ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2017
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 03.09.16
DEC-2017
single

Istanbul, un oraș de vis!

Craciunul mi l-am petrecut in istanbul!! am ales sa zbor din timisoara cu tarom cu escala scurta in bucuresti, pretul a fost de 165 euro dar pretul se merita deoarece in 4 ore am ajuns cu tot cu escala, mancare buna si bagaj de cala!!! de la aeroport am fost la hotel cu metroul, 5 lei o calatorie!!

istanbulul m-a cucerit de cand am ajuns cu metroul, un oras superb incarcat de istorie, cladiri impunatoare si peisaje care te lasa fara cuvinte!! pe langa vizitat, nu are rost sa le numerotez, preturile la mancare sunt foarte mici de la 3,5 lei un kebab pana la platou mai select la un restaurant mai luxos la pretul de 34 de ron!! o lira este aproximativ un leu!!!

peste tot sunt lucruri de vanzare de la 30 de lei o pereche de adidasi buni sau blugi made in turcia pana la o geaca foarte buna facuta in canada la 180 de lei!! in instanbul pe orice straduta se vinde ceva!!

pt fumatori un pachet de kent mai scurt 10 lei, iar alcool se gaseste foarte greu, doar 2 localuri am gasit unde era alcool, unde cea mai ieftina bere efes costa 15 ron, da stiu mult dar na sunt musulmani in rest preturi chiar cu jumate mai mici decat in romania!!! o sa revin cu cel mai mare drag in orasul unde m-am simtit ca acasa!!!

Trimis de gcristian in 30.12.17 16:29:15
Validat / Publicat: 30.12.17 17:00:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3979 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gcristian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 cel mai frumos peisaj

[30.12.17 16:58:46]

am fost la hotel cu metroul

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo, de la hotel, scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

=====

Review-ul a fost mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Istanbul - poarta Orientului, ISTANBUL" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

sebigeanina
[30.12.17 17:34:56]

Salut am fost de cel putin 50 ori la Istanbul dar să știi că eu nu am văzut alte articole de îmbrăcăminte produse în alte țări cu excepția mărcilor din mall mai ales din Canada. Cât despre calitatea adidașilor la 30 de ron perechea nu prea cred, în schimb faptul că lira a ajuns cam la același preț cu leul nostru nu poate decât să ne bucure și mai ales după evenimentele din 2016 și culminând cu atentatul de la Istanbul orice vizită pe malurile Bosforului este mai rezonabilă la preț

gcristianAUTOR REVIEW
[30.12.17 17:48:46]

ceau!! geaca din canada a fost cumparata dintr-un mall, si adidasi si celelalte lucruri turcesti sunt ok, cred ca o perioada de tin la pretul asta, si made in turcia e cat de cat mai bun decat made in china!!! si in marele bazar am gasit blugi made in italia

Mihai18
[09.02.18 14:57:57]

Reviewul este bine venit, ne informează cu situația acutală din acest oraș mult iubit de români. Mă bucur că previziunile sumbre, anterioare, nu s-au confirmat. Ne dai vești că Istanbulul revine la zilele sale bune. Au reapărut și micii comercianți stradali, huliți cu cca. 2 ani în urmă. Pe mine, puciul din iulie 2016 m-a prins acolo. M-am întors cu greu acasă și de atunci nu am mai fost acolo. Îți recomand să mergi la Istanbul și în sezonul cald, va fi mai frumos.

Cu bine.

gcristianAUTOR REVIEW
[09.02.18 19:13:38]

multumesc!! sigur o sa revin si in sezonul cald!!!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[09.02.18 20:59:34]

@gcristian:

sigur o sa revin si in sezonul cald!!!

Contrar opiniei colegului Mihai 18, eu îţi sugerez să revizitezi Istanbulul când este mai cald, dar nu foarte cald şi în niciun caz în lunile iulie-august, primăvara şi toamna fiind mult mai indicate din punctul de vedere al temperaturilor.

Eu am fost ultima dată la jumătatea lunii septembrie şi tot era foarte cald, vreme de tricou şi pantaloni scurţi, astfel încât în iulie nu aş merge nici plătită .

gcristian, Mihai18, sebigeanina
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: