ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.01.2018
DE Nicu
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
NOV-2017

Sanatoriul balnear si de recuperare Techirghiol

Vroiam sa ajung aici mai demult dar tot am amanat lasand pe altadata, pina la urma m-am decis sa merg la bai la Techirghiol la tratament pentru prima data anul trecut dar nu am reusit, motivul la bai ca pensionar dar nu am primit bilet, am repetat anul asta si la fel nu sunt locuri.

Anul asta din vara m-am interesat cum pot obtine un bilet de tratament la acest sanatoriu, am tot dat telefon pentru informatii si pana la urma am reusit in perioada dorita de mine luna noiembrie si atunci destul de greu dupa multe telefoane, cred ca daca era o luna de sezon nu rezolvam.

Prima greseala din partea mea - am ajuns acolo aproximativ la ora 13 pentru cazare, eu credeam ca e ca la hotel dar aici e ca la spital, aici nu esti turist esti pacient fiinca nu te cazezi la hotel, la spital te prezinti pentru internare dimineata nu dupa masa.

Programarea a fost facuta cu o luna inainte la un cabinet medical al sanatoriului si am fost informat ce acte am nevoie si data cind trebuie sa ma prezint. Am mers la biroul de internari cu actele necesare pe urma repartizare la cazare, mai departe la cabinetul medical dar consultatia urma a doua zi, si asa am pierdut o zi de tratament.

A doua zi consultatia la medic si am primit fiecare cate o fisa de tratament, mai departe la alt ghiseu am fost informati despre ce vom face ora si locul cabinetelor medicale unde se fac procedurile.

Am avut inclus in pachet o zi 6 proceduri, ziua urmatoare 7 proceduri medicale de luni pana vineri, sambata doar bazin cu apa sarata.

Procedurile sunt diferite in functie de recomandarea medicului balneolog.

Cu o zi inainte de plecare am primit biletul de externare cu recomandarile necesare si o scrisoare medicala pentru medicul de familie.

In partea de jos a scrisorii medicale scrie repeta tratamentul dupa 6 - 12 luni cu programare telefonica.

Cazarea

Cazarea se face in doua pavilioane A si B, in camere cu doua si trei paturi, unele modernizate altele nu, preturile difera foarte mult in functie de ce fel de cazare aveti, la camera dubla modernizata sau la trei in camera.

Noi am avut cazare la camera dubla modernizata (asa a fost rezervarea telefonica acolo mai erau locuri cu o luna inainte) conditii foarte bune dar si pretul aproape dublu pe persoana fata de cei cazati in camera cu trei paturi.

Despre cazare totul spre foarte bine.

In total in cele doua pavilioane sunt citeva sute de camere cu numar diferit de paturi.

Masa

Tip cantina, trei mese pe zi, trebuie sa anunti medicul daca vrei regim, daca ai diabet, daca vrei meniu vegetarian, am vazut si vegan. Aici am vazut multi nemultumiti de felul asta de masa tip cantina, am primit bonuri de masa mic dejun, pranz, cina, te prezentai cind vroiai la masa intr-un anumit interval de timp fara sa fi conditionat de ora fixa. In fiecare zi se nimerea sa stai la masa cu alte persoane, eu nu am vazut ceva rau in asta dar multi comentau ca nu e corect sau de ce se impune sa stai la masa care e imediat libera. Poate ar trebui sa spun si eu ceva - la micul dejun nici un fel de leguma adica rosie, castravete etc, la pranz fara salata la felu doi, in general mancare ca la spital dar nu rea, destul de buna. Foarte multa lume la masa, toti cei de acolo aveau trei mese pe zi.

Proceduri medicale

Am facut procedurile medicale la diverse cabinete in intervalul orar 8 - 20

7 proceduri o zi si urmatoarea zi 6. Dotarile cabinetelor sunt de ultima generatie.

De luni pina vineri, simbata doar bazin cu apa sarata. Esti programat de la inceput la o anumita ora si se respecta ora. La parter este camera de garda cu medic in permanenta.

In general servicii bune.

Poate veti spune ca e prea mult 12 zile si te plictisesti, nu ai timp sa te plictisesti fiinca toata ziua e ocupata de dimineata pina seara cu procedurile medicale, unii nici nu ies afara din sanatoriu.

Sunt pacienti (era sa zic turisti) internati aici de toate varstele de la 16 ani in sus, unii vin aici de multi ani, altii cu care am vorbit spun ca nu au fost la bai in alta parte si nici nu vor merge dar aici vor venii.

Preturi si acte

Difera mult in functie de ce acte aduci.

- Trimitere de la medic de familie sau specialist

- Cupon de pensie sau adeverinta de salariat

- card de sanatate

- Buletin

Am platit pentru un pachet de 12 nopti de cazare, masa si tratament cu actele de mai sus in camera dubla modernizata aproximativ 3100 lei doua persoane.

Pretul creste foarte mult fara bilet de trimitere si card de sanatate.

Pretul in camera cu trei paturi este mult mai mic.

Bilet de trimitere de la medic se elibereaza o data la sase luni dar aici in acest sanatoriu se accepta acest bilet doar o data pe an, cine vrea mai des plateste tariful fara bilet de trimitere.

Trebuie facuta programare telefonica la unul din cabinetele medicale ale medicilor, sunt mai multe cabinete, eu am facut programare cu o luna inainte pentru extrasezon.

Informatii despre programare, preturi etc gasiti aici sbtghiol.ro/index.html

In acest sanatoriu se pot trata foarte multi pacienti pe zi, aproape 1000 si procedurile sunt peste 6000 tinind cont ca aici vin si persoane care nu sunt cazate in sanatoriu.

Inainte de a venii aici trebuie sa cititi si contraindicatiile.

Aici la sanatoriu nu sunt acceptati cei cu bilet de tratament prin casa de pensii, cine e pensionar plateste integral biletul.

Casa de pensii ofera bilete de tratament in apropiere la Manastirea Sfanta Maria si la Hotel Anina dar asta nu inseamna ca veti si primi bilet aici.

Sanatoriul pentru copii este aproape de manastire si hotel Anina.

Langa Sanatoriul cel mare mai este unu aproape denumit Sanatoriul avocatilor.

In fata sanatoriului si in jur plin de caini comunitari, foarte foarte multi, am mai fost si in alte statiuni de acest fel dar ca aici nu am mai vazut asa multi.

Despre Techirghiol poate scriu ceva altadata.

Renumele acestei statiuni vine de la namol si batranul Techir si magarul lui care au scapat de boli dupa baia in lac. Despre salinitatea lacului si despre namol se spun multe si pro si contra, ba ca nu mai e ce a fost, ba ca e.

Renumele a ramas si sanatoriul e plin de... pacienti... in toata perioada anului.

Poate la un moment dat veti ajunge si aici... atentie... aici sunteti pacient, nu turist.

La multi ani.

Trimis de Nicu in 01.01.18 01:15:06
Validat / Publicat: 01.01.18 11:06:17

VIZUALIZĂRI: 42100 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Parcul de langa sanatoriu

NicuAUTOR REVIEW
[01.01.18 08:51:24]

Rog atasarea acestui videoclip, multumesc.

ioan marinescu
[01.01.18 16:33:05]

@Nicu: Am notat si am votat și ce să zic: la sanatoriu ca la sanatoriu! Noroc că mie îmi sunt interzise din cauza hipertensiunii, băile cu apă sărata!

NicuAUTOR REVIEW
[01.01.18 17:45:11]

@ ioan marinescu

In afara de bai sarate sunt foarte multe proceduri de facut acolo.

Foarte adevarata expresia... la sanatoriu ca la sanatoriu...

Multi zic inca nu am ajuns sa merg la sanatoriu, suna cam deplasat sa zic altfel inca nu am ajuns asa de rau sa merg la sanatoriu, pai sanatoriul e ceva ce se adreseaza doar celor in varsta sau foarte in varsta, asa zic unii.

Asa o fi?

Oare de ce acolo e greu de obtinut un bilet de tratament si acolo nu vin doar persoanele in varsta, sunt foarte multi si cei de 35 - 45 de ani.

Sa spui ca ai fost undeva si ai fost pacient suna cam neplacut, daca spui ca ai fost undeva ca si turist suna deja altfel.

Statiunile astea unde exista un Sanatoriu balnear de recuperare vor fii foarte cautate in viitor in Romania, asta e parerea mea.

Aurici
[03.01.18 14:51:26]

@Nicu: Informatii foarte utile, multumim.

Am fost nu de mult la un control de oase (preventiv) si am fost uimita sa aflu pentru prima data ca la bai, sanatoriu... nu te duci chiar de capul tau. Nu te duci la Herculane, de ex, ca a mai fost si vecinul si ce bine i-a fost. Medicul care m-a vazut mi-a explicat foarte detaliat si pe intelesul meu ca recomandarile pentru o statiune sau alta vin in urma unui consult medical foarte amanuntit, cu toate analizele si afectiunile pe masa, oricat de minore ar fi. Si cu toate ca aveam o baza de statiuni cu bai termale unde ziceam ca voi ajunge cand voi considera ca a venit timpul, am aflat de la medic ca eu nu voi putea merge decat la Techirgol sau la Baile Felix. Si mi-a argumentat si de ce, dandu-mi exemple de ce apele de la anumite statiuni nu sunt compatibile cu mine.

Asa ca mie mi se par foarte utile informatiile tale dar in acelasi timp e bine sa precizam ca orice persoana isi propune sa mearga la tratament, sa treaca mai intai pe la un medic bun care sa-i recomande cu simt de raspundere statiunea care i se potriveste cel mai bine.

La multi ani sanatosi!

[14.01.18 11:08:21]

@Nicu: Suna intradevar putin "sinistru" sa spui ca ai fost la tratament la bai ca pacient, e ca si cand deja te incadrezi la categoria de varsta "mosi/babe" insa de multe ori e vorba de a trata/ preveni ceva.

Si eu incep sa ma gandesc serios la varianta aceasta de "turism" .

Felicitari, votat cu mare drag.

@ANILU: Ai mare dreptate, si eu vorbind cu medicul de familie i-am spus ca as vrea sa merg la bai intr-o statiune si mi-a zis ca intai ma trimite la o cunostinta medic care imi va recomanda statiunea potrivita in fucntie de nevoi, asadar voi porni si pe acest drum odata .

Aurici, ioan marinescu, mishu, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂSanatoriul balnear Techirghiol: