ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.12.2017
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 12.04.17
DEC-2017

Vacanta exotica in Phuket

A sosit clipa cea mare, vacanta in Phuket. Dupa doua zile petrecute in Bangkok, din nou la aeroport pentru zborul spre Phuket. Un zbor scurt de aceasta data, 1 ora si jumatate. Am fost asteptata la aeroport de cel care m-a dus la hotel.

Am fost cazata la Swisshotel Resort langa plaja. Si aici am platit garantie 1000 baht pe noapte. Dar am platit cu cardul, altfel riscam sa raman cu banii cand imi erau returnati la plecare. Suma totala a fost blocata pe card si se va debloca dupa doua saptamani, sa nu intrati in panica.

In Phuket cunosteam pe mr. Joe al carui nr. de telefon l-am gasit aici pe site postat de cineva care a scris impresiile. Mr. Joe isi ofera serviciile de taximetrist, este un tip corect si poti negocia cu el deplasarile in Phuket... Am luat legatura cu el inainte de a ajunge in Phuket si l-am rugat sa ma ajute cu o agentie de calitate pentru excursiile optionale. Avand cartela sim cu net nelimitat am luat legatura cu el imediat ce am ajuns la hotel. Am mers cu el la o agentie si am cumparat doua excursii optionale.

O excursie pe insula James Bond si alta pe insula Phi Phi. Mi-am dorit sa fac si o excursie in Khao Sok, dar la agentia la care m-a dus nu puteau face pentru ca Khao Sok era departe de Phuket, se mergea cu masina in jur de 5 ore. Doream sa ajung la Khao Sok, este o zona de munte superba de aceea am luat legatura cu agentia care mi-a facut transferul de la aeroport la hotel. A venit un agent pe nume Zen si am tratat cu el pentru excursia la Khao Sok.

O excursie mai scumpa decat celalalte doua excursii pentru ca e distanta mare de parcurs. M-a costat 6600 baht pentru doua persoane si am constatat ca a intrat in acesti bani drumul si plimbarea cu elefantul in parcul Khao Sok si baie cu elefantul. Dar nu a intrat plimbarea cu canoe prin vegetatia lor muntoasa in jur de 2 ore.

Am avut noroc ca au mers cu noi inca 3 familii care s-au cazat in Khao Sok si care aveau platite si plimbarea cu canoe. Una din familii a renuntat la plimbarea cu canoe si asa am mers noi in locul lor, altfel era ratata excursia la Khao Sok pentru ca nu puteai plati acolo loco aceasta plimbare ci doar prin agentie.

Ceva nu a explicat bine Zen pentru ca eu am spus ca veau sa fie inclusa si aceata plimbare. Nu am fost multumita de aceasta agentie desi in final am avut noroc si am facut aceasta plimbare. Spun ca nu am fost multumita de aceasta agentie pentru ca am vrut sa fac de doua ori insula James Bond si de aceea am luat bilete si de la Zen si a fost total diferita excursia fata de prima agentie. La prima agentie mr. Joe a inteles ca vreau sa merg cu barca de viteza si echipamentele sa fie de calitate. Si ambele excursii au fost facute cu barca de viteza, cu fructe, sucuri, prajituri pe tot parcursul traseului si pranz inclus.

La excursia pe insula James Bond facuta cu Zen nu a fost cu barca de viteza ci o altfel de barca unde eram foarte multi, am mers mult pe uscat si mai putin pe apa, a fost alt traseu, nu am avut fructe, prajituri, apa in concluzie nu a fost nimic de calitate. De aceea aveti grija de la ce agentii luati excursiile, ele arata bine pe pliant dar in realitate putetti avea surprize neplacute.

Eu am avut noroc de mr. Joe pentru ca a fost corect cu mine si mi-a facut si un discount. Aici m-a costat excursia la James Bond cu discount 4600 baht, in jur de 140 $ pentru doua persoane (foarte ieftin) si a inclus vizitarea mai multor insule, am intrat cu barca de viteza intr-o pestera, am avut pe barca fructe, sucuri etc. am vizitat un sat musulman construit deasupra apei, aici am servit si pranzul numai fructe de mare, peste, fructe, legume.

De aici am mers la vestita insula James Bond cu acele formatiuni calcaroase pline de vegetatie, culoarea apei era un verde intens. Totul este comercializat, o insula mica cu vegetatie, pesteri virgine unde poti face poze frumoase si poti cumpara cadouri mici pentru cei de acasa.

Am fost multumita de aceasta excursie desi a fost cam inourat si nu au iesit bine pozele, de aceea am vrut sa ma intorc pe aceasta insula cu alta agentie. Dar a doua oara nu mi-a placut nimic, nici transportul am mers la alt sat de musulmani, un sat mai nou nu original, mancarea proasta si putina in schimb am pres un pic de soare si am putut face poze mai frumoase.

La aceasta agentie am platit pentru aceasta excursie 4400 baht. I-am spus lui Zen ca nu mi-a placut si ca nu o sa-l recomand la nimeni pentru excursii optionale. Excursia pe insula Phi Phi a costat 4800 baht (150$), se merge mult cu barca de viteza pe mare dar a fost o excursie superba.

Pana a ajunge la faimoasa insula Maya Bay am trecut pe la alte insulite unde traiesc localnici in pesteri si nu le place sa fie deranjati, am trecut pe la insula maimutelor, chiar au urcat la noi pe barca si le-am filmat, eu am facut multe filmulete pentru ca am avut 3 camere video cu mine, dintre care una de filmat sub apa. Aici am oprit in larg si am filmat sub apa. Pacat ca nu se pot incarca filmulete pe acest site.

In final am ajuns pe insula Maya Bay este o insula superba, nisipul este fin ca faina iar albastrul intens din larg se transformă într-un turcoaz incredibil, pe masura ce te apropii de plajă verdele sticlos îţi capteaza admiraţia în golfurile înconjurate de stânci calcaroase. Phi Phi este probabil cea mai aglomerată insula thailandeză. Există, în schimb, foarte mulţi turişti care vin doar într-o excursie de-o zi din Phuket să vadă incredibilul golf Maya Bay, unde s-a filmat The Beach. Aici gasesti multa vegetatie, jungla. Poti face poze superbe.

De aici am mers pe o alta insula, o insula cu corali unde nisipul nu mai era fin. Aici am servit si pranzul. Dupa o zi pe superbele insulite ajungem seara tarziu in Phuket unde suntem asteptati de masina pentru a ajunge la hotel.

Excursia in Khao Sok a fost putin obositoare pentru ca am mers mult cu masina, dar peisajele au fost superbe. Multa vegetatie, plantatii de banane, de coconut, papaya. De aici am cumparat fructe foarte ieftine, pe un ananas am dat 20 baht, in jur de 2 lei la noi, pe un papaya care in market in Phuket dadeam 100,150 baht aici am cumparat cu 15,20 baht. In final am ajuns in parcul Khao Sok unde eram asteptata de elefant sa ma urc pe el, mai exact pe capul lui. Nu a fost usor trebuia sa ma tin si sa fimez.

Cu elefantul am mers un traseu prin jungla si apoi am ajuns la o apa unde ne-am stropit reciproc. Aici am un film facut de cel care a mers cu noi, nu am facut poze.

De la acest parc am mers intr-un loc superb cu multa vegetatie, coconut, munte, Khao Sok discovery, bamb oil, unde era amenajat un mic restaurant in aer liber din stuf. Aici am servit masa. De aici am mers intr-o alta zona muntoasa pentru canoe. Am trecut printr-o pestera si la capatul ei era locul unde ne asteptau cei cu canoe. Aici am avut noroc ca au renuntat o familie de straini si in locul lor am mers noi.

A fost o dulcica ghida noastra care ne-a insotit in aceasta excursie, o cheama Ai si ne-am placut reciproc, am primit in dar de la ea o bratara. Am numarul ei de telefon, am o poza cu ea cand tine in mana o floare mare de bananier. Cine este interesat de excursie in Khao Sok pot sa va dau numarul ei de telefon.

Plimbarea cu canoe a fost magnifica, prin vegetatie cu muntele in fata am mers cam 2 ore, am vazut si serpi pe crengile copacilor. Ne-am intalnit cu alti turisti care se plimbau pe plute, parca eram pe Nil. Totul a fost minunat. Am ajuns seara tarziu in Phuket si a fost despartirea grea de Ai, dar vorbim des pe whatsapp.

Am stat 7 zile in Phuket, intr-o zi am mers cu masina lui mr. Joe in jungla la elefanti aici am facut poze si am mers mai lejer cu ei deoarece m-am ajezat pe un postament deasupra elefantului. Am facut rafting in jungla. A fost o zi superba care s-a incheiat cu bunul nostru prieten mr. Joe la o bere.

Sunt multe de spus despre Thailanda, poti spune ca aici este raiul pe pamant, mancarea ieftina, excursiile optionale ieftine. Oamenii sunt foarte primitori, atenti cu tine. Merita sa ajungeti aici pentru ca sunt locuri magnifice. Eu doresc sa ma intorc pentru ca sunt multe de vazut.

Trimis de Dory29 in 26.12.17 02:57:33
Validat / Publicat: 26.12.17 10:39:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 10716 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dory29); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [26.12.17 10:34:07] »

@Dory29:

Pacat ca nu se pot incarca filmulete pe acest site.

Se pot ataşa videoclipuri / filmări din sejur, în două variante:

• 1 - dacă ai un cont personal de youtube: încarcă videoclipul acolo (setează-l să fie disponibil public) și ne scrii apoi link-ul aici
  • 2 - dacă nu ai un cont personal youtube: ne poți trimite fişierul (prin intermediul unui site de transfer); mai departe ne ocupăm noi = îl vom încărca pe canalul oficial AFA-Youtube, apoi îl vom atașa aici.
  • Dacă alegi varianta 2, vei primi indicații prin PM.
    (anunţă-ne că ai vrea să ataşezi un videoclip prin varianta 2: PM to web26)

Dory29 [26.12.17 17:40:45] »

@webmaster26: Buna. Vreau sa trimit prin varianta 2. Multumesc

webmaster26 [27.12.17 10:02:19] »

@Dory29: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Dory29 [27.12.17 20:30:44] »

@webmaster26: Super.

Alex1234567 [31.01.18 10:18:37] »

@Dory29: Buna ziua, ma intereseaza daca se poate sa-mi dati si mie numarul de telefon al dl. Joe si numele agentiei pe care o recomandati pentru excursii. Multumesc

Simodina [07.03.18 20:04:27] »

@Dory29: Buna ziua Dory. Vom pleca si noi in vacanta in Phuket saptamana viitoare. Am apreciat informatiile din articolul tau. Multumim. Ne-ar ajuta foarte mult daca ne poti poti spune cum il putem contacta pe Dl Joe si eventual agentia prin care ati facut excursiile de care ati fost multumita.

Multumim mult.

Gordananca [11.06.19 08:04:46] »

Buna ziua!

V as ruga sa mi spuneti si mie nr. De tel al dl Joe. mergem sambata spre Phuket

Multumesc!

Andra. [14.07.19 12:23:45] »

A primit cineva nr de telefon al Dl Joe?

Ar fi minunat daca ne puteti ajuta si pe noi ????

laurt [17.09.19 19:28:49] »

Buna ziua. Imi poate oferi si mie cineva nr lui Mr. Joe si cel al femeii pt a ajunge in Khao Sok, in Octombrie plec in Phuket. Multumesc

pipedoi [23.10.19 19:07:00] »

A primit cineva nr. de telefon al d-lui Joe?

Alex1234567, Andra., Dory29, Gordananca, laurt, pipedoi, Simodina
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Phuket: