ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.12.2017
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 21.05.17
    DEC-2017
    2 AD. + 2 COPII -- v: 14, 12

Informatii utile la aterizarea în Tunis

Am ajuns in Tunis la sfarsitul lunii decembrie, in ajunul Craciunului. Am plecat din Bucuresti cu avionul de 5 dimineata, asadar a fost destul de obositoare plecarea noastra. Am facut escala la Istanbul, acolo recunoscand poarta de la care ne imbarcam dupa oamenii care asteptau in sala... :D

Zborul pana in Tunis a fost destul de lin, iar cei de la Turkish Airlines au avut grija sa ne serveasca un mic dejun destul de bogat si variat, dupa care sa revina cu cafeluta sau ceaiul, dupa preferinta.

La aterizarea in Tunis am remarcat imediat diferenta de temperatura... :D In Bucuresti erau -2 grade, pe cand in Tunis erau 17. O coada plictisitor de mare la controlul pasapoartelor, iar ghiseele functionale cred ca erau doar trei. Am completat niste fișuțe in dublu exemplar pentru fiecare (cu datele de contact ale fiecaruia) si am trecut intr-un final de control pasapoarte.

Inainte de benzile cu bagaje, pe partea dreapta ne astepta un reprezentant Orange care, in baza pasapoartelor, ne-a oferit (gratuit) cate o cartela Orange cu nr de telefon cu cateva minute incluse, dar si 2 Gb de internet. Am fost destul de incantati de treaba asta.

Ne-am recuperat bagajele si am iesit din aeroport. Desi nu este foarte modern, pentru noi privelistea aeroportului plin de curmali era impresionanta.

Vreau sa mentionez ca noi nu am rezervat camere la hotel, ci am inchiriat un apartament in Tunis, fiind o optiune mai economica pentru noi. :)

Am iesit pe la pranz sa ne familiarizam cu zona, sa cumparam cate ceva de la Carrefour, dar si sa luam pranzul in oras. Dupa cum deja stiti, Tunisia nu este o tara cu o putere de cumparare prea mare, asadar preturile sunt mici. La masa de pranz am dat pe o salata cu ton 4 dinari tunisieni (1 Euro = 2.9 dinari), pe o portie generoasa de orez cu pui 6.2 dinari (vreo 10 lei) si pe un fresh mare de portocale 2.5 dinari (vreo 4 lei). Daca nu mancati la un restaurant specializat cu pizza, nu recomand sa comandati pizza. Margeritta noastra chiar nu avea gust macar apropiat de autentic, ca sa nu mai zic ca avea si ceapa tocata deasupra, iar mozarella nu era chiar mozarella, ci un anume fel de branza (neidentificat de mine). In afara de asta, e bine de retinut ca 4 persoane flamande mananca destul de bine cu echivalentul a aproximativ 50 de lei.

La Carrefour gasiti tot ce va trebuie, preturile fiind acceptabile.

Taxiul nu este deloc scump in Tunis, majoritatea curselor fiind sub 5-6 dinari (sub 10 lei); transportul in comun inca nu l-am incercat.

In rest sunt dezamagita de absenta unei piete variate de fructe... ma asteptam sa gasesc mai multe fructe aici, nu doar mandarine si banane...

Medina merita, clar, a fi vizitata, iar privelistea de la Guvern spre Medina e chiar extraordinara! Copiii s-au intristat sa gaseasca aici un popor destul de sarac, iar in fata cladirii Guvernului le-am povestit despre evenimentele de acum 7 ani si motivele pentru care Bouazizi si-a dat foc, iar ceilalti tunisieni s-au mobilizat impotriva conducerii politice de atunci a tarii. Cand vezi viata tunisienilor indeaproape, intelegi mult mai bine trairile si disperarea lor. :(

Pentru ca ne-a marcat experienta asteptarii unui taxi pentru aproape o ora si jumatate, vreau sa va recomand sa evitati sa calatoriti prin Tunis la ceas de seara, intre 17 si 18 in zona cu Guvernul si ministerele. Se pare ca la acea ora e bine sa fii taximetrist, dar in niciun caz pasager.

Toate institutiile statului dinspre Medina ne-au impresionat: Palatul Justitiei, Trbunalul, Ministerul de Finante (mai ales!), ..., mai toate! Chiar simti ca esti in Maghreb cand te plimbi in acea zona.

Trimis de Sakiz* in 25.12.17 22:25:58
    Validat / Publicat: 26.12.17 10:35:39
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 1931 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sakiz*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 o casa oarecare intr-un cartier oarecare din Tunis

[26.12.17 10:44:33]

@Sakiz*: Start vot! O destinație interesantă de unde mai așteptam povesti. Felicitări, votat cu plăcere.

[26.12.17 10:51:15]

[26.12.17 19:04:00]

@mishu: Multumesc pentru incurajare. Voi incerca sa scriu azi cateva randuri despre Medina Tunisului si Moscheea Zaytuna. Turul a fost un pic obositor, insa am ramas impresionati de tot ce am descoperit acolo.

[26.12.17 19:07:55]

@webmaster: Multumesc!

mprofeanu
    [26.12.17 20:48:17]

@Sakiz*: Am citit cu plăcere ce ai scris despre Tunis și din pozele tale mi se pare un oraș frumos!

Aștept și alte impresii și mai ales poze! Păcat că nu este o țară stabilă din punct de vedere al siguranței turiștilor...

[27.12.17 01:11:49]

@mprofeanu: Multumesc! Chiar intenționez să scriu câte ceva despre Medina Tunisului , insa imi trebuie puțină liniște și organizare pentru ca e destul de scris. Nu am crezut ca pot vedea si afla atât de multe intr-o singura zi, pe o arie totusi atât de mica!

Intr-adevar, Tunisia este o țară frumoasa, iar Tunisul cucerește imediat orice iubitor de artă și istorie. Din pacate, tunisienii sunt un popor destul de sărac, iar asta cauzează multiple situații neplăcute la care, poate, unii turiști asista.

Cat priveste aspectele legate de securitatea cetățenilor ei, dar și a turiștilor... este extrem de trist ca trăim vremuri în care nu ne simtim niciunde pe deplin in siguranta.

Noi ne-am propus să depășim aceste gânduri și am pornit cu inima deschisă spre Tunisia, luând în calcul și ca in ultima perioada nu au existat evenimente de genul acesta.

Speram sa nici nu mai existe, nici aici, nici nicăieri în lume.

roth
    [10.01.18 23:23:29]

Un sir lung de povesti, azi am descoperit si am decis sa incep cu inceputul. Usor, usor o sa il citesc pe tot, insa pana atunci votat cu drag.

[11.01.18 13:09:12]

@roth:

Multumesc pentru vot si aprecieri. Imi pare rau sa descopar ca situatia este din nou tulbure acolo... Sper ca totul sa fie bine!

mishu, mprofeanu, roth, Sakiz*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tunis (orașul) :