ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2017
ÎNSCRIS: 08.07.10
NOV-2017
single

TTR, liniste si pace

Nu stiu cum se face dar azi era ziua mea libera si ca atare imi propusesem sa dorm pana la 10, dar nu stiu ce naiba m-a aruncat din pat pe la ora 8 si mi-a stricat tot planul cu dormitul.

Asadar cum am deschis ochii am luat decizia ca tre' sa ajung la TTR chiar atunci. Am scos cainele afara, am dat de mancare la animale si la ora 10,05 eram deja la Romexpo.

Romexpo despre care am vorbit si in review-ul cu Beraria H (vezi impresii) si care gazduieste de doua ori pe an manifestarea asta din turismul romanesc.

Targul de Turism al Romaniei s-a produs in acesta toamna in perioada 16-19 nov si drept locatie in Romexpo a avut-o in Pavilioanele C1, C2, C3 practic niste hale unite cursiv prin usi in forma de trenulet.

Eu intrarea am executat-o prin C1 si am dat direct cu capul in Mos Craciun. Nu stiu care era treaba prea clar dar l-am vazut si auzit pe mosul dupa aceea pe la standul unui mare tour operator.

Dupa intalnirea cu Mosul, am dat de @Pepsi70ro, era la un stand (by WM), in timpul serviciului, binenteles ca ne-am dat binete dupa care am ales punct de plecare in aventrura TTR chiar standul in care era Ovidiu.

In zona C1 a targului erau concentracti in mijlocul halei cei mai mari tour operatori pentru diverse tari (Bulgaria, Grecia, Malta, Turcia) Acesti tour operatori erau de fapt si cei care achizitionasera si cel mai, mare timpi de autoreclama care se difuza in megafoanele targului.

Pe marginea hali C1 erau concentrate ceva firme mai mici cu oferte mai tintite.

In compartimenttul C2, tot asa pe centrul hali mari operatori, si foarte multe Consilii Judetene (Brasov, Prahova, Dambovita, Bihor, Ialomita) si altele.

Undeva ascuns intre standuri am gasit si ANAT-ul slab reprezentat sau mai deloc as spune.

In partea de final al compartimentului C2 am intrezarit si doua standuri cu oferte pentru cei care doresc sa faca "turism de aventura". Tot pe aici am vazut un stand al unui radio care mi s-a parut destul de timid.

Pentru prima data am intalnit la TTR si turismul medical de fapt turism dentar ca nu stiu cum sa il numesc, am primit de la ei oferta lor pentru implant dentar si ortodontie pentru micuti.

CFR m-a surprins placut cu un stand mare cu o prezenta feminina simpatica si dormica sa te ajute. M-am interesant chiar de rutele externe in special de ruta Romania si Ungaria , tot aici am aflat ca au oferte si pentru grupuri organizate.

In drumul meu am vazut standuri (cel putin doua) la compani aeriene dar slabut reprezentate.

In C3, compartimentul cel mai putin animat, deja standurile de primarii erau goale, dar nu le condamn la ce lipsa de vizitatori a dus targul nu ma mir ca au lipsit in ultima zi.

Tot prin targ gasesti diverse chestii adiacente, valize, trollere, biciclete, trotinete si alte mergatoare nesanatoase.

Mi-a placut in mod deosebit standurile traditionale transilvanene dar si standul gorjan pentru ca au adus cu ele obiecte populare, unii chiar erau dragut imbracati in costume dacice sau costume populare pentru a reprezenta mai semnificativ zona apartinatoare.

Una peste alta un targ linistit care nu imi aminteste zilele alea de targ de acum 10,11,12, ani cand in puhoiul de oameni era sa-mi pierd copilul.

In loc de multe vorbe o sa atasez cateva poze facute in acesta dimineata la TTR.

Trimis de adrianbogdan in 19.11.17 13:15:01
Validat / Publicat: 19.11.17 15:16:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1048 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 avem si turnuri gemene

[19.11.17 15:15:40]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Târguri şi expoziţii turistice, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

Dan&Ema
[19.11.17 15:40:35]

@adrianbogdan:

Eu am perceput targul putin altfel. L-am vizitat sambata dupa amiaza. Si desi afara plua de ore une neincetat, standurile erau foarte populate ba chiar la unele nu gaseai loc sa intri in detalii cu reprezentantii lor. Si ma refer la standuri mari.

Eu am cautat cateva destinatii si cateva agentii care ma interesau. [...] era lipsa la apel, surpriza. Am cerut si oferte, de la un reprezentant am primit de ieri si pana azi doua oferte ferme, de la altii mai astept primele zile dupa targ.

Despre cele primite am fost fiarte dezamagit caci ele sunt cu fix 50% mai scumpe decat a platit recent o cunostinta a mea pentru conditii si licatie identice. Asa ca le-am spus pas!

Standurile primariilor din diferite localitati erau majoritatea modeste si terne, existau si exceptii.

Standurile regiunilor romanesti aratau foarte bine.

Multumesc lui Ovidiu pentru acces.

Mie mi s-a parut un targ animat. ????

[19.11.17 15:50:52]

@adrianbogdan: Eu cred totusi ca targul de toamna e mai putin animat decat cel de primavara, iar acum poate ca si vremea a fost cea care s-a impotrivit. Oricum farmecul de a merge la un targ de turism ramane treaz indiferent de varsta insa pentru mine cel de acum nu mi-a fost la indemana din diverse motive.

Felicitari si tie dar si lui Dan ca ati ajuns pe acolo si... votat cu mare drag .

[19.11.17 16:28:02]

@Dan&Ema: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Ecoul tău a fost editat.

adrianbogdanAUTOR REVIEW
[19.11.17 16:37:57]

@Dan&Ema: Buna!

sti cum e, fiecare zi cu povestea ei, in dimineata asta a fost liniste, nimic deosebit.

adrianbogdanAUTOR REVIEW
[19.11.17 16:39:59]

@mishu: asa cred si eu, de aceea nu vroiam sa ma duc in vizita... dar pana la urma a fost o plimbare placuta.

pupici!

Dan&Ema
[19.11.17 17:33:01]

@webmasterX: scuze, nu a fost cu intentie!

Zoazore
[19.11.17 21:42:30]

@adrianbogdan: Eu aș fi venit la TTR doar pentru standul AFA. Nu pot achiziționa bilete decât de la două agenții, mari, ce-i drept, dar impuse. Și asta DOAR din ianuarie, când apar cataloagele, așa ca reduceri... doar dacă prind prin cele două un Early.

Așa că pe mine TTR-ul mă interesează doar dacă-i AFA acolo!

tata123 🔱
[21.11.17 10:24:06]

@adrianbogdan: Am trecut și eu pe la târg... într-adevăr nu a avut amploare mare. Lipseau multe agenții românești, nici cele străine (agenții sau ministere de profil) nu s-au înghesuit. Totuși ceva lume mișuna printre standuri, la cele două mari agenții prezente fiind chiar ceva aglomerație.

Ca întotdeauna câteva județe au fost bine reprezentate, cu standuri atrăgătoare și animatori echipați în fel și chip (Neamț, Alba Iulia, Maramureș). Nu vroiam să merg la această ediție dar elementul care m-a atras a fost standul Centrului de Informare Turistică Botoșani - județ care are multe de oferit din punct de vedere turistic, dar puțin promovat. Această participare a fost o surpriză, nu cred că județul a mai fost reprezentat la târg vreodată (centrul de informare turistică din oraș a fost înființat acum 4 ani). Bravo lor!

Comunele participante la târg vin mai mult din obligație, proiectele europene în care au fost implicate le obligă să participe la câteva ediții ale târgului, pentru promovarea turistică a zonei (sunt indicatori de îndeplinit în proiect). De-a lungul ultimilor ani puține standuri de comune au arătat foarte bine și au avut oameni pregătiți să ofere informații. Păcat!

adrianbogdan, Dan&Ema, mishu, tata123 🔱, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂTârguri şi expoziţii turistice: