ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2017
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 03.08.12
NOV-2017

Restaurant Hard Rock Cafe

Rock-and-Roll la Hard Rock Café!!

Într-o zi frumoasa de toamna, un noiembrie blând cu-n soare prietenos am debarcat în Bucuresti! Da, în Bucuresti, altii fug de acest oras în weekend, eu intru în acest oras pentru a-i vizita comorile. Azi pe lista sunt: muzeul Antipa, muzeul Cotroceni si la final Palatul Parlamentului.

Dar nu despre ele va voi vorbi ci despre restaurantul Hard Rock Café Bucuresti (specific orasul pentru ca în lume sunt multe surate de acest fel!), locul unde eram asteptati pentru a lua dejunul. Locatia: parcul Herastrau, à côté de beraria H, la doi pasi de malul lacului Herastrau, intrarea dinspre bulevardul Kiseleff. O chitara imensa ne atrage atentia si ne « spune » ca am ajuns unde trebuie. Se fac multe selfie-uri cu acest reusit simbol.

Trecem de usile de la intrare si în fata vedem barul de unde vin bauturile alcoolice/non alcoolice. Am avut rezervare pentru un grup de 45 de persoane, doua siruri de mese plasate în fata scenei. Pe scena sunt amplasate instrumente muzicale semn ca seara va fi un concert live. Peretii si stâlpii de sustinere sunt decorati cu postere înramate cu formatii americane rock, chiar si tricouri purtate sau nu de diversi artisti sau formatii rock, chitari înramate. E un concept american cu bucatarie americana, aproximativ 300 de locuri plasate la diferite niveluri fata de nivelul 0 unde eram noi, adica vreo 2-3 trepte în plus pentru a crea alt nivel cu o buna vizibilitate spre scena.

E ora 14 sâmbata si e destula lume în restaurant, inclusiv parinti cu copii mici si cum cei mici se satura repede si nici nu au rabdare încep sa alerge prin restaurant. De aici nevoia de a fi prezenta o persoana dedicata copiilor pentru a-i antrena în diferite jocuri. Atmosfera e chic, muzica buna se aude de jur în jur, cu ecrane LCD pe care ruleaza clipuri muzicale.

Spre iesire în stânga e un boutique cu tricouri împrimate si multe alte maruntisuri rock cu preturi cam piperate dar poate pentru iubitorii rock-ului nu prea conteaza… Pâna la intrarea în boutique se afla coltul Beatles cu diverse obiecte folosite de celebra trupa! chiar si un costum purtat de John Lennon, o chitara-guitar- la care a cântat JL…

Meniul a fost negociat ca pentru un grup mare:

• Antreu: supa zilei sau mix de salata verde cu piept de pui la gratar, brânza feta, rosii

• Fel principal: cotlet de porc marinat cu plante aromatice la gratar cu cartofi cu parmezam sau file de cod în crusta aurie cu sos Halsten si cartofi prajiti plus salata de varza cu morcovi sau spaghete la cuptor cu sos de ciuperci si brânza parmezan.

• Bauturi: la alegere din apa plata/minerala, cola, sprite, fanta, limonada cu frunze de menta si lamâie. Bauturile alcoolice contra cost.

Pret= 30 lei/persoana! Ieftin, rezonabil si bun! Personalul tânar si agreabil. În 45 de minute am luat dejunul.

Preferintele fiecaruia au fost transmise în timp util astfel când am ajuns mâncarea a fost gata si s-a distribuit repede. Eu am ales mixul de salata, portia a fost generoasa, sosul era pus într-un bol mititel de inox si l-am turnat în doua reprize amestecând salata si gustând pentru a aprecia gustul. Eram deja satula dupa primul fel. Felul principal file de cod cu cartofi a fost pus într-un fel de cos cu hârtie (asa cum manânca muncitorii americani!) si cu doua boluri mititele, unul cu salata de varza si celalalt cu un fel de maioneza cu bucatele de castraveciori. Buun! Un Sprite a încheiat dejunul.

Restaurantul mi-a placut, personalul tânar s-a straduit sa faca fata la cerintele noastre în ceea ce priveste selectia de sucuri, mi-ar place sa ma reîntorc aici la un concert de seara cu toate ca preturile sunt mari….

Localul are un motto deasupra usii, e vizibil din interior « Take time to be kind »!

De aici ne astepta un tur de forta prin Palatul Parlamentului.

Rock-and-Roll!!!

Trimis de Yolanda in 25.11.17 12:41:29
Validat / Publicat: 25.11.17 15:40:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1955 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 aperitiv mix de salata cu piept de pui la gratar

[25.11.17 15:40:23]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în București?, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

crismis
[25.11.17 15:52:53]

@Yolanda: Mi-am amintit de unica mea vizită intr-un Hard Rock Cafe, acum mai bine de 10 ani, in... Orlando! Eram ca și tine, tot cu un grup și organizatoarea noastră s-a gândit să ne ducă la cină aici, mai ales că pe vremea aceea noi abia știam ce-i aia. Țin minte că ne-a povestit că atunci când a rezervat, i s-a pus în vedere că timpul mediu petrecut de meseni era de 45 de minute, adică... "mâncati repede și vă carați! " Ea nu s-a lăsat, cunoscând stilul românului de a se lălăi la masă, a insistat pt 2x45 de minute. Cu greu au acceptat și doar pt o taxă suplimentară!

Dealtfel și remarcasem în timpul mesei că lumea venea, mânca și pleca, fără prea multe fasoane. Doar americanii sunt inventatorii conceptului "time is money", nu?!

Zoazore
[25.11.17 15:59:04]

@Yolanda: Fiind foarte departe de locuința mea, nu mi-e la-ndemână localul, dar mereu m-am întrebat cum o fi în interior.

Porția ta de salată cu pui arată tare bine.

Mulțumesc mult pentru invitația ta la masă.

[26.11.17 13:31:52]

Prețul e bun, mai ales pentru Hard Rock Cafe, care în rest nu se poate spune că e un local ieftin. Dar văd au meniuri de prînz și oferte pentru grupuri cu prețuri atractive.

Localul e într-adevăr amenajat la standardele impuse de numele Hard Rock Cafe, cu foarte multe obiecte care au aparținut muzicienilor, de la instrumente muzicale la îmbrăcăminte. Îmi închipui că, de cîte ori se deschide un Hard Rock Cafe undeva, se depun ceva eforturi ca să se adune atît de multe exponate, care fac din fiecare restaurant și un mic muzeu al rock-ului.

Meniul în general e de inspirație americană/TexMex, cu coaste afumate, quesadilla și chestii de genul ăsta.

Eu locuiesc în zonă, dar nu merg foarte des acolo, de cîteva ori pe an, la concerte care mă interesează. Anul ăsta i-am văzut pe Timpuri Noi, Moonlight Breakfast, Alternosfera, trupe de mare talent și pricepere, iar articolul ăsta mi-a atras atenția pentru că tocmai vineri seară, adică alaltăieri, l-am văzut acolo live pe Mircea Vintilă, unul din artiștii mei preferați. Hopa! , zic, să vezi că reviewul e despre concertul lui Vintilă.

Așa că, cu gîndul la muzică bună, petreceri și șprițuri, toate prezente în oferta HR Cafe, zic și io ca Vintilă: „Cînd mă gîndesc la viitor, mi-ar conveni să nu mai mor” (youtube)

[26.11.17 13:37:32]

@crismis: Cele povestite de tine îmi aduc aminte și mie de mirarea unor americani despre cît de mult „te lasă” restaurantele în Europa să te lălăi la masă. Inclusiv faptul că nu ți se aduce nota pînă nu o ceri și se părea interesant, adică cum vine asta, poți să termini de mîncat și să atîrni acolo, fără să plătești, ore în șir? La ei mănînci și te trezești cu nota, ca să pleci să faci loc altor clienți.

Asta e una din diferențele culturale între cîrciumile europene și americane, foarte des discutată cînd vine vorba de „șocuri culturale”. Dacă citești siteuri de impresii turistice, sau te uiți la clipuri pe youtube cu jurnale de călătorie, aproape mereu vine vorba și de lungul timp petrecut de europeni la masă.

ANILU
[26.11.17 15:25:17]

@Yolanda: Foarte convenabilă oferta pentru un grup de turiști veniți să viziteze Bucureștiul.

Am fost și noi acolo mai ales vara și am stat pe terasă. Nu este ieftin deloc mai ales dacă o mai "lungesti " cu câte o bere, dar atmosfera este tare faină.

Felicitări pentru plimbarea prin București. Este de apreciat agenția care organizează asemenea plimbări prin București cu dejunul la Hard rock cafe.

Toate cele bune.

liviu49
[26.11.17 18:33:36]

@Yolanda: Am de facut o corectie legata de doua fotografii atasate articolului.

Este vorba de fotografiile cu numarul p12 si p13. In aceste fotografii, ni se prezinta o chitara care ar fi apartinut lui John Lennon. Chitara prezenta in aceste fotografii este o chitara bass cu patru corzi si doua doze cu care, in perioada trupei Beatles se canta in mod frecvent. Inasa, din cate stiu eu, John Lennon nu a cantat niciodata la chitara bass. A cantat pe chitara solo sau armonie, a cantat la pian, la violoncel, dar nu am auzit sa cante la chitara bass. In formatia Beatles basisitul era colegul lui John Lennon in materie de compozitie si orchestratie, sir Paul Mc Cartney, care canta la o chitara de mana stanga. Nici in formatia Plastic Ono Band, constituita dupa destramarea in 1970 a formatiei Beatles nu a cantat la chitara bass.

Poate cineva stie ceva ce eu nu stiu, dar am intrebat cativa prieteni care nu sunt straini de fenomenul Beatles, dar nici ei nu auzit de ceva diferit.

[27.11.17 00:55:45]

Da, Lennon nu e cunoscut drept basist, e firesc să te mire pozele.

M-au mirat și pe mine și am citit plăcuța informativă. Acolo scrie că ăla e un bas care a aparținut studioului Abbey Road, și care a fost folosit de Lennon la niște înregistrări acolo. Chestie care e plauzibilă. M-am uitat pe wiki, la niște albume Beatles, și Lennon a fost basist pe niște piese (Let It Be, Helter Skelter și altele).

Instrumentul e marca Rickenbacker, și pe etichetă mai scrie că a fost semnat de unii vizitatori celebri ai studioului, ca Bob Dylan și Mick Jagger. Parcă se distinge o mîzgăleală în poză, o fi unul din autografele pomenite.

YolandaAUTOR REVIEW
[27.11.17 08:03:11]

@abancor:multumesc de vizita si de completari.

[30.11.17 20:50:00]

@Yolanda: Cel mai interesant este sa fii turist in orasul tau pe care binenteles ca nu apuci sa il cunosti ca un turist. Am experimentat acest lucru anul trecut si m-am simtit minunat ca turist in Bucuresti. Mi-am luat o zi libera si m-am plimbat prin Herastrau, am vazut Muzeul Satului, am circulat cu autobuzul turistic, apropo pentru bucuresteni, sunt introduse linii de transport in comun numita traseul muzeelor (linia 362 din data de 3 noiembrie) mai multe cititi aici - si mi se pare util traseul

Felicitari, votat cu mare drag.

ANILU, crismis, liviu49, mishu, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: