ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2017
STATUS: APOLLO
MAY-2017
colegi

O alternativa pe repede 'nainte - Terasa Foisor, Bucuresti

Cum urma sa ma intalnesc cu o colega astfel incat sa ne fie amandurora usor de ajuns acasa am convenit pentru Terasa Foisor situata fix la Foisorul de Foc, B-dul Ferdinand 31-34, pagina oficiala terasa-foisor.ro, program, zilnic 10.00 – 24.00.

Este o terasa mica, de cartier, dar cu produse si preturi bune. Fac si livrare la domiciliu (insa numai pana la ora 18.00 cred ca se preiau comenzile), au o zona de livrare pentru care comanda minima este de 60 de lei, in afara acestei zone comanda minima se stabileste in functie de distanta.

Terasa este destul de mare deoarece asa cum am citit pe pagina lor oficiala aici incap 200 persoane pe terasa si 80 de persoane in interior, astfel incat si vara si iarna puteti veni cu incredere aici.

Gama de produse este variata astfel incat aveti de la aperitive, mancare gatita, ciorbe, gratar, pizza, paste si binenteles si desert.

Normal, vremea fiind frumoasa am ales sa stam pe terasa care avea destul de multi ocupanti si dupa ce am studiat meniul am ales fiecare cate o pizza adica eu o pizza taraneasca (sos pizza, mozzarella, bacon, ciuperci, ardei gras, porumb, ceapa, carnaciori – 19.5 lei) si colega o pizza speciala (sos pizza, mozzarella, sunca, salam, ciuperci, masline, rosii, ceapa, ardei gras – 20.5 lei) si ca totul sa fie potrivit pentru o bere rece am comandat si sos picant, iar ca bere am comandat bere Efes (7.5 lei).

Acum ca ne-am racorit putin, pana sa vina pizza am mai studiat putin decorul si am vazut o fantana care incadra frumos locul, dar era doar de decor, mesele (de pe terasa) sunt lacuite avand o culoare deschisa si aici gasim banci (destul de solide) pe cand in zona acoperita sunt mese si scaune, ambele vopsite in maron inchis iar pe mese sunt puse fete de masa de unica folosinta din hartie, insa imprimate foarte frumos, as spune chiar romantic (si o sa vedeti in poze).

Exista si meniul zilei (16.99 lei) care este valabil nu stiu daca o saptamana sau o luna (la data la care am fost noi era valabil pana in data de 31.05.2017) si continea: Felul 1: ciorba de vacuta, sau de perisoare, sau de legume. Felul 2: snitel de pui cu cartofi prajiti, tigaie picanta cu mamaliguta, ficatei de pui cu piure si mai primeai painea casei si muraturi.

Ce mai este iarasi frumos ca prepaparea pizzei de exemplu se face chiar sub ochii tai (poti vedea asta prin geam).

In fine, au venit si pizzele, bune, bune, fara reclamatii (o sa le vedeti in poze) si am mai luat o bere, asa, doar ca sa ne „simtem” bine. Mai spre seara ne-am urnit din loc si am luat-po spre casele noastre multumite de intalnire, iar eu cu un nou punct de reper pentru o ieseala in fuga, asadar, daca aveti drum prin zona, e un loc decent unde puteti sa va opriti si sa mancati ceva in fuga.

Trimis de mishu in 21.11.17 11:40:03
Validat / Publicat: 21.11.17 12:55:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Terasa Foisor - Celalalta pizza

liviu49 [21.11.17 19:15:30] »

@mishu: Ie-te-te ce de fapte bune facui in pauza asta. Votul cu numarul 20, care vad ca e fermecat, ca are puncte mai multe. Apoi primul ecou. Cam slaba miscarea in seara asta! Eu am treaba cu ANAF-ul, de facut si de transmis niste declaratii fiscale. Dar ceilalti?

De fapt votul (total in afara normalului meu) nu este decat un pretext pentru a scrie un ecou din amintiri din zona. Daca cineva mi-a promis sa scrie un articol la un ecou scris deja de mine, altcineva ma tot amageste cu o plimbare prin Bucuresti, de mi s-au lungit urechile de asteptare, am sa scriu ecouri de genul celui pe care il voi scrie, cam peste o ora, cand devin cetatean liber.

Pana atunci numai bine si calatorii placute!

mishu [21.11.17 20:07:33] »

@liviu49: Multumesc frumos pentru SB dar si pentru ecou. Eu sunt in urma rau de tot cu ceea ce am de povestit iar de colindat cam greu in ultima vreme. De plimbat prin Bucuresti am adunat ceva material si chiar interesant, as fi vrut sa fie mai mult insa nu am putut. Nu stiu insa daca voi apuca insa sa leg pozele cu text, dar pastrez materialul si cine stie poate voi reusi.

Imi pare rau insa ca nu am mai reusit sa tin pasul nici cu articolele nici cu scrierile mele.

O seara frumoasa.

liviu49 [21.11.17 20:29:38] »

@mishu: Cu mandrie patriotica, va anunt ca am devenit, in seara asta, cetatean liber si incerc sa-mi exercit dreptul de a scrie un ecou la acest articol.

Pentru ca autoarea articolului descrie masa la o terasa, eu nu voi comenta acest lucru. Voi incerca sa descriu zona, asa cum mi-o amintesc eu de prin 1970. Nu va speriati ca nu scriu un articol, scriu doar un ecou.

Daca eu nu gresesc, locatia descrisa in articol ar trebui sa fie restaurantul Foisor, in piata Foisorului, colt cu str Traian, la parterul unui bloc cu 4 sau 5 etaje. Tot la parterul acelui bloc, in anii 80, mai era un soi de alimentara. In alt colt al pietei, la intersectia str Iancu Cavaler de Flondor cu bd. Ghe. Dimitrov, era un centru de paine, unde se gasea o paine pe vatra de mancai una pana la prima statie de tramvai, iar la celalalt capat al strazii, la coltul cu bd Republicii era o cofetarie cu cele mai bune savarine mancate de mine. Si daca tot a venit vorba de ITB, hai sa ne amintim cam ce linii treceau pe langa Foisor. La Foisor avea cap de linie autobuzul 37, care mergea spre str Bujoreni, in Drumul Taberei, trecand pe la piata Galati, piata Cosmonautilor, piata Palatului, Academia Mil; itara, apoi Dr. Taberei, Bujoreni. Mai treceau pe la Foisor autobuzele liniilor 33 traseu circular), 40 (Barajul Dunarii, Balta Alba, piata Cosmonautilor), 106 (uzina de Cinescoape, Floreasca, Dacia, Dimitrov, Gara de Est), 109 (piata Rosetti, Republicii, Dimitrov, Bucur Obor, Colentina, Cornisor), 74 (Militari, piata Palatului, Batistei, Vatra Luminoasa). Tramvaiul 14 (Semanatoarea, Piata Unirii, Calea Calarasi, Traian, Dimitrov, Pantelimon, Granitul) trecea si el pe acolo, ca si troleibuzul 85 (Gara de Nord, Plevnei, 6 Martie, Universitate, Dimitrov, Gara de Est. Intre timp la Foisor intorcea autobuzul 122 R, devenit apoi 322, care circula de la Gara Catelul la Foisor, prin Pantelimon, Vatra Luminoasa. Tot acolo, o perioada de timp a intors si tramvaiul 33, de la Granitul, Pantelimon, Iancului, Republicii si intoarcere prin Dimitrov, Pantelimon. Dupa anul 1981, cand sediul intreprinderii in care lucram s-a mutat in zona Pietei Amzei, Piata Romana, Foisorul devenea un punct de tranzit obligatoriu. |Daca veneam de la Branesti cu autobuzul, veneam pana la Foisor cu 122R, (322), sau cu tramvaiul 14 sau 33. De aici continuam drumul cu troleibuzul 86, sau mai tarziu si cu 79, pana la Piata Romana. Si tot de Foisor ma leaga cumpararea primului televizor color de pe str Zece Mese, de la o firma din Pitesti (Corona), dar si un lucru mai putin placut. In iarna 1983-1984, au inceput controalele medicale lunare, timp de un an cu baiatul cel mare care facuse in decembrie hepatita si lunar trebuia sa mearga la un centru medical in str Dimitrie Onciul. Si voi incheia, ca v-am plictisit destul cu amintirile mele, amintindu-va ca in zona Foisorului doua strazi poarta de pe vremea comunismului numele a doi fruntasi ai independentei Bucovinei si reunirea acesteia cu Patria mama.

Gata, ca dati cu vorbe dupa mine!

Numai bine si calatorii placute!

PS. Doar noi doi (fara umbrela lui Dan Spataru) suntem la barfa?

Zoazore [21.11.17 20:41:11] »

@mishu: Hai ca azi, marți fiind, m-am plimbat prin mâncătorii: două marca ”Dragoș” și una marca ”mishu”

Și nici măcar nu pot să le departajez! Îmi plac tare toate trei!

Curat ghinion!

liviu49 [21.11.17 20:56:38] »

@Zoazore: Sa-ti fie de bine, Zana Zglobie!

Vezi daca te uiti dupa poze deocheate?

Eu daca nu am privit, nu am oftat si nici nu m-am plans de ghinion... Dar am gasit pretext sa zgarm in butoiul cu amintiri si sa ii mai plictisesc pe cei care au citit ce-am scris, cu amintiri din tinerete, care vad ca nu prea vor sa mearga la culcare.

Numai bine si calatorii placute!

mishu [21.11.17 20:57:07] »

@Zoazore: pai mai ia un pahar cu apa si te culca

mishu [21.11.17 21:00:30] »

@liviu49: @zoazore ni s-a alaturat si ea cu poftele ei , iar restul comentariilor le pot face cei obisnuiti cu zona asa cum sunteti dumneavoastra. Pentru mine zona a devenit cunoascuta de prin 1981 ci ceea ce tin minte cel mai bine din zona este coetaria tocmai mentionata si care se numea "Verdun". Mergeam acolo exact la deschidere (sau asteptam acolo) pana veneau cu ligheanul cu frisca proaspata tocmai preparata in laborator, si voiam sa prind exact la inceput, sa-i iau motul, ca mai spre final era mai apoasa.

era frisca adevarata cum nu se prea mai face astazi.

Multumesc din nou pentru completari.

ioan marinescu [21.11.17 21:05:56] »

@mishu: Am notat si am votat!

mishu [21.11.17 21:53:04] »

@ioan marinescu: Multumesc frumos, remarcat ????

Mihai18 [21.11.17 23:05:14] »

@liviu49: + @ Mihu

Reviewul este util pentru că îți oferă o variantă de servit masa dacă te afli în zonă.

Liviu m-a uimit cu cunoștințele multiple despre transportul public de-a- lungul timpurilor. Aceasta denotă că Liviu este bucureștean 99%, doar patul de dormit îl mai are în Brănești.

Eu am trăit numai 5 ani în în București, de mult timp, în vremea studenței, însă facultatea era în partea opusă, se afla lângă Opera Română, dar auzisem că este un punct de reper pentru o zonă a capitalei. În timpul studenței nu prea cutreieram Bucureștul, dădeam fuga acasă la Ploiești, la „mândra” mea, ulterior și acum soția mea. O singură dată am trecut pe lângă Foișorul de Foc când m-am internat la fostul Spital Babeș.

Voi doi, buni cunoscători ai Bucureștului, vă sugerez să scrieții ce știți despre Foișorul de Foc (Wilkipedia oferă puțin). Haideți, curaj, care începe primul, să nu vă eschivați.

Noapte bună doamnă și domnule.

danaeldreny* [21.11.17 23:20:38] »

Am fost și noi aici, în august, anul ăsta, când am schimbat permisul auto, după o zi întreagă de stat în Pipera (mă rog, exagerez, jumătate), am venit pe la 19:00, am mâncat rapid și în jumătate de oră am dispărut ca să ne întoarcem în Pipera să ridic noul și impecabilul permis

Am făcut 3 poze și s-a închis telefonu, mâncarea n-am apucat să o fotografiem, jumate mâncare am luat la pachet - adică nelipsita pizza margherita că nelipsitul șnițel de pui l-am dovedit pe terasă - mi-a plăcut mâncarea, mi-a plăcut servirea, au înțeles ce vrem deși noi mâncăm haotic - unul supă și altul desert în același timp,

și mi-am promis să revenim să putem mânca mai pe îndelete

încă nu s-a întâmplat - dar va fi!

Să vă fie de bine! Și să vă mai bucurați!

mishu [22.11.17 13:01:53] »

@Mihai18: Despre Foisorul de Foc am scris anul trecut cand l-am vizitat cu ocazia Noptii Muzeelor ca parte a celor doua articole scrise cu aceasta ocazie si a fost prima data cand am vizitat acest muzeu si de care de altfel am ramas superincantata. Anul acesta din pacate nu am ajuns sa ma bucur de Noaptea Muzeelor.

Multumesc de vizita si aprecieri si de stimularea comunicarii

mishu [22.11.17 13:04:20] »

@danaeldreny: Multumesc frumos de vizita si aprecieri si ma bucur ca le-ai incercat si tu produsele si ai fost multumita.

danaeldreny*, ioan marinescu, liviu49, Mihai18, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: