ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2017
ÎNSCRIS: 06.09.12
JUL-2017
2 ADULȚI -- v: -

Pur si simplu fabulos

Buna ziua, am fost în perioada 19.07-26.07.2017 în Creta Rethymno la Hotel Atrium, un hotel superb, renovat 2017 şi upgradat de la 3 la 4 stele.

Am luat biletul prin agenție, de la târgul din februarie 2017 şi am plătit 5300 lei pentru 7 nopţi, 8 zile, cu avion şi demipensiune, pentru o cameră dublă superioară. La agentie mi s-a spus că 4600 lei era pretul unei camere standard, însă am sunat la hotel şi mi s-a recomandat camera dublă superioară, cea dublă executive fiind şi mai scumpă.

Hotelul este amplasat la 100 m de plaja superbă, unde sunt şi magazinele, terasele animate seara cu muzică grecească şi shop-urile de suveniruri. Preturile sunt bune, o apa 0,50 euro (la supermarket), fresh-ul de la magazin 2 euro, iar o bere şi un frappe pe plajă 8 euro. Plaja este foaarte mare, nu se înghesuie nimeni, este mult mai mare decât la Mamaia, sezlongurile sunt dispuse astfel încât sa ai suficient spatiu până la apă. De altfel, stațiunea arată muuult mai bine decât Mamaia.

Hotelul are piscină, restaurant, bar unde seara erau concerte pentru clienţii hotelului.

Pe toata faleza de cativa km sunt hoteluri, magazine, supermarketuri, pensiuni, terase, etc toate cu vederea la mare. La hotelurile de 4-5 stele am vazut că seara au şi programe pentru turiști, concerte, dansuri grecești.

Hotelul Atrium este foarte curat, toate camerele au sonerie, cartele, au telefon şi în baie şi în cameră. Ceea ce mi-a plăcut foarte mult a fost şi terasa camerei, foarte mare, mai mare decât balconul de acasa, unde încapeau 2 scaune, masă şi aveau şi uscător haine/prosoape. Camera este dotată cu fierbator, 2 cani si linguriţă.

Pe plajă sunt sectoare amenajate care aparțin fie de terasele de pe faleză, fie de hoteluri, au sporturi nautice, scufundări sau plimbări cu barca şi cu banana. Fiecare plajă are cabină de schimb, aleea amenajată, ca să nu te usture picioarele de la nisipul încins, dar şi duş.

Seara te poţi plimba până la cetate, prin oraşul vechi, sau poţi face turul oraşului cu minicarul. Cât am stat o săptămână, nu am întâlnit decât 2-3 cupluri din România.

Statiunea are famecul ei, pentru cuplurile în cautare de plimbări romantice seara, dar şi cluburi pentru tineri.

În week-end am luat autocarul până în Chania, 13 euro/persoană, călătoria a durat cam o oră, însă a meritat, peisajele sunt superbe. Când am ajuns în autogara din Chania, puţin mai sus am găsit statie pentru turul orasului – 15 euro/persoană, călătorie care a durat 1 h 30 min., dar a meritat, cu ghid în limbă engleză, italiană, rusă, germană.

Noi am fost foarte încantati, cred că cel mai bun concediu de până acum din Grecia, cei mai bine cheltuiti bani. Cel mai mult o sa-mi fie dor de bere, salata greceasca şi salata de fructe :)) )

Sper să vă placă şi pozele;)

V-am pupat

Trimis de alexandrac in 22.11.17 14:58:27
Validat / Publicat: 22.11.17 15:31:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki si Creta-Analipsi

VIZUALIZĂRI: 5383 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexandrac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 plaja dimineata, superbă
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

webmasterX [22.11.17 15:17:11] »

Excelentă recomandarea

webmaster [22.11.17 18:49:37] »

krisstinna [22.11.17 18:55:59] »

@alexandrac: Mi-ai amintit de Rethymno, nici nu suportă comparație cu vreo stațiune de pe litoralul nostru. Din păcate

Frumoasă camera, culorile, nuanțele sunt asemănătoare cu cele ale camerei care ne-a găzduit și pe noi, la un alt hotel din cocheta stațiune.

Bravo, felicitări!

alexandrac [23.11.17 09:19:37] »

@krisstinna: Iti multumesc mi-a placut foarte mult în Rethymno, cred că merită toate laudele

mishu [23.11.17 19:13:36] »

@alexandrac: Felicitari pentru alegerea facuta asa cum se vede si din poze. Si pentru ca tot a venit vorba de poze, mi-a placut mult P04 cu peisajul din spatele patului.

Felicitari, votat cu mare placere.

alexandrac [24.11.17 11:26:59] »

@mishu: Multumesc pentru aprecieri si voturi. Ma bucur ca ti-au placut pozele

alexandrac, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂAtrium Ambiance Hotel: