ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2017
ÎNSCRIS: 27.07.14
STATUS: CONSUL
DEC-2017

Un hotel bun în Alba Iulia

Numele hotelului nu are nici o legătură cu Hermes –mesagerul zeilor din mitologia greacă, este pur și simplu un hotel de 3 stele din Alba Iulia.

Am vrut să mergem la Alba Iulia de 1 decembrie și am început să caut locații de cazare în oraș, să fie cât mai aproape de Cetate și să aibă parcare.

Când am căutat pe sait-ul principal de cazări cu vreo 2 luni înainte, Hotel Hermes era prima opțiune care avea camere libere, dar mi-a spus pas când a constatat că nu am card de credit, chiar dacă îmi spunea că sunt client genius și am renunțat.

Telefonic am sunat la majoritatea hotelurilor din oraș, dar nu am găsit nici o cameră liberă. O doamnă de la un hotel mi-a spus că este târziu pentru rezervare de 1 decembrie, sunt ocupate toate hotelurile.

Am găsit o cameră tot la Hermes și am rezervat pentru 2 nopți și culmea mai ieftin decât îmi oferea sait-ul cu pricina, cu condiția să achităm cu 2 săptămâni înainte, după ce voi fi sunată pentru confirmarea rezărvării. Am fost sunată, am confirmat și am achitat pentru 2 nopți de cazare cu mic dejun inclus.

Pe 30 noiembrie am ajuns în Alba Iulia după un drum lung și aglomerat și cu escală în Mediaș. Pe drum am sunat la hotel să anunț că o să înârziem.

Adresa hotelului este pe Strada Toporașilor nr. 20. Practic este la intersecția străzilor bld. Revoluției cu strada Toporașilor, intrarea în hotel se face din bulevard.

Din mașină se vede cam greu pentru că are fațada acoperită cu reclama unei firme de telefonie mobilă iar la parter este un market cu a lui reclamă. GPS-ul îți spune că ai ajuns la destinație dar nu vezi hotelul. În sfârșit l-am reperat și tot ce știam era să mergem pe Toporașilor, ocolim școala de lângă și ajungem în spatele hotelului unde are parcare. Am parcat mașina și cu bagajele după noi am trecut printr-un gang, am ajuns în bulevard și în 200 m am dat peste ușa de intrare în hotel.

Urcăm până la etajul întâi unde este recepția. Mare, spațioasă, unde o domnișoară drăguță ne-a întâmpinat de parcă știa cine suntem, până să-i spun eu cine sunt și că avem rezervare.

Am completat formularul pentru cazare, mi-a îmânat bonul fiscal pentru plata făcută, cheia camerei, parola wi-fi și programul ce avea să se desfășoare în oraș în aceste zile de sărbătoare.

Ne-a mai dat și o cartelă de acces la prima scară de bloc pentru a scurta drumul până la parcare. Cartela am folosit-o doar la plecare, pentru că nu am mai scos mașina din parcare pentru plimbările noastre în oraș.

Am mai urcat un etaj până la camera repartizată. Dar... chiar dacă era spațiosă, zgomotul aparatului pentru căldură deranja, paturile erau separate și nu aveam balcon.

Ne-am întors la recepție cu gândul că poate ne schimbă camera și am avut noroc. Am mai urcat un etaj pentru noua cameră și era altceva.

Deci, până la urmă am rămas în această cameră de la etajul 3 care avea o terasă imensă, goală este adevărat dar rezolvasem problema siestei de dimineață, cafeaua și țigara. Primul lucru pe care l-am făcut când am ieșit în recunoaștere în zonă a fost să-mi cumpăr o scrumieră.

Începând cu recepția, pe scări, pe holurile imense de pe etaje cât și în camere este mochetă.

Camera noastră a fost foarte bună, două paturi (nu am ajut șansa unei camere cu pat matrimonial), separate de o noptieră pe care era o veioză foarte șic. Se aprindea și se stingea prin atingere. Baza fiind din inox și restul din sticlă, prin atingerea părții metalice de trei ori creștea luminozitatea iar a patra oară se stingea. Mi s-a părut foarte tare.

Cuier pentru haine și un dulap cu două uși imdeiat după ușa de intrare în cameră. Ușile dulapului erau cu oglinzi, iar în dulap era seiful (pe care nu l-am folosit), umerașe, perie și încălțător.

O masă de toaletă unde era încadrat minibarul și pe care era un televizor cu ecran plat.

O măsuță rotundă și două minifotolii întregeau mobilierul camerei.

În această cameră căldura a fost asigurată de un calorifer, există și aparat de aer condiționat.

Fereastra și ușa pentru ieșirea pe terasă, fiind din termopan asigură liniștea în cameră iar draperiile asigură intimitatea.

Paturile aveau saltelele cam moi dar au fost confortabile, important a fost că nu a scârțâit nici unul. Lengerie albă de bună calitate și câte două perne de fiecare, una mică și una mare.

Intarea în baie este față în față cu ușa de la intrare. Funcțională, suficient de spațioasă cu dotările normale de utilizare. Săpun lichid la chiuvetă dar și în cabina de duș, hg, și prosoape albe personalizate de bună calitate, 2 mari și 2 mici. Cel mai important a fost că am avut și la baie geam.

Pe măsuța din cameră am găsit un pliant cu prezentarea și condițiile hotelului și din acesta am aflat că are 15 camere și 4 apartamente. Pentru că la prima vedere nu pare foarte mare, fiind pe colț, încadrat într-o parte de o școală și în partea cealaltă de blocuri.

Cât am fost noi plecați am constatat că personalul de curățenie a trecut prin cameră, coșul de la baie era golit și paturile ne-au fost aranjate (nu că le lăsasem noi vraiște).

Condițiile au fost bune, am avut căldură, am avut terasă, am avut internet, într-un cuvânt ne-am simțit bine atât cât am stat în cameră.

Restaurantul este în dreapta recepției, este micuț și nu are terasă sau o ieșire exterioară.

Aici am servit micul dejun de tip bufet suedez. A fost bun, aveai de unde alege ceva de mâncare. Cafea, ceai, suc de portocale și socată (făcută de ei, foarte bună), mezeluri, brânzeturi, ouă ochi sau ompletă, cârnăciori prăjiți, roșii și castraveți, unt și dulcețuri, miere și prăjiturele. Într-un cuvânt am avut de unde alege să mâncăm în cele două dimineți cât am fost cazați.

Hotelul este destul de aproape de Cetatea Alba Carolina. Noi ne-am plimbat pe jos, am plecat pe bulevard până la strada pietonală care dă direct în poarta IV de intrare în cetate.

Recomand hotelul pentru cei ce vor să vină la Alba Iulia, raportul preț –calitate fiind unul bun.

Fiind 1 decembrie am asistat la manifestările organizate de oficialitățile orașului. Depuneri de coroane, parada militară, concerte, târg cu bunătăți din zonă și la finalul zilei focul de artificii.

Am simțit și trăit o zi importantă la Alba Iulia, pentru noi românii.

Mi-a plăcut atmosfera din oraș dar mai ales din Cetate.

Trimis de ANILU in 03.12.17 18:35:19
Validat / Publicat: 03.12.17 19:10:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA. A mai fost în/la: Moldova, Litoral, Ardeal

VIZUALIZĂRI: 983 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANILU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Atmosfera din Cetate de 1 decembrie
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.08 EUR pe cameră

doinafil
    [03.12.17 20:55:43]

Se pare că am prins „start vot”, @mishu nefiind în țară

Draga mea Anilu, am citit cu plăcere ce ai scris și te felicit că ai ajuns până acolo de ziua națională!

Hotelul pare O. K., cu mic dejun inclus, raportul calitate/preț se justifică!

Veioza despre care spui că ți-a plăcut așa de tare, s-a găsit prin anii 2000 și se mai găsește, încă, dacă faci „săpături” prin magazinele mari de corpuri de iluminat, sau chiar prin cele mărginașe, unde nu este mare vad. Sunt aduse din China, eu am avut vreo trei, însă cu abajurul din sticlă de forma unei umbrele, foarte frumos pictată. Sunt cu senzori de atingere, foarte bune, însă, din păcate, la ale mele s-au spart abajururile. O perioadă le-am folosit ca lămpi de control, apoi am renunțat și la ele, ocupau ceva loc în debara.

Am votat cu drag!

[03.12.17 21:02:48]

@doinafil: Mulțumesc pentru vizită și vot.

Cât privește veioza, este un articol care nu ne-a interesat până acum, mi s-a părut foarte util modul de utilizare.

Vă îmbrățișez cu drag.

Toate cele bune.

ioan marinescu
    [04.12.17 11:41:41]

@ANILU: Eu am stat la hotelul 3* CETATE și am fost mulțumit. Am să trec și hotelul acesta pe listă. Notat și votat!

[04.12.17 11:47:46]

@ioan marinescu: Iniţial şi noi am vrut la Hotel Cetate dar era ocupat şi aşa am optat pentru acest hotel.

Mulţumesc pentru vizită şi ecou.

Toate cele bune.

Zoazore
    [04.12.17 22:14:07]

@ANILU: De Ziua Unirii în Cetatea Unirii! Frumoasă inițiativă, frumoasă cazare! Superba P11!

[05.12.17 07:37:48]

@Zoazore: Asta ne-am dorit, de 1 decembrie să mergem la Alba Iulia.

A fost frumos, cazarea a fost bună, iar atmosfera de sărbătoare ne-a plăcut foarte mult.

Mulţumesc pentru vizită şi ecou.

O zi bună.

[10.12.17 09:05:50]

@doinafil:

Se pare că am prins „start vot”, @mishu nefiind în țară

cred ca va trebui sa imi fac o alarma speciala si sa ma alerteze si sonor si poate doar asa sa mai pot prinde si eu cate un prim vot.

Insa ma bucur cand o fac altii si ma mentioneza si pe mine .

O zi frumoasa iti doresc ca am auzit c se strica vremea la Bucuresti.

[10.12.17 09:10:16]

@ANILU:

si ai luat-o cu tine la plecare? sau poti sa o lasi in masina pentru urmatorul hotel care nu are scrumiera.

Cat despre veioze, au fost intr-adevar la mare moda si le-am mai intalnit si eu prin drumurile mele.

si aici eu dimineata aranjez patul si totusi cand revin totul este rearanjat, prosoapele schimbate zilnic desi nu este nevoie, ca nici acasa nu o fac zilnic.

Foarte frumoasa destinatie vati aes pentru 1 Decembrie si ma bucur pentru voi.

Felicitari, votat cu mare drag.

[10.12.17 09:38:19]

@mishu: Mulțumesc pentru vizită Misulica.

Constat că ești bine și ai timp și de AFA.

Da am luat scrumiera la plecare. Așa am zis și eu, v-a fi scrumiera mea de vacanță.

Îți doresc numai bine.

ANILU, doinafil, ioan marinescu, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂHermes Hotel: