ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2017
DIN: Alexandria
ÎNSCRIS: 03.08.13
JUN-2017

Peregrinari prin Grecia - Castella Beach

Intr-o frumoasa seara de la inceputul lunii iunie (era vineri si abia venisem de la servici!), cum nu mai puteam astepta pana a doua zi dimineata (ce inseamna dragostea!!), mi-am luat jumatatea, ne-am suit in masina si am inceput marea peregrinare prin Grecia!

Am ajuns destul de repede in vama la Giurgiu, am intrat in Bulgaria si ne-am oprit la sensul giratoriu de unde am luat vestita vignieta pentru o luna. Aici m-am hotarat sa merg pe Makaza avan informatia ca in acea noapte, unul din tunelurile aflate pe drumul spre Sofia era inchis pentru oarecare remedieri!

Deci, am purces la drum inspre OMV Krdzali - Makaza (unde am stat 3 minute) - Egnatia Odos pana la Ioanina - Arta - Patra (traversat frumosul pod Rio-Antirio) si ajungand la primul loc de cazare dupa 16 ore de condus cu foarte putine pauze!

Localitatea se numeste Paralia Alissou, o comunitate unde locuiesc temporar (banuiesc!!) in jur de 140 de persoane si care apartine de satul Alissos de care este despartita de drumul național nr. 9 și calea ferată de la Patras la Pyrgos. Acesta este situat în apropiere de Golful Patras, la 3 km est de Kato Achaia, la 3 km sud-vest de Kaminia și la 17 km sud-vest de Patras.

Dupa ce am mers intr-un ritm alert atatea ore, obosit si dornic de un loc de sedere, am gasit acest adapost care avea, in dotare'' si o plaja cu prundis multicolor! Este vorba despre Hotelul Castella Beach care este condus de familia Trachanis, Spyros și surorile sale Maria și Eleni.

Hotel mic, situat pe plaja, cu gradini de flori, construit in stil arhitectural traditional. Dispune de camere confortabile, restaurant, cafenea, si cu o atmosfera calda si familiara, asa mi-a lasasat impresia. Are la intrare o parcare pentru destule masini pentru ca, banuiesc, nu toate cele 22 de camere sunt ocupate in permanenta.

Noi am avut rezervare pentru o camera cu vedere la golful Patras-o splendoare!!

Camera in sine, foarte curata, dotata cu un pat dublu, un sifonier care avea si paturi in interior, aer conditionat, o plasma micuta pe perete pe care, oricum, nu am deschis-o, un racitor, o toaleta cu oglinda.

Baia este, ca mai peste tot in Grecia, mai micuta, dotata cu cabina de dus si cu articole de toaleta.

Dar, cel mai important a fost balconul cu vedere la golful Patras!

Am uitat sa va povestesc ca, in momentul cand am ajuns, Spyros ne-a invitat mai intai pe terasa si m-a intrebat cu ce sa ne servesca. Afland cat timp am facut pe drum, ne-a servit cu cate un frape, bere si o mica gustare-totul din partea casei!! Dupa ce am servit tot ce aveam pe masa cu ochii atintiti spre albastrul golfului, am mai stat un pic la taclale cu Spyros si cu una din surori. Ne-a spus ce putem vizita dupa care am plecat in camera. Bineinteles ca seara am mancat la terasa peste proaspat (sea bass).

Recomand locul pentru oricine călătorește în sud-vestul Greciei eventual in drum spre Zakinthos avand in vedere faptul ca pana in Kastro Killini nu sunt decat 50 de km.

Este o evadare frumos, poate fi frumos și liniștit, sigur și spațios si pentru familiile cu copii.

De asemenea, este bine plasat pentru excursii la Kylinni, Ancient Olympia, Patras, Delphi.

Trimis de xpac in 24.10.17 21:24:24
Validat / Publicat: 24.10.17 23:35:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2201 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (xpac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [24.10.17 21:48:48] »

Excelentă recomandare

Mutat în rubrica "Castella Beach Family Hotel [Alissos] / PATRAS" (nou-creată pe sait)

xpac [24.10.17 23:40:46] »

@webmasterX: Da, acolo este intrarea pe aleea ce merge la Castella Beach!

elviramvio [25.10.17 00:16:55] »

@xpac:

Suferim de aceeași boală, noi înainte de concediu urcam bagajul de seara in masina, a doua zi dimineața soferul pleaca la munca și la ora H hop si eu stalp in poarta serviciului lui și valea spre granita! Nici nu se pune problema sa vina acasa sa ma ia, pierdem timp prețios ????

Vacante frumoase în Grecia și in 2018! Și mie aceeasi urare!!!

webmaster [25.10.17 00:59:35] »

xpac [25.10.17 05:36:14] »

@elviramvio: Asa este, nu am pierdut niciodata timpul !

mishu [25.10.17 20:59:49] »

@xpac: In concediu noi plecam de obicei dimineata la prima ora, asta deoarece ultimii care vin acasa sunt baietii si asta inseamna dupa ora 22.00.

Asadar dimineata urcam bagajele in masina si la drum, iar micul dejun se ia ceva mai tarziu cand in sfarsit si baietii fac ochi, ii trezim inainte de plecare asa ca mai trag un pui de somn in masina si e mai bine ca apoi incep cu comentariile, ca mai e, cand oprim, etc.

Felicitari, votat cu mare placere.

xpac [26.10.17 04:56:19] »

@mishu: Noi, de cativa ani, am terminat cu trezirea, discutii s. a. m. d. . Ai nostri copii, pleaca singuri .

Multumesc pentru vot!

elviramvio, mishu, xpac