ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.12.2017
ÎNSCRIS: 08.07.11
DEC-2017

1 Decembrie la Budapesta

Recunosc ca Budapesta nu era pe lista oraselor pe care as fi vrut sa le vizitez. Dar cand am vazut oferta de la Tarom cu 99 de euro, m-am hotarat repede. Am fost la targurile de Craciun din Viena cu doi ani in urma, mi-a placut tare mult atmosfera, asa ca … de ce sa nu incercam si Budapesta, mai ales ca urmau patru zile libere.

Ne-am documentat si ne-am facut un plan care insa nu a reusit sa acopere tot ce are Budapesta de oferit.

Nu am optat pentru Budapesta Card pentru ca nu am fi avut timp sa profitam de tot ce oferea acest card.

Dar am ales un card de transport avantajos: pentru grup de maxim 5 persoane - Budapest 24-hour group travelcard (for 1-5 passengers traveling together), 24 de ore pentru toate mijloacele de transport am platit 3300 HUF. Pentru o singura persoana un card costa 1650 HUF, noi eram 3, asa ca a fost ok. Nu am luat card pentru 48 sau 72 de ore, ci 3 card-uri pentru grup si le-am validat doar in momentul in care am avut nevoie de transport. Pentru cele patru zile, am folosit 3 astfel de carduri.

De la aeroport catre oras am optat pentru expresul 100E (am platit 900 HUF/ persoana, pentru ca nu este inclus in cardurile de transport); expresul ne-a lasat la statia de metrou Deak Ter (unde sunt trei linii de metrou M1, M2, M3). Pana la Deak Ter expresul are doua opriri: Kalvin Ter si Astoria M.

Se poate lua de la aeroport si expresul 200E (acesta este inclus in cardul de transport si nu trebuie platit suplimentar). In mod normal, acest expres leaga terminalul 2 cu statia de metrou Kobánya-Kispest si de aici se ia metroul M3 catre centrul orasului, spre Deak Fer unde sunt cele 3 linii de metrou. Nu am optat pentru acesta varianta pentru ca M3-ul era indisponibil (erau lucrari in anumite statii) si pe anumite portiuni am fi mers cu autobuzul. Daca nu am fi avut bagaje si daca am fi stiut ca mijloacele de transport in comun nu sunt aglomerate, am fi ales aceasta varianta de a ajunge in oras.

Bilete pentru expres si cardul pentru grup le-am luat din aeroport, de la ghiseul de bilete. In oras sunt o multime de automate pentru bilete – au meniul si in limba romana!!!

Tip bilet/cardHUF
Single ticket for public transport boat D11 and D12750
24-hour Budapest-travelcard1650
Budapest 24-hour group travelcard (for 1-5 passengers traveling together) 3300
72-hour Budapest-travelcard4150

Tot in aeroport exista si casa de schimb valutar. Noi am schimbat in Romania o parte din bani. Si am mai schimbat la banci in Budapesta. Cursul era mai ok la banci in Budapesta fata de cel de la casele de schimb.

In unele locuri se poate achita si cu euro, dar este mai dezavantajos. De exemplu, la OTP (este chiar un sediu cum cobori din express, la statia de metrou Deak Ter), am schimbat 1 euro pentru 306 HUF, la comercianti iti ofereau 270 HUF.

Hotelul (o sa scriu separat despre el) era situat pe linia veche de metrou, foarte aproape de statia Vorosmarty Utca, la patru statii de Deak Ter.

In prima zi am fost la Piata Centrala si am mancat gulas, sarmale uriase, toate foarte gustoase. La parter sunt o gramada de locuri de unde poti cumpara salam, carnati, boia etc. La etaj se poate manca si sunt si magazine cu souvenir-uri. La subsol este un magazin Aldi.

Dupa-amiaza am colindat prin pietele de Craciun: Piața Vörösmarty, piata de la Basilica Sf. Stefan, piata de langa statia de metrou Deak Ter - Erzsébet Square; ne-am plimbat si pe Vaci Utca. Orasul este foarte frumos decorat si te simti in siguranta chiar si pe strazi laturalnice.

A doua zi am petrecut-o in Buda; nu am urcat cu funicularul, am ales un shuttle (6 euro) care te ducea la obiective si avea vreo 6 statii: coborai, vizitai, plecai mai departe cu alt shuttle (un fel de hop-on hop-off, dar mai mic, cu cateva locuri) - mi s-a parut mai avantajos. Am vizitat Bastionul Pescarilor, Biserica Matthias, Castelul Regal, am fost prin labirint, in catacombe, am ratacit pe stradute, am admirat orasul si Dunarea de sus.

Seara am avut rezervata o plimbare pe Dunare, cu compania Legenda. Am facut rezervarea pe site-ul legenda.hu/en/ticket-purchase. Am platit la imbarcare, nu cand am facut rezervarea. Dupa ce am facut rezervarea pe site, am primit un mesaj la care trebuia sa raspund ca sa confirm rezervarea. Am ales varianta de la 18:30 pentru ca am inteles ca este si mai frumoasa Budapesta seara. Si asa a si fost. Am platit 19 euro pentru un bilet, cu ghid audio (au si limba romana) si o bautura la alegere (bere, vin, sampanie, suc sau apa).

Mentionez ca trebuie sa ajungi la vaporas cu cel putin 30 minute inainte de ora plecarii. Din cauza traficului si a faptului ca am luat autobuzul in sens opus, noi am ajuns cu 5 minute inainte de plecare, dar nu au fost probleme si ne-am cumparat biletele. Legat de autobuzul luat gresit: am avut surpriza ca din aceeasi statie (de langa mall-ul West End City), la cativa metri distanta, sa plece autobuzul (parca 105 era) in directii diferite. Cand s-a apropiat autobuzul, mi s-a parut ciudat ca nu a oprit exact in statie si s-a dus putin mai in fata. Acolo era de fapt alta statie…. Ne-am lamurit dupa cateva statii, cand am vazut ca ne departam de locul in care trebuia sa ajungem.

A treia zi am vizitat Castelul Vajdahunyad (este si un patinoar) si Piata Eroilor, am luat metroul spre centru si facut cateva poze la Marea Sinagoga; in zona era si barul ruina SZIMPLA KERT. Cafeneaua New York…. O recomand! Nu am avut rezervare, am stat in jur de 30 minte la coada ca sa intram, dar a meritat. Preturile sunt acceptabile. Atmosfera de nedescris. Ne-am plimbat si cu tramvaiul 2 care ne-a dus de-a lungul Dunarii si am vazut podurile din Budapesta ziua, pe care le vazsem si seara din vaporas. Spre seara am ajuns la Palatul Parlamentului. Tot aici am vazut si pantofii de pe faleza Dunarii: memorial al evreilor maghiari care au fost împuşcaţi pe malurile Dunării de către membrii Partidului Crucilor cu Săgeţi. Si pentru ca era ultima seara, am mai facut o plimbare prin targurile de Craciun, la un pahar de vin fiert, un paharel de Unicum, la o prajitura traditionala cu mac si nuca etc.

Ca o concluzie: treceti pe lista oraselor de vizitat Budapesta. Mi s-a parut ca este mai animata fata de cum imi amintesc ca era Viena. Poate pentru ca magazinele nu se inchid devreme. Sunt deschise si sambata seara, pana tarziu.

Este un oras curat, nu asa de aglomerat, este o placere sa te plimbi cu tramvaiul; mi-a placut foarte mult metroul vechi (linia galbena, M1), care este sub bulevardul Andrassy.

Nu am reusit sa vizitam tot ce ne-am propus: nu am fost la baile traditionale, nu am vizitat Citadela; as fi vrut sa ne plimbam cu River Ride (cu autobuz plutitor), sa beam o cafea la Café Gerbaud. As fi vrut sa vad picturile de pe cladiri (welovebudapest.com/en/ven ... ul-murals-sissy), sa ne plimbam cu bicicleta prin oras, sa facem si o vizita in afara orasului, la palatul din Godollo si muuulte, multe altele.

Trimis de PISICAANA in 12.12.17 11:01:56
Validat / Publicat: 12.12.17 15:57:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 5064 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PISICAANA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Stand cu langosi in targ

adrianbogdan
[12.12.17 18:21:35]

Buna!

v-ati plimbat ceva, ceva pentru o minivacanta in luna decembrie.

In Budapesta tot timpul ai cateceva de vizitat, foarte frumos centru vechi, daca scapi pe strazile alea sigur nu mai iesi de acolo cate o zi.

Palatul printesei Sissi de la Godollo merita vizitat in anotimpul cald, parcul palatului este imens si merita o vizita. Interiorul nu ma convins prea bine, singurul lucru care mi-a placut au fost sobele care chiar sunt "wow".

Citadella o poti vizita oricand, noapte, zi, anotimp... va doresc sa mai reveniti la Budapesta.

Vacante frumoase!

elviramvio
[12.12.17 21:54:39]

@PISICAANA:

Un articol foarte util multora prin informatiile pe care le oferi. Frumoasa plimbare!

RoxanaGRS
[13.12.17 09:25:30]

Foarte frumos. N-am fost niciodată iarna la Budapesta, dar se pare că e la fel de frumoasă ca vara. Poate chiar și mai și, datorită ornamentelor de Crăciun.

In unele locuri se poate achita si cu euro, dar este mai dezavantajos.

Așa este. Nu recomand nimănui să plătească în euro în Ungaria, poate doar la cazare unde plătești exact prețul afișat pe booking în euro. Se pot lua forinți din România de la sediile centrale ale Băncii Transilvania din oricare oraș. Și au un curs bun.

[17.12.17 12:16:12]

@adrianbogdan: Multumesc. Cu siguranta vom reveni la Budapesta, vara si vom lega excursia de Godolo, Viena pe Dunarea sau cutrenul. Si daca tot parca mergem pe unde a fost si imparateasa Sissi, la vara petrecem vacanta in Corfu... si cu siguranta vom vizita castelul de acolo.

[17.12.17 12:18:47]

@RoxanaGRS: Se pare ca am avut noroc cu vremea, a fost insorit si nu a batut vantul, sa te tot plimbi. Noi am schimbat euro pe masura ce cheltuiam din forinti, ca sa nu ramanem cu ei. Am mai avut ceva la sfarsit, dar am mai cumparat cate cev adin duty free, din aeroport.

eliza_gio
[29.03.18 19:19:19]

Buna seara! Plec si eu in mai, dar nu stau decat 4 zile si incerc sa leg cat mai multe obiective intr-o zi.

Imi poti spune de unde ai luat shuttle cand ai vizitat Buda? Incerc sa fac un traseu pentru prima zi care sa cuprinda in intervalul 13 - 17: Bastionul Pescarilor, Biserica Matthias, Castelul Regal si apoi sa merg la Citadella de unde sa cobor pentru o croaziera. Vrea sa stiu si daca intre castel si Citadella exista transport

[30.03.18 11:29:41]

@eliza_gio: Buna. Dupa ce treci podul cu lanturi, ajungi la Clark Adam (parca asa se numea statia de autobuz din apropiere), traversezi si ajungi la baza dealului, de unde se ia funicularul catre castel. Noi am vrut sa urcam cu funicularul, dar in timp ce stateam la coada, am primit un pliant pentru shuttle. Domnisoara care ne-a dat pliantul ne-a aratat si de unde se poate lua acest shuttle, undeva in stanga cum stai cu fata la funicular (2 minute de mers pe jos de la casa de bilete pentru funicular). Noi ne-am intors cu acest shuttle din locul din care am plecat, nu stiu cum poti ajunge de aici sau de sus la Citadella. Am inteles ca din oras se poate ajunge la Citadella cu tramvaiul 2. Dar cred ca doar pana la baza dealului Gellert, m pe urma se merge pe jos.

androstef
[30.03.18 15:58:27]

Buna, poti sa imi spui si mie, te rog cu ce companie aeriana ai zburat? Si daca ai zburat cu Wizzair cum te-ai descurcat cu intoarcerea, avionul pleaca la 6.10?

Multumesc frumos

[31.03.18 15:00:35]

@androstef: Am zburat cu Tarom. A fost o promotie pentru 1 Decembrie.

androstef
[31.03.18 16:48:44]

@PISICAANA: Multumesc frumos

RoxanaGRS
[02.04.18 09:19:02]

@eliza_gio: Nu știu dacă între castel și Citadella există transport, dar nu cred că merită. E destul de sproape. Cred că vreo 15 minute de mers pe jos, până la baza dealului și apoi încă vreo 10 până sus. Chiar dacă ar exista transport n-ar merge decât până la baza dealului Gelert. De acolo se urcă pe jos. De asemenea, nu merită funicularul de urcat la castel. Se poate urca pe jos nu e cine știe ce mare deal.

De fapt tot centrul Budapestei se poate face pe jos. Obiectivele sunt apropiate unele de altele. Să nu ratați o plimbare pe bulevardul Andrassy, până la Piața Eroilor. e un bulevard superb.

Nu recomand Vaci Utca, decât dacă sunteți fan shopping. E o aglomerație foarte mare și nu mi se pare cu nimic reprezentativ pt. Budapesta.

adrianbogdan, androstef, eliza_gio, elviramvio, PISICAANA, RoxanaGRS
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: