ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2017
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
DEC-2017
single

Un drum, un târg, un suflet în sărbătoare și un Târg de Crăciun - Aeroportul din Munchen, Germania

Nu puteam sa ma abtin si cred ca eram in stare sa scriu articolul din aeroportul din Istanbul daca as fi fost in stare, sau cand am ajuns acasa dimineata, insa cum nu mi-au reusit pasentele il scriu totusi acum pentru ca a fost primul drum acasa dupa o luna.

Spre bucuria mea am primit cadou de Craciun 250 de euro cu care sa-mi gasesc un bilet de avion sa vin acasa de Revelion. Singura varianta in care am depasit putin suma a fost Munchen –Istanbul- Bucuresti (plecare vineri ora 18.40, escala 3 ore, si ajuns in Bucuresti ora 3 dimineata in loc de 2.30).

Singurii care au stiut de surpriza au fost baietii pentru ca cineva trebuia sa ma ia de la aeroport, pentru sot surpriza a venit cand am ajuns acasa iar pentru mama dimineata. Pentru mine sunt insa momentele mele de suflet.

Insa nu despre asta doream sa va povestesc ci despre ceea ce ne inconjoara si ne face viata mai frumoasa, despre bucuria pe care o ai in plan personal si de cea care te inconjoara si vreau sa va spun ca atunci cand am ajuns prima data in zona de la aeroport (iesind de la metrou) in septembrie, zona unde se gaseste accesul catre cele 2 terminale, am gasit atunci o mare zona libera unde calatorii fie se indreptau grabiti spre zborurile lor, fie se opreau la cate o toneta aflata in zona de unde isi luau o cafea sau ceva de mancare.

Acum am avut exact acea reactia pe care o are un copil cand isi vede cadoul preferat ca se afla in sfarsit in fata lui, la fel si eu descopeream un mare targ de Craciun amenajat aici, muzica specifica perioadei se auzea in difuzoare si tot acel zumzet dat de copii si adulti care se bucurau de acele clipe, facea ca totul sa fie ca intr-o poveste.

Imi este greu sa pot sa va redau in cuvinte acel moment, acea senzatie, insa ganditi-va la cel mai frumos moment din viata voastra ca si surpriza si veti intelege bucuria mea.

Normal, scopul meu principal era imbarcarea, astfel incat am cautat locul de predat bagajele (check-in-ul il facusem on-line), am asteptat pana au inceput formalitatile, am predat bagajul si am constatat ca am timp si de targ, asa ca am iesit sa ma bucur de ceea ce se afla acolo.

Tragul este foarte mare si are chiar si patinoar si o pista de curling chiar. In rest tonete cu tot ce vrei sau ce-ti trece prin cap, ca sa nu spun ca am inghitit in sec la langosi care erau garnisite din belsug cu tot felul de compozitii dar si la cartofi copti garnisiti la fel cu ce doresti.

Erau clatite, dulceturi diverse si aveai borcanele desfacute cu lingurite in ele si bucati de paine in cosuri ca sa-ti faci o idee, castane coapte, covrigi dar si nelipsitul glühwein. Turta dulce, martipan, alune glazurate, fructe imbracate in ciocolata, dar si cascaval sau tot felul de carnati, bucati de carne puse la rotisor, cartofi prajiti dar si produse nealimentare, produse din piele, blana, lemn, bijuterii, sapunuri, si cred ca cel mai bine o sa fie cand o sa vedeti toate acestea in poze. Langa brad erau niste figurine (un urs, niste pitici, un miel) care se miscau din cand in cand (nu stiu daca doar la atingere) si de care copiii mici erau atrasi ca de un magnet.

Am reusit sa stau in acea atmosfera cam o ora, cred ca am dat vreo 2-3 ture fiecarui loc si mi-am umplut sufletul de bucurie, insa m-am si gandit, oare cum va fi pe mai departe? Zborul a fost unul foarte placut, Turkish Airlines e o companie care imi place, serviciile sunt ok si mancarea la fel, si in plus data fiind distanta, am putut vedea un film pe monitorul aflat pe scaunul din fata.

Am ajuns si in Istanbul, unde am gasit o atmosfera supergalagioasa desi era miezul noptii, atmosfera de Sarbatoare este simtita mai putin, cat sa fie ceva mai multa lumina, insa totul este mai comercial (in fine era si ora). Am ajuns si la Bucuresti, unde la ora aia (3:30) doar globurile mai straluceau… dar cred ca cel mai mult straluceau luminitele din ochii mei, urma sa imi vad baietii si asta era cel mai festiv lucru.

De fapt articolul este mai degraba nu ca o impresie de calatorie, sau poate ca este de calatorie, a sufletului nostru, pe care ar trebui sa il umplem doar cu atmosfera de sarbatoare, iar acum pot spune si eu ca ma simt implinita si cu adevarat in sarbatoare.

Un an bun va doresc sa aveti, sa va fie sufletul plin de bucuria data de lucrurile marunte dar care ne fac viata si mai frumoasa, si sa ne auzim cu bine in anul ce urmeaza.

Trimis de mishu in 30.12.17 17:16:05
Validat / Publicat: 30.12.17 20:31:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 930 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Tot in tren, si o zi superba

[30.12.17 17:45:26]

@ADY57: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[30.12.17 20:26:59]

Mutat în rubrica "Piețe de Crăciun în Munchen, MUNCHEN" (nou-creată pe sait)

adrianbogdan
[30.12.17 22:14:48]

Bine ai venit acasa! Oricum esti plina de surprize.

Frumos aranjat aeroportul.

Sa aveti un an nou cu sanatate si toate dorintele voastre sa devina realitate! La multi ani!

[30.12.17 22:22:48]

@adrianbogdan: Mulțumesc frumos pentru urări și ca sa lămuresc și prima parte de ecouri, am fost o isteață și am intrat pe mail-ul meu (de unde eu intru pe AFA) și am crezut ca am intrat in contul meu și am postat articolul. Ce șoc pe mine mai apoi sa-l văd postat pe contul soțului, nici nu știam cum sa trimit mesaj mai repede de corecție. Așa ca îmi închei anul in plină glorie de istețime, poate primesc un premiu și apare astfel un nou premiu: “ Istețului anului”, cred ca as avea șanse sa-l câștig anual fără prea mare efort ????.

O seara frumoasa și La Mulți Ani!

mprofeanu
[31.12.17 10:42:43]

@mishu: Un adevărat regal acest aeroport îmbrăcat de sărbătoare!

Am văzut cum era în septembrie și cum arată acum. Prin pozele tale am văzut și eu și am făcut diferența. Deosebit totul!

La Mulți Ani cu sănătate, belșug și excursii cât mai frumoase!

[03.01.18 20:11:36]

@mprofeanu: Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri, iti dai seama ce soc a fost pentru mine sa ies de la metru si sa dau nas in nas cu asa ceva.

In Kufstein si pe unde am mai fost, targurile sunt mult mai mici, singurul avantaj insa pe care il au este ca sunt mai aproape de suflet, au putin mai multa caldura pentru ca de fapt sunt destinate unui numar mic de turisti majoritar fiind localnicii.

In final insa cred ca oricum ar fi trebuie sa ne bucuram de atmosfera de sarbatoare.

Un an bun iti doresc si cu multe calatorii frumosoase, caci asa cum am vazut prin ecouri ai ceva trasee conturate (macar ca idee)

crismis
[03.01.18 21:04:09]

@mishu: Un adevărat Târg de Crăciun, nici n-ai crede că te afli într-un aeroport!

Încărcat program ai avut, dar nimic nu-i prea mult când vrei să le faci o bucurie celor dragi! Bravo, Mishu-mereu-tânără! Să ai ani minunați în față! ❤

[06.01.18 18:54:04]

@crismis: într-adevăr un program încărcat, dar știi și tu ca alături de cei dragi uiți de tot. Mulțumesc frumos de urări, numai bile și ți-e și La Mulți Ani!

Zoazore
[06.01.18 19:56:54]

@mishu: Daca tu accezi la premiul "Istetul anului", eu mi-l adjudec pe cel de "Fraierul Anului". Nu stiu ce-am facut, dar la barza chioara-i face Dumnezeu cuib. Si mie. Articolul cu Belmondo l-am gasit. Bun! E continuare de... unde?

Am ratat articolul asta! Probabil de-aici mirarea mea din noaptea de Revelion!

Dar e bine ca l-am recuperat! Mi-ar fi parut rau sa-l ratez! E atata sarbatoare-n el, atatea luminite... Asa de frumos... Cartofi copti? Mmmm...

[06.01.18 20:06:36]

@Zoazore: Pai hai sa te lamuresc. Normal ca nu ai primit mesaj ca am scris ceva pentru ca dat fiind ca ma pot numi isteata anului, asa cum am mai spus si mai sus am fost instiintata ca @ADY57 a postat un articol, si asa mi-am dat seama de greseala. Pana o posta respectivul ceva o sa mai curga multa apa pe Dambovita. Poate o sa se indemne insa macar la vreun ecou.

Iar Belmondo era continuarea acestui articol. Iar venirea mea a fost intradevar o surpriza, una placuta insa.

Asadar este bine ca l-ai citit si mai tarziu si Doamne, cand aud cuvantul "citit" ma gandesc ce in urma sunt eu, insa am avut zilele astea o viteza asa de mica la net si atatea de facut ca poate pana de Paste ajung la zi .

Multumesc de vizita si ecou .

adrianbogdan, crismis, mishu, mprofeanu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂPiețele de Sărbători (Crăciun, Paște) :