ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 22.04.10
SEP-2009

Un hotel ce iti satisface mai toate cerintele

Pentru inceput vreau sa lamuresc putin problema celor care spun ca hotelurile de 5 stele de afara sunt cam de 4 stele la noi. In principiu este adevat.

La noi la 5 stele gasesti plasma in camera, mobilier relativ nou, uscator de par in baie chiar si diferite produse cosmetice la unele hoteluri dar in general, cele de 5 stele sunt hoteluri de bussiness. In schimb, clasificarea hotelurilor de agrement din strainatate se face in functie de cat de nou si modern este hotelul si in functie de facilitatile de care dispune.

Hotelul Joy Nashira este amplasat aparent pe o culme, accesul in curtea hotelului facandu-se urcand o panta. Curtea din spate unde se afla si parcarea pentru masini este la alt nivel fata de curtea din fata, unde se gasesc piscinele. Astfel, daca intrii in hotel prin spate, parterul este de fapt etajul 1 fata de iesirea dinspre plaja, fiind nevoit sa cobori daca vrei sa te duci la piscina.

Arhitectura este una deosebita. Centrul hotelului are pereti din sticla ce ofera o panorama superba a gradinii cu piscina iar in stanga si in dreapta se desfasoara in zig zag, cele doua aripi unde sunt si camerele pentru cazare. Holul hotelului este strabatut de un mic rau ce se continua in exterior pana la bazin. Curtea din fata este ocupata de o piscina imensa strabatuta de alei micute care fac legatura intre hotel si barul exterior, apoi mai departe cu terasa restaurant de pe plaja si plaja propriuzisa. Culorile calde, spatiul foarte mare si incarcat cu canapele comode si decoratiuni sofisticate te relaxeaza numai cand le privesti. Cazarea se face in camere destul de mari, frumos amenajane si foarte luminoase, cu un balcon micut cu doua scaune si o masuta. Lifturile interioare din sticla iti da posibilitatea sa admiri hotelul de la inaltime. Restaurantul foarte mare te intampina la intrare cu o tematica specifica diferitor tari, tematica ce se schimba zilnic.

Odata intrat inauntru, te gasesti o sala mare cu mancare cat vezi cu ochii si de nenumarate feluri. Unii spun ca nu au avut mancare insa eu unul am vazut o abundenta de preparate culinare cum numai in Turcia gasesti bineinteles. Deserturile si fructele precum pepene galben si rosu, mere, portocale, struguri, erau la discretie. Cine nu se satura la masa se poate muta in terasa restaurant ce desparte plaja privata a hotelului de piscine. Aici poti degusta produse fast food precum pizza, carnaciori etc. Plaja este foarte curata, cu sezlonguri si umbrelute gratuite, teren de volei si dusuri.

Partea de animatie a intrecut orice asteptare. Am fost in multe hoteluri dar nicaieri nu am vazut animatie ca aici. Liderul trupei era un entertainer desavarsit. Depasea cu usurinta orice prezentator de emisiuni de divertisment sau alte emisiuni de gen din Romania. Vorbea 6 limbi dintre care turca, germana, rusa si engleza foarte bine. Pe parcursul zilei organizeaza fel de fel de concursuri la piscina, se fac echipe pentru polo, se canta (inclusiv hituri romanesti), gimnastica si multe altele.

Seara sunt spectacole in teatrul de vara al hotelului. Primul este spectacolul pentru copii. Ii deghizeaza, ii picteaza pe fata, le pun in scena diferite basme in care si ei sunt actori, se canta cantecele, fac poze, ceva foarte frumos de privit chiar si pentru adulti. Ceilalti insa asteapta la barul de la piscina spectacolul mare, dansand si facand karaoke impreuna cu echipa de animatie. Spectacolul e senzational si nu trebuie ratat. Concursuri si scenete cu cei din public, dansuri si jocuri. Distractia se continua apoi in discoteca hotelului pana pe la ora 2: 30 insa dupa ora 1 lumea incepe sa se retraga pentru ca all inclusive-ul atunci se termina. Ziua, daca nu vrei sa stai tot timpul la piscina, te poti duce la centrul spa unde poti folosi gratuit sauna si baia de aburi sau contracost masaje si alte proceduri.

Principalul inconvenient al acestui hotel este ca se afla situat oarecum intr-o zona izolata insa agentiile de turism organizeaza diferite excursii optionale printre care si una gratuita in orasul Manavgat, unde se viziteaza o moschee foarte frumoasa si un bazar pentru cumparaturi. Aici poti ajunge cu taxiul care costa aprox. 5 euro daca nu ma insel. Insa daca nu doresti sa pleci in alta parte, gasesti la 5 minute de mers pe jos de la hotel, un mic bazar cu cateva terase si discoteci.

Ar mai fi si faptul ca la baie intr-adevar sunt mici urme de rugina la inbinaturi sau mai stiu eu ce zgarieturi, ciobituri sau alte chestii infime. Dar am vizitat foarte multe hoteluri si lucrurire astea le veti intalnii la absolut toate unitatile turistice din lume, chiar daca sunt de 5 stele chiar daca sunt de o stea (probabil ca fac exceptie Burj Al Arab, Atlantisul si alte "nebunii" deastea din Dubai)

Una peste alta, hotelul iti ocupa in mod placut tot timpul, are shopping center interior, mese de biliard, teren de tenis, pin pong, fotbal, discoteca, piscine, centru spa, sala de forta, jocuri electronice. Animatorii organizeaza turnee de poker, black jack si alte jocuri de noroc cu bani fictivi. Chiar daca nu parasesti resortul tot sejurul, nu vei simtii niciodata ca te-ai plictisit.

In nici un caz nu vreau sa se inteleaga ca acesta este hotelul suprem si ca acesta trebuie luat. Turcii au servicii turistice extraordinare si indiferent de hotelul ales, la aceeasi categorie, sunt convins ca vacanta va fi mai mult decat reusita si distractia va fi aceeasi. Probabil pretul si statiunea sunt factorii care influenteaza in mod decisiv alegerea hotelului. Va sfatuiesc sa asteptati intotdeauna pentru last minute-uri,deoarece un hotel sau altul tot se va gasi pentru oricine. Insa daca doriti sa aveti certitudine ca locul e asigurat la hotelul dorit, e bine sa va rezervati din timp.

Trimis de cristi46 in 23.04.10 12:54:29
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 6084 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi46); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina1
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

valimi
    [23.04.10 12:59:37]

Impresionant review-ul tau, puncte pentru asta.

Cam zcarcit la note, dupa cum l-ai laudat...

pepsi70ro
    [23.04.10 13:00:15]

Frumos povestit, eu oricum am putut sa-mi fac o idee, corelat si cu celelalte impresii despre hotel. Felicitari!

cristi46AUTOR REVIEW
    [23.04.10 13:13:41]

valimi, nu pot da note de 100 % pentru ca asta ar insemna perfectiunea. Din intamplare sunt si agent de turism si nu ma impresionez atat de repede daca vad un hotel frumos. Probabil ca si la minunatiile arabilor le-as gasi unele defecte.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [23.04.10 14:31:29]

Felicitari pentru impresii !

Foarte echilibrat , se vede ca esti tipul turistului care stie la ce sa se astepte de la hotel raportat la banii dati si care stie sa se bucure de vacanta in ciuda unor mici inconveniente gasite la fata locului.

ancamariagadea*
    [23.04.10 15:02:26]

Ce pot spune si eu decat...Turcia e Turcia! Exista si impresii mai putin favorabile dar majoritatea sunt pozitive pentru ca, dupa cum bine stim, turcii au un stil aparte de a face turism. Bravo lor!

dorupetre
    [23.04.10 20:30:40]

Mi-a placut cum ai descris, primesti si de la mine 400 PMA

valimi
    [24.04.10 17:57:43]

chiar la "minunatiile arabilor" ma gandeam si credam ca nici ei nu s-ar apropia de 90% in aprecierea ta.

Te felicit pentru faptul ca vrei cat mai mult pentru pretul platit.

innia*
    [20.05.10 21:43:44]

Cristi, spune-mi te rog, cum este plaja si intrarea in apa. Merg cu copiii si nu vreau sa am emotzii si nici "circ". Multumesc

cristi46AUTOR REVIEW
    [21.05.10 10:13:02]

Pentru "innia":

Plaja e super curata si foarte frumos amenajata fiind plaja privata a hotelului. Poteci de lemn prin nisip ce te conduc catre sezlongurile si umbreluele gratuite sau catre dusuri. Exista si un ponton maricel si un teren de volei.

Intrarea in apa insa mi s-a parut destul de abrupta. Faci 4-5 pasi in apa pana la genunchi apoi din urmatorii 2 pasi te trezesti cu apa sub barbie (am 1, 87 m deci nu sunt foarte scund) iar daca inaintezi, in urmatoarea secunda nu mai ai contact cu solul.

In concluzie, nu cred ca e foarte indicat pentru copii mici sau poate intrarea asta abrupta era doar pe o portiune mica. Nu am cercetat toata plaja, decat portiunea aceea pentru ca mie imi place in apa mai adanca.

100%*
    [15.06.10 13:25:52]

si eu plec din 2 iunie dar as vrea sa imi zici la ce hotel as putea merge Daima Resort sau Nashira?

100%*, cristi46, domidoc, innia*, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂLago Hotel (ex Nashira, ex Azura) [Titreyengol]: