ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2017
DE geop
ÎNSCRIS: 23.01.11
DEC-2017
single

Cel mai bun hotel ieftin

Am stat o zi la un hotel cu plaja proprie (Beyond Resort Krabi, in Klong Muang Beach) si apoi, am decis sa ma mut mai aproape de locul de unde plecau barcile spre insule, inclusiv spre Railay Beach, in Ao Nang, o zona un pic mai dinamica decat cea unde era precedentul resort.

Am ales Holiday Inn Express din cauza pretului (75 euro pe noapte cu mic dejun), pentru ca era foarte aproape (200 m) de locul de unde plecau barcile spre Railay Beach si destul de aproape de locul unde plecau barcile de viteza spre insule (imbarcarea pentru excursii era la 8,30, fata de 8 in cealalta parte), de zona cu restaurante, dar mai ales pentru ca am stat doar 3 nopti si nu am avut nevoie de un hotel cu multe facilitati.

Se spune ca atunci cand nu ai asteptari, nu poti fi dezamagit, eu am fost placut impresionat de hotelul cochet, cu piscina, foarte curat si bine pozitionat.

Apa marii in zona Ao Nang nu cred ca este potrivita pentru scaldat, are o culoare nu tocmai placuta, mai mult nu am vazut sa se faca plaja acolo.

Refluxul incepe in jurul orelor 13 si apa se retrage cateva sute de metri, aspect care am observat ca place amatorilor de plimbari pe nisip.

Oricum, la orele 14/15 se sfarseau excursiile in insule si pana la 17/18 cand se intuneca puteam sta linistit la piscina cocheta din gradina.

Camera mi-a placut, dadea impresia de foarte curat, am cerut vedere spre piscina si lateral catre un munte, cerinta satisfacuta.

Fiind express, hotelul nu are servicii gen restaurant / bar la piscina sau in camera, ca atare frigiderul gol putea fi umplut cu ce doreai sa achizitionezi de la orice magazine, la fel, la piscina puteai bea ce ai cumparat din exterior. Totusi, am luat de la receptie bere si apa rece.

Micul dejun era destul de putin divers, dar puteai gasi ceva de mancat, in trei zile cat am stat, nu am simtit lipsuri.

De la receptie puteai achizitiona excursii in insule la acelasi pret ca in exterior.

Statia de tuk-tuk sau taxi era la iesirea din hotel, iar aceeasi companie de taxi care ma preluase la dus, mi-a oferit transferal pentru 650/700 THB (nu mai retin exact), am facut 30-45 minute pana la aeroport.

Cred ca este un hotel foarte dragut pe care il poate alege cineva care nu are nevoie de multe facilitati si doreste un pret foarte bun, aproape de mai multe restaurante bune, cu bucatarii mai diverse decat in Klong Muang Beach si chiar magazine (din pacate nu am gasit nimic interesant, nici macar ca suveniruri).

Trimis de geop in 11.12.17 21:00:52
Validat / Publicat: 12.12.17 08:32:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA. A mai fost în/la: Am mai stat la Klong Muang Beach si Phuket

VIZUALIZĂRI: 1995 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Plaja din fata hotelului dimineata

[12.12.17 08:29:53]

Mutat în rubrica "Holiday Inn Express Krabi Ao Nang Beach, KRABI" (nou-creată pe sait)

[12.12.17 09:33:29]

• Alte impresii din această RUBRICĂHoliday Inn Express Krabi Ao Nang Beach: