ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2017

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Craciun “petrecut “ la Curmătura Stezii

Rezervarea la aceasta pensiune am făcut-o cu cateva luni inainte foarte entuziasmați de poziția pensiunii, de demipensiunea despre care am citit ca este ok, de cele 5 margarete ale corpului in care am fost cazați (sunt 2 corpuri lipite, unul de 5 margarete si unul de 2 margarete chiar deasupra restaurantului).

Suntem un grup cu copii din dotare de peste 40 persoane, asa ca am ocupat tot corpul de 5 margarete. La cel de 2 margarete am observat la masa inca 4 camere rezervate, printre care o familie cu 1 copil.

Pensiunea arata foarte bine si chiar daca nu as da chiar 5 margarete, de 4 este sigur.

De cum am ajuns au inceput surprizele: la intrarea in pensiune nu ne-a întâmpinat nimeni, numai un baiat timid la Recepție care a facut repede formalitățile de cazare. Cand am urcat in camere am dat de o camera frumoasa, curată dar cu paturi Twin, din baie mirosea foarte urat si cel mai rau era u probabil maxim 10 grade (caloriferele închise)... si asta peste tot in pensiune inclusiv holurile. Am dat noi drumul la toate caloriferele dar cele de pe hol reveneau de fiecare data la poziția antiinghet din grija băiatului proprietarei pensiunii. La un moment dat cand a observat ca noi tot încercam sa încălzim si holurile a adus un set de imbusuri si a inchis returul si asa am putut noi deschide cat am vrut caloriferele ca ele au ramas înghețate.

Țin sa precizez ca prima noapte tot grupul a dormit in trening, iar cei care aveau camere pe colț, cu 2 pereți la exterior au dormit si a doua noapte tot in trening. Abia a 3-a noapte a fost bine in camere... dar pe hol aproape ca afara.

Micul dejun destul de bun, diversificat dar daca ajungeai la prima ora, apoi unele produse se epuizat si daca cereai ți se spunea ca nu mai au, aveau ceai, cafea, lapte... dar apa NU.

La cina chiar daca eram un grup mare nu se punea pe masa țuica asa cum se făcea cu vinul si se aducea numai daca cereai chiar daca noi aveam incus in meniu. Pentru copii porțiile erau mai mici si am inteles pana la un moment dat dar era destul de urat cand ospătarii cei tineri si fara experiența umblau cu Murăturile in mana întrebând unde stau copii ca ei nu au dreptul la murături (care oricum au fost necomestibile si in proporție de 90% se vor refolosi la alta masa... probabil de revelion) sau cu clătitele... copii aveau dreptul la una si Adulții la 2.

La masa festivă de craciun alte asemenea zgârcenii ieftine... bărbații trebuiau sa bea numai țuica si femeile numai afinata, nici decum altfel, sau contra cost, Sucurile pentru copii au venit dupa 2 ore de la începerea mesei dupa multe cereri, ardeiul iute lipsa la sărmăluțele cerut cu insistenta, ospătarii anuntandu-ne ca este extra si contra cost. Am rugat sa ni se fiarbă si noua țuica aferentă meniului si au zis ca nu se poate.

Am incercat de multe ori sa vorbim cu cineva din conducere dar de fiecare data ni se spunea ca nu e nimeni momentan.

La masa de craciun au mai venit in restaurant inca 6 persoane din afara pensiunii care erau foarte deranjați de copii nostrii ca se jucau cu jucăriile primite de mos craciun.

Pe la ora 22:00 cand sa terminat un program cu colinde organizat de pensiune dar am avut si alti colindători din zona (foarte frumos)... am zis ca e timpul sa punem un pic de muzica de petrecere sa ne distram si noi, dar din nou fiul proprietarei a venit la noi sa închidem muzica ca cei 6 de la masa alăturată vor sa asculte colinde la radio.

Atunci am ieșit afara toti cei cazați din pensiune si au ramas numai cei 6 in continuare.

Noi ne-am pus muzica afara si cu ce aveam prin portbagajele fiecare am încins o petrecere pana pe la miez de noapte la -10 grade.

Supărați pe aceste răutăți am decis sa scurtăm sejurul nostru si in loc de 4 nopti, am stat numai 3... din pacate.

Copii nostrii au plecat cu un sentiment foarte urat de acolo si unii din pacate au asistat si la discuția din dimineata plecării cand doamna patroana in sfârșit sa arătat si ne-am expus multele nemulțumiri si am aflat cu surprindere ca a fost tot timpul acolo, fiind de fapt bucătăreasă noastra si ca efectiv nu a avut timp sa iasă din bucatarie.

Dat fiind ca nu ne consideram un grup cu fițe si figuri sau nemulțumiți din fire Am catalogat aceasta experiența ca urâta si supărătoare

Păcat de pensiune care e f frumoasa, foarte bine poziționată la mijlocului drumului dintre Sibiu si Păltiniș, intr-o vale superba... dar administrata foarte prost.

Au fost cazați in pensiune la 2 margarete inca 8 persoane din afara grupului din care 6 au fost de acord total cu părerea noastra, 4 din ei au participat cu noi la petrecerea afara iar 2 care au mai fost si anul trecut au zis ca nu mai revin aici niciodată.

Este foarte posibil ca nici cei din grupul nostru sa nu mai revină aici vreodată.

In urma discuției cu patroana, nu a inteles nimic din nemulțumirile noastre si dupa ce și-a cerut scuze ca nu gaseste personal sa angajeze si trebuie sa faca totul singura a zis ca ei au oricum clienti si nu stau in banii nostrii.

Păcat de ei... păcat de clienții care vin sa se relaxeze.

Trimis de Mihaitmga in 27.12.17 09:54:49
Validat / Publicat: 27.12.17 12:39:40

VIZUALIZĂRI: 1536 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihaitmga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

[27.12.17 12:39:05]

La primul review încărcat, @Mihaitmga: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 88&ridAnt=83705

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [27.12.17 13:57:47]

@Mihaitmga:

Dacă or fi la fel de zgârciți și în relația cu angajații, așa cum sunt cu clienții, normal că nu acceptă oamenii să se angajeze la ei.

Turiștii sunt inițial încântați de faptul că pensiunea arată bine, că cele 5 margarete și prețul cerut promit mult și este așezată într-un cadru natural excepțional, însă imediat le piere entuziasmul când se lovesc de serviciile de proastă calitate. Am avut și eu o experiență negativă acum 5 ani la această pensiune și observ că, din păcate, în continuare există aceeași atitudine de lipsă de respect față de turist.

cris1982
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Curmătura Ștezii [Valea Ștezii]: