ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2017
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
AUG-2017

Restaurant Fortuna - norocul a fost cu noi

După ce am vizitat apoape o zi întreagă Parcul Național Plitvice, pe la ora locală 19, am pornit spre Zadar. De la ieșirea din parc, stomacul a început să își ceară drepturile. Am hotârât să oprim la un restaurant pe marginea drumului.

Am pornit pe DN1 înspre Zadar și după vreo 20 kilometri am găsit un restaurant care ne-a făcut cu ochiul. Restaurantul se numește Fortuna. Este parte a unui spațiu de cazare care tradus s-ar numi Casa de Oaspeți Fortuna.

Localizarea.

Restaurantul se află pe raza localității Bjelopolje, la strada principală. Ca să-l găsiți ușor vă dau coordonatele GPS: N – 44.703815 și E – 15.748673. Parcarea locației este destul de mare, asfaltată și trasată. La momentul când am ajuns noi erau mai multe mașini parcate, fapt care ne-a făcut să oprim și noi, după crezul, lume multă, mâncare bună și nu ne-am îșelat deloc.

Restaurantul.

Restaurantul se află la parterul locației. Este compus dintr-un spațiu închis și o terasă generoasă. Fiind cald afară am ales să ne așezăm pe terasă. Terasa este amenajată în stil rustic, cu mese și banci din lemn. Pe mese erau fețe de masă cu motive florale. Pe pereți tablouri în care erau redate pesonaje marine (o sirenă) dar și șcene din viața la țară. Câteva candelabre asigurau lumina pe terasă.

Am ocupat un loc la o masă liberă. Imediat a venit un chelner la noi și ne-a, adus două meniuri în care produsele erau trecute în mai multe limbi de circulație internațională. Am început să răsfoim meniul, i-am cerut mai întâi o sticlă de apă minerală. În meniu am găsit produse atât din bucătăria croată cât și din cea internaținală. La o masă în apropiera noastră era o familie croată formată din patru persoane. Imediat ce ne-am așezat noi, le-a venit lor comanda, pe un platou mare erau mai multe feluri de produse din carne, cred că tot platoul avea peste 2 kilograme. Oameni nu au putut mânca tot, iar ce le-a rămas au li s-a pus la pachet. Am fi vrut și noi să comandăm așa ceva, dar find doar două persoane nu ne-am încumetat. Totuși nu am renuțat la carne și am comandat un mix de carne și cârnați cu cartofi prajiți și o salată de ceapă iar soția un grătar cu cartofi și salată de varză. Eu sunt din categoria celor care gândesc că cea mai bună legumă e porcul, mai rar vita.

Mâncarea a venit cam în 20 de minute. A fost foarte gustoasă, bine preparată, porțile potrivite. Ne-am bucurat de festinul culinar.

Personalul era atent cu toată lumea, întrebau dăcă se mai dorește câte ceva. Ma impresionat faptul că chelnerii vorbeau mai multe limbi străine, engleză, italiană spaniolă.

A venit și nota de plată, după cum văd pe bon ne-a costat 205 kuna, puțin peste 120 de lei. Am achitat apoi am plecat spre mașină.

Dacă ajungeți prin zonă vă recomand acest restaurant, se mșnâncă bine iar personalul este primitor și discret.

Cu burțile pline am pornit spre Zadar cu speranța că nu ne prinde noaptea pe drum dar nu s-a întâmplat acest lucru, am ajuns pe întuneric la cazare, am făcut un duș și pe urmă am căzut ca morți într-un somn adânc.

Trimis de zlatna in 06.12.17 11:36:59
Validat / Publicat: 06.12.17 12:57:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 2350 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 mixul meu de carne cu cartofi

[06.12.17 12:56:34]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în zona Plitvice?, PLITVICE [zona]" (nou-creată pe sait)

[06.12.17 13:07:24]

@webmasterX: Ok.

elviramvio
[07.12.17 00:44:42]

@zlatna:

In primul rând felicitări pentru noua culoare, ai grijă cum o porți că asta nu se mai schimbă ????!

O idee bună să scrii despre loc de luat masa, în parc nu prea te saturi și nici nu sunt deosebiți peștii și cârnații, doar astâmpără puțin foamea. Acum că mi-ai amintit, poate scriu și eu despre unul din locurile de umplut ghiozdanul, de la poarta 2 a parcului, noi am fost mulțumiți și unul din noi doi, nu eu, chiar foarte mulțumit de tăria locală parfumată (mașina era la nani la ușa hotelului).

[07.12.17 09:09:15]

@elviramvio: Mulțumesc, o să mă străduiesc să port cât mai bine această culoare .

La ieșirea din parc am intrat într-unul din restaurantele de la poarta 1, aveau doar sandwichiuri, am băut câte o apă minerală și am plecat mai departe. Am dat de restaurantul Fortuna și norocul a fost de partea noastră, am umplut bine ghiozdanul.

E bine când mașina stă liniștită în parcare și șoferul se poate bucura de licorile cu multe grade. Eu din păcate doar în Zadar am testat câte ceva,.

[10.12.17 14:57:54]

@zlatna: Cred ca si eu ca si tine as fi poftit la un platou cu de toate, dar asta este, ne pliem pe ce suntem in stare sa dovedim .

Felicitari, votat cu mare drag.

[10.12.17 18:35:34]

@mishu: Mulțumesc mult.