ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2010
ÎNSCRIS: 05.08.09
APR-2010

Lacasul de veci al domnitorului Neagoe Basarab

La intoarcerea spre casa am decis sa poposim si la frumoasa realizare a lui Neagoe Basarab: Manastirea Curtea de Arges.

Inainte de a intra in parcul in care se afla manastirea ne-a intampinat o impunatoare statuie a domnitorului Neagoe Basarab. Taxa de intrare este foarte mica=2 lei, (la cat de frumoasa este manastirea puteau sa puna si 10 lei intrarea, eu cred ca se merita), se plateste intr-o cladire langa poarta si se pare ca exista si un ghid pe undeva prin curtea manastirii (noi nu l-am observat, poate era la pauza de masa).

Interiorul parcului este curat si ingrijit, alei cu pietris si multi copaci infloriti. Inca de la intrare am si inceput (in liniste, fara a-i deranja pe ceilalti vizitatori), fa-mi si mie o poza aici, una aici si tot asa pana am facut vreo 230 de poze :D , asa de frumos era totul.

Interiorul manastirii este pur si simplu fascinant, ce-i drept nu prea am vizitat eu multe manastiri, dar in acest minisejur am bifat 2. Pentru a putea face poze in interior trebuie platita o taxa foto de 5 lei, iar pentru a filma 30 lei.

In biserica din spatele manastirii (acolo unde se tin slujbele), exista o mare varietate de suveniruri, la fel si in cladirea de la poarta. Ca sa va dau un mic pont, daca cumparati de pe strada, din exteriorul parcului, unde se gaseste un fel de bazar, preturile pot ajunge si la jumatate fata de cele din interior.

De asemenea in curtea manastirii se mai gasesc o troita, este o sursa de apa potabila si destul de multe banci pentru a sta sau a te relaxa sa admiri aceasta minunata creatie si peisajul deosebit de frumos.

Am fi dorit sa zabovim mai mult prin curte, dar incepuse sa ploua un pic si am incalecat pe o sa, spre "home sweet home".

Trimis de chelie_d in 21.04.10 15:57:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CURTEA DE ARGEŞ.

VIZUALIZĂRI: 2657 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chelie_d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din lateral

piti
[21.04.10 16:51:34]

Un pic in viteza scrise aceste impresii. Puteai sa amintesti ca aici sunt inmormantati regii Ferdinand si Carol I, reginele Elisabeta si Maria . Radu de la Afumati este inmormantat tot aici .

De asemenea legenda spune ca acest lacas de cult ar fi locul unde s-ar fi consumat legenda mesterului Manole.

Hramul manastirii este Adormirea Maicii Domnului.

La mica distanta se afla un asezamant, nu mai tin minte cum se numeste, unde credinciosii veniti de departe se pot caza.

[21.04.10 17:07:30]

piti, poti citi mai multe amanunte si in review-ul meu - click aici

Maria Smeu
[21.04.10 17:14:25]

Informatiile privind costul vizitarii si pentru foto-video sunt totusi binevenite.

Personal, voi face o mica excursie la Curtea de Arges pe 22 mai a.c., deci multam fain!

chelie_dAUTOR REVIEW
[21.04.10 18:37:48]

@piti,gasesti aceste informatii in review-ul magdalenei,de aceea am considerat ca nu este necesar sa le repet si eu

[21.04.10 19:37:31]

Asa e chelie_d, nu putem cuprinde fiecare dintre noi absolut toate amanuntele cu privire la unele obiective turistice si cu cat sunt mai multe impresii la acelasi obiectiv putem sa ne facem o idee completa despre acesta.

De exemplu, eu cand o sa plec acum de 1 mai la mare o sa imi printez cele cateva review-uri de la cei care au fost unde merg si eu si au descris foarte frumos, fiind multe informatii utile.

Maria Smeu, sa iti aloci ceva mai mult timp pentru acest obectiv, deoarece sunt multe de vazut...

pepsi70ro
[21.04.10 20:01:11]

@magdalena, daca doresti informatii suplimentare despre anumite obiective turisice de pe litoral, altele decat am descris eu in impresiile mele, iti stau la dispozitie, doar scrie-mi pm.

Distractie placuta!

[21.04.10 20:12:54]

Multumesc!

[01.08.11 00:42:28]

Mutat la rubrica "Manastirea Curtea de Arges" (nou-creata pe site)

chelie_d, magdalena, Maria Smeu, piti
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Curtea de Argeș: