ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2017
ÎNSCRIS: 27.01.12
AUG-2017
2 AD. + 1 COPII

Filoxenia Sea View - la mare (şi la munte)

Filoxenia Sea View este la 3-4 km N-V de Parga, în Anthousa, un sat pitoresc care se întinde pe colinele înverzite ce coboară spre ţărmul Mării Ionice.

Există 2 Filoxenii: studio-urile, mai uşor de găsit, amplasate pe drumul principal şi Sea View-ul "nostru", situat în partea cea mai înaltă a satului, la doi paşi de biserică, oferind o panoramă superbă și multă liniște. Aici se ajunge pe un drum secundar mai întortocheat, care duce la vechea moară de apă și apoi coboară spre plajă. Astfel, cei cazaţi la Sea View nimeresc singuri la studiouri, de unde sunt preluaţi de d-na Cristina, proprietăreasa, care vine călare pe scooter să îi conducă la destinaţie.

Până sus, ca de altfel mai peste tot în zonă, drumurile ("uliţe" de munte asfaltate) sunt foarte înguste şi urcă / coboară / cotesc în cele mai imposibile unghiuri. Cel puţin în prima după amiază, coborînd spre plaja Valtos am avut senzaţia că suntem într-o cursă montaigne-russe mai degrabă decât pe un drum auto... Ne-am obişnuit însă repede şi cu drumurile şi cu ideea că, aşa strâmte şi dificile cum par, sunt ok şi se poate circula fără probleme, ce-i drept - cu atenţie.

Două parcări (gratuite), fiecare cu câteva locuri, s-au dovedit mereu suficiente pentru toţi cei cazaţi aici.

Clădirea propriu-zisă (cam roz, după părerea unora) are mai multe etaje, cel mai de sus fiind rezervat gazdelor. La etajul 0, să zicem (cel la nivel cu drumul de acces), sunt camerele cu intrare dinspre stradă şi balcon pe partea opusă, cu vedere la mare (acestea ar fi cele reprezentative şi care justifică denumirea unităţii). Marea Ionică se vede departe în vale, dincolo de livezile de măslini - priveliştea este încântătoare.

La nivelul -1 sunt camerele cu "garden-view", de fapt orientate tot către măslini şi mare, numai că marea e ascunsă privirii de tufele mari de trandafiri japonezi şi pomii din grădină. Aici am fost cazaţi şi noi, într-un fel de garsonieră (cameră + chicinetă) prelungită cu un spaţiu pentru terasă (cu masă + 3 fotolii şi o umbreluţă, inutilă de altfel, pentru că umbră aveam de la lămâiul-portocal-mandarin din grădina din faţă).

Înăuntru spaţiul a fost suficient (camerele de la etajul superior sunt însă şi mai mari), împărţit confortabil şi decorat elegant. Baia - la fel, încăpătoare și bine utilată. Curăţenia a fost unul dintre punctele forte, Ionela se ocupa şi era foarte apreciată de toţi turiştii pentru că era amabilă și făcea treabă bună. Seturile de prosoape şi consumabilele se completau prompt, lenjeria - schimbată la 3 zile.

De chicineta dotată cu plită, chiuvetă, frigider şi veselă-tacâmuri-crăticioare... nu ne-am folosit. Ba chiar ne gândeam la un moment dat că, fiind plecaţi ziua, nici nu profităm prea mult de toate dotările şi aspectele pozitive ale cazării. Însă, comparativ cu camera ki-ki pe care am avut-o săptămâna următoare la hotelul din Salonic, am apreciat că nu e tot una ca după oboseala zilei să te întorci într-o cameră curată-aerisită-primitoare sau într-una întunecoasă-cu miros de dulap vechi :)

Micul dejun se servea de la ora 8 la nivelul -1, într-un spaţiu amenajat special - gen băruleţ (închis în restul zilei) şi mâncarea era preparată în fiecare dimineaţă chiar de gazde. Trebăluind să facă salata de fructe / fresh-ul de portocale sau să prepare omlete / ochiuri în funcţie de cum cerea fiecare turist, proprietarii conversau cu noi, oaspeții - ne antrenam toți, de la toate mesele - de parcă ne cunoşteam de când lumea, schimbînd impresii pe cele mai diverse teme şi, bine-nţeles, recomandări de sezon. Doamna gătea personal, cu o seară înainte, câte un fel-două de plăcinte / croissante / gogoșele pe care ni le oferea dimineața pe lângă cele ready-made din surse horeca. De altfel aceste prăji' asigurau variaţiunea la micul dejun, restul preparatelor fiind zilnic aceleaşi, suficiente și drese cu voie bună, glume și povești turisticești.

La nivelul -2 al pensiunii se află piscina cu şezlonguri şi umbreluţe, un băruleţ acoperit şi o mini-bibliotecă - inutilă cred (sau poate, nu?!), dar care sporea impresia de intimitate familială. De altfel, pe tot parcursul sejurului am avut această senzaţie, că atât Cristina cât şi soţul ei, Vassilis, au făcut tot ce le stătea în putere ca să ne simţim ca în vizită la prieteni, nu ca turişti plătitori. Și asta încă de la început, de cum am ajuns și au stat cu noi la o cafea și-un pahar de vorbă, fără să ne dea senzația că îi ținem din treabă, și până în ziua de check-out, când ne-am luat la revedere, nu înainte de a ne mai da câteva ponturi legate de ce mai puteam vizita pe drumul de întoarcere. Și am văzut că de acest tratament beneficiau toți cei cazați acolo.

Se mai poate coborî încă un nivel, la -3, unde este un bazin cu peştişori şi poarta de acces spre grădinuţa de legume din vale şi livada de măslini.

Fără maşină trebuie să fie destul de nasol, cea mai apropiată plajă e destul de departe - Valtos, 2 km 1/2 - şi chiar pentru plimbăreală, la coborât mai e cum e, dar la întors e un efort considerabil să urci panta. Și ar fi păcat să nu vizitezi în apropiere numeroasele plaje mai mici, mai drăguțe și mai puțin aglomerate.

Anthousa e... sătuc, nu prea ai ce vedea, sunt câteva restaurante cu terase - unele cu priveliște, o moară veche de apă; dar mașina e de bază - să te poți fâțâi cu mare folos și satisfacție spre Parga și celelalte obiective din zonă.

O mică problemă ar fi aglomerația în Parga, mai ales seara era plin de mașini, însă dacă nu ai pretenția să conduci chiar până pe faleză, găsești loc de parcare - nu sunt multe, dar sunt.

Pentru amplasare, condițiile oferite și felul cum se poartă gazdele, Filoxenia Sea View s-a dovedit o alegere foarte bună. Nesperat de bună, chiar, pentru că am tot încercat până în ultimul moment să găsim un sejur care să ne convină în Parga având inclus transportul cu avionul. Pentru că ofertele primite vizau hoteluri cu tarife foarte mari și review-uri foarte proaste, ne-am încumetat cu mașina și, deși e obositor să conduci 12-13 ore doar cu mici pauze, traseul la dus a fost ok, mai ales cum am dat de autostrăzi :). Și am avut norocul să își anuleze cineva rezervarea și să apară o cameră disponibilă la această Filoxenie...

Pentru verificarea disponibilităţii şi rezervare din timp (înțeleg că e bătaie pe locuri, camerele se ocupă încă din primăvară) doritorii sunt încurajaţi de proprietari să îşi exprime interesul prin email direct la ei, contra informații la discreție și reduceri de tarif :).

Trimis de Klaudyia in 18.11.17 22:33:38
Validat / Publicat: 19.11.17 09:59:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1952 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Klaudyia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

[19.11.17 09:53:06]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Filoxenia Sea View Aparthotel [Anthousa], PARGA" (nou-creată pe sait)

[19.11.17 10:09:22]

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [19.11.17 10:11:42]

@Klaudyia: Anthousa mi-a placut mult, atât cât am zărit din mersul mini-car-ului in drumul spre Castelul lui Ali Pasha si in pauza de cafea la una dintre cele mai rustice taverne situate pe o straduta laterala!

Parga este minunata chiar si in full, iar faptul ca v-ati cazat in acest satuc minunat, nu-l văd ca pe un dezavantaj, dimpotrivă!

Aveati si Valtosu' cât de cât aproape si multa liniste!

Felicitari!

DOINITA
    [19.11.17 10:50:18]

Foarte frumos prezentat si cu informații foarte utile. Felicitări!

[19.11.17 19:41:58]

@Klaudyia: Excelenta cazare, poze minunate (mai ales cele in afara camerei, aici mi-a fost greu sa imi dau seama ce e in poza P07, insa dupa ce am intors monitorul a inteles ).

Interesant si micul dejun unde aveai si posibilitatea socializarii.

Ai avut intradevar si munte si mare, felicitari pentru alegerea facuta, votat cu mare drag.

adrianaglogo
    [19.11.17 19:56:26]

@Klaudyia: Frumos scris, frumoasa cazare ati avut.

Si noi am fost in Parga, la inceputul lui septembrie. Si facusem o rezervare la o pensiune in acest satuc, dar am anulat-o deoarece am gasit, cam la celasi pret, un hotel in centrul Pargai, cu parcare.

Satucul l-am vazut si noi, e dragut, dar intr-adevar nu ai ce face acolo prea multe zile.

Vacante placute!

KlaudyiaAUTOR REVIEW
    [06.12.17 21:14:39]

@webmasterX: poziţionare pe hartă ok

adrianaglogo, DOINITA, Klaudyia, maria55, mishu