ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.01.2018
DEC-2017

la PMM* = 233 AED

Cel mai mic emirat

Ramada Beach Hotel Ajman 4*

Prima intalnire cu Emiratele arabe a avut loc in decembrie 2013, cand am ales sa petrecem Revelionul in Dubai, si a continuat cu excursia organizata in cele 7 emirate din august 2015 (a se vedea review-urile).

Pentru Revelionul de anul acesta am ales cel mai mic emirat-Ajman, cunoscut in cadrul excursiei din august 2015.

Alegerea a fost determinata de amplasarea hotelului peste drum de plaja amenajata, spre deosebire de Dubai-unde hotelurile nu sunt pe plaja, exceptandu-le pe cele de 5*.

Zborul a fost putin intarziat la plecare, dar am aterizat la ora stabilita, 21,55-ora locala, tinand cont de diferenta de fus orar de 2 ore in minus, fata de Romania.

Am stat mult la viza in aeroport, unde, desi erau 8 ghisee, deservirea era asigurata de doar 4 angajati, asa ca a durat mai mult de o ora si jumatate.

Drumul de la aeroportul international din Dubai in Ajman dureaza cam o ora, mai ales ca noaptea nu este aglomeratie.

Am ajuns la hotel in jurul orei 1-ora locala.

Hotelul este amplasat pe bulevardul Corniche si are camere cu vedere la mare/golful Persic si plaja privata.

Am fost invitati sa luam loc pana la terminarea formalitatilor, apoi am fost condusi in camera. Noi solicitasem etaj superior. S-au scuzat ca, ajungand noaptea nu au prea multe variante, dar ne-au asigurat ca ne va placea sigur camera oferita, de la etajul 3. Aceasta s-a dovedit a fi, de fapt, un apartament, cu living si dormitor, cu 2 intrari, 2 balcoane, de 64 mp.

Ne-am exprmat ingrijorarea ca va fi zgomot nocturn, insa am primit asigurari ca nu va fi deranjant.

Este adevarat ca a fost putin zgomot noaptea, deoarece trafic este 24 din 24, iar noi nu mai dormim “bustean”, de mult, insa placerea de a admira marea de pe terasa si niste apusuri superbe –in locul rasaritului visat, a atenuat disconfortul determinat de traficul intens din zona.

Personalul este foarte amabil si saritor in a rezolva orice eventuala problema aparuta.

Livingul este mare, cat dormitorul si holul aferent, cu pardoseala de gresie. In partea dreapta are o combina frigorifica pe care se afla un cuptor cu microunde.

Urmeaza o masa cu 4 scaune si o canapea extensibila cu doua fotolii.

Pe partea stanga sunt doua corpuri maro cu sertare si un Tv. O veioza mare pe picior si cate una de o parte si de alta a canapelei, completeaza mobilierul.

Balconul mare are o masuta rotunda si 2 scaune confortabile.

Usa spre dormitor. Spre stanga un hol cu o alta usa, doar de iesire, mecanismul cu cartela fiind doar la cealalta usa.

Dormitorul, mochetat in totalitate, cu paturi twin si 3 noptiere. Langa cea dinspre fereastra este un corp pe care se afla cana/fierbator cu cani, lingurite, pahare si plicurile cu ceai, cafea, zahar, iar in interior-un minibar.

Zilnic se asigura si cate 3 sticle de apa. Presupun ca la camera simpla erau doar 2.

In fata patului dinspre fereastra este balconul mic si o masura rotunda cu 2 scaune cu spatar.

In fata celuilalt pat, un TV pe perete.

Baia este dotata cu tot ce este necesar:cada, foehn, articole de toaleta, uscator de par.

Dressing mare in 4 usi.

AC atat in living cat si in dormitor.

A fost nevoie de adaptor pentru priza, pe care l-am solicitat si primit de la receptie.

Hotelul asigura in fiecare zi transport spre Dubai, dupa urmatorul program:

-luni - Deira City Centre si China Mall Ajman

-marti - Dubai Mall

-miercuri –Festival City Dubai

-joi - Deira City Cente si China Mall Ajman

-vineri - Dubai Mall

-sambata - Deira City Centre

-duminica- Dubai Mall

La China Mall era intre 10-13, iar in celelalte cazuri intre 14,45 si 21.

Programul de masa includea: breakfast 6-10,30, lunch 12,30-15,30 si dinner 19-0,00.

Programul de plaja era intre 7-18, healthclub timming 8-23 si experience spa 10-23.

Deoarece aveam demipensiune, o alta informatie care ne-a fost data a fost aceea privind schimbarea oricand a meselor MD si pranz sau MD si cina, fara nicio atentionare anterioara, deoarece la intrarea in sala de mese se completeaza pe un formular si se semneaza.

Hotelul asigura si schimb valutar, dar aici paritatea era mai buna la dolar-dirham, decat euro-dirham.

Oricum, o paritate foarte buna euro-dirham se obtinea prin cumpararea oricaror articole din supermarket in euro si obtinerea restului in dirhami.

Am lasat bagajele in camera si am iesit sa luam ceva de macare. Deoarece KFC era chiar vis a vis de hotel, am ales aceasta varianta convenabila.

Desi pe internet citisem ca accesul la internet Wi-Fi este gratuit doar in zonele publice si ne obisnuisem cu aceasta idee, am beneficiat de internet gratuit si in camera. Parolele difereau in functie de zona, camera, lobby, pe plaja, dar ti se puneau la dispozitie la cerere.

Restaurantul Flavors servește un bufet pentru prânz și cină şi un mic dejun tip bufet continental. Masa este foarte diversificata. Room service este disponibil nonstop.

Hotelul oferă un centru spa ultramodern, cu saune și camere de masaj pentru femei și bărbați. Tratamentele de masaj sunt disponibile la cerere.

Ramada Beach Hotel Ajman este la 20 de minute de Aeroportul Internațional Sharjah. Hotelul oferă si parcare privată gratuită.

Cina festiva a fost asigurata la alt hotel din lantul Ramada, la restaurantul Majestic, al hotelului Ramada Hotel &Suits Ajman. In acea zi shuttle bus-ul care asigura transferul de la ora 14,45 a fost decalat la 17,45 datorita traficului intens. Tranferul la si da la hotel la cina festiva a fost asigurat tot de hotel la ore fixe (18,30 si 0,30)

In ziua plecarii programarea era la ora 18 plus-minus 15 min, dar a venit cu jumatate de ora mai devreme. Noi oricum eram gata, deoarece in acea zi, camera se elibereaza la ora 12, iar transferul la aeroport era la ora 18. Nu a fost insa o problema, deoarece pana la 12 am stat in camera, apoi am lasat bagajele la hotel si am mers pe plaja, unde am stat pana la ora 15. Am mai facut apoi ultimele cumparaturi si o ultima plimbare, dupa care ne-am petrecut timpul cantarind trolerele, pentru a le echilibra si incadra in greutatea admisa de 20 kg. In celelalte doua experiente avusesem ca limita 32 kg, dar este adevarat ca fusese zbor de linie, nu low- cost ca acum.

Am rezolvat din 3 cantariri si tot atatea combinatii de bagaje, ca sa constatam la aeroport ca nu era cazul sa ne agitam, deoarece cantarirea se facea ”la pachet”, nu pe persoana.

Recomand hotelul pentru tot ce ofera, dar, in ceea ce ne priveste, experienta din Emirate se va opri pana dupa 2020, cand are loc expozitia internationala in zona.

Trimis de rora in 08.01.18 04:34:57
Validat / Publicat: 08.01.18 08:46:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU. A mai fost în/la: Dubai, si toate celelalte emirate

VIZUALIZĂRI: 1070 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Vedere de la balcon-spre dreapta.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 233.75 AED pe cameră

[08.01.18 08:46:15]

@rora: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Ramada Beach Hotel, AJMAN" (nou-creată pe sait)

mprofeanu
    [08.01.18 09:41:27]

@rora: Un sejur frumos și o cazare pe măsură! Felicitări! Mi-a plăcut!

roraAUTOR REVIEW
    [08.01.18 10:32:51]

@webmaster26: Da, acolo este.

[08.01.18 11:14:52]

mprofeanu, rora