ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2008
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 29.07.08
JUN-2008

Oricand revin cu placere

Ne-am intors pe 21 iunie din Creta. Am fost 10 zile (12 - 21 iunie) dintre care 8 zile le-am dedicate Cretei, restul insulei Santorini.

M-am dus in speranta ca este o destinatie frumoasa si... a depasit asteptarile. In fiecare zi petrecuta acolo am fost fericita, surprinsa si incantata.

Prima zi, dupa ce am ajuns pe la prinz, am petrecut-o in Hersonissos. Seara am cautat masina si am inchiriat-o. 5 zile -140 Eur, full insurance. Apoi, am mai luat-o si a 6-a zi pentru a vedea Thrapsano si Matala.

A doua zi dimineata, avand deja masinuta, am plecat spre Agios Nikolaos. Superb, merita din plin. Si am continuat excursia spre Vai, plaja cu palmieri naturali. Spre seara, dupa plaja si snorkeleala (multi pestisori colorati, arici de mare), am schimbat traseul de intoarcere prin Ierapetra. Am facut o mica oprire la manastirea Topolou care nu mi-a spus nimic. Nu era nimeni dispus sa iti dea informatii, doar sa iti ia taxa de intrare (3 Eur) apoi te pierdeai in tot felul informatii afisate doar in greceste.

Nu pot sa spun ca a meritat schimbarea traseului de la Vai, recomand acelasi traseu prin Siteia (nord). Drumul este mult mai spectaculos, mai frumos. (Ierapetra? Hm...)

Pentru ca ne-a placut prea mult Agio Nicolaos, seara am petrecut-o aici unde am ramas pana in noapte tarziu...

A treia zi am pornit spre vest, Rethymnon. Pe drum am facut o oprire la Bali pentru plaja si balaceala. Mi s-a parut o plaja f placuta, intr-un golfulet frumos, cu apa calda.

Am vizitat Rethymnon, am mancat si spre seara am ajuns in Hania unde ne-am si cazat.

Cu toate ca aveam cazare pentru tot sejurul in Hersonissos, am mai facut personal o rezervare pe booking de 2 nopti in Hania, pentru a putea vizita usor si partea asta a Cretei.

La fel ca si Rethymnon, Hania mi-a placut mult si mi-a umplu sufletul de frumos. Asteptam atat de mult sa ma plimb pe stradutele lor inguste, pietruite, ticsite de flori. Restaurante, terase, terasele, cafenele (unele cu muzica greceasca life) la orice pas.

Culmea este ca mi s-a parut mai scump Hersonissos decat Agios Nikolaos, Rethymnon sau Hania.

A patra zi am plecat spre Balos cu masinuta. Nu am ales varianta cu vaporul spre Gramvoussa. Si m-am bucurat. E mult prea frumos drumul pana acolo cu masina. Chiar daca la un moment dat nu mai este asfaltat, pe o distanta de 8 km. Se poate ajunge insa fara probleme. Traversezi o rezervatie naturala, salbatica, unde vezi in stanga multele, in dreapta marea, simti mirosul de cimbrisor f puternic in perioada asta, auzi albinutele zumzaind, vezi leandri crescuti salbatic pe ici pe colo... o splendoare in natura... Si... caprite cocotate pe pietre sau ascunse prin tufisuri sau leandri.

Pe acest drum, la intoarcere, am oprit langa o oaza de leandri. Crescusera in jurul unui izvoras ce cobora spre mare. O adevarata padurice de flori de leandri unde trebuie neaparat sa opriti daca veti alege acest drum. O sa va opriti greu din fotografiat.

Apoi nu se mai poate circula cu masina si 2 km se coboara pe jos, spre golf. Privelistea de aici mi-a placut cel mai mult din toata Creta. Imaginea de sus a plajei, a intregului Golf, de unde se vede si Gramvoussa, este greu de descris.

Fiind rezervatie naturala, nu este nimic amenajat. Totul este salbatic. Trebuie sa aveti cateva provizii la voi... daca vreti sa stati toata ziua aici. Merita. Veti vedea insa destui turisti, pentru ca este un loc splendid spre care se indreapta multi.

Si nu uitati sa aveti incarcati acumulatorii...

A cincea zi am plecat spre Elafonissi. Care din pacate nu ne-a mai impresionat atat e mult dupa ce am fost la Balos. Faptul ca era frig, f frig si apa reeeece, incat nu am rezistat nici 10 minute in apa, ne-a facut sa ne strangem repede bagajele. Am inteles ca apa e f rece aici din cauza curentilor. Nu mai spun de vanturile puternice... Sau poate sa fi prins noi o zi mai "speciala"?

Daca ar fi insa sa aleg intre Elafonissi si Balos, fara discutii Balosul e pe primul loc. Consider ca daca ai fost la Balos, nu mai este o prioritate Elafonissi. Comparatia va iesi clar in favoarea primei destinatii (opinia mea). Apa asemanatoare in ambele locatii, insa spectacolul de sus al golfului si sabaticia locului fac din Balos un taram cu adevarat special.

Seara, tarziu, ne-am intors in Vest, la Hersonissos. Daca nu ai opriri, drumul Elafonissi-Hersonissos se face relativ repede, pentru ca o bucata buna este autostrada.

Intocandune-ne la Hersonissos, a sasea zi am plecat spre Platoul Lassithi. Drumul f frumos, pin satuce de munte... Mori de vant, magarusi... De fapt tot drumul ce inconjoara platoul este presarat cu satuce in care sunt pastrate traditii... Aici am mancat la terasa unei pensiuni, cu o priveliste superba asupra muntilor si a vailor. Mancarea f buna si preturi de necrezut. Un souflaki sau o musaka - 5 Eur. Am vazut Pestera lui Zeus.

La intoarcere, am vizitat si Knossos-ul... dar cred ca a fost o greseala sa il vizitez fara ghid. Si fara sa il cuplez cu Muzeul de Arheologie, care am inteles ca este inchis partial.

Asa ca nu am stat mult la Knossos.

Ca sfat: cred ca merita vazute impreuna si cu ghid.

A saptea zi am vizitat Thrapsano, cu work-shopurile pentru olarit, si am coborat spre Malata. Am stat pana seara. Apa f buna, plaja la fel, privelistea... Credeam ca nu o sa mai fiu impresionata, deoarece vazusem o parte buna din Creta. Dar mi-a placut mult si mi-as dori, daca revin, sa stau cateva zile aici.

Ca o paranteza, drumul de la Thrapsano prin Martha, Pirgos este mai greu de facut din singurul motiv ca nu sunt indicatoare. Si cele care sunt, sunt scrise in greceste. Este mult mai rapid si usor drumul Matala - Varvara - Iraklio. L-am facut la intoarcere si am ajuns f repede in Hernosissos.

A 8-a si a 9-a zi am fost la Santorini. Asta-i alta poveste.

A zecea zi am avut avionul de intoarcere la 22.00. Asa ca a fost zi plina pe care am dedicat-o in intregime plajei, facuta insa la Malia, nu la Hersonissos. Din pacate, nemaiavand masina, am mers f mult pe jos de unde ne-a lasat autobuzul si pana la plaja... Dar am prins o mare asa de frumoasa, calda si cu valuri mari... ca am uitat de toata oboseala.

Trimis de rizzuca in 29.07.08 08:54:06

VIZUALIZĂRI: 4225 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rizzuca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.07.08 09:08:44]

FOARTE utile impresii, sunt sigur ca nu sunt... singurul care le gaseste astfel...

bully
[30.07.08 08:58:51]

la knossos te poti lipi de alte grupuri cu ghid ( am auzit si romaneste vorbindu-se ) insa exista acele placute la tot pasul in engleza asa ca nu e complicat...muzeul de arheologie e un MUST ca si acvariul aflat la vreo 30 km de Iraklio...

[06.10.10 15:37:17]

Mutat la rubrica "Vacanta in Creta" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

dianabzs
[19.02.11 15:36:33]

foarte interesant review-ul tau si foarte util.

felicitari!

sunt interesata de excursia in insula santorini cu catamaranul, dar nu cu agentiile romanesti. voi cum ati ajuns in santorini?

si mai am o intrebare: noi vom sta o saptamana in chania (kato daratso) si una in rethymno, iar de aici, din rethymno vrem sa ajungem pana la plaja vai si vizitat agios nicholaos si am vrea sa facem si platoul lasithi in aceeasi zi, crezi ca ar fi posibil intr-o singura zi?

pentru cine imi poate raspunde, mii de multumiri!

weekend placut!

rizzucaAUTOR REVIEW
[22.02.11 00:28:25]

Multumesc pt aprecieri!

Din rethymno ar ajunge o zi pt plaja Vai si la intoarcere oprire in agios nicholaos. Daca vrei sa te bucuri de ele. Drumul de la Ag Nikolaos spre vai e spectaculos dar se parcurge incet.

Dar platoul lasithi nu mai are loc. Trebuie facut separat

Nu as rata Matala din Rethimno. Merita.

Vacanta placuta!

rizzucaAUTOR REVIEW
[22.02.11 00:34:38]

Legat de Santorini, am facut rezervari de acasa la un catamaran rapid dus intors, dar am avut grija sa stau o noapte in Santorini. Atunci simti cu adevarat insula - care este splendida. Sa vezi cum se lasa seara in Santorini, apusul, sa savurezi ceva pe o terasa in Ia si sa te bucuri de priveliste este absolut deosebit. Am mai calatorit de atunci destul, insa Santorini are clar un loc special in inima mea...

Daca iti faci singur rezervari la catamaran, ai grija la orele de dus si de intoarcere. Noi am pierdut autobuzul si a trebuit sa luam taxiul pana in Rethimno...

dianabzs
[22.02.11 18:10:58]

multumesc pentru informatiile tale pe care le gasesc foarte utile!!

este interesanta varianta pe care ati ales-o voi cu o noapte in santorini; si eu ma gandeam ca sa mergi pana la santorini si sa nu vezi mult laudatul apus de soare la oia, parca ar lipsi ceva...

deja mi-a incoltit in minte si aceasta posibilitate de a petrece acolo o noapte, cred ca ar fi superb!

voi ati rezervat in santorini in prealabil sau ati gasit cazare la fata locului?

sau poate iti faci timp sa ne povestesti la fel de frumos si despre excursia ta in santorini... cu tot cu poze la pachet. ce zici?

numai bine!

bully, dianabzs, rizzuca