastro, KASTRO & THEOLOGOS" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Zoazore
[09.01.18 21:06:01]

@xpac: Măi spirit aventuros, te-ai oprit tu așaaa, fără să vezi lacul? Chiar secat?

E frumos și verde pe-acolo! Îmi place! Când inaugurezi vila Ca să-mi iau concediu și să vin!

elviramvio
[09.01.18 22:51:54]

@xpac:

Când e gata vila din poze, nu uitați să dați un semn. Venim să vă urăm de bine și aducem un vin... de Potos!

[10.01.18 04:40:57]

@Zoazore: Eee, m-am oprit! Niciodata! In legatura cu vila-o sa afli prima!

[10.01.18 04:43:55]

@elviramvio: Bine, am inteles, o sa facem o intrunire AFA!

elviramvio
[10.01.18 10:04:56]

@xpac: ????????

maryka
[10.01.18 20:20:11]

Ce amintiri! Am fost acolo, în Thassos, acum ceva ani, mai precis în 2011, am fost în Theologos, dar spre Kastro, nu ne-am dus din cauza drumului. Însă am fost la lacul Maries, am mers pe jos, din sat, e ceva de mers, dar drumul era plăcut, adesea la umbra pinilor, în sunetul plăcut al talăngilor căprițelor, care se auzeau din vale. Mulțumesc pentru plăcutele amintiri!

[11.01.18 13:38:15]

@maryka: In 2012 am incercat sa ajung in Kastro dar incepusera sa lucreze la el si nu am putut trece! Multumesc pentru vizita!

Dan&Ema
[21.01.18 21:44:30]

@xpac:

Am descoperit cu întârziere articolul acesta. Frustrant sa ajungi la lac si sa fie sec. Chiar daca explicația ti-ai dat-o singur, aveai poate niste asteptari cat de mici sa vezi apa. Dar asta e Grecia! Sa u Thassos!

Ce sa mai cauti la cascade, vorba ta!

Acum lasand acest comentariu deoparte, felicitari ca ai facut mișcare! Numai bine! ????

[27.01.18 19:11:17]

@xpac: Un articol cald, placut si relaxant, exact precum vacanta perfecta. Felicitari, votat cu mare drag.

C.Dana
[11.05.21 02:01:48]

@xpac : Am vizitat Kastro in august 2019 - cred ca drumul ca in palma s-a mai deteriorat intre timp pt ca mie nu mi s-a parut asa neted Desi am petrecut jum de zi in Kastro, n-am avut timp sa ma documentez atat de bine pe partea de istorie. Am preferat sa ma bucur de simpla existenta a acestei bijuterii pusa parca in varf de coroana. vezi impresii

"Mulți turiști vizitează Kastro în timpul verii. "

In ziua cand am fost noi, la final de august, sa fi fost vreo 15 - 18 cu tot cu Kostas pe toata asezarea. M-am bucurat de detaliile istorice din review-ul tau. N-am retinut mare lucru???? dar ma bucur ca am avut de unde afla aceste detalii. Votat cu drag!

C.Dana, Dan&Ema, elviramvio, maryka, mishu, xpac, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Kastro: