ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2017
DIN: Botoșani
ÎNSCRIS: 27.08.12
AUG-2017

Un hotel in livada de maslini

Urmatoarea destinatie, Olympia, locul unde se aprinde flacara olimpica de mii de ani si locul unde Phidias a creat una din cele 7 minuni ale lumii, statuia lui Zeus. Despre aceste locuri s-a scris mult si bine si de aceea am sa ma rezum doar la cazarea pe care am avut-o.

Desi inOlympia am mai fost, in urma cu ceva ani, mi-a placut sa mai revad aceste locuri si parca de fiecare data mai descopar cateva ceva ce trecusem cu vederea. Deci si acum am trecut prin locurile unde vechii greci se intreceau intr-ale sportului, am facut o plimbare prin oras si ne-am indreptat apoi spre cazare, mai exact la Olympion Asty Hotel, situat mai spre marginea orasului, dar nu foarte departe de zona turistica. Hotelul, format din mai multe corpuri de cladiri se bucura de mult spatiu verde, de maslini ce-si leagana alene fructele printre frunzele argintii, de o piscina si de un teren de sport.

Cladirea unde se afla receptia si restaurantul este separata de zona de cazare si de zona admnistrativa si se afla chiar in fata intrarii in curte. In dreapta cum intri (in curte) se afla cladirea destinata cazarii, cu camere cu vedere spre gradina. Parcarea este chiar in fata receptiei.

Camera avuta de noi era mare, cu doua zone, una destinata somnului si una relaxarii!

Imediat cum intram, in dreapta se afla baia, mare, curata, dotata cu tot ce e necesar. In camera un pat mare si foarte confortabil, un dulap cu rafturi si zona pentru umerase, suport pentru troler, asta in zona pentru somn. Se coboara 1-2 trepte si ajungem in zona de relaxare dotata cu o masuta si oglinda. Pe masuta, cana electrica, pliculete de cafea, ceai si zahar, doua cesti, doua pahare. In capatul mesei se afla minibarul iar in partea opusa o canapea aflata in fata unui semineu. Imi imaginam ce bine trebuie sa-ti fie cand afara nu mai e tocmai cald, in semineu trosnesc lemnele, poate de maslin, iar tu servesti un ceai cald privind la maslinii din fata geamului. Din camera se iese pe balcon, unde se afla o masuta si doua scaune si unde ne-am baut cafeaua (nu ceaiul cald) si am privit maslinii. Cred ca am mai spus cat de multi mi plac maslinii si cat de fascinata sunt de fiecare data cand ma aflu langa un maslin si mai ale cand acesta e batran si “stie” foarte multe.

In Creta, mi s-a explicat cum se sadesc maslinii, groapa se sapa (impropriu spus) in piatra apoi se pune un pumn de pamant si acolo se planteaza noul puiet de maslin. De aici incolo, cu putina apa trebuie sa se descurce si sa ne dea noua gustoasele masline si atat de cautatul ulei.

Micul dejun l-am servit pe terasa restaurantului, aflata in apropierea piscinei. A fost un mic dejun tip bufet, variat, gustos si cu multe produse de patiserie.

Ca o concluzie, cazarea a fost excelenta, personalul foarte dragut, micul dejun gustos. Receptionerul care ne-a primit era cunoscator al Romaniei pentru ca fratele sau locuieste in Bucuresti unde are si afaceri. A doua zi, la receptie era o tanara moldoveanca, deci ne-am simtit ca acasa! Recomand hotelul daca aveti vreo competitie in Olimpia…

Trimis de DOINITA in 17.11.17 15:12:26
Validat / Publicat: 17.11.17 16:42:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1052 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Pofta buna!

[17.11.17 16:33:21]

Mutat în rubrica "Olympion Asty Hotel [Olympion], PYRGOS/OLYMPIA" (nou-creată pe sait)

[17.11.17 16:55:34]

@webmasterX: este Ok, multumesc!

[17.11.17 17:12:44]

[17.11.17 17:18:48]

@webmaster: Multumesc frumos!

[19.11.17 15:53:24]

@DOINITA: O cazare care arata bine si care pare si relaxanta. Felicitari, votat cu mare drag.

[19.11.17 20:29:23]

@mishu: Pacat ca noi nu am putu sa profitam mai mult de tot ce ne oferea hotelul. Mi-ar fi placut sa mai stam macar o zi, sa putem face o baie in piscina, sa ne plimbam printre maslini, sa lenevim in balcon sub ramurile maslinului. Multumesc pentru vizita si vot!

DOINITA, mishu