ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2017
ÎNSCRIS: 15.02.12
JUL-2017
2 AD. + 4 COPII

Mereu altfel - intotdeauna minunat

Cred ca am fost pana acum la Fratii Jderi - de vreo 6 ori. Nu stiu cum mi-a scapat ca review.

Am numai lucruri de bine de spus despre aceasta locatie.

Casutele construite de mana celor care inca lucreaza acolo, sunt magice. Calduroase iarna si racoroase vara. Iazul e frumos tare, asa verde cum e el, culoare specifica apelor noastre, dar e foarte curat si plin de pesti - puteti sa va luati echipament de pescuit.

Totul e o gradina de rai, cu podete, cu pietre, cu locuri de stat la umbra, cu observatoare, hamace, PISCINA exterioara - cu apa mereu rece :) - zona de mancat la interior sau la exterior, cu leagan, cu turn de catarare, cu atat de multe posibilitati de joaca... Cu zona de foc seara, ce reproduce Stonehenge.

Mancarea este extraordinara, noi mereu luam pensiune completa, caci nu are niciun sens sa mergem sa mancam in alta parte. Mama Dodo, sa-i dea Dzeu sanatate si multi ani sa conduca bucataria, face un meniu de pleci cu 3-4 kile in plus. De la supe, fel principal, garnituri la DULCIURILE de casa, totul este delicios.

Imi place mult sistemul lor degajat de a taxa bauturile - iti pun un frigider la dispozitie si scrii intr-un caiet ce consumi.

Cazarea e (auto) incadrata la 3*. Si le merita din plin. Nu e lux, nici nu-ti trebuie aici - adica nu e de venit cu stiletto - ci sa te relaxezi. La munte.

FRUMOS tare. Revenim macar o data pe an. Uneori de doua ori. Nu ne mai saturam.

Trimis de andreea_kamelya in 17.11.17 21:49:33
Validat / Publicat: 17.11.17 23:51:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VOINEASA / VALEA LOTRULUI.

VIZUALIZĂRI: 2699 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_kamelya); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19200 PMA (din 18 voturi)

webmaster [18.11.17 08:37:37] »

Zoazore [18.11.17 15:35:11] »

@andreea_kamelya: Fatuca, dar ati umblat ceva vara asta de trecu! Si numai locuri frumoase ati vazut! Ba m-am distrat si eu (faza de la Balvanyos).

Sa va fie de bine!

andreea_kamelya [18.11.17 17:27:24] »

@Zoazore: ) multumesc mult!! Dadam, plimbareti tare suntem

“Ceace va dorim si dvs ????????????????”

Aurici [18.11.17 23:08:38] »

@andreea_kamelya: Mi-ar fi plăcut să dezvolți mai mult pentru că aveai despre ce. Pentru că și eu am fost acolo și m-a cuprins o nostalgie citindu-ți articolul, dar aș fi vrut să nu se termine așa repede.

Mi-e dor de Cezar, cel care a inventat locul acela, de Dodo și mâncarea ei și de toate activitățile de acolo. Și noi am făcut cățărări pe panoul acela și eu nu mă credeam în stare, dar am ajuns până în vârf la fel ca și copiii, ne-am plimbat cu caiacul pentru prima dată în viața noastră, copiii au traversat lacul cu tiroliana și "din întâmplare" cădeau în apă în mijlocului lacului, spre deliciul lor, ne-am jucat tenis de masă, ne-am bălăcit în piscină, am făcut cu Cezar drumeții, dintre care cea mai tare a fost cea până la țevușcă, unde bărbații și băieții ne-au oferit un spectacol extraordinar, pus în scenă de Cezar.

Am adunat fructe de pădure din zonă, dimineața făceam gimnastica de înviorare după ce Cezar ne scotea din camere cu clopoțelul, ne-am jucat cu superbii câini ai casei, am stat în hamace printre pomi, ne-am urcat în căsuțele din copaci, am făcut rafting pe Olt, copilul meu a luat primele lecții de chitară de la Alex, un bun prieten al locului, iar astăzi este nedespărțit de ea... și aș putea să mai vorbesc încă despre activitățile pe care le poți face la Frații Jderi.

Este bine să transmitem părinților cu copii mai mici că la Frații Jderi sunt niște tabere extraordinare. Au tot felul de activități, fac drumeții, învață să devină jderi, iar Cezar este tot ceea ce au nevoie niște copii în prag de pubertate-adolescență.

Acolo, la prima noastră vizită, l-am descoperit pe Andre Rieu și apoi l-am vânat prin orașele Europei, dar l-am prins abia la București... dar cel mai mult îi suntem recunoscători lui Cezar pentru că a discutat mult cu copiii noștri, mai ales cu băiatul care era la o vârstă cu năbădăi și după ce ne-am întors acasă, el i-a scris mailuri în care îi povestea că îi urmează sfaturile și face tot ce trebuie pentru a deveni un adevărat jder, așa cum l-a învățat.

Avem și noi foarte multe amintiri, una chiar haioasă. A trebuit să achit un avans pentru prima noastră mini-vacanță acolo și am virat de 10 ori mai mult. Am adăugat un 0 în plus la suma pe care am achitat-o.

Scuze că nu m-am mai oprit. Noi am fost doar de 2 ori, câteva zile de fiecare dată, dar avem amintiri ca și cum am fi fost mult mai mult.

andreea_kamelya [19.11.17 09:45:02] »

@Aurici: ) sunt de acord ca sunt multe de scris, dar iata ce review complet a iesit acum, cu ecoul tau .

Baietelul nostru e cel din poze - la 4 ani nu am atins toate acrivitatile mentionate de tine, insa multe le-am facut inainte sa avem copil - si ce departe mi se pare perioada aia .

Am zis sa scriu despre el, am sumarizat cat am putut de bine tot ce am facut ultima data cand am fost acolo .

Multumesc pentru completari

mishu [19.11.17 16:56:25] »

@andreea_kamelya: Cu articolul tau si ecoul scris de @aurici articolul a prins contur mai bine pus in evidenta iar noi ne-am ales cu doua pareri care confirma locul.

Felicitari, votat cu placere.

andreea_kamelya [19.11.17 20:17:14] »

@mishu: multumim pentru aprecieri. Asa cred si eu ca e “Complet” acum

andreea_kamelya, Aurici, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂSatul de Vacanță Frații Jderi [Păscoaia, VL]: