ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2017
ÎNSCRIS: 19.06.11
NOV-2017

la PMM* = 26 JOD

Petra Palace Hotel, un hotel bun din Wadi Musa

A doua destinație în excursia din Iordania, vezi impresii, din din această toamnă, a fost Wadi Musa, oraș turistic cu peste 50 de hoteluri și o mulțime de restaurante, aflat undeva la jumătatea drumului dintre Marea Roșie și Marea Moartă, punct de plecare spre Petra orașul antic cioplit în stânci, patrimoniu UNESCO din anul 1985, desemnat ca una din cele Șapte Noi Minuni ale Lumii.

Wadi Musa, în traducere Valea lui Moise, este un oraș cu aproape 30.000 de locuitori aflat la circa 250 kilometri sud de Amman și la 120 kilometri nord de Aqaba. Este cunoscut ca oraș biblic prin minunea profetului Moise: trecând prin valea aridă profetul a lovit cu toiagul lui stânca pe care mergea. Din stâncă a țâșnit apă dând naștere unui izvor, numit „Ain Musa“, adică „Izvorul lui Moise“

Din Aqaba, la Petra Moon Hotel

De la My Hotel din Aqaba, vezi impresii, am plecat în jurul orei 9 spre Wadi Musa cu un taxi, cost 35 dinari (42 euro). S-a mers foarte bine, am fost opriţi însă de un echipaj al poliției, soţul care nu pozează, acum poza de zor… într-o zonă cu pozatul interzis! . Aflând că suntem români ne-au rugat să le arătăm ultimele poze, aparatul s-a blocat şi nu am reuşit să arătăm ce pozasem, ne-au spus să ştergem pozele când ajungem la hotel şi ne-am despărţit în bune relaţii. Peste vreo patru ore ne-am împrietenit cu un alt echipaj de poliţie, de fapt erau prietenii lui Ali şoferul taxiului cu care mergeam, iar în jurul orei 16:30 eram la hotelul Petra Moon după ce vizitasem Izvorul lui Moise, Castelul Shubak şi Mica Petra.

De ce la Petra Moon şi nu la Petra Palace cum scrie în titlu? Să vă povestesc.

În luna aprilie am rezervat, ca de obicei pe Booking, o cameră la hotelul Petra Moon, hotel de patru stele, am primit confirmarea şi codul de rezervare. Ştiam că este posibil ca hotelul să încaseze plata înainte de sejur, i-au şi încasat. Nu era o problemă.

Ne-am prezentat la recepţie. După ceva ezitări recepţionerul ne-a spus că ni s-a anulat rezervarea, că în urmă cu o zi, când noi eram în Wadi Rum, Booking ne-a anunţat printr-un email în care eram sfătuiţi să facem rezervare la alt hotel şi spuneau că ne returnează banii şi că ne oferă gratuit, la restaurantul hotelului, cina în cele două seri pe care urma să le petreceam în Wadi Musa. Ne-am supărat foarte tare, am spus că nu acceptăm şi că vom rămâne acolo, chiar şi în recepţie. A venit cineva din managementul hotelului, iarăşi discuţii, au sunat la Booking, am vorbit noi cu o tânără, depăşită de situaţie, nevinovată, nu ne-au convins, dar cameră tot nu aveau. Venise un grup numeros de francezi şi pentru doi români nu mai era loc…

În sfârşit, conform principiului cine cedează primul?, am renunţat noi, rezervând tot prin Booking o cameră la Petra Palace Hotel. De la Booking ne-au confirmat că diferenţa de cost o suportă ei, urmând ca la revenirea în ţară, pe baza facturii să ni se returneze acea diferenţă.

Bucuros hotelierul ne-a adus banii, în dinari, dar la cursul hotelului. Iarăşi discuţii, am cerut cursul băncii. Au fost de acord imediat, moment în care ne-au dispărut bagajele. Le-am regăsit în autoturismul care ne aştepta să ne ducă la noul hotel. A mers cu noi şi cineva de la hotel care a explicat noilor gazde ce s-a întâmplat şi ne-a dat cheia de la cameră. Costul cazării a fost cu 2 euro mai mare, aşa că nu am mai solicitat să ni se restituie diferenţa, deşi eram curioasă dacă o trimiteau. Am profitat însă de invitaţia lor la cină.

Aşa am ajuns la Hotelul Petra Palace, un hotel de trei stele, situat pe Strada Turistică, ce are coordonatele GPS 30.325522 N, respectiv 35.472085 E şi site-ul petrapalace.com. Se făcuse ora 17:30. Am urcat în cameră, câteva poze, o plimbare la Centrul Vizitatorilor, vizitarea muzeului, apoi masa de seară la Petra Moon şi întoarcere la hotel.

Amplasarea hotelului

Am ales hotelul de pe Booking datorită punctajului 7,3 din peste 650 comentarii scrise despre el, fără a mai analiza şi alte aspecte. În hotel ne-am întâlnit a doua zi cu un cuplu de tineri români cu două fetițe care lucrau în Qatar și care veniseră special să vadă Petra. Tatăl era original din Domnești o foarte frumoasă comună argeșeană din zona de munte. Ce mică este lumea!...

Hotelul se află pe strada principală, central, 7 – 8 minute de mers pe jos până la Stația Autobuzelor JETT, Centrul de Vizitatori şi intrarea la Complexul Petra, iar la Supermarketul Mountains se ajunge în 3 – 4 minute. Nu am cumpărat decât apă la sticlă de 1,5 litri. Vânzătorul a cerut mai mult dar soțul i-a dat 1 dinar (1,2 euro) pe 2 sticle și nu a mai comentat nimeni.

Facilitățile hotelului

Hotelul nu are parcare proprie dar este posibilă parcarea în stradă sau într-o parcare publică din apropiere, de vizavi. Există un restaurant cu mâncăruri tradiționale sau internaționale, un bar bine aprovizionat, două piscine în aer liber şi, deosebit de alte hoteluri, o baie turcească. Asigură servicii de spălătorie, curățătorie și călcătorie.

Pentru întâlnirile de afaceri se asigură copiator, fax, sală pentru reuniune. Se asigură contra cost transferul la și de la alte destinații, închirieri auto, etc...

Are 180 de camere: camere cvadruple, cu două paturi duble, pentru 4 persoane, camere triple, cu trei paturi de o persoană, pentru 3 persoane și camere pentru 2 persoane, duble, cu un pat mare sau camere twin cu două paturi de o persoană. Copii până la 6 ani nu plătesc, peste 6 ani li se poate asigura pat suplimentar la un cost mai mic.

Politica de anulare şi plată în avans diferă de tipul camerei.

Se acceptă cardurile Visa și Master, se poate plăti cash în dinari, dolari sau euro, hotelul efectuând și operații de schimb valutar, dar, ca în toate hotelurile, la un curs mai mic decât cel de la casele de schimb sau de la bancă.

Personalul de la recepţie vorbeşte limba engleză, este amabil, politicos şi profesionist, ne-a ajutat în tot ce le-am solicitat.

Check-in se face după orele 14:00, dar se pot depozita bagajele celor care vor să meargă în oraș, iar check-out se face cel târziu la ora 12:00 și, la fel, se pot depozita bagajele la sala de bagaje, serviciu pe care noi l-am folosit pentru că plecam spre Amman la ora 17.

Camera

”Am fost acolo” în noiembrie 2017, două nopţi, costul fiind de 67 euro pe noapte, cu mic dejun inclus. Am avut rezervată o cameră twin, cu două paturi, mari pentru o persoană, cu zonă de relaxare, cu aer condiţionat, dar fără Wi Fi, acesta existând doar în zonele comune, recepţie, restaurant, bar, ... Cred că aceasta este o cauză care dă scorul mai mic de pe Booking.

Camera este dotată cu mapă pentru corespondență, cu frigider, seif, telefon, televizor cu mai multe canale arabe sau engleze. Aerul condiţionat a funcţionat bine, Wi-Fi-ul din holul de la recepție era destul de lent.

Nuanțele de bej şi maro ale mobilierului și tapetului, cuverturile şi draperiile cu desene viu colorate, înveseleau camera creând o atmosferă plăcută, odihnitoare, deconectantă.

Lenjeria de pat, prosoapele de baie ne așteptau. Paturile aveau saltele și perne foarte bune. În fiecare zi s-a făcut curat și s-au schimbat prosoapele.

Baia are cadă şi este suficient de mare. Are toate dotările necesare, articole de igienă, săpun, șampon, etc...

Micul dejun

Micul dejun a fost inclus în preț, este de tip bufet și se servește între orele 6:30 și 9:30. Oferă mâncăruri iordaniene și europene. Are un bar, pentru sucuri, ceai și cafea cu tot ce este necesar și un bufet pentru expunerea mâncării. Mâncarea oferită a fost în cantități suficiente și diversificată: unt, brânză, gem, miere, roșii, castraveți, măsline, salată de vinete, ouă fierte și omletă, etc... Aveau și cereale, pâine europeană, chifle și pâine arabă. Se mai găseau foietaje, pandişpanuri, … În fiecare zi am ajuns la ora deschiderii, la 6:30 la micul dejun, pentru a merge la intrarea la Petra dimineața. Erau destul de mulți turiști la aceea oră…...

Masa de seară

Am luat masa de seară la hotelul Petra Moon, masă tip bufet, cu mâncăruri iordaniene, arabe şi europene, diversificate şi bine pregătite, fructe şi prăjituri foarte bune, cu băuturi nonalcoolice la alegere, bere fără alcool pentru cei doritori…

Eram foarte supărată pe managementul de la Petra Moon încât nu am făcut poze, nici cu hotelul, nici cu restaurantul. Acum, îmi pare rău, dar…

Hotelul Petra Palace se recomandă prin poziționarea lui în apropiere de intrarea la principalul obiectiv turistic din zonă, prin liniștea, confortul și curățenia pe care le oferă, prin costurile rezonabile pe care le practică. În apropiere se află şi Staţia de Autobuze JETT şi Staţia de Autobuze Locale care experimentau, în acea perioadă, un nou traseu de la Centrul de Vizitatori sau din Centrul Oraşului la Izvorul lui Moise, multe curse zilnice, convenabile ca preţ, 0,5 dinari de persoană, şi ca ore de plecare.

Trimis de mprofeanu in 19.11.17 19:26:31
Validat / Publicat: 19.11.17 20:01:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 1332 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Wadi Musa, Hotelul Petra Palace, Intrarea, este mult mai mare dar se întinde în spate
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.00 JOD pe cameră

[19.11.17 19:51:34]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Petra Palace Hotel, PETRA [WADI MUSA]" (nou-creată pe sait)

[19.11.17 20:02:44]

@webmasterX: Este OK!

[19.11.17 20:11:38]

DOINITA
    [20.11.17 19:06:33]

Foarte interesanta prezentare, dar si mai interesanta, mai exact palpitanta experienta avuta. Mai intai discutia cu politia, apoi "uite cazarea, nu-i cazarea". Bine ca s-a terminat cu bine si excursia a fost, cred, excelenta.

Drumul parcus prin defileu si aparitia la un moment dat a primei si celei mai reprezentative constructii, Trezoreria, iti da senzatia ca te-ai intors in timp.

La izvorul lui Moise am fost si noi si am fost surprinsi cand am vazut ca unii luau apa pentru baut, iar altii isi spalau picioarele... Felicitari pentru review!

[20.11.17 19:56:51]

@DOINITA: Mulțumesc pentru vizită și ecou!

Ai dreptate, excursia a fost excelentă. Am văzut locuri deosebite, unele unice. De fapt știi dacă ai fost acolo.

Din poze și filme nu se simte adevărata atmosferă, trebuie trăită, mers acolo...

[21.11.17 18:30:30]

@mprofeanu: O cazare minunata chiar daca cu peripetii. Am patit si noi o chestie similara la a doua deplasare in China cand ajunsi la primul hotel nu ne erau recunoscute voucherele pentru cazare si am sunat la numarul de urgenta dupa care am asteptat in lobby rezolvarea situatiei care nu a durat mai mult de 20 de minute si am patit la fel o situatie in care ni se cerea inca o data plata camerei si la fel am sunat la nr de urgenta, am plecat unde aveam de mers si la intoarcere problema era rezolvata.

Pacat ca din supararea ta nu am putut vedea si noi cina, cred ca era interesanta avand in vedere ca si micul dejun arata bine (chiar daca la alt hotel).

Felicitari, votat cu mare drag.

[22.11.17 16:11:40]

@mishu: Este prima dată când pățesc așa ceva ajungând acolo. Din pățanii înveți mereu deși sincer nu aș fi vrut așa ceva.

Cina de la celălalt hotel a fost foarte bună. M-a deranjat mult, a doua seară soțul a spus să fac o poză dar nu l-am ascultat. Putea și el să facă cu telefonul...

Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou!

DOINITA, mishu, mprofeanu