ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.01.2018
JAN-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 10 MIN

Treviso

Iata ca anul 2018 aduce voie buna si chef de impartasit impresii. Mai mult decat atat, la fel cum am mai spus prin primele postari, consider acest site un jurnal de calatorii colectiv, in care poti regasi si retrai oricand propriile preumblari sau te poti imagina purtat de pasii oricui pe meleagurile apropiate sau mai indepartate.

Din pacate, dar si din fericire (pt ca am avut parte si de evenimente fericite) anul 2017 a fost unul foarte incarcat pe plan profesional, dar si personal. Totusi, in acest an, desi nu am avut parte de concediu de vara, am reusit sa strecor 3 iesiri, numai bune de povestit.

Voi incepe cu ultima dintre ele. Revelionul petrecut pe meleaguri italiene, iesire care desi a durat doar 3 zile a reusit sa umple avidul de calatorii. Initial ne-am propus ca de anul nou nu mai mergem nicaieri, din acest motiv nu am abordat din timp nicio varianta.

Au aparut la un moment dat niste oferte, dar si niste solicitari din partea unor prieteni de a intampina trecerea dintre ani undeva in deplasare, ca pana la urma sa ne trezim ca au renuntat la idee... si tot asa... intr-un total dezinteres, uite ca ma vad rascolind de Mos Nicolae pe un site de booking si pe diverse bilete de zbor. Aveam sa gasesc si bineinteles sa si achizitionez bilete de avion Suceava - Treviso (31.12.2017 - 03.01.2018) cu 220 de lei dus-intors pt 2 persoane.

Pt cazare am cautat mai mult timp, variante convenabile si ca pret dar si ca facilitati sau pozitie. Am avut rezervate, cu posibilitate de anulare gratuita, mai multe variante, preturile osciland de la o zi la alta si de la o cazare la alta. M-am oprit la cateva dintre ele, pe care nu strica sa vi le insir si care, in functie de particularitatea calatoriei voastre, poate va ajuta in luarea unor decizii bune.

Hotel Carlton**** - Treviso (pozitie buna, aproape de centru, nu e de 4 stele, mic dejun inclus - pret 1550 de lei / 3 nopti, oferta cina festiva de revelion 40e/pers)

Locanda Stella D'oro - Quinto di Treviso (langa aeroport, statie de autobuz care duce in centru la cativa pasi - dar nu circula pe 01.01., mic dejun inclus - pret 920 lei / 3 nopti)

Villa Stucky - Mogliano Veneto (la jumatea distantei dintre Treviso si Venezia, dar aproape de gara, cu acces usor - a fost cea mai buna varianta la 1200 lei cu mic dejun inclus, dar pe care din diverse motive nu am rezervat-o in seara respectiva, dupa care sub 1600 nu a mai scazut)

Hotel Al Sole*** - San Trovaso (la 4 minute cu trenul de Treviso Centrale, cu legaturi bune si cu Venezia si la cativa pasi de gara din San Trovaso - 1050 lei, mic dejun inclus)

Aceasta din urma s-a dovedit a fi alegerea castigatoare si in momentul rezervarii finale (29.12.2017), am eliminat optiunea de anulare gratuita si am scos camera la 950 de lei cu tot cu taxele de oras.

In alte conditii as fi ales Mogliano Veneto care mai dispune de niste vile frumoase, la preturi mai mult decat decente si cu siguranta daca voi mai aborda vreodata aceasta zona o sa-mi caut cazare acolo.

Am tinut sa precizez aceste aspecte pt a da motive de incurajare celor care se trezesc in postura ca "de acum este prea tarziu/nu mai gasim nimic convenabil" sau pur si simplu ca varianta de abordare in alegerea locatiei.

Dupa cum am precizat de la inceput nu prea am avut timp sa ma documentez (dpdv turistic) despre ce urmeaza sa vad sau la ce trebuie sa ma astept, nu am parcurs deloc site-ul sau parerile altora si pe 31.12 dimineata, am plecat oarecum in nestire. Spun oarecum, pt ca in prealabil m-am informat despre lucruri pe care le consider "vitale": transportul local - transfer aeroport, bilete de tren/autobuz, variante de inchiriere autoturism etc

Mi-am descarcat aplicatia TrenItalia, foarte utila, ai mersul trenurilor si achizitie de bilete online si aplicatia MOMup pt transportul in comun in Treviso si imprejurimi.

Am aterizat la ora locala 13:00, vreme numai buna de plimbat, am iesit din micul aeroport, am evitat autocarele parcate in fata terminalului, pe care era indicata destinatia Venezia si am mers cativa metri pana la statia de autobuz. Pe aplicatie scria ca linia 6 te duce in centru asa ca am asteptat acel autobuz. Am luat bilet online 1.3e/pers si la urcare nu stiam unde sa-l activez. Am intrebat soferul care mi-a indicat un QR code de pe cabina soferului si gata. Se puteau lua si de la sofer bilete: 2.5e/pers. Biletul e valabil 75minute, poti urca si cobori cat vrei in acest interval.

Noi am coborat in fata garii, pentru a sti spre seara unde trebuie sa ne intoarcem si pt ca oricum nu este departe de centru... si am luat-o la pas.

Primul lucru remarcat a fost Hotelul Carlton pe care nu l-am mai ales pt cazare. Arata frumos pe dinafara si margineste canalul si zidurile cetatii orasului. Am continuat sa admiram zidurile cetatii dinspre exterior, mergand in jurul zonei centrale, cotind o data cu raul Sile.

M-am mai uitat intr-o aplicatie pe telefon si am vrut sa luam pranzul la restaurantul Bosketto, dar era inchis si se pregatea pentru Anul Nou asa ca am hotarat sa patrundem spre centru trecand pe podul carosabil pe langa Bastionul San Paolo si admirand micuta promenada si podul pietonal, din lemn, Ponte Dell'università - construit in 2001 si proiectat de arhitectul contemporan Paolo Portoghesi (celebru pentru proiectarea Moscheii din Roma, cea mai mare moschee din afara lumii islamice). Ne-am asezat sa mancam la primul restaurant, care ne-a iesit repede in cale: Trattoria Caprese.

Evident primul contact cu Italia trebuie sa fie pizza... asa ca 2 pizza, 1 bere si 1 cola + faimosul coperto: 140 de lei. Pizza a fost foarte buna, servirea buna, localul frumos, si cea mai rapida pizza pe care am primit-o vreodata (cred ca a durat 3 minute, nici nu apucasem sa ne conectam la WI-FI) Cu siguranta as recomanda. Despre coperto, de care nu aveam habar, urma sa ma dumiresc mai tarziu, dar la traducerea cu google mi-a aparut "acoperis" si am presupus initial ca e vorba de terasa acoperita si incalzita, pe care nu o folosisem dar ne era "impusa"

Cu stomacul pus la punct am patruns tot mai mult spre cochetul centru. Am intrat intr-un magazin (Scout) pt ca ne-a atras atentia fiind foarte frumos decorat, cu o mica gradina interioara foarte frumoasa, dupa care am iesit direct intr-o piazetta unde se afla Loggia dei Cavalieri - Logia Cavalerilo, o constructie deschisa, dar acoperita, facuta pe la 1270 la intersectia unui circulat drum roman, pt a proteja de intemperii sau soare nobilimia locala si pt a le oferi prilej de zaboveala. Mai apoi a fost lasat de izbeliste si a servit drept zona de depozitare, insa in momentul de fata isi pastreaza "functionalitatea" initiala, tinerii cavaleri din Treviso adunandu-se aici pt a sta pe net (functioneaza un free WI-FI hotspot)

Am continuat cu Palazzo dei Trecento (sau Palazzo de la Ragionne) , o cladire construita intre anii 1185 si 1268 si care a fost distrusa aproape in totalitate in urma bombardamentelor din al doilea razboi mondial (1944) dupa care, evident, reconstruita. Serveste ca si centru de expozitie, consiliu municipal si acoperis pentru cateva cafenele care se adapostesc sub porticurile lui. Inauntru, era o expozitie fotografica pt care intrarea a fost libera.

Urcand scarile exterioare catre etajul I, ne-a facut cu ochiul si mica Piazza dei Signori, pe care o vom vizita mai tarziu si care este practic marginita pe 3 laturi de complexul cladirilor ce formeaza prefectura: palatul Podesta si palatul Trecento.

Am plecat mai departe, prin spatele Torre Civica, prin Piazza San Vito, trecand pe stradute mici, pietonale si foarte incantatoare. Am parcurs si Galleria Della Strada Romana, o galerie cu mici magazine, elegante, cu articole de imbracaminte, si ne-am trezit fata in fata cu Fontana delle Tette, cea mai celebra statuie a Treviso'ului. Construita prin 1559 in urma unei mari secete, fantana a fost folosita mai apoi in perioade de sarbatoare ale recoltei de toamna, dand 3 zile vin alb dintr-un san si vin rosu din celalalt. Bineinteles ca in zilele noastre curge doar apa, "minunea" avand loc in sens invers.

Am iesit din nou intr-o straduta ceva mai larga si imediat am avut in fata Catedrala din Treviso: Duomo di Treviso. Langa ea Baptisteriul San Giovanni cu al ei frumos turn clopotnita cu ceas. In catedrala nu am pasit pentru ca intrarea cu stilul ei neoclasic ne-a facut sa credem ca este o cladire administrativa sau un teatru. Fiind foarte mare si abundand de stiluri (ba romanice, ba bizantine, ba intrarea neoclasica) nu am putut sa-i dam de capat repede, dar am inconjurat-o sperand sa dam de o intrare mai "normala".

Plimbarea prin jurul catedralei, ne-a dus pe niste alte stradute foarte frumoase, pavate, aveam impresia la un moment dat ca am intrat in curtea interioara a catedralei, dar eram tot in exteriorul ei. Acest sentiment l-am avut pentru ca o latura a cladirii este alipita sau foarte apropiata de alte cladiri, despartita doar de niste treceri sau pasaje. Pare o catedrala la care s-au tot facut adaugituri, sau ca si cum a fost fortata sa se incadreze ulterior in acel loc. Bombardamentul din Vinerea Mare din anul 1944 a lasat si aici urme. Per total, impresia lasata este una buna, desi repet, am descifrat-o ceva mai greu.

Zapaciti fiind, dupa ce am inconjurat catedrala ne-am reintors spre Piazza dei Signori si am ajuns la Lodge of Knights, unde am facut un popas la cafeneaua The Lodge. Un local mic, ingramadit, dar cu bun gust, cu putin decor care sa te trimita cu gandul la cavaleri si domnite si cu caffe latte delicios. Un popas pe care de asemenea l-as recomanda.

Ne-am reintors dar am luat-o in dreapta de data aceasta. Mergeam oarecum haotic pt ca nu aveam nicio harta, dar de asemenea nu aveam niciun vreun obiectiv fixat, asa ca placerea descoperirii sau senzatia "pe strada asta am mai trecut" erau bine primite.

Am ajuns in cele din urma la Casa dei Carraresi - un palat transformat in muzeu de arte. Am intrat, iar la parter era o cafenea si un magazin de vinuri sau poate sa fi fost ceva prezentare de vinuri cu vanzare intrucat erau foarte frumos aranjate. In capat era si o zona de relaxare cu cativa tambureti si cu un perete mare de sticla care dadea spre afluentul Cagnan, probabil si parte din canalul Buranelli. Vederea podului pietonal, a apei si a insulei cu piata de tarabe ne-a facut sa nu mai urcam la etaj sa vedem muzeul, ci am tasnit, am facut ocolul palatului si am ajuns in zona spre care adineauri ne uitam din interior.

Treviso ne intrecea toate asteptarile. Un loc care continua sa ne surprinda. Ne-am bucurat in continuare de stradute, de cladiri, de oameni, de tot. Pasii ne-au departat de centrul istoric, dar ne-au apropiat de Chiesa di San Francesco. O biserica mare, construita la ordinul Papei Inocentiu III, intre anii 1230 si 1270, cu arhitectura cu influente franciscane.

La intrare, mi-a atras atentia pe frontonul rece de caramida, deasupra usii, singura pata de culoare de la exterior:o fresca bizantina, atribuita lui Marco Venetiano, care mi-a transmis o emotie puternica. Inauntru, m-a impresionat acoperisul mare, din lemn, care mai taie din austeritatea caramizii. Avem parte si de o pictura de a lui Tomaso de Modena dar si de mormintele copiilor lui Dante sau Petrarca. Am avut impresia ca am descoperit o bijuterie prafuita. Asa ca sunt dornic sa ma laud cu ea.

Am programat trenul astfel incat sa ne ofere ocazia sa vedem Treviso si seara, asa ca dupa un scurt drum prin exteriorul cetatii vechi am hotarat sa mai petrecem o ora in centru pt a vedea cum este noaptea. Asa ca am ajuns din nou prin Piazza dei Signori, am vazut oamenii din ce in ce mai grabiti si nerabdatori sa intre in noul an. Orasul frumos luminat si decorat, foarte curat, iti ofera o multitudine de cadre cu care sa-ti umpli aparatul. Cu atat mai deosebit, cu cat nu ai asteptari de la un orasel aflat in umbra Venetiei.

Am fi vrut sa cinam aici. Atmosfera si oferta de restaurante erau foarte bune, dar ne astepta un scurt drum cu trenul, o provincie total necunoscuta si cazarea la hotel asa ca in jurul orei 19:00 am fost la gara Treviso Centrale si in doar 4 minute Quinto di Treviso.

Cu siguranta Treviso mai are multe de descoperit si de aratat, de aceea voi cataloga aceasta destinatie ca "surpriza cea mai placuta" a mini vacantei!

Voi continua curand cu cateva impresii despre Venezia si Padova. Pana atunci, recomand Treviso cu incredere.

Trimis de dawnsash in 05.01.18 00:05:16
    Validat / Publicat: 05.01.18 00:39:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6377 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dawnsash); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 Piazza San Vito

webmasterX [05.01.18 00:38:33] »

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Descoperă Treviso, TREVISO" (nou-creată pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 79&ridAnt=83904

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

webmasterX [05.01.18 05:14:03] »

webmaster [05.01.18 06:30:29] »

crismis [05.01.18 09:40:36] »

@dawnsash: Frumos sfârșit de an și început de escapadă venețiană! Cu Revelionul cum a fost? V-ați lipit pe undeva sau "la Cabana Păturica"?

Mulți ani frumoși să aveți în față și călătorii inspirate!

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA [05.01.18 10:40:04] »

@dawnsash: Excelent! Iată că Treviso, localitate considerată de mulți drept ”trambulina” către Veneția și atât, are destule de oferit vizitatorilor.

Andreeabnb [05.01.18 11:09:33] »

Extrem de bine scris si captivant articolul tau. Este o sursa de inspiratie si un motiv in plus de a ne determina sa alegem Treviso ca si oras de legatura. Felicitari!

mihaelavoicu [05.01.18 15:13:43] »

Nici prin gând nu mi-a trecut că acest Trevizo mai poate fi și altceva decât un oraș de trecere spre Veneția. De la aeroport la gară nu pare a fi cine știe ce. Dar tu ai știut să-i dai personalitate și ai deschis niște uși. Și ochii altora (ca mine) ! Felicitări!

Foarte frumos și captivant articolul tău! Votat cu mare drag.

Dan&Ema [05.01.18 17:56:13] »

@dawnsash: Felicitari pentru articol! Un oras pus in valoare de tine in acest articol ghid. Articolul tau ma mobilizeaza sa scriu si eu o data si o data despre Italia ca am cam lancezit si ma urnesc greu... Si a trecut... un an de cand am fost la Roma, caci pe atunci calendarul arata 2017!

La multi Ani!

elviramvio [08.01.18 21:23:24] »

@dawnsash:

Foarte frumos articol. Si frumos inceput de an. Vacante multe si reusite anul acesta sa ai!

Andreeabnb, Carmen Ion, crismis, Dan&Ema, elviramvio, mihaelavoicu

• pagină generată în 0.043302059173584 sec