ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2017
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 11.05.15
OCT-2017

Calatoriile în insula Malta cu transport public

in Malta se calatoreste cu autobuzul, cu feribotul, cu taxiul, cu bicicleta inchiriata si cu masina inchiriata.

De retinut ca baza sigura de plecare este Orasul Valeta - CAPITALA tarii. DE acolo se pleaca in toate directiile-au serviciu de informatii, imposibil sa te pierzi.

In afara de X2, care duce direct la aeroport si costa 3EU de caciula, toate celelalte calatorii, indiferent de distanta, costa 1,50 EU. si se platesc direct la sofer - se intra numai prin fata, nu poti pacali vigilenta lui... si este si penibil... Este corect, da restul la centima, peste tot sunt butoane rosii, ca sa indici intentia de a cobori la prima.

Este Capitanul absolut, el hotaraste cati pasageri pot intra in autobuz, ma gandesc ca are vreun mod de a socoti greutatea... Opreste doar daca din statii i se face semn de catre calatori, altfel trece mai departe, iar daca are prea multi pasageri, si nici un semn de oprire, trece fara sa opreasca.

Se poate intampla sa treaca si 4,5 autobuze prea incarcate, iar urmatorul sa fie gol...

exista chioscuri unde se pot cumpara abonamente (CARDURI) de 7 zile. care se valideaza la sofer, prima validare fiind si prima zi... costa 21 E. U.

sunt valabile ziua si noaptea, pe orice autobuz public din MALTA si INSULA GOZO, -merita vazuta!

Despre feriboturi trebuie spus ca sunt incantatoare, si ele fac legatura dintre SLIEMA, GZIRA cu capitala, bilete la acelasi pret se vand in chioscurile din apropiere si calatoria dureaza 10 minute, o frumusete ce se termina prea curand.

PT. ce-i care sunt peste 60 - pe buletin prezentat, se faxe reducere - platesti doar 50 centi. iar daca iei bilet dus-intors - cand doresti dar, in aceeasi zi, mai ai o reducere impresionanta de 10 centi.

ATENTIE, feriboturile fac excursii de o ora si jumatate prin porturi, sau in jurul insulei sau intre insule - pretul difera de la o agentie la alta, esti mereu invitat sa cumperi bilete...

vaporasele nu se preteaza la mare agitata, asa ca intr-un asemenea caz raman in port.

NU STIU CE SE INTAMPLA CU BANII DAT IN AVANS PE BILETE...

CAM ATAT DESPRE TRANSPORTUL PUBLIC.

Trimis de elGRECO in 31.10.17 19:12:14
Validat / Publicat: 31.10.17 21:05:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 8781 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elGRECO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.10.17 21:00:07]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Malta, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 13&ridAnt=82920

Radu Tudoran
[01.11.17 00:40:50]

Noi ne-am luat cartele. Mi s-a parut mai comod si am vazut ca-i mult mai avantajos. Mi-ar fi placut sa inchiriez o masina, dar Malta nu-i Italia sau Portugalia.

elGRECOAUTOR REVIEW
[01.11.17 08:37:59]

@Radu Tudoran: asa este, solutia cea mai rationala este cartela, mai ales daca vrei sa vezi cat mai multe orase si asezari din Malta!

stancescu
[15.01.18 17:43:41]

Am avut surpriza ca desi sistemul este sa nu te poti urca in autobuz fara sa platesti biletul, totusi am prins un supra-control la bilete, ca la noi pe RATB care nu a prins pe nimeni fara, evident. Nu stiu care a fost rostul controlului, mai ales ca era o cursa aglomerata.

In ziua de 01.01.0218 nu au circulat autobuze pana pe la 16-17:00. Asa ca trebuiesc luate in calcul si astfel de evenimente. Pentru ziua aia dupa ce am stat in statie o ora si ceva, a aparut un sofer de microbuz care ne-a lumintat in ceea ce priveste pauza soferilor. Respectivul facea ceva curse prin apropiere si suplinea lipsa autobuzelor, contra cost, evident.

elGRECO, Radu Tudoran, stancescu
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Malta: