ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2017
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUL-2017

2017 - cu maşina către si dinspre Side

Aici şi pe diferite alte site-uri s-a tot discutat de traseele catre Antalya cu maşina, pentru ca am profitat şi eu de pe urma acestor informaţii, la randul meu vreau să-mi împartăşesc şi eu experienţa pe care am trăit-o anul acesta în urma parcurgerii acestui traseu.

Fiind atat de multe păreri referitoare la trasee, durată, costuri, etc., aveam să aleg ceea ce-mi convenea mie, şi anume: traseul să fie cât mai scurt posibil, să nu fiu nevoit să achiziţionez acel stiker necesar pentru autostrăzi in Turcia (am avut un astfel de stiker dar între timp mi-am luat altă maşină, aşa că am pierdut banii de pe el), implicit să nu merg pe autostrăzi în Turcia (merg de mulţi ani in această ţară şi cunoşteam faptul că drumurile lor, aşa zis de viteză, arată de multe ori mai bine decât autostrăzile noastre, atâtea câte avem...), şi nu în ultimul rând, să hotărasc localitaţile unde să opresc pentru noaptea intermediară, e inuman să conduci aproape 2000 de km dintr-o bucată. Acestea fiind spuse, să vedem care a fost traseul:

Ziua 1 - Am plecat din Bacău în jurul orei 1 noaptea, apoi Bucureşti, pe centură (şi mi-am jurat că nu o mai iau în viaţa mea pe acolo...), Giurgiu, pod, Ruse, vinietă Bulgaria pe 30 de zile, 30 leva, (se scutesc emoţiile de a căuta vinietă la întoarcere, asta dacă stai mai mult de 7 zile), Razgrad, Targovişte, Kotel, Yambol, Elhovo, oprire la Lukoil pentru a face plinul (aveţi în vedere faptul că in Turcia combustibilul este mult mai scump decat la noi), Hamzabeyli, Edirne (aici oprire pentru mic dejun la mall, tot aici scos de la bancomat lire turcesti necesare la trecerea cu feriboatul, cam 100 TL, recomand acest lucru, cursul băncii din ţară fiind unul de bun simţ),

apoi ieşire pe D100 catre Galipoli, în continuare Gelibolu, coadă la feribot, cam o oră, stiam cam cum e din alte concedii, aşa că nu ne-au lipsit siclele de apă, răbdare si AC! (aveţi in vedere ca afară sunt peste 30 de grade iar soarele dogoreşte!)

Urmează trecerea cu feriboat-ul, cam 25-30 min, (plata se face la urcare doar cu ches, 35 TL) aici toată lumea sus pe punte pentru a face fotografii, a socializa sau pur şi simplu, pentru a admira peisajul, care e unul superb!

Coborâm de pe feriboat la Lapseki, de aici o luăm pe D200 catre Bandirma, apoi Bursa, aici urmăriţi tot D200, pentru a nu intra pe autostradă, iar in finalul zilei, după peste 1300 km si aproape 19 ore de condus, am oprit la Kuthaya, la hotel Hilton Garden Inn (web, nu mă certa, sper să-mi fac timp să revin cu review despre această locaţie). A urmat o întâlnire cu o blondă - numită Efes... prietenii stiu de ce :) - o plimbare prin centrul orasului, dar asta e o altă poveste...

Acum să vedem avantajele acestui traseu: drum relativ bun, cu excepţia cătorva porţiuni în Bulgaria, chiar dacă pare puţin mai lung decât varianta prin Istanbul unde în miezul zilei se pierd cu uşurinţă 3-4 ore în trafic, având în vedere lungimea traseului, un al doilea şofer e mai mult decât bine venit. Chiar dacă se ajunge la Kutahya destul de târziu, rămân destul de puţini km pentru a doua zi, astfel încât să ajungi la hotelul din Side în jurul prânzului, acea zi nefiind pierdută...

Ziua 2 - După servirea micului dejun relaxat, undeva în jurul orei 9, se pleacă la drum. Am ales varianta drumului D650, cea mai scurtă, despre calitatea acestuia m-am exprimat deja, varianta prin Burdur, alternativa ar fi fost prin Isparta (D685), nu am regretat alegerea făcută, drumul a fost foarte bun, cu două benzi pe sens, pe majoritatea drumului, peisajul foarte frumos mai ales la trecerea munţilor, de precizat că a fost relativ aglomerat, turcii circulă destul de tare, aşa că un şofer cu ceva mai multă experienţă e de preferat...

A urmat oraşul Antalya pe care l-am tranzitat relativ repede, apoi destinaţia noastră, Side. Această porţiune a traseului a avut aproximativ 440km şi am parcurs-o cam în 5 ore şi jumătate.

De precizat e faptul că atunci când am ajuns la destinaţie, la Luna Blanca Resort din Side, de la aerul condiţionat din maşină, am coborât la 45 grade la umbră, un şoc termic destul de mare la care e supus organismul, noroc de climatizarea din hotel ce a făcut aclimatizarea mai uşoară (şi Efes-ul şi-a făcut treaba...)

Drumul de întoarcere: după zece zile petrecute în Side, inevitabil trebuia să pornim înapoi către casă, planul initial era să o facem pe acelaşi traseu pe care venisem, dar cum socoteala de acasă nu prea se potriveşte cu cea din târg, am hotărât la insistenţele juniorilor să schimbăm traseul.

Hotărârea de a schimba traseul a fost partea uşoară, mai dificil a fost să anulez rezervarea pe care o aveam la Kutahya, la acelaşi Hilton Garden Inn, şi asta deoarece accesul la Booking.com e resrticţionat în Turcia de către autorităţi, rezolvarea a venit prin folosirea unui server din altă ţară, prin proxi... e, chestiuni mai tehnice dar ce merită reţinute...

Aşa că după anularea rezervării pe care o aveam iniţial pentru noaptea intermediară, am rezervat o cameră la o mai veche cunoştinţă, dar ce aveam să constatăm că avea cu totul alte, haine" faţă de cum o ştiam noi, Hotelul Buyuk Truva din Cannakale. După cum bănuiţi deja, traseul nou ales avea să fie varianta prin Denizli, respectiv Pamukale. Şi acest traseu merge tot pe acele drumuri naţionale, de o calitate foarte bună, evitând astfel din nou autostrăzile.

Drumul de întoarcere, ziua 1 - traseu ales a fost: Side, Antalya, apoi pe E87, Denizli, unde şi acum regret că nu am urcat cu telecabina pe munţii ce străjuiesc această localitate, apoi Pamukale, unde după oprirea stabilită de câteva ore aveam să vizităm din nou incitantul oraş antic, Hierapolis, baia de rigoare în piscina Cleopatrei — care nu era acasă :) —, apoi plimbarea şi bălăcirea în impresionantele piscine de pe, Dealul de bumbac" şi nu în ultimul rând, admirarea peisajului impresionat ce se întinde la orizont... hai că v-am făcut poftă...

De aici am pornit pe D585 prin Turgutu, apoi Manisa pentru a evita traficul şi autostrăzile din Izmir (pe când şi la noi să evităm autostrăzile...), Aivalik şi în cele din urmă, Canakkale. Această bucată de traseu are cam 810 km şi se parcurge în aproximativ 11 ore, fără opriri. Trebuie calculat destul de bine acest lucru, eu ajungând la cazare intermediară din Canakkale undeva în jurul orei 11 noapte.

Ziua 2 - cea de a doua zi a drumului de întoarcere a debutat cu un mic dejun pe terasa hotelului, având o panoramă deosebită cu strâmtoarea Dardanele.

Plecarea a avut loc undeva în jurul orei 8, traseul urmat fiind: traversarea cu feriboat-ul a Dardanelelor, Eceabat, Edirne (aici pauză de masă şi cumpărături la Kipa), Hamzabeyli, Lesovo, Elhovo, Shumen (aici a intervenit o altă schimbare faţă de drumul de venire, pentru a evita porţiunile de drum mai proase de la venire), Razgrad, Ruse, Giurgiu, Bucureşti (de data asta prin oraş, sic!), Buzău, Focşani, Bacău.

Traseul e destul de lung, aproximativ 950km, parcurşi in aproape 14 ore, fără opriri.

Dacă traseul ales la dus, a avut aproximativ 1750 km, s-a dovedit că drumul de întoarcere, pe noul traseu, a avut aproximativ acelaşi număr de km. dar a fost relativ mai uşor, în ambele zile ale drumului de întoarcere am parcurs aproximativ acelaşi număr de km.

În privinţa alimentării cu combustibil, de preferat e a se face plinul la benzinăria de la ieşirea din Bulgaria către Turcia, aici, în Turcia, e de preferat să se alimenteze la benzinăriile mai de firmă, gen BP, Shell, etc, dar în acelaşi timp trebuie avut în vedere că preţurile combustibililor diferă destul de mult de la firmă la firmă, de obicei la cele no name preturile fiind mai mici de cat la cele de firmă. Indiferent de benzinărie, am alimentat atat la cele de firmă cât şi la celelalte doar cu cardul, chiar şi în mijlocul pustietăţii, la zeci de km de cea mai apropiată localitate, neavând nici o problemă, cursul la care s-a făcut conversia din TL in Lei fiind unul rezonabil, aşa cum am mai spus.

Cât despre stilul de condus, e de preferat adoptarea unuia asemănător localnicilor, astfel încât depăşirea limitei de viteză cu 20-30 km/h e trecută cu vederea, totul e să nu, sai calul" şi să depăşeşti această limită cu 50-100km/h...

Pentru cei ce nu suportă drumul cu avionul sau în cazul în care fiind mai mulţi membri ai familiei, varianta cu autoturismul e mult mai acceptabilă din punct de vedere financiar decât varianta cu avionul, drumul cu maşina către destinaţia de vacanţă din Turcia, poate devenii o vacanţă în sine, mai obositoare, întradevăr, dar care are frumuseţa sa, una pe care nu poţi să o simţi decât trăind această experienţă...

Alegeri înţelepte şi vacanţe plăcute tuturor!

Trimis de kelyboy in 22.11.17 14:07:41
Validat / Publicat: 22.11.17 15:46:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4796 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Oare prin munţi va fi tot la fel?

[22.11.17 15:05:23]

când am ajuns la destinaţie, la Luna Blanca Resort din Side

Ne-am bucura să putem citi și impresiile despre această cazare scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[22.11.17 19:51:45]

@kelyboy:

La ce oră ai trecut de Bucureşti?

Ţi-aş fi dat dreptate în ceea ce priveşte combustibilul din Turcia "mult" mai scump ca la noi doar dacă discuţia aceasta ar fi avut loc în urmă cu 8-10 ani , altfel mi se pare o exagerare.

În ultimii doi ani cel puţin, după patru drumuri în Turcia din care trei până în Antalya, cred că mult mai corect ar fi să spui doar că este ceva mai scump ca la noi, în condiţiile în care motorina nu a fost decât cu maxim 10% mai scumpă decât la noi în aceeaşi perioadă.

Am parcurs acelaşi traseu ca şi tine la dus, însă plecând din Bucureşti. După foarte multe drumuri în Turcia, eu consider că acest traseu a fost cea mai proastă alegere, cel puţin pentru mine. Unde tu ai prins drumuri libere, gen în zona Bursei, eu am prins o aglomeraţie similară cu cea de dinainte de Istanbul.

Nu am înţeles rostul ironiei din explicaţiile la pozele P11+P13. Ca fapt divers, oricât de liber ar fi drumul, de la Bursa nu faci doar 30 de minute până la Kutahya nici cu Ferrari . Eventual de la Bozuyuk şi doar dacă mergi constant cu 160 km/h.

Ironia din P15 este la fel de gratuită, dacă nu ar fi şi absurdă. Între Istanbul şi Antalya nu există autostradă, ci doar acel superb D 650. Dacă vor băga taxă şi pe acesta, atunci sunt tare curioasă pe unde vei mai ocoli .

Am înţeles că varianta drumului cu maşina până în Antalya este mai avantajoasă din punct de vedere financiar, dar nu am înţeles ambiţia ta de a evita autostrăzile turceşti doar pentru a nu le plăti. Varianta prin Istanbul cu HGS evident te costa mai puţin decât varianta cu ferry. Cu ferry ai plătit 70 lire (35+35), în timp ce prin Istanbul te-ar fi costat doar 36,5 lire dus-întors (9,75+7+5 la dus şi 5+0+9,75 la întoarcere).

[22.11.17 20:34:14]

@nicole33: Bună! In primul rând doresc să-ti mulțumesc pentru vizită, da tare m-ai mai luat! Ce mai, o adevărată recenzie a review-uri meu...

Să o iau încet, la dus am trecut prin București, pe centură in jurul orei 6 dimineața, centura praf, vălurită și foarte aglomerată, poate am avut eu ghinion să o prind așa. In privința prețului combustibililor in Turcia, faptul că am spus că sunt mai scumpi că la noi, eu cel puțin, de fiecare dată am constatat acest lucru, acum depinde și de ce înțelege fiecare prin mai scump, normal că nu era 10 euro/ litru, eu unul nu am specificat nici un preț, doar am spus că sunt mai scumpi decât la noi, eu am cumpărat motorina cu prețuri cuprinse între 3,97 și 4,30 TL / litru, acum fiecare să înțeleagă ce vrea...

Cât despre traseul ales, a fost strict alegerea mea, iar faptul că am ales traseul ce evita tranzitarea Istanbulului la o oră de vârf, pe călduri ce depășeau 35-40 de grade Celsius afost factorul decisiv în alegerea acestei variante și nu factorul financiar, respectiv cumpărarea acelui sticker, dacă ai observat, am spus că am avut un astfel de sticker, dar la o altă mașină.

Nu doresc să intru în nici o polemică, am scris acest review-uri, așa cum spuneam in debutul acestuia, doar pentru a ajuta pe alții, așa cum și eu am beneficiat de informații oferite de alții...

O seară bună!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[22.11.17 21:00:29]

@kelyboy:

In primul rând doresc să-ti mulțumesc pentru vizită, da tare m-ai mai luat!

Nu am vrut deloc să sune aşa, dar se pare că aşa a ieşit . Sorry!

Am comentat despre preţul carburanţilor în Turcia doar pentru faptul că mie mi se par tot mai ieftini. Nu am uitat când am plătit şi 8,2 lei pe litrul de benzină când la noi era în jur de 4 lei litrul.

Centura Bucureştiului nu este cea mai bună alegere. La 6 dimineaţa traversai mai repede prin oraş.

M-ai derutat când ai scris că ai luat micul dejun la Edirne şi am crezut că ai trecut de Bucureşti mai de dimineaţă. Eu am ajuns în zona Edirne pe la 14,30 şi luam prânzul dacă opream

krisstinna
[22.11.17 21:36:38]

@kelyboy: Dragul meu partener de dans

Mă bucur ca ți-ai rupt din timp și ai scris un articol, mă bucur să te văd pe sait. Știu cât ești de ocupat dar sper să îți faci timp să scrii si despre hotel.

Eu nu am fost in Antalya cu mașina, prefer avionul, din comoditate.

Știu că ești fan Turcia și sunt curioasă pe unde ați mai umblat.

Te felicit și... eu aștept.

Vă salut cu drag, pe amândoi!

[22.11.17 21:44:30]

@krisstinna: Mulțumesc pentru vizită, ar trebui să-mi torn cenușă în cap, cu regret trebuie să-ți mărturisesc că am un mare dușman care nu m-a lăsat să scriu în ultimul timp, respectiv timpul, am pregătite materiale pentru cel puțin câteva zeci de review-uri, sper din tot sufletul să reușesc să-mi fac timp și să mai împărtășesc cu voi impresii de pe unde am mai umblat in ultimă vreme, numai din Turcia, de anul acesta, ar trebui să reușesc să scriu cel puțin încă 6-7 review-uri, sper să reușesc.

Numai bine și transmite-i Mariei personal din partea mea, atunci când vei avea ocazia, multă sănătate și toate gândurile bune din partea noastră!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[23.11.17 06:48:22]

@kelyboy: măi om drag! Imi era dor de tine si de ai tăi! Mă bucur sa-mi incep ziua cu tine aici pe sait, aici la "spa"!

Un maraton atât drumul cât si articolul!

Bine că ai infruntat"dusmanul", adica timpul si ai reusit sa scrii! Acum astept reviw despre Luna Blanca!

Nu te supara pe Nicole33, stii ca este perfectionista si nu rea! Este o diferenta! Asa este uneori ne "aruncăm " o mai fac si eu uneori! De exemplu: pescarusi, poze cu pescarusi nu ai?! ????????????Stii doar ca eram in competitie amandoi! Iti multumesc pentru gandurile bune, va doresc numai zile senune si va iubesc!

LE. Scuze, ulterior am vazut pozele! Da , in poza 38 sunt pescarusii!

[23.11.17 10:11:16]

@maria55: Mulțumesc pentru aprecieri, sper din tot sufletul că ești ok!

Cât despre "contra" pe care am avut-o cu Nicole33, consider că e la fel cu disputa pe care o aveam noi, eu cu Canakkale, tu cu Kuccukuyu... ????

Când scriam review-uri, chiar m-am gândit la pescărușii noștrii, sper să-i găsesc! Din nefericire trebuie sa caut prin mii de fotografii, dar sper să-i găsesc!

Multă sănătate și numai bine!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[23.11.17 12:19:37]

@kelyboy: cu sănătatea sper sa fie bine macar atat cât sa "joc" cu tine chiar si intr-un picior la viitoarea noastra intalnire Afa! Sa joc si eu, nu doar @Krisstinna ????!

Multumesc pt gandurile bune si tie si afaistelor mele dragi!

Cand esti inconjurat de dragostea prietenilor, chiar si drumul dintr-o bucata pana in Antalya imi pare o bagatela!

elviramvio
[01.12.17 20:56:40]

@kelyboy:

Dacă n-ai întrebat despre centura Bucureștiului? Îți povesteam eu cum faci cam la fel cât de la Byala la București, noi am parcurs 1/4 din ea anul trecut în acest timp, de nevoie că toba făcea urât în ultima zi de concediu. Ne-am jurat, la fel ca tine, mai bine amenda la poliție decât să mai venim pe acolo!!

viviv
[16.06.19 13:55:33]

Stikerul se poate schimba de pe o masina pe alta, la punctele PPT cu pasaportul. Noi il schimbam in fiecare an, deoarece am mers cu masini diferite.

Poate ajuta pe viitor...

elviramvio, kelyboy, maria55, viviv