ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.01.2018
    ÎNSCRIS: 21.05.17
    DEC-2017

încărcat de pe telefon!

Cum petrecem timpul in Tunis

Daca stati câteva zile în Tunis, e bine de stiut ca aveti extrem de multe optiuni pentru petrecerea timpului în mod inedit.

Locul în care tunisienii ies pentru o promenadă, o plătită, o înghețată, o cafea sau o masa cu prietenii este Bulevardul Burguiba. Acesta poarta numele primului președinte al Republicii Tunisia, liderul national al mișcării tunisiene de independență.

Acest Champ-Elysees al Tunisului oferă numeroase magazine, restaurante și cafenele, dar și importante monumente și institutii: Catedrala St. Vincent de Paul, Ambasada Franței, dar și Teatrul Municipal al Tunisului.

Veghează în centru statuia marelui filosof și istoric tunisian Ibn Khaldun (părinte al sociologiei moderne).

Acum Bulevardul Habib Burguiba este un simbol al revoluției tunisiene începute în decembrie 2010, când un vânzător nemulțumit de viata sa mizeră si-a dat foc în orașul Sidi Bou Zid. Atunci protestele s-au înmulțit, iar nemulțumirile oamenilor de rand au dat conturul unei revoluții în toată regula, în care motorul l-au reprezentat, se pare, rețelele de socializare în masa. Pe 14 ianuarie 2011 avea sa cada regimul lui Ben Ali, iar oamenii obișnuiți să se strângă in fata Ministerului de Interne aflat pe acest bulevard aveau sa isi gaseasca liniștea (pe moment, cel putin).

Acum Bulevardul Burguiba este locul în care tunisienii se strâng pentru evenimente culturale (catedrala, teatrul, dar și spațiul dintre acestea unde se organizează târguri de carte etc.) sau sociale.

Pe Burguiba noi am mâncat în câteva locuri precum:

○ Pomme de Pain, unde la micul dejun puteti servi omletă (7-8 ron), diferite sand-wich-uri chiar foarte bune (aprox. 7-8 ron), cafele și alte specialitati. Servirea este una foarte buna, iar amplasarea restaurantului este chiar in capătul strazii, langa ceas.

○ Champ-Elysees, o cofetărie care mie mi-a plăcut extrem de mult. Clatitele erau preparate de un domn de culoare foarte priceput, iar înghețata e un musai aici când vezi atatea arome.

○ Panorama este un restaurant unde mie mi-a plăcut mâncarea și am revenit cu incredere, deși fetele de masa nu erau prea îngrijite. Se mănâncă foarte bine aici pește si fructe de mare (porția aprox. 30 lei), snitel de pui cu garnituri (aprox. 10 ron), spaghetti (nu mai stiu cat costa), iar freshul de portocale este si el exceptional.

○ Makdounia este o gelaterie care, sincer, pe mine nu m-a dat pe spate, însă puteti mânca și aici clătite, înghețată etc...

Sincer, odată ce am experimentat un loc de aici, am rămas fideli lui, întrucât imi era teamă să nu dau peste vreun local nepotrivit și sa avem situații neplăcute.

Tot pe acest bulevard am gasit in afara de brandurile prezente și în mall-urile noastre, și bijuterii cu preturi bune (argint, cupru etc), dar și o librarie drăguță care avea si titluri în engleza (si, bineinteles, în araba araba si franceza).

Ca veni vorba de cumpărături, cardul meu Transilvania a funcționat în Tunisia fără probleme. Stiam de la cineva ca nu functioneaza cardul Raiffeisen, iar pentru noi a contat ca am putut plati si cu cardul.

În Tunis e bine sa nu ratați nici vizitarea Muzeului Național Bardo, Medina (si cele 700 de monumente ale ei), palatele Medinei, bazarele, parcul Belvedere, Teatrul Municipal Tunis, Catedrala St. Vincent de Paul, Carthage Land, hamamul tradițional... Tunisul merita cateva zile in care sa ii cunoastem macar cele mai importante locuri.

Trimis de Sakiz* in 04.01.18 00:04:41
    Validat / Publicat: 04.01.18 08:16:06
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TUNISIA.

VIZUALIZĂRI: 2372 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sakiz*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.01.18 08:18:31]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Tunisul, TUNIS" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: 'Opționale' din Tunis]

[14.01.18 12:32:00]

@Sakiz*:

am stat mult si m-am gandit ce poate insemna o plătită, insa mai apoi citind cred ca te refereai la o clătită .

Interesante locuri ai vazut, mi-a placut si faza cu cardul e o informatie utila, felicitari, votat cu mare drag.

mishu, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tunis (orașul) :