ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2018
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 22.11.17
OCT-2017

Excursie la piata plutitoare - cum sa-ti iei teapa in Bangkok

Am stat 3 zile in Bangkok si cum eram pentru prima data in acest oras si in Asia, am vrut sa facem excursia de o zi la faimoasa si controvesata piata plutitoare din Bangkok. Desi m-am documementat inainte si am citit pareri pro si contra am zis totusi sa facem aceasta excursie dar s-o combinam si cu altceva, in caz ca experienta pietii plutitoare este dezamagitoare, asa ca am optat pentru o excursie combinata: piata plutitoare + piata cu trenul.

In zona in care stateam, Rambutrri Alley -Khao San Road, gaseai agentii care vindeau tot felul de excursii, la tot pasul. Dupa ce am intrebat in mai multe locuri am optat pentru agentia cu cel mai bun pret, Mama Travel de pe Khao San Road, gandidu-ne ca experienta in sine e aceasi (poate aici a fost greseala noastra).

Atentie cand va luati aceasta excurisie, sa intrebati ce anume e inclus in pret si aici am refer: transport cu ghid, barca mica de umblat prin piata si barca mare de navigat pe canale. La aceasta agentie includeau si turul cu barca mica la un pret mai bun 450 bathi de persoana, stiind ca numai barca e 150 bathi.

Totul bine si frumos, am platit excursia, am luat foicica si ne-am pregatit a 2-a zi sa mergem in faimoasa excursie. Am inceput excursia cu stangul inca de dimineata, fiind prima noasta noapte dupa ce am ajuns in Bangkok, am setat prost alarma de la telefon si ne-am trezit dimineata cu telefonul din camera sunand fiindca soferul ne astepta deja jos. In graba cu care am coborat, am uitat foaia cu dovada excursiei in camera, dar soferul ne-a luat si asa ca eram in intarziere oricum.

Dupa ce s-a umplut microbuzul am plecat cu o viteza ametitoare (am descoperit apoi ca e tipic pentru soferii din Tailanda) spre prima oprire: Mae Khlong Market= Piata ferata. Soferul care era si pe post de ghid ne-a condus de la locul de parcare (ceva hala plina de masini) spre piata ferata, care se intinde de-a lungul unei sine de tren de-o parte si de alta. Ne-a zis 2-3 cuvinte, ora la care o sa treaca trenul si ca ne putem plimba dar sa fim la o anumita ora inapoi. Apoi a plecat. Am zis ok si am pornit sa exploram piata.

Pe drum am observant ca alte grupuri aveau ghidul cu ei, care le explica despre produsele din piata, fructe pe care nu le vazusem nicodata, faceau degustari sau le spunea despre istoricul pietei si altele… parea dragut, dar noi n-am avut parte de asa ceva. La aceasta piata mi-a placut ca majoritatea produselor aveau preturile afisate, desi nu intelegeai ce scrie sau cum se numeste produsul respectiv. Preturile pareau mai mici ca in Bangkok asa ca mi-am luat o nuca de cocos si ne-am decis sa incercam si niste fructe.

Aici am luat prima teapa: am vazut un dragon fruit cu pretul afisat si am zis sa luam o bucata sa vedem cum e, caci nu mai mancasem pana atunci. Vanzatorii erau o tanti si un nene. Tanti mi-a ales o bucata si a vrut sa mi-a puna pe cantar sau s-o impacheteze iar eu am intrebat daca pretul e pe bucata, moment in care nenea a sarit grabit sa zica da, da e la bucata si mi-a pus fructul grabit intr-o plasuta. Am platit si am luat fructul (a costat pe la 3 lei, nu foarte mult), dar mi-a lasat un gust amar toata intamplarea, fiindca uitandu-ma mai bine la preturi am realizat ca sunt la kg si nu la bucata (la fructe ma refer). Am mai luat si niste banane si am profitat de sosirea trenului pentru a face niste poze si a ne bucura de moment.

Ne-am intors la microbus si ne-am continuat excursia spre piata plutitoare Damnoen Saduak. Cand am ajuns aici, ne-am gandit sa ne lasam fructele in masina, ca n-are rost sa le caram dupa noi, ca oricum ne intoarcem – aici ne-am tapit din nou… va povestesc in continuare. Soferul ne-a condus catre piata spunandu-ne ca ne putem plimba printre tarabe sau sa luam barca contra cost evident. I-am precizat ca noi avem barca platita in costul excursiei la care s-a facut ca nu aude.

Dupa ce ne-a mai spus cateva cuvinte si ne-a invitat sa luam bilete la barca, am isistat sa-i spun ca noi avem inclusa acesta optiune la care raspunsul lui a fost “am verificat la agentie, nu aveti inclusa barca” – o noua teapa, am ramas masca n-am stiut ce sa mai spunem si chiar m-am suparat, am zis ca ma plimb doar printre tarabe, dar sotul a insistat ca daca tot am ajuns pana aici sa mergem si cu barcuta, asa ca am platit cei 150bathi de persoana si am pornit cu barca pe canale.

Treaba asta cu barca pe canale e gandita special pentru turisti. Te plimba pe la magazinele de pe canale, fara preturi afisate unde trebuie sa negociezi bine de tot. Noi nu ne-am luat nimic si nici n-am fost curiosi sa intrebam de preturi, desi am vazut obiecte frumoase.

Dupa plimbarea cu barca am avut timp sa ne plimbam si pe uscat, unde am prins mai mult curaj si am negociat ceva haine. Intorsi la locul intalnirii la ora stabilita, soferul ne-a explicat ca o sa mergem cu barca mare sa vedem si canalele din exterior. Amintindu-mi de faza precedenta cu barca am intrebat cat costa dar ne-a rans in fata si a zis ca e gratis asa ca ne-am urcat in barca.

Ne-am plimbat pe canalele exteriorare unde peisajul e mai mult dezolant cand realizezi saracia in care traiesc unii oamenii. Barca ne-a lasat intr-un alt loc decat cel de plecare si toata lumea era confuza, nestiind ce trebuia sa facem, fiindca soferul nostru nu era acolo. Un alt sofer a inceput sa strige ceva nume, cu greu am inteles ca zice ceva cu Khao San Road asa ca am mers sa intrebam si ne-a poftit sa ne urcam intr-o alta masina, spunandu-ne ca soferul nostru merge pe alt traseu si nu mai vine dupa noi. Ne-am urcat in alta masina, cu alt grup de oameni, dandu-ne seama ca am pierdut fructele.

De aici am plecat inapoi spre Bangkok unde microbusul ne-a last pe Khao San Road, soferul strigand insistent ca e ultima oprire, asta fiindca unle doamne din grup nu aveau hotelul in zona si ele stiau ca trebuia sa le lase la hotel de unde le-a luat. Dar nu, tepa din nou, la intoarcere e o singura oprire, pe Khao San Road… pentru noi a fost ok, ca eram cazati in zona, dar pentru altii poate e de luat in considerare.

Cam asta a fost experienta noastra cu piata plutitoare din Bangkok. Daca o recomand si altora? … nu stiu ce sa zic, ca lucru de incercat o data in viata cred ca merita, dar a 2-a oara eu una sigur nu as mai merge.

Ca si sfaturi pentru cei care isi iau o astfel de excursie:

- Achizitionati excursia fara barca (paddle boat) ca oricum o s-o platiti acolo SAU faceti poze la hartia ce v-o dau cei de la agentie, fiindca hartia ramane oricum la soferi si nu puteti dovedi nimic. Noi dupa aceasta expetiente am pozat toate hartiile cu excursile ce le-am mai luat

- Nu lasati nimic in masina, luati totul cu voi, tot timpul

- Negociati totul

- Luati in calul ca la intoarcere s-ar putea sa nu va lase la hotel

Trimis de r-Uca in 04.01.18 21:17:35
Validat / Publicat: 04.01.18 22:01:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 2870 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (r-Uca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 si mai multa aglomeratie

[04.01.18 22:10:11]

Cristian_h*
[05.01.18 07:32:53]

Am aflat de la o persoană care a văzut 2 pieţe plutitoare Damnoen Saduak şi Amphawa (în total sunt 5 pe lângă Bangkok), că prima este cea mai populară însă şi cea mai turistică, Amphawa este a doua ca popularitate, este mai departe însă mai autentică, majoritatea clienţilor fiind tailandezi, prin urmare şi preţurile fiind mai mici însă poate fi mai aglomerată.

[05.01.18 13:59:28]

@Cristian_h: Mersi de lectura si comentariu... ai dreptate! Din pacate agentiile locale vand excursia cu titlul generic de "floating market". Daca nu precizezi tu la care piata vrei sa ajungi cel mai probabil vei ajunge la Damnoen Saduak.

Stiam ca sunt mai multe piete plutitoate, insa depinde si de ziua in care alegi excursia, ele nu sunt deschise zilnic.

Iar la sfarsit e alegerea personala: vrei s-o vezi pe cea mai faimoasa si turistica sau pe cea mai putin turistica dar mai autentica probabil. Fiecare cum doreste

Dan&Ema
[07.01.18 09:13:02]

@r-Uca: Foarte interesanta piata plutitoare! Felicitari pentru articol!

[07.01.18 20:18:08]

@Dan&Ema: Multumesc, ma bucur ca v-a placut

[14.01.18 21:15:58]

@r-Uca: Cred ca la fel ca si tine, daca tot am ajuns acolo as fi facut excursia mai ales ca si parerile erau impartite. Insa a fost o experienta din care ai mai invatat ceva, iar noi am putut sa ne bucuram de cele scrise.

Pozele sunt insa cele care dau un plus articolului tau pe care ma bucur ca l-am citit.

Felicitari, votat cu mare drag.

[15.01.18 10:49:22]

@mishu: Asa este... acuma privind in urma, nu regret excursia, a fost intradevar o experienta interesanta pana la urma. Doar ca a 2-a oara nu as mai merge, o data e suficient

Ma bucur ca ti-a placut articolul si pozele, am incercat sa fiu cat mai detaliata cu experienta noastra, ca cei ce urmeaza sa ajunga pe acolo sa stie la ce sa se astepte.

Multumesc de ecou si vot, cuvintele tale ma incurajeaza sa scriu mai mult despre experienta din Asia.

Dan&Ema, mishu, r-Uca
Alte impresii din această RUBRICĂ'Opționale' din Bangkok: