ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2017
    ÎNSCRIS: 10.02.16
    SEP-2017
    1 AD. + 2 COPII -- v: 5 + 8

Nordiana - Mangalia

Terasa asta o știu de zeci de ani – a devenit un reper pentru mine. Treceam mereu pe lângă ea în drum spre Vama Veche.

Mă și imaginam șezând la o masă cu o cafea sau ceva în față, eventual ceva de ronțăit... mulți ani de zile nu s-a întâmplat asta pentru că, oricât de atractivă îmi părea, vedeam mereu chelneri plutind prin căldura verii, printre mese, aparent apatici... (doar vara ajungeam aici – normal, mergeam la mare) și-mi imaginam că merg la masă, mă așez și-ncep să mă enervez ușor pentru că orice minut de așteptare îmi mânca timpul de plajă – mereu trepidam să ajung undeva: la venire – la plajă, la plecare – acasă.

Cred că au mai sesizat și alții aspectul ăsta că de la o vreme s-a transformat în autoservire – te duci și-ți iei singur mâncarea, chiar dacă terasa a rămas aceeași, la fel de frumoasă.

Mereu am fost mai voluntară din fire, am preferat să acționez decât să stau la mâna altora.

Astfel că de ceva ani mănânc ceva, în pauză de drum, când ajung pe acolo, în trecere.

În 2017 s-a întâmplat de două ori adică la venire și la plecare pentru că am fost în Vamă o singură dată, în septembrie.

Mereu mi-a plăcut mâncarea și prețurile au fost mereu decente.

Uneori luam un meniu, alteori doar o gustare, mereu după preferințele și mofturile minorilor – chiftele, șnițel, orez, cartofi pai, de astea... uneori chiar și o bere, au prețuri bune, cred că ultima dată berea a fost 4 lei, am luat una în drum spre mare, la întoarcere m-a îmbiat iarăși dar parcă n-aveam dispoziție.

Terasa e plină de plante și cred că de asta îmi place atât de mult.

Unchiașul de la intrare te poftește, înțepenit într-o postură amabilă – cred că era acolo dintotdeauna.

La intrarea pe terasă te așteaptă ospătarul – înțepenit – iar la intrarea în clădire te așteaptă bucătarul – tot înțepenit. Meniul este afișat lângă ușă, explicit.

După colț, pe dreapta este un bancomat BRD și daca vrei să mergi la toaletă tot după colț trebuie să mergi, după bancomat. Nu am fost niciodată, este un loc unde nu m-am putut relaxa niciodată pentru că mă grăbeam tare să ajung la destinație. Dar chiar și așa, un popas, chiar și rapid, era mereu binevenit.

Clădirea de care e lipită terasa este Motel de trei stele și îl cheamă Nordiana.

Se află la intrarea în Mangalia dinspre Constanța, vis-a-vis de Lidl și pe lângă gară.

Trimis de danaeldreny* in 03.12.17 21:57:08
    Validat / Publicat: 04.12.17 08:27:30
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MANGALIA.

VIZUALIZĂRI: 5428 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danaeldreny*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P07 Nordiana, în Mangalia, pe Șoseaua Constanței,

ioan marinescu
    [04.12.17 11:27:18]

@danaeldreny: L-am notat și l-am votat!

[04.12.17 11:39:56]

@ioan marinescu: Mulțumesc frumos, o zi frumoasă!

Zoazore
    [04.12.17 21:31:20]

@danaeldreny: Arrată bine, relaxant! Poate și pentru că are vegetație, iar chelnerul, deși înțepenit, pare amabil!

[04.12.17 22:15:36]

@Zoazore: Da, mi-a plăcut mereu acolo.

Chiar dacă în viteză, e totuși un loc relaxant (de popas)...

[10.12.17 09:22:50]

@danaeldreny: Asa, pe repede 'nainte, citit, votat cu mare drag.

[10.12.17 10:24:10]

@mishu: Cât de scumpă este doamna dragă!

cristina47*
    [11.01.18 16:34:26]

De bancomatul acela habar n-aveam! Si am trecut de atatea ori pe-acolo!

cristina47*, danaeldreny*, ioan marinescu, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Mangalia?: