ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2010
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 12.04.10
JUN-2009

Mic tur al insulei

E lung drumul pana in Corfu, dar satisfactia pe care o ai cand ajungi acolo este pe masura. Dupa cateva zile de sejur am uitat cat de mult a trebuit sa calatorim sa ajungem acolo.

Cazarea a fost cu mici probleme (vezi review-ul meu despre Hotel Ionian Sea View - Kavos). Rezervarile le-am facut in graba, direct pe net, fara sa ma documentez prea mult despre locatia propriu zisa a hotelului. M-am bazat prea mult pe faptul ca insula a fost laudata de majoritatea vizitatorilor si nu am luat in calcul faptul ca exista si statiuni ferite de cei care vor sa vina aici. Incerc mai jos sa povestesc putin despre fiecare statiune vizitata.

Kavos - Cand am ajuns noi in prima zi era liniste in statiune. Ne-am cazat si am ramas la piscina hotelului, iar apoi am luat cina in camera (self catering). Hotelul era cam la 500m de centrul statiunii, asa ca am mers in recunoastere a doua zi, dupa-masa spre seara. Prima impresie: tineret mult, aglomerat, majoritatea studenti englezi. Terasele erau majoritatea deschise, iar din loc in loc cate un ospatar impartea pliante cu meniul zilei si te invita politicos inauntru. Pana aici, nimic rau sau iesit din comun. Am servit cina, ne-am mai invartit pe acolo si am pornit incetisor spre hotel. A urmat schimbarea. Parca eram in cu totul alta statiune. Se lasase seara si majoritatea teraselor, discotecilor, barurilor erau deschise, boxele date la maxim, iar englezii, cu nelipsitele sticle de bauturi in mana, dansau pana in mijlocul strazii. Nu mi-a venit sa cred cat de schimbat era totul in doar cateva ore. Astfel de distractii durau pana dimineata. La fiecare 50m era cate un punct de prim ajutor; prima data nu am inteles de ce atatea, dar apoi mi-am dat seama ca era absolut necesar:). Dimineata se vedea si mizeria lasata in urma de petrecareti. A fost singura noastra vizita in statiune seara. Nu am mai mers decat in timpul zilei, cand era linistit. Nici la capitotlul mancare nu stau prea bine. De exemplu: am incercat intr-o seara un KFC in speranta ca la acest gen de fast-food, oriunde in lume, mancarea e la fel. Ei bine, aici nu mi s-a parut deloc proaspata; mai degraba reincalzita. Asa ca am renuntat si ne faceam cumparaturile de la un LIDL din apropiere si gateam in camera. Nu m-as mai caza acolo, chiar daca preturile sunt relativ ieftine comparativ cu majoritatea statiunilor.

Lefkimi - Pe scurt... pustiu si neingrijit. Adica e ca si un satuc cu mici gospodarii, iar pe marginea drumului cresc maracinii atat de mult incat ies serpii pe sosea. Nimic interesant de vazut. Portul mic, dar util pentru trecerea pe continent pentru ca e mai ieftin daca pornesti de aici decat daca pornesti din Kerkyra.

Kerkyra - E aglomerat in zona portului, dar in rest curatel si cu cladiri frumoase, caracteristice grecilor. Si pe aici am fost mai mult in trecere de fiecare data cu masina si mi-a lasat cea mai frumoasa impresie vazut de pe mare, in ziua sosirii noastre pe insula.

Paleokastritsa - Aici este cea mai albastra mare pe care am vazut-o in viata mea! Statiunea nu prea are plaja nisipoasa si sunt multe stanci abrupte. , dar la capitolul peisaje - cat am vizitat noi din Corfu, au fost cele mai spectaculoase. In nici un caz sa nu ratati o vizita cat de scurta in aceasta statiune. Merita!

Agios Gordios - Ei, aici se vorbea romaneste. Se vede ca este o statiune intens vizitata de romani. Prima imagine cu care ne intampina statiunea este pe sosea, undeva sus de unde se vede plaja, hotelurile si nelipsitele stanci. Absolut superb! Am coborat, am lasat masina undeva pe marginea drumului si am pornit spre plaja. O asemenea splendoare trebuia incercata:). Ne-am petrecut ziua acolo. Marea era incredibil de curata si linistita, fara valuri. Apoi ne-am oprit pe o terasa unde am mancat. Mancare buna, fara obiectii si la preturi acceptabile. Pe viitor, cand am sa mai doresc sa-mi petrec vacanta in Corfu, aici va fi primul loc unde voi cauta cazare.

Agios Georgios - Statiunea este situata mai la sud, tot pe partea de vest a insulei si datorita plajei care se intinde pe cativa km de-a lungul tarmului, nu este deloc aglomerata. Nu prea sunt peisaje la fel de frumoase ca in statiunile amintite mai sus, dar marea e atu-ul acestei locatii. Spre deosebire de alte locuri, aici nisipul era rosiatic si se incalzea foarte tare la amiaza. Intrarea in mare e lina si din loc in loc sunt platouri de stanca. Mi-a dat o senzatie de piscina cand paseam pe piatra cativa zeci de metri, in mare. Veneam la plaja aproape in fiecare zi, si de fiecare data aici pentru ca era destul de aproape de Kavos (aproximativ 20km).

Din pacate, in cele 5 zile cat am stat in Corfu, nu am vizitat nici una din statiunile situate in nordul insulei, despre cate am auzit multe lucruri interesante si care sunt, de asemenea foarte cautate. Poate voi avea o alta ocazie sa le vizitez.

Trimis de deliutza27 in 24.04.10 12:44:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia, Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 3204 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deliutza27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Corfu Town - vedere de la castel

ancamariagadea* [24.04.10 12:49:22] »

Deliutza, daca ar fi sa mergi inca o data in Corfu ce statiune ai alege?

piti [24.04.10 12:59:16] »

Peste o luna, destinatia: Moraitika. Sper sa nu avem parte de englezi galagiosi si prieteni cu paharul.

deliutza27 [24.04.10 13:31:55] »

Daca ar fi sa merg (si chiar sper sa mai merg), pentru cazare as alege Agios Gordios. Are preturi bune, mancare buna, plaja frumoasa... tot ce trebuie! Si intalnesti si romani, deci poti chiar sa-ti faci cunostinte noi. Nu sunt multe hoteluri pe plaja datorita reliefului care nu permite acest lucru, dar cui ii strica o plimare de doar cateva sute de metri?

O a doua optiune ar fi Paleokastritsa, dar pentru plaja e mai dificil putin. Nu zic ca nu sunt locuri de imbaiat. Sunt. Dar fiind multe stanci, acestea sunt restranse si destul de aglomerate. Bineinteles, se poate opta pentru o plaja mai indepartata de statiune, cum am facut anul trecut. Dar asta presupune si o oarecare cheltuiala in plus.

@piti - nu cunosc statiunea Moraitika, dar din cate am vazut, chiar si la hoteluri ieftine din apropiere, parerile sunt destul de bune.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [24.04.10 15:46:43] »

Bun review Deliutza, ai aprecierea mea si sper sa mai ajungi in Corfu pentru ca sigur statiunile din nord merita vizitate, mai ales Sidari cu canalul sau frumos si Logas Beach, Arillas si Kaliopi fiind doar cateva din cele ce merita vizitate.

Atentie la Agios Georgios sunt 2 statiuni cu acelasi nume una in nord vest alta in sud vest si amandoua se vand la noi, agentiile nu prea stiu mare lucru despre locatia hotelurilor dar din cate am citit pe forumuri statiunea din nord e mai trista iar cea din sud mai buna cu plaja de nisip si hoteluri bune. In nord vest: Agios Georgios Pagon nu merita, iar in sud vest cea buna: Agios Georgios Argiradon aflata langa Marathia Beach si Agia Varvara Beach.

Si Agios Gordios sunt 2 localitati insa cea renumita este si cea care are cazari multe situata in vest vis-a-vis de capitala putin mai jos, cealalta fiind foarte mica si foarte aproape de Kavos in sudul extrem al insulei nu e vanduta la noi si nu stiu sa aibe cazari.

deliutza27 [25.04.10 00:50:33] »

Ai dreptate ionescunic. Agios Gergios sunt intr-adevar doua statiuni cu acelasi nume. Eu vorbeam despre cea situata mai la sud; fiind aproape de Kavos, era usor sa mergem aproape in fiecare zi pe plaja de acolo.

biancuta [25.04.10 09:22:04] »

Frumos review, deliutza, apreciate cu un vot.

ileanaxperta* [25.04.10 11:42:42] »

Frumos scris si cu detalii utile. Si eu am fost anul trecut in Corfu, am facut turul insulei si mi-a placut cel mai mult Paleokastritza, tocmai pentru peisajul inedit, cu atatea golfulete si muntele plin de verdeata dar si insulitele acelea din apropiere, cu atatea pesteri si grote ce se vad de pe uscat... Iar marea este intr-adevar aici de o culoare cu totul si cu totul alta, speciala... numai cine a vazut-o intelege... Deci, la drum, dragi turisti, spre Corfu...

Si puncte si de la mine... ceva poze nu ai?...

deliutza27 [25.04.10 16:05:59] »

Din pacate, eu si sotul meu suntem in plin proces de mutari intr-un apartament nou, iar calculatorul nostru, cu pozele noastre cu tot, e undeva intr-o camera, impachetat. Oricum, am de gand sa postez incet si poze la mai toate review-urile mele, imediat ce ajung la ele.

gabyry* [11.05.10 14:07:05] »

Acharavi si Kasiopi in nordul insulei au fost pe gustul meu sunt 2 statiuni frumoase si nu te sufoci in ele.

biancuta, deliutza27, gabyry*, ileanaxperta*, ionescunic, piti
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Corfu: