ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2017
single

Sub orice critică
Sub orice critică

Euro-vacanta de groaza

In fiecare an de ziua mea imi fac un sejur cadou cu tratament pentru ca am avut probleme cu spatele in trecut (lombosciatica). Eu iubesc mult apa si sunt si element de apa in zodiac si am vorbit direct cu domnul director al Eurovacanta domnul Ioan M. L-am intrebat despre piscina interioara si mi-a promis ca exista aceasta piscina, ca e functionabila, ba ca si poate sa-mi faca si un abonament pe o saptamana, cum voiam eu, contra unei sume de bani, care era destul de substantiala.

Mi-am spus ca in ciuda criticilor si a comentariilor super negative de pe forum, sa incerc, oricum cunosc foarte bine slanicul. Tinand cont de promisiunea domnului director ca o sa am in afara de tratament si cateva ore de piscina la care visam, am plecat cu trenul la Slanic Moldova.

Am ajuns pe la ora 9 si am aflat de la receptioniera ca trebuie sa stam pana la ora 13-14 pana se rezolva cu toate cazarile la zi si apoi sa ma cazeze si pe mine. Am asteptat foarte mult, hotelul era plin pana la refuz si ajuns la receptioniera cu voucherul platit inainte mi s-a spus ca sunt singur dar ca ar trebui sa platesc dublu ca am pat dublu in camera, asa ca i-am infipt cateva bacnote de zece lei in tejghea si asta a facut-o sa-mi spuna ca mai au o camera undeva intr-un corp c, deasupra bazei de tratament.

Ajuns acolo in corpul c, am constatat ca era o scara insuportabila de coborat d-apoi de urcat pentru bolnavi iar pentru batrani aproape imposibila. Eu am reusind fiind mai tanar ca s-o urc cu ceva usturimi de sale :) si mi s-a prezentat de catre o camerista ursuza si bondoaca acea camera, un fel de camara de sub scara, ceva extrem de mic, o camera f mica pe care am denumit-o in final: casuta piticilor :) Aveam un televizor iar patul trebuia sa stai in genunchi ca sa intrii la el, ca era o bolta care cadea vertical inspre pat. Mai era un geam mic de la care puteai admira panorama unei tigle sau sindrile a unei alte case extrem de apropiate. Mi-am pus ce mai aveam de mancare afara pe geamul mic, care era legat la alte camere, ceva super inghesuit. A doua zi mi-am gasit mancarea pe acoperisul vecin alunecase de la fereastra mea, asa ca m-am catarat prin geamul ingust si am mers pe acoperisul acela foarte fragil de sindrila si mi-am recuperat mancarea, care nu era chiar mancare ci o prajitura cu mere, la care nu puteam renunta si am facut efortul acela echilibristic, cine ma fi vazut zicea ca vede filmul acela: pisica pe acoperisul fierbinte, doar ca acum era inghetat. Am revenit in camera piticilor, mi-am trat sufletul dupa sportul extrem :) si m-am dus la masa.

Aveam masa regim demipensiune dar nu mancam dimineata deloc, iar la pranz nu am fost ca nu cred ca ma primeau :) la micul dejun am fost doar o singura data si am mancat ceva crenvursti stricati chiar de ziua mea, pe 21 noiembrie dimineata si am varsat tot. Mancarea majoritar era super saracacioasa, umplutura multa, dar pensionarii bagau tot. Nu pot spune ca am mancat ceva bun acolo... oricum aveau niste garnituri infecte, un piure infect iar ca desert niste prostii: budinci scarboase si gris cu lapte aiurea. Asa ca am inceput sa mananc la alte restaurante, veneam la restaurantul nostru doar seara uneori. Nu gateau nimic gustos, asa doar sa tie de foame, avea fix gustul mancarii de spital. In plus fetele de masa erau gaurite, restaurantul vechi, ca tot restul cladirii :)

Mi-am facut imediat prieteni o doamna pasionata de spiritualitate ca si mine si m-am simtit bine intr-un anumit loc: la receptie erau 2-3 canapele si chiar veneau multi si vorbeam, apoi m-am mai imprietenit cu un baiat si mai ieseam cu ei.

Despre tratamente numai probleme din nou: M-am dus la doctor a inceput sa toarne vrute si nevrute si nu mi-a dat tratament pana nu i-am bagat cateva zeci in buzunar, mai era o administratoare acolo si mi-a zis ca nush ce cod nu a bagat bine medicul meu de familie in acte si ca nu poate, si binenteles i-am bagat si ei... in buzunarul de la halat. Peste tot unde am fost in acest hotel, spaga si iar spaga, la toti si aproape la toate tratamentele. Tratamentele foarte slabe, iar impachetari cu parafina, o prostie, iti pune in sac de ceva material ca pielea ecologica in care trebuie sa credem ca ar fi parafina. Iar de restul tratamentelor, nici nu mai vorbesc, o prostie.

Legat de piscina, mi s-a spus de la receptie ca sauna si piscina sunt defecte, dar nu erau deloc asa, doar ca nu s-a vrut sa se dea drumul deloc la ele. Iar mie tocmai cu 2 zile in urma imi promisese stimatul patron ca o sa am acces la piscina interioara si o sa pot cumpara si un abonament. Seara m-am interesat de el si l-am gasit la restaurant, l-am cam luat la intrebari si a mutit, ca e stricat, ca nush ce... baliverne. Ceea ce m-a cam facut sa-mi pierd increderea in acel hotel, care promite si nu se tine de cuvant.

Dar am dat si peste lucuri bune, cum nu aveam piscina si nici sauna mi-am zis ca daca tot sunt bolnav cu spatele sa fac niste masaje. Si am intalnit un maseor care cu cate 15-20 de lei sedinta m-am simtit f bine. Recomand pe domnul maseor de la Eurovacanta, are talent si vocatie si duceti-va cu incredere la el, e bun!

Altceva cat de cat pozitiv este ca seara in timpul si dupa masa, canta o formatie, pana la urma m-am imprietenit cu vocalul care era de la mine din oras. Canta o muzica populara si venea o multime de oameni la joc, era plin seara pana la refuz si mergeam si eu sa admir peisajul ca de jucat mai mult de hora nu stiu :) Atmosfera era frumoasa, locul meu preferat, pe canapelele de la receptie.

Orasul frumos, ape minerale, mi-a placut ceva ceva, poti sa-ti faci prieteni in acel loc, insa tratamentele, cazarea si mai ales masa lasa de dorit. Poate pentru un week-end daca nu ai ceva mai bun de facut s-ar merita, dar pentru un sejur mai ales cu tratament niciodata.

Vizitati Hotelul Eurovacanta, daca vreti sa aveti o vacanta cu senzatii tari: de groaza :)

Trimis de iluminarea-spirituala in 05.11.17 18:54:27
Validat / Publicat: 05.11.17 20:07:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC MOLDOVA.

VIZUALIZĂRI: 830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iluminarea-spirituala); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 receptie

[05.11.17 20:42:27]

@iluminarea-spirituala: Multumim pentru impresii. Mi-a placut cand ati povestit despre cataratul pe acoperis pentru recuperarea placintelor cu mere. Eu n-o faceam cu cele 100 kg ale mele sigur se prabusea acoperisul de sindrila!

[05.11.17 20:59:36]

@iluminarea-spirituala: Inca o data multumim pentru impresii. Dar nu inteleg un lucru (sau inteleg dar nu mi se pare normal si nu doresc sa ramana normal chiar daca este o normalitate in Romania- de asta e tara asa cum e...) De ce trebuie lasat atat bacsis (in articolul de sus se numeste spaga) pentru niste servicii de care aveti dreptul dar nu le primiti pana nu bagati acei zeci de roni in buzunarul cuiva. Citez ccea ce ati scris si sa nu mi-o luati in nume de rau.

"mi s-a spus ca sunt singur dar ca ar trebui sa platesc dublu ca am pat dublu in camera, asa ca i-am infipt cateva bacnote de zece lei in tejghea si asta a facut-o sa-mi spuna ca mai au o camera undeva intr-un corp c, deasupra bazei de tratament."

"M-am dus la doctor a inceput sa toarne vrute si nevrute si nu mi-a dat tratament pana nu i-am bagat cateva zeci in buzunar, mai era o administratoare acolo si mi-a zis ca nush ce cod nu a bagat bine medicul meu de familie in acte si ca nu poate, si binenteles i-am bagat si ei... in buzunarul de la halat. Peste tot unde am fost in acest hotel, spaga si iar spaga, la toti si aproape la toate tratamentele."

Stiu suna aiurea in Romania ecoul meu (poate iesit din comun deoarece toata lumea da spaga) dar de asta e tara asa cum e, e un fel de semnal de alarma

Alte impresii din această RUBRICĂComplex Hotelier Euro Vacanța: