ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2017
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 08.02.13
FEB-2017

Circuit pe repede inainte. Partea a doua

ZIUA 5. Aceasta zi a inceput pentru noi sub cele mai bune auspicii. Un soare primavaratec ne batea in geam anuntand o zi cum nu se poate de frumoasa. Nu mai zabovim mult in camera, ducem bagajul in masina si intram la restaurant pentru micul dejun. Va spun sincer ca restaurantul hotelului Adria, aflat la penultimul etaj al stabilimentului, ofera o priveliste panoramica superba asupra intregi statiuni Dubrovnik.

Hotaram in afara planului dinainte stabilit sa facem o mica excursie cu masina prin oras dupa care sa mergem sa vizitam orasul vechi. Nu pornim gps-ul si urmand indicatoarele ratacim un pic prin statiunea careia i se mai spune pe deplin meritat Perla Adriaticii. Hoteluri luxoase, strazi bine intretinute, vegetatie ornamentala frumos aranjata desi nu santem in sezon estival.

Dupa ce ne facem o idee despre tot ceea ce inseamna Dubrovnik, ne indreptam spre orasul vechi si dupa indelungi cautari, ocoliri si reintoarceri gasim o parcare privata cu un pret pe masura statiuni, peste un euro ora de parcare. Dar cand te bucuri de asemenea frumuseti nu ti se mai pare nimic exagerat. Facem un tur pietonal de forta pe principala straduta Stradun, vedem biserica Sf Blasie patronul spiritual al orasului si ne oprim la o terasa langa fantana Onofrio unde savuram o cafea. Dupa ce patronul se indura de noi sa platim cafeau in euro, trei cafele 9 euro, 10 cu deranjul ma hotarasc la primul exchange sa procur moneda national a Croatiei pentru a nu mai avea probleme de acest fel... Am stat aproximativ doua ore si jumatate in orasul vechi si nu am vazut decat o mica parte, plus ca sus la cetate nici nu am urcat.

Aproape de una din iesirile din orasul vechi gasim si o mini piata unde cativa localnici vindeau legume si fructe plus produse traditionale din carne, miere si produse de patiserie. Mi sa parut oarecum ciudat ca asemenea activitati isi au locul chiar aici in vazul tuturor turistilor dar per aansamblu chiar se incadra corect in peisaj.

Platim parcarea pornim gps-ul si pornim in forta spre Split. Gps-ul ne indica o distanta de 230 km. Asa ca ne deplasam pe malul marii pana cand datorita unor lucrari de reparatii la infrastructura santem indrumati sa parcurgem 160-170 de km pe autostrada care ne duce in Split, vaduvindune in acest mod de niste peisaje absolut mirifice. Dar asta este, ajungem in Split in jurul orei! 4. Gasim foarte usor o parcare, facem o scurta plimbare prin orasul vechi si apoi pe faleza. Deoarece timpul ne presa nu am stat mai mult de o ora in Split deoarece mai aveam un obiectiv de vizitat tot astazi -Trogir.

Desi nu se afla la mare distanta de Split aproximativ 30 de km, aceasta distanta o parcurgem datorita traficului foarte aglomerat in o ora. Parcam masina in parcarea unui supermarket inainte de pod si inainte de a explora orasul vechi ne oprim la o pizerie pentru un mic pranz intarziat. Pentru toti cei care viziteaza Croatia trebuie neaparat sa includa si acest oras in planul de vizitare.

Stiam acest lucru de la nea Traian Leuca, care a insistat sa ajung si aici, multumesc nea Traian. Acest oras antic se afla pe o insula iar accesul se face pe doua poduri. Ne plimbam pe stradutele inguste care imi amintesc de Venetia, Vedem catedrala Sf. Laurentiu din piata centrala, mai facem cateva poze si deja fiind aproape ora 17 ne indreptam spre masina pentru a ne deplasa spre punctul final al acestei zile, orasul Zadar.

Setam gps-ul cu adresa locului de cazare din aceasta seara Tinel rooms and apartament. Parcurgem distanta dintre Trogir si Zadar indoua ore si aici avem si prima surppriza neplacuta a zilei. Nu putem ajunge cu masina la aceasta destinatie. Parchez la risc in apropierea unei sectii de politie si plec cu fiica mea sa cautam adresa.

Aici a fost prima cazare facuta la un particular cu o nota foarte buna pe booking. Gasim adresa si realizam ca locatia fiind in centrul orasului nu se putea ajunge cu masina. Desi stia ca venim la adresa respectiva nu ne astepta nimeni. Am mers la restaurantul unde era trecut ca se serveste micul dejun... dar surpriza propietarul nu mai avea contract cu locatia respectiva si ne indruma spre un punct de informare turistica.

Pentru ca fiica mea vorbeste fluent engleza ii spune pasul domnisoarei de acolo, iar aceasta da cateva telefoane si dupa 10 minute apare si propietarul, doamna Jana care isi cere scuze ca nu a putut sa ne astepte la locatie. Acceptam scuzele si ajungem la apartament. Ne lasa cheile si nr de telefon pentru a preda a doua zi apartamentul. Merge impreuna cu noi la masina si ne indruma spre o parcare platita.

In Croatia parcarile se platesc de la ora 7 la ora 21 pe timpul nopti fiind gratuit. Indesam automatul de parcare cu monede pana apare ora 11 a zilei urmatoare. Ne retragem la apartament bucurosi de cele vazute. Noapte buna Zadar

ZIUA 6 Ne trezim in jurul orei 7. Ne facem tabieturile, strangem bagajul si plecam spre restaurantul aflat la cateva sute de metri de apartament, unde propietareasa comandase micul dejun pentru noi. Santem serviti cu omleta si paine prajita, apa si cafea. Pe siteul de rezervari era trecut mic dejun fabulos. Perfect adevarat. Nu acordam prea mare importanta acestui subiect si plecam sa exploram un pic orasul

Avem la dispozitie trei ore alocate pentru aceasta destinatie. Aici a trebuit sa modific un pic planul. Initial destinatia noastra de astazi erau lacurile de la Plitvice. dar dupa o discutie avuta cu fiica mea in engleza, propietareasa ne-a spus ca in luna februarie nu circula nici vaporasul nici trenuletul asa ca nu o sa putem vedea mare lucru...

Ca mai toate orasele de coasta ale Croatiei, acest oras arata superb. Vedem biserica SFDonatus, langa ea ruinele castrului roman, pe urma vizitam zona centrala a orasului cu multe magazine de toate felurile, ajungem si in piata unde pe langa multimea de terase si baruri gasim o piata din care puteai sa cumperi de la imbracaminte -incaltaminte la legume fructe si carne.

Si uite asa pe nevazute se scurge timpul Si cele trei ore de promenada au trecut fara sa ne dam seama. Sunam gazda si ne intalnim la apartament pentru a plati si preda cheile. Ne luam la revedere dela gazda noastra si mergem la parcare sa lasam bagajul si sa prelungim parcarea pana la ora 14.

Facem o plimbare si pe faleza la indemnul gazdei noastre si vedem Orga marina si Salutul soarelui realizate de un cunoscut arhitect croat. Ne alegem apoi o terasa in zona centrala si servim pranzul dupa care ne imbarcam spre urmatoarea destinatie Zagreb.

Parcurgem cei aproape 300 de km in patru ore pe o frumoasa si noua autostrada. Deja mergand spre munte vremea incepe sa se schimbe, soarele dispare facand loc norilor iar vantul sufla cu putere incat nu putea inainta cu viteza mai mare de 90-100km la ora. Ajungem in Zagreb si cu ajutorul lui gipy gasim usor hotelul Central aflat in vecinatatea gari centrale si la un km de centrul orasului. De la receptie santem informati ca putem duce masina la o parcare subterana aflata la 1km de hotel sau putem parca in parcarea din fata dar acolo automatul nu iti da voie sa platesti mai mult de doua ore.

Pentru a scapa de aceasta problema si a nu fi nevoit sa merg la parcometru din doua in doua ore pana la ora 21 cand incepe gratuitatea scriem pe un biletel nr la masina si putem plati la orice chiosc de ziare si tigari. Fiind rezolvata si aceasta problema plecam spre centrul orasului.

Prima impresie Zagrebul este un oras curat, cu oameni civilizati si prietenosi, cu cladiri vechi foarte frumoase, intr-un cuvant un oras care sigur nu are cum sa nu iti placa. Vizitam catedrala catolica si apoi ne amestecam in multime prin zona pietonala din centru. Magazine de toate felurile cu vitrine frumos amenajate, terase care la acea ora de seara erau arhipline si in aer un miros de castane coapte de la vanzatori ambulanti. Cumparam ceva de mancat in camera si fiind foarte tarziu ne retragem la hotel. Noapte buna Zagreb.

ZIUA 7 Ma trezesc cu un sfert de ora inainte de ora 7 si alimentez din nou parcometrul pentru doua ore. Prima surpriza a zilei, ningea usor cu fulgi marunti dar stratul de zapada nu se formase. Nu stam pe ganduri si coboram la micul dejun pentru ca imediat dupa aceea sa plecam spre urmatoarele destinatii ale acestei zile. Cat ne-am pregatit de plecare si am luat masa deja stratul de zapada incepea sa se aseze.

Renuntam la ceea ce vroiam sa mai vedem aici si ne indreptam spre Rijeka penultimul oras al periplului croat. Distanta nu este prea mare aproximativ 170 km, drum care traverseaza munti plini de zapada. Spre norocul nostru ninsoarea se opreste si drumul este curat. Peisaje foarte frumoase pe acest drum cu foarte multe tuneluri, cel mai mare dintre ele avand o lungime de 6km.

Oprim la o benzinarie cu cativa km inainte de a intra in acest tunel despre a carui traversare citisem ca se plateste, alimentam cumparam cate ceva si ne continuam drumul La intrarea in tunel ultimul peisaj vazut a fost cu muntii albi de zapada iar la iesire din el peisaj de primavara cu soare de parca traversasem anotimpurile. Cu putin noroc ne bucuram si astazi de o zi superba.

Ajungem in Rijeka si cu greu gasim un loc de parcare in apropirea zonei centrale. Prea multe despre acest oras nu stiam decat ca este cel mai mare port din Croatia si al treilea oras ca marime dupa Split si Zagreb. Facem un tur pietonal al zonei centrale, las si fetele sa viziteze cateva magazine in timp ce eu ma asez la o terasa pentru o cafea. Dupa mica sesiune de shoping mai facem un tur de centru dupa care ne oprim la un restaurant pentru pranz.

Parasim Rijeka si ne continuam drumul pe coasta dalmata spre ultimul oras croat aflat pe lista mea P... A.

Desi in limba romana denumirea acestui oras se traduce popular ca organ sexual masculin, asa ca am sa pun puncte cand trebuie sa il mentionez. Italieni si croati pronunta Poola dar de scris tot asa se scrie. Distanta dintre cele doua orase nu este prea mare si deja in jurul orei 15 ajungem. Aceeasi problema gasirea unui loc de parcare. Cu putin noroc reusim si de aceasta data intr-o parcare privata.

Facem un tur pietonal prin centrul vechi, vedem portile gemene, arena romana forumul si alte cateva cladiri vechi din epoca romana. Foarte frumos si acest oras doar ca timpul nu mi-a permis sa vad cat mai multe obiective turistice. Facem si cateva cumparaturi pentru a cheltui ultimi bani locali, Kuna. Platim si parcarea si ne indreptam spre Trieste gazda noastra din aceasta seara.

Despre Croatia va mai spun doar atat, tara superba, oameni primitori, disperarea in a gasi un loc de parcare si autostrazi foarte scumpe. Dar eu unul zic ca se merita.

Pe seara ajungem si la Trieste dupa ce am facut o mica portiune din acest drum si prin Slovenia. Gasim gazda din aceasta seara hotelul Abbazia. Ni se da voie sa parca in fata doar pentru a face formalitatile de cazare si a lua bagajul. Apoi santem indrumati spre o parcare subterana care are contract cu hotelul, urmand ca noi sa platim doar 50% din costul parcari. Facem si acest lucru, apoi ne mai plimbam un pic in jurul hotelului, cumparam mancare pentru in camera si ne retragem

Trieste deja ne intampinase cu un vant foarte puternic si in ciuda vointei noastre de a mai hoinari un pic, natura are castig de cauza. Noapte buna Trieste.

Va urma

Trimis de micutzu in 12.11.17 19:47:09
Validat / Publicat: 12.11.17 21:34:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ

VIZUALIZĂRI: 916 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Orasul vechi Dubrovnik

[12.11.17 21:30:52]

&

Ajungem in Zagreb si cu ajutorul lui gipy gasim usor hotelul Central

&

Gasim gazda din aceasta seara hotelul Abbazia

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[13.11.17 11:26:46]

@micutzu: O continuare frumoasa a calatoriei, felicitari, votat cu mare drag.

micutzuAUTOR REVIEW
[13.11.17 12:23:16]

@mishu: Multumesc mult.

elviramvio
[01.12.17 08:52:14]

@micutzu:

Foarte frumos traseul ales. Noi n-am ajuns la Dubrovnik dar restul oraselor le-am vazut, in unele am stat mai multe zile si asa am descoperit si minuni mai putin umblate. Zadar si Zagreb mi-au placut foarte mult iar la Trieste imi doresc sa revin pentru zona satelor din jur. Acolo se face un turism rural interesant dar din cate m-am documentat se fac rezervari din timp pe site-uri speciale.

Croatia este o tara frumoasa, merita colindata.

elviramvio, micutzu, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂCircuit în Peninsula Balcanică: