ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2018
STATUS: POSEIDON
AUG-2017

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Raport corect calitate/preț, într-o zonă de excepție

Nici nu știam ce-mi doream mai tare să văd: Cinque Terre sau Portofino?! Se pare că Portofino, din moment ce n-am fost dispusă să renunț la el și să aloc 2 zile pentru Cinque Terre... Acum, privind retrospectiv, mă gândesc că nu puteam hotărî mai bine; oricum, o zi n-am fost în deplinătatea forțelor mele fizice și a dispoziției mele turistice, oricum nici 2 zile nu erau destul, oricum... Decizia fiind luată, am purces a căuta un popas de noapte între cele două puncte, de preferat cât mai aproape de destinație... De Portofino e exclus să te lipești tu, muritor de rând, așa că mi-am concentrat atenția asupra celorlalte localități din Golful Tigulic. Și câștigătoarea a fost... Chiavari!

Evident că nici nu auzisem de Chiavari până la acest moment și, de fapt, nici nu prea mă interesa ce hram poartă. Criteriile de selecție pentru hotel au fost clare: raport acceptabil calitate/preț; mic dejun; parcare (erau șanse să ne căpătăm cu mașina Cumnățeilor! altfel, o să ne coste o mică avere să închiriem una în Imperia). Și câștigător a fost... Hotel Ferrari! 3 stele, notă 8,3 pe booking din peste 550 de comentarii (!), cameră triplă cu anulare gratuită și cu mic dejun inclus - 135 de euro. Știu, „dincolo era mai ieftin”, adică la hotelul din Genova; dar ce să fac?! Na, zonă turistică!

Am ajuns la o oră rezonabilă (cam 5 după-amiaza) din preumblarea noastră prin Cinque Terre și vă amintesc că eram însoțiți de rudele noastre care locuiesc în Genova. Eram hotărâți să ne cazăm și pe urmă să petrecem câteva ore tihnite cu ei, că cine știe când ne-om mai întâlni?!...

Ne-am folosit, ca de obicei, de GPS pentru a nu bâjbâi căutând hotelul și chiar am nimerit la marele fix. Adresa la care l-am găsit a fost cea de pe booking și din site-ul lor de prezentare (www.albergoferrari.com), adică Corso de Michiel, 57. Precum știam și aveam să ne convingem - aproape de plajă, de centrul orașului și de gară; ideal plasat, ce mai!

Hotelul se află într-o clădire renovată recent, de 4-5 etaje (nu știu dacă toate îi aparțin). Primul nivel e dublat de un șir de colonade, ceea ce ne-a dus imediat cu gândul la Bologna și ale ei minunate porticuri! Chiavari seamănă destul de mult cu Bologna din acest punct de vedere, dar... să nu anticipăm! Recepția am găsit-o, desigur, la parter, dincolo de un birou cu aspect destul de modern. Ne-a preluat un tânăr căruia i-am prezentat rezervarea. Am plătit cash (se putea și cu cardul) și, împreună cu cheia de la cameră, ne-a oferit o sumedenie de pliante despre zonă, precum și harta orașului, pe care ne-a însemnat principalele puncte de interes, printre care și vreo 3-4 mâncătorii valabile.

Ne-am dus bagajele în cameră, pe care am găsit-o la capătul coridorului de la etajul 1. Înăuntru era răcoare de la aerul condiționat și relativ întuneric, obloanele și draperiile găsindu-le trase. Am făcut imediat lumină ca să apucăm să facem niște poze mai de Doamne-ajută. Pe urmă ne-am inspectat domeniul, destul de vast, suficient cât să nu ne călcăm pe bătături.

Principalele piese de mobilier sunt, evident, paturile; am avut unul dublu, matrimonial și altul simplu. Ambele învelite integral cu cuverturi făcute dintr-un material mătăsos, subțire, de culoare maro. Dedesubt aveam să găsim lenjerie albă și plăcut mirositoare, iar consistența saltelelor se va dovedi numai bună. De-o parte și de alta a patului mare se afla câte o noptieră, iar pe aceasta, câte o veioză mare cu abajur. Patul mic n-avea noptieră, ci beneficia de vecinătatea unui scaun-fotoliu. În colțul de lângă ușă - un birou; sub acesta - răcitorul pus în funcțiune (înăuntru am găsit 3 peturi de apă, 1 euro bucata, foarte bine venite!) și coșul de gunoi, iar deasupra - TV-ul, o altă veioză și o oglindă. Într-un mic „buzunar” de plexiglas fixat în perete ne așteptau alte pliante, precum și telecomanda televizorului. Am găsit și un suport pliabil de bagaje; cam puțin, că noi eram 3, fiecare cu trolerul lui...

Cam astea erau dotările camerei; corect, dar... ceva nu se leagă... Pentru mine, estetica e foarte importantă. Imediat am înțeles ce mă deranja: monotonia cromatică. Totul era maro-cenușiu-negru-alb. Lipsea „pata de culoare”. Eu aș fi scurtat considerabil cuverturile alea hidoase și le-aș fi făcut din... orice altă culoare! Mă rog, când m-or întreba, o să le dau idei! :) Da' nu degeaba!

Pe holul de la intrare se afla un dulap destul de încăpător, iar înăuntru câteva umerașe, perne suplimentare și seif. Nu ne-au trebuit.

Baia mi s-a părut chiar drăguță, trecând dincolo de dotările ei, care erau perfecte. Gresie albastră, faianță asortată bleu-albastră. Vas de toaletă, bideu, taburet, chiuvetă cu oglindă, uscător de păr, cadă care se putea închide ca o cabină de duș cu ajutorul unui sistem pliabil (văzusem ceva asemănător și la hotelul din Genova). Prosoape albe, curate, câte 2 de fiecare plus prosop pentru duș. Drept consumabile: hârtie igienică, săpunele, flacoane cu șampon, căști de baie, pahare de plastic de unică folosință.

Wi-fi funcționează destul de bine, deși n-am avut mult timp să-l testăm. Ceea ce nu mi-a plăcut a fost că aerul condiționat este presetat și nu poți modifica treapta de temperatură, ceea ce a făcut ca spre dimineață să se facă de-a dreptul frig. Se poate parca gratuit în vecinătatea hotelului, de fapt am lăsat mașina pe locul pe care am nimerit de prima dată.

Micul dejun se servește în Giada Bar, la parter, unde care se poate ajunge atât de la recepție, cât și direct din stradă. M-a uimit varietatea fructelor (mere, 2 tipuri de pere, caise, struguri, banane, fructe de cactus). În plus, dulcegării, în stilul tipic italian (tartă cu mere și cu pere, biscuiți de n-șpe feluri, cereale, iaurt numai dulce, cu fructe și vreo 3 tipuri de cereale). Cafea foarte bună și/sau ceai. Am cam suferit din lipsă de „sărături”, dar mi-a trecut repede.

Cred că a fost o alegere bună Ferrari ăsta, probabil că tot la el m-aș opri dacă ar trebui. Ca poziționare în oraș - v-am zis deja. Cât despre Chiavari - se află la doar juma' de oră de condus de frumosul Portofino și la vreo trei sferturi de la fel de celebrele Cinque Terre. În plus, Chiavari însuși a fost pentru noi o frumoasă surpriză, atât de frumoasă, că mă gândesc să vă povestesc mai pe îndelete altădată...

Trimis de crismis in 02.01.18 20:23:53
    Validat / Publicat: 02.01.18 22:01:07
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2540 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Apus de soare în Chiavari; în capătul promontoriului e Portofino!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.50 EUR pe cameră

[02.01.18 21:47:48]

O consultanță:-) ne-ar prinde bine.

Din câte-mi dau seama, Chiavari este apro la jumătatea distanței între GENOVA și LA SPEZIA.

Unde crezi că ar fi mai bine să fie poziționat, pe AFA - în secțiunea GENOVA sau în LA SPEZIA? (pe moment l-am definit la GENOA, dar se poate muta, ușor)

[02.01.18 22:20:14]

@webmasterX: Când caut pe Google Maps, îmi apare "Chiavari, Provincia Genoa". În plus, e un pic mai aproape de Genova decât de La Spezia. Eu l-aș lăsa aici.

[03.01.18 08:04:49]

@crismis: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

cloverina
    [03.01.18 09:08:17]

Bună dimineața! Frumos articol, ca toate celelalte care îmi fac diminețile si serile mai frumoase.

Luna noastră de miere (a se citi 10 zile care au rămas 9), a pornit tot din Genova. Mai exact avion pana la Milano si tren către Genova, unde urma sa petrecem 2 nopți, pentru ca ziua plină să o folosim pentru o croazieră cu plecare din portul central din Genova, cu destinatia Portofino, însă cu diverse opriri. Golfo Paradiso, cum îi poartă și numele. Din păcate, avionul nostru a avut întârziere 12 ore!!! ceea ce a dus la câteva lacrimi și adio croazieră mult dorită, plecând din Genova vizitată pe scurt spre destinația finală, Coasta de Azur.

V-am povestit toată situația ca să trag și eu concluzia... îmi doream mai mult să văd Portofino si micile sătucuri din apropiere decât Cinque Terre. Deși nici ultima nu e deloc de lepădat.

Probabil tocmai d-asta îmi plac așa mult recenziile tale. Adună ce e mai frumos din inima mea

[03.01.18 10:07:28]

@webmaster26: Da, localizarea e corectă.

[03.01.18 10:43:29]

@cloverina: Doamne, ce ghinion ați putut avea! Cred că mi-aș fi băgat unghia-n gât! Sau nu... pentru că am învățat să reacționez cât mai puțin la chestiile care nu depind de mine... la unele, mă rog...

Mulțumesc pentru aprecieri! Ai dreptate, zona e minunată, are un farmec al ei și numai al ei. Cu șoselele înguste (mă "plangeam" în articolul despre Cinque Terre) care serpuiesc la înălțime, pe deasupra golfurilor scânteietoare; cu clădirile imperiale cu frumoase decorațiuni pictate; cu miile de leandri, buganvillia și chiparosi; cu bisericile vechi, cu turle înfipte în cer... Portofino e un giuvaier, am reușit să-l străbatem la pas, dar am trecut cu mașina prin alte câteva locuri care ne-au smuls sunete de uimire! Ce mi-ar fi plăcut să avem timp suficient să ne oprim peste tot, să ne pierdem pe străduțe, să ne plimbăm pe țărmul mării... Oare o să avem vreodată timp să facem așa ceva?! Chiar și Chiavari spuneam că ne-a plăcut mult și despre el vreau să povestesc un pic, căci mi-am propus să spun pe aici mai ales povești care nu s-au mai spus!...

Vacanțe minunate vă doresc și fără peripeții neplăcute!

teona
    [04.01.18 15:18:00]

Ma bucur ca ati descoperit aceasta localitate, atat de aproape de destinatii la care jinduiesc si eu. Din pacate la acest moment doar strang informatii despre Italia, multumesc ca ma ajuti. Cand tolba o sa fie plina, sper sa indraznesc sa imi transform visele in realitate.

[05.01.18 14:23:00]

@teona: Cu mare plăcere! O să vină și ziua aceea frumoasă, în care vei fi acolo!

Zoazore
    [06.01.18 16:09:50]

@crismis: Hmmm... Hotel Ferrari! Mooaaamaa, ce de rosu!

Ete fas! Rosul s-a facut maron, si-nca unul atat de sobru si sever... Prea serioasa camera aia!

Daca-ti-or cere tie pareri, zi-mi si mie, ca-i ajut si eu! Bine, nu pro bono!

Uite ca Italia ma atrage si nu prea... Dar alea cinci sate-pamanturi sunt chiar frumusele! Cine stie?

[06.01.18 16:38:20]

@Zoazore: Te anunț, fii sigură! Dacă nu le-o plăcea cum le redecorăm noi Ferrari-ul!...

Frumos Cinque Terre, deși ai înțeles, noi n-am apucat decât să fușărim un pic. Mult prea puțin după cum îmi place mie!...

A doua zi am pornit-o spre Portofino și am străbătut o regiune absolut senzațională, cel puțin partea de litoral! Dar cred că nici satele alea cuibarite prin munți nu-s de lepădat. E frumos tare; așa cum ziceam pe undeva pe aici, mi-ar plăcea să vină vremea când să ne urcăm în mașină și să colindăm pe îndelete, fără să ne pese de timp, să ne oprim unde ne place și să stăm cât avem chef...

Zoazore
    [06.01.18 17:32:21]

@crismis: Ar mai fi vreo 11-15 ani Si-apoi vom avea timp! Si le redecoram si hotelul!

[14.01.18 12:10:17]

@crismis: S-a comentat deja destul, asa ca nu am sa spun decat felicitari, votat cu mare drag.

cloverina, crismis, mishu, teona, Zoazore