ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2017
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL

Emoții de TOAMNĂ

Am mai văzut toamne, dar așa frumoasă ca asta parcă nu-mi amintesc să fi trăit! Sau oi fi-mbătrânit eu și nu-mi mai amintesc? Oricum, așa lumină de aur și miere trebuia sărbătorită. Și ocazia s-a ivit: invitația bunilor noștri prieteni, Nina, Octav și Radu Safta.

Sărbătoare dublă: Nina și toamna: vezi impresii

Și parcă totul a conspirat ca sărbătoarea să fie frumoasă și deplină. Soare de aur, blând și luminos, lumina de miere, și peisaje de să-ți taie respirația.

Că doar toamna este, de fapt, tot o primăvară, în care florile se transformă-n frunze, pe care pictorul desăvârșit, Natura, le colorează după inspirație.

Articolul ăsta se vrea a fi un omagiu adus TOAMNEI, anotimpul maturității, a melancoliei, a frumuseții și bogăției.

Și cum să nu mă emoționez când privesc tablourile pe care Natura le pictează zilnic, niciodată la fel?

În excursia noastră vezi impresii, în cea despre care voi scrie, dar și pe drumul dus-întors, abia de mai puteam respira de cât mă minunam. Atâta culoare aruncată pe pomi, pe iarbă, pe munți, atâta frumusețe... Părea ireal! Cum spuneam, așa toamnă frumoasă nu-mi amintesc să fi trăit! Admirați și voi! V-am adus câteva tablouri din galeria desăvârșită. Cuvintele mele sunt mici și puține, iar câteodată nici nu le găsesc să vă redau ce-am simțit în fața acestei frumuseți.

Și-n timpul ăsta mă gândeam cum trecem, în goana noastră zilnică, pe lângă atâtea bogății și frumuseți, fără să le băgăm în seamă...

Da, știu, nu toate toamnele sunt așa frumoase, dar noi observăm asta?

Acum am avut și eu răgaz să văd TOAMNA, să-i respir aromele, să-i privesc culorile, să-i simt căldura. Acum am avut răgaz să savurez bogăția, lumina, culoarea...

Pe drumul de întoarcere am oprit și pe Dealul Negru, la vestiții mici de Dedulești. Era foarte aglomerat. Am luat trei mici la pachet și-am ieșit iar, la toamna de-afară. Peste drum de mici se vindea soare închis în mere, struguri, gutui...

Dragi prieteni, în goana noastră zilnică, să ne oprim puțin și să lăsăm copilul din noi să mângâie TOAMNA pe obrajii de mere roșii, să-i soarbă aroma din must, de gutui, de struguri, de frunze veștede, să se joace cu TOAMNA. Bine, dacă și ea, TOAMNA, vrea și nu-i urâcioasă, plângăcioasă și gri.

Haideți, prieteni, să sărbătorim TOAMNA, s-o simțim, s-o gustăm, s-o admirăm!

E-atât de efemeră frumusețea asta! Să-ncercăm s-o trăim din plin cât o avem. S-o punem în cămara sufletului, ca la iarnă s-o putem scoate s-o admirăm, să ne-o reamintim ca pe-o aromă din cămara bunicilor.

Web, te rog frumos, emoționează-ne: https://www.youtube.com/watch?v=SbT-9_mdx8c

Trimis de Zoazore in 19.10.17 19:04:34
Validat / Publicat: 19.10.17 20:29:29

VIZUALIZĂRI: 1853 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Fără cuvinte
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 37
[19.10.17 20:28:57]

[19.10.17 20:32:04]

@webmasterX: Mulțumesc, webX.

[19.10.17 20:36:44]

@Zoazore: Chiar daca sunt mult in urma cu articolele sper sa ma scuze colegii ca am prins si eu un prim vot cu acest articol. Toamna este anotimpul meu preferat si poate si pentru ca este anotimpul in care m-am nascut, dar si prin bogatia de culori care ne bucura inimile. Am avut norolcul ca in acelasi weekend cu tine sa fie plecata si eu din Bucuresti (si din cate ne-am auzit la telefon, la Dedulesti ne-am cam suprapus, voi ajungeati camd plecam noi), insa pentru prima data timpul trece prea grabit pe langa mine si nu ma pot bucura de toamna asa cum as vrea.

Toamna este o poezie ea insasi iar zilele acestea prin vremea frumoasa de afara am trecut doar pe langa aceasta frumusete.

Mi-au bucurat ochii pozele postate si m-a incantat si articolul.

Felicitari, votat cu mare drag.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
arcrom
[19.10.17 20:47:29]

@Zoazore: Intr-adevar, si eu ma uitam astazi la padure si la copacii din curte si ma gandeam ca parca n-au avut niciodata un colorit atat de intens si de variat. Eu am facut la Chamonix o poza care mi s-a parut de-a dreptul carte postala. Absolut superba, am s-o postez cand ii vine randul si m-am gandit ca peisajul pozat este cel mai frumos peisaj pe care l-am vazut in viata mea. Dupa cateva zile, am ajuns inapoi acasa si, foarte racita fiind, nici macar nu am putut sa ma plimb prin curtea pe care nu o vazusem de doua saptamani. S-a dus in schimb Cristi si a pozat toate colturile curtii si mi-a adus si mie pozele ca sa-mi pot vedea propria curte. M-am gandit atunci cat de subiectivi sunt oamenii. Parca si curtea mea era la fel de frumoasa ca si poza de la Chamonix! Cred ca dupa ce voi termina cu recenziile mele din concediu voi posta si eu cateva poze din curte in rubrica asta off topic (nu stiu daca am voie, ca parca nu trebuie sa postezi din orasul tau?!). Oricum, ai dreptate, toamna e frumoasa oriunde ai fi, e frumoasa pur si simplu. Si e cu atat mai frumoasa cu cat sufletul care o admira este mai sensibil. ceea ce tie nu iti lipseste deloc. Multumesc pentru momentul frumos fi felicitari!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[19.10.17 21:18:13]

@arcrom: Cum să n-ai voie din orașul tău? N-ai voie cazare din orașul tău, dar aici, în zStratosferă, poți să scrii un articol despre toamna din curtea ta. Și eu abia aștept să pot să-l citesc.

[19.10.17 21:22:10]

@mishu: Toamnă frumoasă ca asta ar merita pictată. N-am talent, așa c-am pozat. Cum am putut și eu, cu aparatul meu mic și amărât. Dar cred că și inima, și sufletul au participat la poze, că mie-mi place ce-a ieșit!

Mulțumesc mult pentru vizită și vot și, sincer, îmi pare tare rău că nu ne-am întâlnit pe traseu!

Încearcă să te oprești o clipă șimăcar să respiri toamna asta frumoasă!

adrianbogdan
[19.10.17 21:34:13]

Zanica mea,

Cum iti spuneam, Safta Family te-a facut sa pleci de acasa tocmai in Oltenia mea gorjeana.

1. Bine ca ai luat mici de pe Dealul Negru, nu te-as fi iertat, tre' sa manance bine Stefan, Nu?

2. In legatura cu padurea colorata

- este vopsita cu o vopsea ecologica, io o cunosc bine ca sunt pe domeniu.

- padurea colorata face parte din proiectul unui mare pictor gorjean Mihai Topescu

- padurea se afla in apropiere de Baia de fier, in comuna Dumbrava- Poienari si cu ocazia asta felicit primarul comunei care a fost de acord cu un astfel de mesaj ecologist

- deasemenea ii felicit pe colegii mei care au muncit la proiect cateva zile in timp ce eu ma aflam in spital.

3. Si pe tine draga mea zanica te imbratisez pentru ca fara sa sti m-ai dat ceva emoti... de toamna.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[19.10.17 21:44:18]

@adrianbogdan: Importante completări, pitic! Mulțumesc mult! Tare-mi părea rău că n-am putut afla ce-i cu pădurea aia așa veselă. Tu m-ai luminat. Și-i felicit și eu pe colegii tăi pentru muncă, dar și pe primar pentru inițiativă.

Și DA, Ștefan a mâncat bine! Doi ”mici” din trei!

Mă bucur că te-am emoționat!

Safta Radu
[19.10.17 21:45:53]

Un frumos tablou de toamnă. Autor: Zozo.

Da, mi-a plăcut, un review frumos, iar pozele întăresc din plin afirmaţia mea.

Referitor la micii de la Deduleşti, e o tehnică şi cu ăştia, trebuie să stai, să-i mănânci pe îndelete, să savurezi fiecare îmbucătură, să mai arunci o privire la oamenii din popor care vin să cumpere şi să deguste, convinşi fiind de calitatea şi renumele produsului finit...

Mulţumesc că te-ai gândit la noi şi ai postat această fotografie.

[19.10.17 22:00:56]

@Safta Radu: Păi voi sunteți ”vinovați” de-acest tablou. Iar eu am scris ce-am văzut și ce-am simțit. Mulțumită vouă și TOAMNEI.

Mulțumesc pentru vizită și vot!

P. S. Litălșii au fost la fel de buni și-acasă, savurați pe-ndelete, în liniște și fără grabă. Prieteni știiiuuu!

krisstinna
[20.10.17 08:30:23]

@Zoazore: Clar, ai mai întinerit cu un an

Eu am sute de poze cu fiecare toamnă “întâlnită”, frumoasă a fost mereu, bogata in culori și roade.

Ești mai “sensibilicoasă”, e de bine!

tata123 🔱
[20.10.17 08:45:42]

@Zoazore: Mama Natură a fost darnică cu noi în această perioadă a anului, atât din punct de vedere al vremii frumoase, cât și prin bogăția roadelor pământului. Peisajul autumnal e sublim, cromatica e atât de intensă, paleta de culori diversă - iar Oltenia de sub Munte abundă de astfel de imagini minunate.

Pădurea pictată de lângă Baia de Fier am „vizitat-o” și noi în luna august. Ne-am plimbat printre trunchiurile colorate și am făcut fotografii, există și un panou care explică despre ce e vorba.

Poftiți în excursii, weekendul acesta se anunță cu vreme bună.

Dana2008
[20.10.17 08:56:14]

Ce frumos ai așezat cuvintele, precum toamna culorile!

Aseară, în timp ce călcam cămăși, îi spuneam soțului meu că eu cred că voi pune toamna la anotimpul meu preferat... cum a fost săptămâna aceasta, caldă, fără ploi interminabile cu cer gri... doar sezonul gri, apăsător, mă reține de la a o declara net câștigătoare între anotimpuri. În rest sunt fascinată de cromatică!

Mi-am schimbat și poza de profil de pe FB și imaginea de fundal, sunt ambele cu peisajul superb de toamnă de pe valea Bistrei.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[20.10.17 09:40:27]

@krisstinna: Zici tu c-am intinerit? Multumesc mult!

Sensibilicioasa am fost mereu, dar excursia asta m-a sensibilicizat si mai mult! Asa culori si nuante n-am mai vazut de multa vreme!

Multumesc pentru vizita si vot!

[20.10.17 09:56:30]

@tata123: Da, ai dreptate! Zona e superba SI din acest punct de vedere! Daca ai poze cu panoul informativ de la acea padure si vrei, poti pune si la mine, aici, o fotografie. Sau scrie tu despre ea.

Multumesc pentru vizita si vot!

RoxanaGRS
[20.10.17 10:01:52]

Superbă toamnă, superbe fotografii!

Dar și micii ăia..., Doamne ce mari sunt... Ăștia ar trebui să se cheme mari, nu mici .

tata123 🔱
[20.10.17 10:10:09]

@Zoazore: Am încărcat aici fotografia. „Pădurea Paradisului” arată bine.

[20.10.17 10:14:48]

@Dana2008: Pentru mine, vara va ramane in veci anotimpul preferat. Sunt o fiinta solara. Dar toamna asta m-a emotionat asa de profund, incat am simtit nevoia sa va povestesc si voua!

La tablou au contribuit: NATURA, prietenii si peisajele.

Multumesc pentru ca mi-ai vizitat TOAMNA si c-ai privit o clipa tablourile.

[20.10.17 10:17:07]

@RoxanaGRS: Si ce buni sunt... mmmm...

Bine-ai venit prin TOAMNA mea. Ma bucur c-ai intrat pe-aici sa admiri culorile. Multumesc!

[20.10.17 10:20:03]

@tata123: Multumesc mult. Si @adrianbogdan mi-a dat cateva explicatii, si tu. Arata tare... inedita padurea!

Yersinia Pestis
[20.10.17 10:29:42]

Mie-mi place mult toamna, dar, nu asta, caldă, vară prelungă. Nu, mie-mi place toamna de după 15 noiembrie, aia cu ceață grea, umedă, cu frunze veștejite, cu copaci goi de frunze, cu umezeală rece, din aia care te pătrunde.

Îmi place să merg, după lăsarea întunericului, pe aleile din parc, să simt fumul de la coșurile caselor (e umezeală, nici sobele nu “trag”) să merg singur, fără nimeni lângă mine, eu cu gândurile mele...

Asta este toamna lui Bacovia, cea care contează, pe pregătește de zăpezile de-or sta să vină!

PS Iacă, bârfii,nu mai sunt chitră !

[20.10.17 10:36:58]

@Zoazore: Cred ca anul acesta voi apuca sa miros iarna, lucrurile incep sa se precipite in jurul meu si sa nu-mi lase loc sa respir. Privesc insa inainte cu incredere si pana la urma asta este ceea ce conteaza.

Dar vor mai fi toamne si poate voi putea sa ma bucur si eu atunci de jocul de culori.

O zi frumoasa sa ai si imi pare rau intradevar ca nu ne-am intalnit pedrum macar.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
danaeldreny*
[20.10.17 10:46:32]

Da, este o toamnă senzațională,

Să fiu foarte sinceră nici nu prea am băgat de seamă…

Nu este doar o întâmplare această toamnă, se întâmplă schimbări majore pe planetă, pământul se primenește, se regenerează, nu este doar procesul de toamnă ci este un proces progresiv început cu ceva ani în urmă și va mai continua ceva timp în același registru.

Pe lângă primenirea pământului ne primenim și noi, percepțiile noastre se schimbă, suntem mai receptivi și mai conectați la întreg adică și la ceea ce numim noi ”natură” și de aia suntem așa fascinați de ce vedem în jur…

Adică suntem în grafic…

Încă va fi și mai mult.

De ce n-am băgat eu de seamă – pe lângă că este o toamnă primenită este și foarte harnică – adică avem putere să facem foarte multe lucruri.

Se întâmplă atât de multe lucruri cum n-am mai văzut de multă vreme și avem și putere și înțelepciune să facem lucruri pe care ni le dorim demult și nu le-am făcut din varia motive.

Deci tot curg evenimentele unu după altul și-mi pare firesc să fie așa și toamna impletită cu toate astea îmi pare starea de normalitate, atât de firesc este totul nu?

E vremea transformărilor benefice majore, incredibile!

[20.10.17 11:05:33]

@Yersinia pestis: Ba tot zic: vad ca artele frumoase nu-ti plac.

Da, nu esti singurul caruia-i place ACEA TOAMNA. umeda si rece. Doar ca tu ai avantajul de-a simti, inca mirosul de lemn ars, de carbune, de caldura sanatoasa.

Pentru mine e tare frig, si-atunci nu mai functionez. Nu ca de rest as gandi, dar daca-i frig, nici bruma aia nu-mi mai iese!

ANILU
[20.10.17 11:12:25]

@Zoazore: Frumoasă toamnă ai descris tu aici... noroc cu ieşirea prin Oltenia...

Ai dreptate, perioada asta este foarte frumoasă şi mă refer la zilele însorite, la coloritul frunzelor...

Pentru mine toamna însemna, strânsul roadelor de pe câmp sau din grădină. Tot timpul spuneam când mergeam la cules de porumb, sau la tăiatul cocenilor, sau la scosul sfeclei, sau cules de struguri, că ai statisfacţia muncii, aduni roadele şi umpli pătulul, cămara, beciul.

Să ne bucurăm de zilele astea frumoase că or să vină alea mohorâte, gri, cu ceaţă... cum îi place colegului de la Mărăşeşti!!!

Să ai o toamnă caldă şi frumoasă în continuare.

[20.10.17 11:19:48]

@mishu: Pai pozele sunt si pentru tine! Admir-o-n pozele mele! Iar la semafor, asteptand sa se faca verde si sa treci, inchide o clipa ochii si adulmeca toamna.

Sigur vor mai fi toamne poate mai frumoase ca asta, pe care-ti doresc sa ai timp sa le vezi! Eu am incredere!

[20.10.17 11:26:32]

@Zoazore: Si eu

[20.10.17 11:30:51]

@danaeldreny: Nu stiu daca sunt sau nu in grafic, dar mie culorile, aromele si lumina mi-au primenit sufletul!

Multumesc c-ai trecut prin toamna mea!

[20.10.17 12:41:43]

@ANILU: Sa stii ca da! Dar nu stiu de ce, gandul ma tot ducea la tine. Poate din cauza de sotul tau?

Pai da, ca toamna e si bogata. Nu tot timpul frumoasa, dar bogata sigur.

Sa ne bucuram, ca vom tanji mult dupa ele. Pan-o da coltul ierbii!

Multumesc frumos, ANILU, pentru vizita si vot.

Si voi s-aveti o toamna frumoasa.

doinafil
[21.10.17 00:10:12]

Draga mea Zozo, m-ai dat gata cu această minunată figură de stil:

Peste drum de mici se vindea soare închis în mere, struguri, gutui...

Cât de frumos ai spus!!! Tu trebuia să te faci scriitoare, pe bune!!!

Tare, tare mult mi-au plăcut și aceste impresii scrise de tine!

Te felicit pentru tot!!!

adrianbogdan, ANILU, danaeldreny*, doinafil, elviramvio, liviu49, mishu, Safta Radu, tata123 🔱, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):