ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2017
ÎNSCRIS: 23.06.11
DEC-2017

la PMM* = 104 USD

Paradis in plina iarna!

Au trecut si sarbatorile si avand putin timp liber m-am gandit sa-mi transmit si eu impresiile, cat mai la cald. Acestea fiind zise, sa incepem:

dorind sa evadam undeva la caldura m-am pus pe citit impresii pt a alege hotelul, iar dupa cateve zile am ales Caribe Club Hotel. Am luat legatura cu agentia cu care calatorim de zece ani si am facut rezervarea la hotel.

Fiind cu zbor din Madrid au fost ceva probleme cu legaturile pana acolo, noi fiind din vestul tarii, si aeroportul din Timisoara era cel mai convenabil. Pentru dus am gasit relativ usor zbor, dar cu trei zile inainte de zborul spre Dominicana, iar pentru intors nu am gasit nimic convenabil ca pret, fiind inainte de Craciun, doua bilete Madrid-Timisoara ajngeau undeva la 500euro, asa ca am facut rezervare la autocar. Despre drumul cu autocarul voi revenii cu un alt review.

In ziua plecarii spre Punta Cana am ajuns in aeroport (în Madrid) cu 4 ore mai devreme si ne gandeam ca vom avea ceva timp de pierdut prin aeroport, dar nu a fost asa, coada la bilete era imensa, undeva la 300 de persoane, iar dupa noi s-au asezat cred ca toti atatia.

In ciuda cozii imense a mers repede, iar dupa check-in, si controlul de securitate am asteptat imbarcarea, care a fost un haos, compania care merge spre Dominicana este oricum, doar profesionista nu.

Imbarcarea a inceput cu jumatate de ora mai tarziu, imbarcarea facandu-se pe grupe care se gasesc pe bilete. Noi fiind grupa C (ultima) cand am urcat in avion nu am asteptat mult decolarea, dar de abia am mai gasit loc pentru bagajele de mana.

Avionul a fost un Boeing747, imens, dar foarte inghesuit, cu spatiul de picioare foarte mic. am ajuns la destinatie obositi si mai ales uimiti de atitudinea stewardeselor, care erau foarte arogante si galagioase, ignorând calatorii, doar daca vroiai sa cumperi ceva erai bagat in seama.

Dupa aterizare a urmat o alta aventura la banda de bagaje, unde mai bine de o ora am asteptat bagajele, iar cand in final au venit erau intr-un hal de nedescris, murdare si zgariate. Am incercat sa nu lasam nimic sa ne afecteze vacanta, asa ca am trecut si peste asta.

Dupa ce am fost preluati de ghizi, si adusi cu autocarele la hotel am mers sa facem check-inul, care a mers foarte repede, fiind singuri turisti la ora aceea (11 seara).

La cazare am avut o mica surpriza ne-au dat cardul de la camera, cardul de prosoape si o harta in care receptionera ne-a aratat unde suntem noi si unde avem camera, si de acolo descurcati-va.

Putin dezorientati am plecat spre trenuletul care face legatura intre receptie si restul complexului, iar soferul ne-a aratat incoto e camera si cam atat. Trebuie sa recunosc ca prima impresie era extrem de proasta, dar dupa ce am ajuns in camera mi-a trecut.

Aceasta era la un pas de piscina si la 5metrii de ocean, la parter cu o terasa superba din care puteai sa iesi direct in curte.

Camera nu era extraordinara, mobila destul de veche, dar patul foarte mare si comod, si asta a fost tot ce aveai nevoie.

Hotelul este amplasat chiar pe plaja, nu faceai mai mult de 30de secunde din camera pana pe nisip. Peisajele sunt superbe, totul e inconjurat de palmieri, restaurantele sunt foarte mari, barurile multe si amplasate peste tot si la receptie si la piscina si pe plaja si langa amfitetrul, unde seara erau spectacole de cabaret.

Mancarea erau foarte buna si pentru toate gusturille: cate 5 sortimente de pizza, paste la care puteai alege tu ce sa pui pe ele, aici tin sa spun ca fructele de mare erau nelipsite, gratare de pui, porc, vita, miel si peste plus multe feluri gatite.

Sambata si duminica se fac gratare si pe plaja si petrecere cu spuma la piscina, iar barul de pe plaja e deschis non-stop si puteai manca si acolo la orice ora. Acolo gaseai pizza, cartofi prajiti, pi la gratar, hamburgher, hot-dog, fructe si prajituri.

Mai era un restaurant, Creperia, unde de la 13 la 18 puteai bea cafea, capuccino, frape, clatite dulci sau sarate, inghetata si ceai si sendwichuri. Cred ca ajunge cat am vorbit despre mancare.

Tin sa vorbesc putin despre personal, care era foarte dragut cu toata lumea, toti angajatii erau cu zambetul pe buze, toata lumea incerca sa te faca sa te simti bine, fara a astepta tipsuri, in restaurant erau mereu atenti sa-i aduca de baut, sa te intrebe daca e totul in regula. Noi am fost in destule tari, dar cei de aici sunt de departe cei mai draguti cu turistii.

Hotelul are doar 4 stele, dar peisajele sunt superbe, cladirile colorate iti bucura ochii, piscinele sunt curate, iar plaja un vis!

Nu am ce sa reprosez, voi pune si cateva poze, dar nu sunt nici pe jumatate atat de frumoase cat era realitatea.

Cu siguranta vom mai revenii la acest hotel, fiind cea mai frumoasa vacanta.

Trimis de mbrandusa in 29.12.17 18:29:03
Validat / Publicat: 29.12.17 19:42:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 2233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mbrandusa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 piscina vazuta din camera
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 104.53 USD pe cameră

nicole33
    [29.12.17 20:40:51]

@mbrandusa:

O alegere bună. Felicitări!

Preţul de 2000 de euro include şi transportul din România până la Madrid şi retur?

adri-nico
    [29.12.17 21:36:53]

aoleu, am vazu poza cu mincarea si m-a luat o foame... dar mai ales o pofta... in frigider am doar fructe de porc...

una peste alta bine ca ti-a placut. ati facut excursii, daca da, pe unde? si cind ne povestesti despre ele?

mbrandusaAUTOR REVIEW
    [29.12.17 21:52:41]

@nicole33: Nu, bilete de Madrid au fost separat. Undeva la 300 euro au fost cele pt Madrid, si cazare nu am platit, am stat la niste prieteni.

[07.01.18 13:10:30]

@mbrandusa: O iesire frumoasa in miezul iernii ca sa zicem asa, felicitari, votat cu mare drag.

mbrandusaAUTOR REVIEW
    [07.01.18 17:45:07]