ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2010
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
APR-2010

Manastirea Lainici (Bumbesti Jiu)

motto: „Sfinte Preacuvioase Părinte Irodion, stareţul de la Lainici, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi”

O sa incep nu cu povestea propriu-zisa, ci cu explicatia pretului; 2%? ! Da! pentru ca un cucernic calugar a reusit sa ma convinga sa donez partea aceasta din impozitul preluat de stat, catre sfanta Manastire. Sa le fie de folos!

Am trecut in ultimul timp de cateva ori pe Valea Jiului in drumul meu dinspre Ardeal spre Muntenia si cu siguranta o sa-l mai folosesc! Privelistea e splendida, drumul (DN66) nu este prea rau (ba chiar pe alocuri e foarte bun! ) si este mult mai liber, comparat cu Valea Oltului (DN7). Si pentru ca la iesirea din defileu mi-a atras atentia de cum am zarit-o aceasta manastire, in week-end-ul trecut am hotarat sa ma opresc s-o vad mai de aproape.

Avand in spate o istorie zbuciumata, pierduta in negura vremii (nu exista o atestare scrisa, certa a datei de cand fiinteaza aici primul lacas de cult), distrusa mai intai de catre furia imparatesei Maria Theresa a Austriei impotriva bisericilor ortodoxe din... Ardeal!!! Mai apoi arsa de turcii nervosi ca in acest sfant locas isi gasise adapost Tudor Vladimirescu, calcata de catre trupele germane si batjocorita in primul razboi mondial, inchisa de catre comunisti dupa 1950 si 'daruita' muncitorilor constructori ai caii ferate Bumbesti - Livezeni...

Mai in zilele noastre, punct de popas al minerilor lui Miron Cozma in drumul lor spre Bucuresti, in vremea mineriadelor, dar si locul unde (cam cu un an in urma) acelasi "Luceafar al huilei" si-a celebrat logodna...

Credinta oamenilor de aici a fost insa destul de mare, incat nu numai ca manastirea a renascut de fiecare data, asemeni unei pasari phoenix, ba chiar a reusit sa infloreasca si sa se dezvolte, pornind aproape de fiecare data de la 0...

Cele mai noi si fericite intamplari legate de acest loc au fost aducerea icoanei facatoare de minuni (la care de altfel ne-am si inchinat, precum si la raclita dn fata altarului cu moastele catorva sfinti bizantini) "Degraba Ascultaoarea" de la Muntele Athos (2006) si descoperirea moastelor Sfântului Cuvios Irodion Ionescu, duhovnicul sfântului Calinic (2009).

De fapt, inca un lucru s-a mai intaplat aici dupa 1990: s-a construit o biserica noua, pe 2 niveluri (asemeni celor doua niveluri ale existentei crestinismului: cel din catacombe si apoi cel legal, dupa edictul imparatului Constantin). Mare, frumoasa, cu o pictura splendida, si in plus, adapostind icoane si obiecte de cult dintre cele mai valoroase, inspira inca de la intrare piosenie si ganduri senine. (M-am abtinut de la a face poze, desi nu era - sau nu am vazut eu - vreun semn care sa interzica aceasta, dar erau prea multi credinciosi veniti sa se inchine, a caror rugaciune si liniste nu am indraznit a le tulbura).

Afara, imediat de-a dreapta intrarii in curtea manastirii, asteapta inca tacute cele 4 clopote ce urmeaza a bate orele credintei in noua clopotnita, aflata acum in constructie. Curtea este un adevarat loc al frumusetii florale si al curateniei (cu exceptia zonei unde se desfasoara lucrari). Tot aici, in stanga intrarii, este si locasul special pentru aprins lumanari, unde am intrat si noi sa punem cateva lumini in calea celor dragi si in amintirea celor plecati...

In apropiere, pe o carare ce urca pieptis pe munte, mai se poate vizita Schitul de la Locurele (pe indicatoare scria ca e drum de 1 ora si un sfert; eu as banui ca un om normal, obisnuit sa urce cu liftul si sa umble cu masina reuseste sa-l strabata in 2).

Un popas de doar o ora aici, in aerul curat si in susurul Jiului, e destul cat sa va reincarce bateriile pentru inca vreo cateva luni de munca...

Vizitare placuta!

PS la plecare, cam prin centrul orasului Bumbesti Jiu, se face un drum la stanga, spre Novaci; urmati-l cu incredere! este de foarte multe ori mai bun (impreuna cu restul, Novaci -> DN67 -> Rm. Valcea) fata de bucata ce va mai departe de Targu Jiu de pe DN66, bombardat si nereparat de zeci de ani!!!

PS 2 alte date si informatii mai exacte, pe saitul manastirii.

Trimis de Dragoș_MD in 22.04.10 13:05:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #VALEA JIULUI.

VIZUALIZĂRI: 6379 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Mânăstirea Lainici - vechea biserică, vazută de pe şosea

Cristian_h*
[22.04.10 16:49:36]

Drumul spre Schitul Locurele este relativ usor diferenta de nivel fiind, cred eu, de numai 200/250 metri, se merge prin padure in general apoi printr-o mica depresiune unde este amplasat schitul, ce pot sa va spun este ca aici iti tiuie urechile de atata liniste, va recomand sa incercati sa ajungeti aici toamna cand culorile padurii sunt foarte frumoase, ca de altfel pe toata Valea Jiului !

ancamariagadea*
[22.04.10 20:06:52]

Am trecut de nenumarate ori pe aici si am intrat o singura data. Mi-a placut mult. Mie, in general, manastirile imi dau un sentiment de liniste (daca ceilalti vizitatori nu sunt prea galagiosi si imi permit). Daca nu ar fi atat de mult vizitata cred ca mi-ar fi placut si mai mult. Sa stii, Dragos, ca si eu ma abtin sa fac poze in biserici din aceleasi considerente ca si tine. Eu il consider un gest demn de apreciat.

[23.04.10 16:35:58]

Interesant ca stil si prezentare. Votat.

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
[23.04.10 16:50:50]

saru' mana!

[24.04.10 13:46:25]

Acum vreo 30-40 de ani cand am vizitat ultima oara manastirea ni s-a aratat semnatura lui Tudor Vladimirescu scrijelita pe un zid, scrisa cu litere chirilice.

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
[24.04.10 18:05:07]

asta e chiar interesant; daca as fi stiut si unde sa ma uit dupa ea...

[24.04.10 20:59:06]

Eu sunt cam varza la memorie dar barbatu-miu sustine ca e pe stanga, nu mai stie daca in naos sau pronaus. Tin si eu minte ca ne-a condus un calugar erudit.

Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Lainici [Bumbești Jiu]:

• pagină generată în 0.066219806671143 sec